Wielu poszkodowanych w wypadkach drogowych przyjmuje od zakładu ubezpieczeń sprawcy pierwszą wycenę kosztów naprawy auta i na tym kończą likwidację szkody. Poniżej wyjaśniamy, na co może liczyć osoba, która ucierpiała w wyniku wypadku.

Zgodnie z wytycznymi KNF ds. likwidacji szkód głównym założeniem świadczenia z polisy OC jest doprowadzenie przedmiotu ubezpieczenia do stanu sprzed szkody lub, jeśli jest to niemożliwe (np. ofiara zmarła), wypłacenie kwoty rekompensującej stratę w sposób należyty. Co to oznacza w praktyce? Ile tak naprawdę można wziąć odszkodowania z OC? Dzisiaj pomówimy własnie o tym.

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 5 minut
 • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Jeżeli jesteś poszkodowanym w zdarzeniu drogowym, oprócz wypłaty odszkodowania za naprawę uszkodzonego pojazdu, ubezpieczyciel sprawcy musi zapewnić Ci szereg świadczeń, takich jak:

 • holowanie uszkodzonego pojazdu do warsztatu lub pod dom,
 • samochód zastępczy na czas naprawy Twojego auta,
 • koszty leczenia,
 • zadośćuczynienie za cierpienia fizyczne i psychiczne.

Wielu klientów o tym nie wie, ponieważ część przepisów weszło w życie niedawno, a o innych likwidatorzy szkód przypominają niechętnie.

Holowanie z OC sprawcy

Jeśli Twoje auto zostało unieruchomione w wyniku kolizji z nie Twojej winy przysługuje Ci pomoc. Możesz upomnieć się o zapewnienie lawety, która odholuje Twój pojazd do warsztatu lub pod dom. Żeby uniknąć komplikacji i problemów przy rozliczaniu faktur za pomoc drogową, skontaktuj się z ubezpieczycielem sprawcy prosto z miejsca zdarzenia. O ile firmy ubezpieczeniowe nie zawsze umożliwiają zgłoszenie szkody przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu, o tyle praktycznie nie zdarza się, by nie można było wezwać pomocy Assistance.

Jako poszkodowany mógłbyś samodzielnie wynająć lawetę, a potem rozliczyć jej koszty na podstawie faktur, ale wygodniej jest od razu ustalić tę potrzebę z firmą ubezpieczeniową sprawcy. Towarzystwa mają bowiem podpisane umowy z firmami świadczącymi pomoc drogową, więc są w stanie zapewnić holownik nawet w ciągu pół godziny (o ile są dobre warunki na drogach) i rozliczyć koszty z nim związane bezgotówkowo.

Auto zastępcze z OC sprawcy

Do niedawna firmy ubezpieczeniowe rzadko zgadzały się na pokrycie kosztów takiego pojazdu dla osób fizycznych, ale uchwała Sądu Najwyższego z 17 listopada 2011 roku jednoznacznie interpretuje przepisy na rzecz poszkodowanych. Jeśli więc korzystałeś z samochodu na co dzień, możesz upomnieć się o wyrównanie kosztów wypożyczenia takiego auta. Wystarczy wskazać na regularność w użytkowaniu uszkodzonego pojazdu, która skutecznie uzasadnia potrzebę wynajmu pojazdu na czas naprawy.

Czytaj takżeSamochód zastępczy z OC sprawcy – jak długo przysługuje poszkodowanemu?

A zatem jeśli masz taką konieczność, w pierwszej kolejności poinformuj o tym ubezpieczyciela, ponieważ jest bardzo możliwe, że współpracuje on z wypożyczalnią, ewentualnie ma własną flotę samochodów zastępczych. Jeśli nie, możesz wynająć samochód na własną rękę, pamiętając, by wypożyczane auto było maksymalnie tej samej klasy co Twój uszkodzony samochód.

Rekompensata z OC za utracone dochody

Nieznajomość przepisów dotyka też niekiedy osoby ranne w zdarzeniach drogowych. Pamiętaj, że nawet jeśli miałeś wykupione ubezpieczenieNNW, możesz liczyć na pokrycie kosztów leczenia z OC sprawcy. Ponieważ są to dwie różne polisy, odszkodowanie otrzymasz z obu rodzajów ubezpieczenia, przy czym z OC te kwoty mogą być znacznie wyższe niż się pozornie wydaje. Szkoda na osobie obejmuje pokrycie kosztów leczenia fizycznych następstw szkody (zakup lekarstw, koszty wizyt lekarskich czy rehabilitacji), ale również skutki związane na przykład z obniżeniem stopy życiowej.

Jeśli w wyniku wypadku jesteś na zwolnieniu lekarskim i Twoje dochody zmniejszyły się, powinieneś otrzymać rekompensatę w postaci wyrównania utraconych zarobków. Taka sytuacja dotyczy również zadośćuczynienia rodzinie zmarłego poszkodowanego, jeśli w wyniku jego śmierci, komfort życia najbliższych się obniżył (zwłaszcza jeżeli był on jedynym żywicielem rodziny).

