Pożar to jedno z największych zagrożeń dla nieruchomości. Ogień rozprzestrzenia się szybko, a straty, jakie powoduje, idą co najmniej w dziesiątki tysięcy złotych. Dlatego warto stosować odpowiednie zabezpieczenia w postaci materiałów czy czujników dymu, ale też chronić mienie w za pomocą polisy mieszkaniowej.

Porównaj ceny
CUR_URL:https://rankomat.pl/nieruchomosci/jak-chronic-nieruchomosc-przed-pozarem

Ogień pojawia się w nieruchomości z różnych przyczyn. Najczęściej jest on wynikiem nieostrożności lokatorów, ale do pożaru dochodzi też na skutek wad instalacji i urządzeń elektrycznych. Uniknąć pożaru można w różny sposób. Podpowiadamy, jak skutecznie zabezpieczyć dom, mieszkanie oraz nieruchomość w budowie przed zaprószeniem czy rozprzestrzenianiem się ognia. 

Pożary w Polsce – jak często występują?

Pożary nieruchomości są w Polsce częstym zjawiskiem. W wyniku pożarów dochodzi do ogromnych strat materialnych. W Polsce szacuje się je na 1,5 miliarda zł rocznie. 

Jak dowodzą statystyki, w 2018 roku w naszym kraju wybuchło ponad 149 tys. pożarów. Najwięcej w Warszawie (ponad 51 tys.) i prawie tyle samo w kilka razy mniejszym Wrocławiu (ponad 46 tys. zdarzeń). Na niechlubnym podium uplasował się jeszcze Toruń (przeszło 31 tys.) – wynika z raportu Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej. 

Pożar – jakie zagrożenie dla domu i mieszkania?

Po pożarze domu czy mieszkania konieczne może być przeprowadzenie remontu czy zakup nowego sprzętu. Ale bywa i tak, że ogień narusza całą konstrukcję budynku, który już nie nadaje się do zamieszkania. 

Na ryzyko pożaru w domu czy mieszkaniu narażeni są przede wszystkim posiadacze kominków, pieców kaflowych oraz promienników elektrycznych. Ogień może pojawić się na skutek:

 • zwarcia elektrycznego, 
 • pozostawionych niedopałków papierosów,
 • braku regularnych przeglądów pieca lub komina (zapalenie sadzy),
 • niesprawny kabel od telewizora (zwarcie),
 • przegryzienie przewodu przez zwierzę domowe.

Niebezpieczeństwo stanowią również przedmioty codziennego użytku (żelazko, toster, kuchenka). Jedynie nowsze modele posiadają specjalne zabezpieczania, dzięki którym urządzenie automatycznie wyłączy się, gdy nie używamy go przez dłuższy czas. 

Wystąpienie pożaru nie zawsze jest winą człowieka. Groźne są wyładowania atmosferyczne, które pośrednio przyczyniają się do zaprószenia ognia, a w konsekwencji inne zniszczenia – przewrócenie masztu lub drzewa, spięcie instalacji elektrycznej itp. Dom jest również zagrożony, gdy stoi w pobliżu lasu lub łąki. Ogień, który pojawił się na zewnątrz, może dosięgnąć także naszą nieruchomość.

Dom podczas budowy również narażony jest na wybuch pożaru. Teren budowy to miejsce, w którym przechowujemy łatwopalne materiały, takie jak butle gazowe, farby, oleje czy rozpuszczalniki. Jeśli w trakcie prac, nieuważnie postawimy je w pobliżu źródła ognia, może dojść do pożaru. Częstym powodem zaprószenia ognia na terenie budowy jest także nieuważne prowadzenie prac remontowych. W czasie spawania czy szlifowania powstają iskry o bardzo wysokiej temperaturze, które potrafią zapalić niemal każdy palny materiał.

Jeżeli ogień zniszczy dom w budowie oraz pochłonie urządzenia i materiały przechowywane na placu budowy, straty finansowe mogą być bardzo wysokie. Pożar na długo może zniweczyć nasze plany posiadania własnej nieruchomości.

Jak zabezpieczyć nieruchomość przed pożarem?

Aby zmniejszyć ryzyko pożaru w domu czy mieszkaniu, dobrze jest już na etapie budowy czy podczas przeprowadzania remontu zastosować odpowiednie materiały budowlane. 

Niepalna konstrukcja domu
Jeśli konieczne jest użycie materiałów z drewna, powinno być ono suszone komorowo i czterokrotnie strugane. Jeśli dojdzie do pożaru, ogień przez dłuższy czas będzie ślizgał się po jego gładkiej powierzchni.

Niepalny dach
Najlepszym sposobem jest wykorzystanie dachówek betonowych, ceramicznych lub blachy. Drewniane gonty, strzecha czy papa, to materiały, które zwiększają ryzyko pożaru i szybko rozprzestrzeniają ogień. 

Niepalne ściany 
Ściany z ceramiki, betonu komórkowego czy silikatu zapewnią nam większe bezpieczeństwo. Ważna jest również odpowiednia izolacja cieplna. Dobrym rozwiązaniem jest wełna skalna, która w przypadku pożaru nie pozwoli na rozprzestrzenianie się ognia.

