Rozszerzenie zakresu ochrony polisy ma za zadanie zachęcać klientów do skorzystania właśnie z usług danego ubezpieczyciela. Ile będzie nas kosztowała ochrona zniżek czy gwarancja niezmienności sumy gwarancyjnej?

Opcja dodatkowa może zwiększyć koszt polisy nawet o 20%. Jest istotne jednak, że przy jednoczesnym zakupie kilku opcji wzrost ceny nie będzie równy sumie kosztów pojedynczych opcji.

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 5 minut
 • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Ochrona zniżek w OC i AC

Jeśli chcemy dokupić sobie do podstawowego ubezpieczenia ochronę zniżek w OC i AC musimy się liczyć ze wzrostem naszej składki o 7% do 20%. Najczęściej taką opcję wybierają kierowcy ostrożni. Ubezpieczyciele posiadający ochronę zniżek w ofercie to:

 • Compensa - dostępna dla klientów, którzy mają co najmniej 20% zniżek w OC i AC,
 • ERGO Hestia - sopocki ubezpieczyciel zignoruje jedną szkodę przy kontynuacji ubezpieczenia,
 • HDI - W pierwszym roku w OC klient ma ochronę zniżek przy szkodzie do 2 000 zł. Przy wznowieniu w ramach pakietu OC Złoty - bez limitu. W Autocasco ochrona zniżek jest dostępna za dopłatą,
 • InterRisk- dostępna za dopłatą,
 • MTU - aby wykupić ochronę zniżek, klient musi mieć maksymalne zniżki w OC/AC, ukończone 25 lat i prawo jazdy od co najmniej 3 lat, 
 • PZU- po roku bezszkodowej jazdy można dokupić ochronę zniżek w OC i AC,
 • Uniqa- dostępna za dopłatą,
 • Wiener - dostępna za dopłatą,
 • Warta- w pierwszym roku ochrony Warta wybacza szkody do 5 000 zł w OC i AC. Po wznowieniu polisy w Warcie, ochrona zniżek jest bez limitu. 

W większości towarzystw ubezpieczeniowych zniżki nie działają na sztywnych zasadach np. rok posiadania OC równa się 10% zniżki. Na cenę OC ma wpływ wiele czynników, jak np. wiek ubezpieczonego, wiek pojazdu, marka, model, pojemność, miejsce parkowania czy planowany przebieg. Wszystkie pytania z formularza kalkulatora OC/AC rankomat.pl mają na celu oszacowanie ryzyka. Nie zmienia to faktu, że posiadając ochronę zniżek, zapłacimy mniej za OC w razie wystąpienia szkody. 

mówi Stefania Stuglik, ekspert rankomat.plmówi Stefania Stuglik, ekspert rankomat.pl

Czytaj więcejOchrona zniżek - na czym to polega?

Gwarancja stałej sumy ubezpieczenia w AC

Samochody z czasem tracą na wartości. Niekiedy w pierwszym roku jest to nawet 30% wartości z faktury. W sytuacji, kiedy bierzesz auto w leasing, instytucja finansująca nie zgodzi się na jakiekolwiek pomniejszenie wartości auta i zażąda Gwarantowanej Sumy Ubezpieczenia. 

Jeśli chcemy mieć gwarancję niezmiennej sumy ubezpieczenia AC musimy się liczyć ze wzrostem składki od 15% do 22%. Dzięki tej opcji odszkodowanie po wypadku będzie wyliczane według kwoty, którą wpisaliśmy w polisie lub wg wyceny rzeczoznawcy, a nie jak zazwyczaj według wartości auta z dnia szkody. Taką opcję proponuje nam Link4, Warta i Ergo Hestia. W wariancie AC Komfort w Warcie możesz mieć GSU na 3 lata, jeśli tylko będziesz przedłużać polisę. 

Odtworzenie kluczyków, tablic rejestracyjnych lub dowodu rejestracyjnego

Jeśli chcemy wykupić sobie opcję odtworzenia kluczyków, tablic rejestracyjnych oraz dowodu rejestracyjnego musimy liczyć się ze wzrostem składki o 2% do 7%. W Link4 będąc stałym klientem zapłacimy 19 zł, a jako nowy klient 25 zł. W Ergo Hestii, koszty wymiany zamków, odtwarzania kluczyków i przekodowania urządzeń zabezpieczających są pokrywane z polisy standardowej.

Co warto wiedzieć?

 • 25% kierowców w Polsce posiada tylko OC bez żadnych rozszerzeń,
 • Najczęściej wybieranym rozszerzeniem podstawowej polisy OC jest mini assistance, 
 • Oprócz mini assistance klienci chętnie dopłacają kilka złotych za takie ryzyka jak ubezpieczenie opon, szyb lub NNW ,
 • Według statystyk rzadko kiedy dochodzi do kilku szkód tego samego pojazdu w ciągu jednego roku, więc ochrona zniżek staje się bardzo atrakcyjnym rozszerzeniem. 
 • Gwarantowana Suma Ubezpieczenia (GSU) stanowi zabezpieczenie wartości pojazdu na cały okres obowiązywania polisy niezależnie od spadku wartości rynkowej. 

FAQ - najczęściej zadawane pytania o koszt rozszerzenia zakresu polisy

 1. Ile kosztuje rozszerzenie zakresu polisy?

  W zależności od zakresu rozszerzenia polisy, może ono kosztować od kilku lub kilkunastu złotych więcej nawet do 20%. 

 2. Czy potrzebuję rozszerzenia zakresu polisy?

  Jeżeli nie wymaga tego instytucja finansująca lub wierzyciel, to każde rozszerzenie zakresu OC ponad zakres ustawowy jest dobrowolne. Nie musisz go wykupować, ale w znakomitej większości przypadków warto. 

 3. Z jakiego rozszerzenia zakresu polisy warto skorzystać?

  Zdecydowanie polecamy ochronę zniżek po szkodzie. Ewentualna dopłata kosztuje mniej niż potencjalna zwyżka za szkodę, a w niektórych towarzystwach ochrona zniżek jest dodawana gratis do polisy OC (Warta, HDI). Jeżeli masz więcej niż jeden pojazd, możesz skorzystać jeszcze więcej.