Zadośćuczynienie za szkodę z OC

Skutkami szkody jest nie tylko śmierć lub fizyczny uszczerbek na zdrowiu. Zdarza się, że poszkodowany cierpi na rozstrój psychiczny. W takim przypadku oczywiście może on liczyć na pokrycie kosztów wizyt u psychologa czy leków, ale ponadto może otrzymać również rekompensatę za cierpienia psychiczne. W jakiej wysokości? Tu trzeba odnieść się do kodeksu cywilnego, a konkretnie art. 445 § 1 który mówi o „odpowiedniej sumie” zadośćuczynienia. Nie jest to konkretna kwota, ponieważ przy ustaleniu jej wysokości należy oszacować rozmiar krzywdy, biorąc pod uwagę szereg okoliczności.

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 9 listopada 2007 roku, sygn. akt V CSK 245/07 wśród czynników mających wpływ na ustalenie właściwej sumy wymienił „stopień cierpień fizycznych i psychicznych, ich intensywność i czas trwania, nieodwracalność następstw wypadku (kalectwo, oszpecenie), rodzaj wykonywanej pracy, szanse na przyszłość, poczucie nieprzydatności społecznej, bezradność życiową oraz inne czynniki podobnej natury - mówi Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych Rankomat.pl.

Okazuje się więc, że nawet trauma psychiczna może być przyczynkiem do wypłacenia zadośćuczynienia, o czym niestety wielu poszkodowanych nie wie. A przecież ustawodawca przewidział maksymalne odszkodowanie z OC za szkodę na osobie w wysokości aż 5 milionów euro, właśnie po to żeby chronić poziom życia bogu ducha winnego uczestnika wypadku drogowego.

Warto mieć świadomość, na jakie świadczenia można liczyć, jeśli faktycznie przytrafi się na drodze jakaś kolizja. Skutki szkody bywają naprawdę duże i nie tylko związane z uszkodzeniem majątku. Znacznie bardziej dotkliwe są szkody na osobie, dlatego jako poszkodowany powinieneś dążyć do pełnego ich zrekompensowania.

Największe odszkodowanie w historii Polski otrzymała pani Agata K. z Warszawy , poszkodowana w wypadku autokaru pod Grenoble w 2007 roku. W wyniku wypadku kobieta doznała złamania kręgosłupa, jeździ na wózku. Towarzystwo ubezpieczeniowe przyznało na początku 60 000 zł. Po odwołaniu ugodę zawarto na łączną sumę 2 800 000 zł.

Sprawcom zdarzeń drogowych radzimy jeździć bezpieczniej. Dzięki temu na polskich drogach będzie dochodziło do mniejszej liczby wypadków, a to przełoży się na liczbę odszkodowań i w konsekwencji ceny ubezpieczeń OC nie będą szybowały w górę. Jednych i drugich zachęcamy sprawdzenia najtańszego ubezpieczenia OC poprzez wypełnienie naszego formularza lub kontakt z jednym z naszych agentów pod numerem telefonu 22 27 000 00.
 

Co warto wiedzieć

 • Zakres obowiązkowego ubezpieczenia OC reguluje Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych i jest on taki sam dla wszystkich. Sumy gwarancyjne to 5,21 mln € za szkody na osobie i 1,05 mln € za szkody na mieniu. 
 • Z obowiązkowego OC poszkodowanemu przysługuje naprawa samochodu w warsztacie, auto zastępcze, holowanie oraz zwrot utraconego dochodu. Oprócz tego w przypadku uszczerbku na zdrowiu można ubiegać się o odszkodowanie z tego tytułu, a także o rentę, jeśli uszczerbek na zdrowiu jest trwały.
 • Poszkodowani bardzo często rezygnują z dochodzenia swoich praw w związku z nieznajomością przepisów. 
 • Wartość rynku kancelarii odszkodowawczych w Polsce szacuje się na 700 mln zł. 
 • Odwołanie co do wysokości świadczenia z OC można wnieść do 3 lat wstecz, a jeśli do zdarzenia doszło na drodze przestępstwa - do 20 lat wstecz. 

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy kwota odszkodowania podana przez towarzystwo ubezpieczeniowe jest ostateczna?

  Nie, a przynajmniej nie zawsze. Powszechną praktyką jest zaniżanie odszkodowania, więc jeśli proponowana kwota jest o wiele za niska warto zwrócić się z odwołaniem do towarzystwa ubezpieczeniowego.
 2. Jak długo mogę mieć samochód zastępczy z OC sprawcy?

  Możesz korzystać z samochodu zastępczego tak długo, jak długo będziesz czekać na naprawę swojego auta lub zakup nowego. Trzeba tu mieć na uwadze, że ów termin to moment, kiedy auto nadaje się do jazdy, a nie kiedy odbierzemy je z warsztatu. Nieuzasadnione przedłużanie tego terminu lub wynajęcie samochodu o wyższej klasie niż przedmiot ubezpieczenia może skutkować dopłatą.
 3. Czy mogę otrzymać odszkodowanie z kilku polis?

  Tak. Jeśli ulegniesz wypadkowi, a masz polisę na życie, dostaniesz odszkodowanie i z OC sprawcy, i ze swojej polisy.
 4. Co jeśli sprawca wypadku się nie przyznaje lub uciekł?

  Jeśli sprawca zdarzenia się nie przyznaje lub jego ustalenie budzi wątpliwości, należy wezwać policję, która ustali okoliczności zdarzenia. W razie gdyby sprawca uciekł z miejsca zdarzenia, odszkodowanie wypłaci UFG, a potem będzie się domagać wyrównania od sprawcy.