BMW seria 3 definitywnie przegrało z Audi A4 w cenowym pojedynku OC. W 2017 roku właściciele BMW płacili za obowiązkowe ubezpieczenie 23,6% więcej niż posiadacze Audi. Czy to wina nielubianej przez ubezpieczycieli marki?

Zarówno Audi A4 jak i BMW seria 3 ma swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników. A co o tych modelach samochodów sądzą towarzystwa ubezpieczeniowe? Wygląda na to, że zdecydowanie faworyzują Audi A4. W 2017 roku ubezpieczenie tego pojazdu kosztowało średnio 817 złotych. Tymczasem kierowcy BMW seria 3 płacili za polisę OC 1010 złotych*.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 3 minuty
  • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

Z czego mogą wynikać tak duże różnice cenowe? Parametry techniczne obu pojazdów są do siebie zbliżone. Może więc diabeł tkwi w szczegółach, a dokładnie – specyficznej grupie kierowców, którzy najczęściej je ubezpieczają.

audi a4 vs bmw

Podwyżki OC wyższe dla Audi, ale ceny dla BMW

Powróćmy na chwilę do 2015 roku, czyli czasów przed dynamicznymi podwyżkami cen OC. Czy już wtedy model Audi A4 cieszył się większą przychylnością ubezpieczycieli? Zdecydowanie tak.

Obowiązkowe ubezpieczenie takiego samochodu kosztowało średnio 454 zł, natomiast OC BMW seria3: 572 zł. W ciągu trzech lat dynamika podwyżek cen OC dla Audi A4 była nieco wyższa (79,9% a BMW 76,6%), jednak nie wpłynęło to znacząco na zmniejszenie różnic cenowych.

jak zmieniała się cena za oc

Najmłodsi kierowcy wolą BMW. Co na to ubezpieczyciele?

Model BMW serii 3 to zdecydowany faworyt wśród młodych kierowców. Z kalkulacji użytkowników naszej porównywarki wynika, że w 2017 roku aż 26,5% właścicieli tego pojazdu należało do najmłodszej grupy wiekowej (od 18 do 25 lat). Jeszcze liczniejszą grupę sympatyków tego modelu stanowili starsi kierowcy, w wieku od 26 do 35 lat (36%). Nieco inny podział zaobserwowaliśmy w przypadku właścicieli Audi A4 (odpowiednio: 19,4% i 40,1%).

wiek a popularność pojazdu

Wiek kierowcy to jeden z głównych czynników wpływających na cenę polisy. Im więcej młodych kierowców znajdzie się w grupie ubezpieczonych, tym wyższa będzie średnia cena ubezpieczenia OC. A więc o wyższych stawkach w OC dla BMW mogła zdecydować liczniejsza grupa najmłodszych, niedoświadczonych kierowców, którzy nie mogą jeszcze pochwalić się wysokimi zniżkami w OC.

Kobiety czy mężczyźni – kto jeździ Audi i BMW?

Gdy zapytać właścicieli Audi A4 i BMW serii 3 za co kochają swoje samochody, większość odpowiada, że za pewność w prowadzeniu, mocny silnik i niezłe przyspieszenie. Takie cechy pojazdu cenią przede wszystkim mężczyźni. I faktycznie, stanowią oni zdecydowaną większość wśród właścicieli tych modeli (Audi A4 85% a BMW3 86%).

W 2017 roku tylko co szósta kobieta deklarowała własność Audi A4 i BMW seria 3 (odpowiednio: 15% i 14% wszystkich kalkulacji).

Audi A4 czy BMW seria 3? Co kupić, aby nie przepłacić za OC?

Wystarczy spojrzeć na indywidualne kalkulacje dla przykładowego kierowcy, aby zauważyć, że sam model pojazdu nie decyduje o cenie polisy:

  • właściciel BMW seria 3 z 2008 r. (poj. silnika 1,6) z Katowic, z pełnymi zniżkami w OC, zapłaci za najtańsze ubezpieczenie 698 złotych;
  •    
  • jeżeli ten sam kierowca zmieni samochód na Audi A4 również z 2008 r. ale z silnikiem 3,2 i modelem w wersji cabrio, wyda na najtańszą polisę 880 złotych1

Powodem podwyższenia składki OC może być na przykład sportowy model i duża pojemność silnika (a takich nie brakuje zarówno wśród Audi jak i BMW).

Jeżeli zamierzasz kupić Audi A4 lub BMW seria 3 nie sugeruj się wyłącznie przedstawionymi przez nas średnimi cenami ubezpieczeń. Pamiętaj, że tylko indywidualna kalkulacja da Ci odpowiedź na pytanie: za jaki samochód zapłacisz tańsze OC. Porównaj oferty wielu ubezpieczycieli, bo każdy z nich może faworyzować inną markę pojazdu lub po prostu - innego kierowcę.

* średnie ceny OC obliczone na podstawie kalkulacji użytkowników porównywarki rankomat.pl

1 kalkulacja cen OC przeprowadzona 01.02.2018 r. w internetowej porównywarce rankomat.pl