W 2017 r. zagraniczni kierowcy spowodowali w Polsce 14,6 tys. wypadków i kolizji, co stanowiło ok. 3% wszystkich zdarzeń drogowych na terenie kraju. Do największej ich liczby doszło z winy obywateli Niemiec.  

Porównaj ceny OC i AC

W ubiegłym roku liczba szkód spowodowanych przez kierowców z zagranicy spadła tylko o tysiąc zdarzeń w porównaniu z rokiem 2016. Tak wielu szkód, jak w ostatnich dwóch latach, obcokrajowcy nie wyrządzili na polskich drogach od 2010 r. Łączna kwota wypłat odszkodowań dla poszkodowanych wyniosła 110 mln zł.

Ile szkód powodują w Polsce zagraniczni kierowcy?

Od 2010 r. liczba szkód powodowanych przez obcokrajowców w Polsce wahała się między 10,8 tys. a 12,9 tys. Największy wzrost nastąpił w 2016 r. (22% więcej niż w roku poprzednim).

Ostatni rok nie przyniósł dużych zmian. W 2017 r. liczba zdarzeń, których sprawcami byli cudzoziemcy spadła jedynie o 1 tys. Za największą liczbę szkód w ubiegłym roku odpowiedzialni byli Niemcy (28,4%). Zdecydowanie mniej wyrządzili kolejni w zestawieniu Litwini (9,9%).

Gdzie obcokrajowcy powodują najwięcej wypadków?

Choć wszystkich zdarzeń spowodowanych przez zagranicznych kierowców na polskich drogach odnotowano w ubiegłym roku kilkanaście tysięcy, to samych wypadków było o wiele mniej – 606. Do największej ich liczby doszło w województwie mazowieckim (79) i łódzkim (65). Najmniej wypadków odnotowano w województwach: świętokrzyskim (9) i kujawsko-pomorskim (13).

W wypadkach spowodowanych przez kierowców z zagranicy na terenie Polski zginęło 75 osób, a 808 zostało rannych. Najwięcej ofiar śmiertelnych odnotowano na Dolnym Śląsku (14). Podkarpacie było jedynym regionem, w którym nie zginęła nawet jedna osoba.

Powody wypadków zagranicznych kierowców

Najczęstszą przyczyną wypadków spowodowanych przez  obcokrajowców były: niedostosowanie prędkości do warunków ruchu i nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu.

Zdecydowanie rzadziej do wypadków dochodziło z powodu zmęczenia lub zaśnięcia czy nieprawidłowo wykonanego manewru wyprzedzania.

Co zrobić w przypadku stłuczki z obcokrajowcem?

Zasady działania w przypadku kolizji lub wypadku, którego sprawcą jest obywatel innego kraju, są podobne do procedur, które należy podjąć w przypadku zderzenia dwóch polskich aut.

  • W pierwszej kolejności należy spisać numer rejestracyjny auta sprawcy oraz numer jego polisy OC, Zielonej Karty lub ubezpieczenia granicznego. Dwa ostatnie dokumenty wymagane są w przypadku samochodów zarejestrowanych poza Europejskim Obszarem Gospodarczym.

  • Następnie warto skorzystać z wyszukiwarki korespondentów PBUK, aby sprawdzić, które towarzystwo ubezpieczeniowe jest w Polsce nominowanym korespondentem zagranicznego ubezpieczyciela i do niego zgłosić szkodę. To właśnie ten ubezpieczyciel będzie odpowiedzialny za zlikwidowanie szkody.

Jeżeli towarzystwo sprawcy zdarzenia nie posiada dedykowanego korespondenta w Polsce, szkodę można zgłosić do PZU S.A. lub TUiR WARTA. Obaj ubezpieczyciele pełnią funkcję agentów Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK).

Jeżeli na terenie naszego kraju to obcokrajowiec zostanie poszkodowany w zdarzeniu z Polakiem, należy:

  • udostępnić poszkodowanemu wszystkie informacje potrzebne do uruchomienia i przeprowadzenia procesu likwidacji szkody, takie jak: dane osobowe, numer polisy OC, numer rejestracyjny auta oraz nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym sprawca zdarzenia kupił ubezpieczenie;

  • spisać wspólne oświadczenie z miejsca zdarzenia.

Uniwersalny druk oświadczenia dostępny jest do pobrania w serwisie internetowym PBUK. Dokument dostępny jest w języku polskim, angielskim. francuskim, niemieckim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, holenderskim, tureckim, szwedzkim i japońskim..

Szkoda zostanie zlikwidowana przez zagranicznego korespondenta towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym poszkodowany miał wykupione OC.

Wyślij raport na maila
Proszę podać poprawny adres email
Dziękujemy za zainteresowanie

Zapraszamy do zapoznania się z raportem

Wystąpił błąd podczas wysyłania wiadomości.

Odśwież stronę i spróbuj ponownie