Porównaj oferty i kup polisę taniej przez Internet

Wolisz porozmawiać? Skorzystaj z pomocy jednego z naszych 200 agentów

#zostańwdomu

Wkrótce zapewne z głośników telewizorów usłyszymy, że kolejny raz śnieg i przymrozki zaskoczyły kierowców i służby drogowe. Jednak w odniesieniu do właścicieli aut, ta krytyka ma niewiele wspólnego z prawdą. Okazuje się, że ponad 90% kierowców nie czeka na ostatnią chwilę z przygotowaniem auta do zimy.

kobieta sprawdza bieżnik w oponach
Porównaj ceny OC i AC

Wymiana opon to tylko jedno z działań, o których warto, a nawet trzeba pamiętać przed nadejściem zimy. Polscy kierowcy są tego świadomi. Z badań przeprowadzonych na zlecenie Rankomat.pl wynika jasno, że przykładają oni dużą wagę do zbliżających się trudnych warunków na drogach.

Jak Polacy przygotowują swoje samochody do zimy?

Przed rozpoczęciem poprzedniego sezonu zimowego zdecydowana większość kierowców sprawdziła światła i umyła samochód - takie działania zadeklarowało aż 93% badanych. Niewiele mniej, bo 90% właścicieli aut, wymieniło olej i inne płyny eksploatacyjne. 88% respondentów sprawdziło natomiast, czy ma sprawne wycieraczki. Kierowcy zdecydowanie mniej uwagi przywiązywali do akumulatora – zaledwie 68% badanych zadeklarowało, iż sprawdziło w nim napięcie.

Wygląda na to, że znacznie bardziej zależy nam na bezpieczeństwie jazdy niż na zabezpieczeniu karoserii, bo zaledwie 55% właścicieli pojazdów zdecydowało się na woskowanie samochodu przed zimą.

Jak kierowcy przygotowują auta do zimy

Czy Polacy wymieniają opony z letnich na zimowe?

Tak, zdecydowanie. Zaledwie 1% respondentów badania zleconego przez Rankomat.pl nie wymieniła opon letnich na zimowe przed rozpoczęciem sezonu zimowego. Część kierowców, którzy nie wymienili ogumienia, wcale nie musiała tego robić - 8% respondentów zadeklarowało, że korzysta z opon wielosezonowych.

Czy kierowcy wymieniają opony na zimowe

Kiedy zdaniem kierowców jest najlepszy czas na wymianę opon?

Wygląda na to, że powracający od lat żart o zimie zaskakującej drogowców ma niewiele wspólnego z prawdą. Badania przeprowadzone na zlecenie Rankomat.pl sugerują wręcz coś przeciwnego. Zdecydowana większość respondentów nie czeka do ostatniej chwili, jeśli chodzi o wymianę opon na zimowe. 33% kierowców wymieniło ogumienie w swoim pojeździe już październiku, a 40% w listopadzie. Zaledwie 5% zmotoryzowanych czekało z tym do grudnia. Odrobinę mniej, bo 4%, wymieniło opony dopiero, kiedy spadł śnieg, a 3% zaznacza, że wymiany dokonało, kiedy zrobiło się zimno.

Kiedy kierowcy wymieniają opony na zimowe

Ilu kierowców korzysta z nowych opon zimowych?

Odpowiednio przechowywane opony powinny wystarczyć na kilka lat. Nie ma tu jednak reguły, a stan ogumienia należy sprawdzać przed każdą wymianą. Warto przy tym wziąć pod uwagę zarówno stan bieżnika, jak i wiek samej opony.

W 2018 roku większość respondentów badania Rankomat.pl zdecydowała się na zakup nowych opon zimowych - było to aż 61% badanych.

Z jakich opon zimowych korzystają kierowcy