Instalacja odgromowa na wypadek pożaru
Podczas burzy, nawet jeśli piorun uderzy w nasz dom, specjalne przewody odprowadzające przetransportują ładunek do gruntu, z dala od okien i drzwi. 

Instalacje założone przez fachowców
Uprawniona i wykwalifikowana osoba sprawnie wykona instalacje, co zapewni nam większe bezpieczeństwo.

Regularne przeglądy instalacji
Przegląd instalacji gazowej i przewodów kominowych powinien być przeprowadzany przynajmniej raz w roku – wymagają tego przepisy prawne. Sprawdzajmy także stan pieców i kominków, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Tu również ważne jest korzystanie z pomocy fachowców.

Czujniki dymu i gaśnice
Tego typu urządzenia szybko wykryją dym i ogień, dzięki czemu my możemy szybko zareagować. Podstawą jest także gaśnica. Do domu najlepsza będzie gaśnica typu ABC – ugasimy nią pożary ciał stałych, cieczy i gazów. Gaśnica powinna być zawsze sprawna i umieszczona w łatwo dostępnym miejscu.

Niestety, nie ma zabezpieczeń, które dają całkowitą gwarancję, że ogień nie zniszczy naszego domu czy mieszkania. Na wypadek pożaru powinniśmy także ubezpieczyć swoją nieruchomość. Polisa zapewni nam odszkodowanie, które w przypadku szkody pozwoli na szybkie i sprawne przeprowadzenie prac remontowych lub (w najgorszym wypadku) na zakup nowej nieruchomości.

Ubezpieczenie nieruchomości od pożaru

Każde ubezpieczenie nieruchomości uwzględnia w swoim zakresie szkody spowodowane działaniem ognia. Pożar jako ryzyko nie występuje w polisie samodzielnie, lecz w tzw. pakiecie ogniowym.

Ubezpieczenie od ognia i innych zdarzeń losowych najczęściej uwzględnia także:

 • uderzenie pioruna,
 • huragan,
 • upadek drzew lub masztów,
 • deszcz nawalny,
 • grad,
 • powódź,
 • śnieg i lód,
 • uderzenie pojazdu lądowego,
 • trzęsienie ziemi,
 • tąpnięcie
 • sadza i dym,
 • eksplozja i implozja.

Zakres ubezpieczenia bardzo często obejmuje nie tylko dom czym mieszkanie, ale także inne pomieszczenia w budynku (piwnica, strych) lub obiekty znajdujące się na posesji (garaż, komórka).

Podstawowa wersja ubezpieczenia chroni tylko mury i stałe elementy konstrukcji nieruchomości. Aby zabezpieczyć wyposażenie domu czy mieszkania na wypadek pożaru, należy wykupić pakiet rozszerzony. 

Ceny ubezpieczeń nieruchomości na wypadek pożaru są zróżnicowane, nawet jeśli obejmują taki sam zakres ochrony. Warto sprawdzić te kwoty, korzystając z porównywarki. Przy pomocy porównywarki Rankomat, stworzyliśmy przykładowe zestawienie. Założyliśmy, że do ubezpieczenia jest mieszkanie:

 • zlokalizowane w Warszawie,
 • o powierzchni 60 m²,
 • o wartości 480 000 zł,
 • z SU wyposażenia na 45 000 zł.

Ceny za polisę na wypadek pożaru i innych zdarzeń losowych zaczynają się już od 140 zł za 12 miesięcy ochrony. W ramach ochrony ubezpieczyciele proponują także dodatkowo Assistance czy przepięcia. Różnica w cenie pomiędzy podstawowym a rozszerzonym zakresem ochrony jest niewielka. Już przy dopłacie rzędu 30-60 zł, zyskujemy ubezpieczenie nie tylko murów i stałych elementów nieruchomości, ale także całego wyposażenia. 

Ile kosztuje ubezpieczenie nieruchomości od pożaru?

Polisa

Roczna składkaDodatkowa ochrona
PodstawaRozszerzenie
Proama145 zł195 zł
 • powódź
 • przepięcia
Link4198 zł275 zł
 • Assistance
 • przepięcia
Generali213 zł229 zł
 • Assistance
 • powódź
 • przepięcia

Tabela 1. Ceny w dniu 20.12.2019 r. na rankomat.pl.

Decydując się na zakup polisy na wypadek pożaru, pamiętajmy, że towarzystwa określają różne wyłączenia odpowiedzialności, czyli sytuacje, w których ubezpieczenie nie zadziała. Jeśli np. do pożaru dojdzie w wyniku awarii instalacji gazowej, która nie miała ważnego przeglądu lub w wyniku użytkowania kominka niezgodnie z jego przeznaczeniem, możemy nie otrzymać odszkodowania. Szczegółowe wyłączenia odpowiedzialności znajdują się zawsze w OWU.

Ważne informacje

1. W Polsce najwięcej pożarów ma miejsce w dużych miastach, gdzie występuje największe skupisko nieruchomości

2. Na ryzyko pożaru w domu narażeni są przede wszystkim posiadacze kominków i pieców kaflowych

3. Niepalny dach oraz ściany, czujniki dymu i gaśnice, a także regularne przeglądy instalacji – to ważne zabezpieczenia przeciwpożarowe

4. Zabezpieczeniem gwarantującym 100% ochrony jest polisa mieszkaniowa, dostępna już w pakiecie podstawowym