Nawet 2500 zł może kosztować jazda na rowerze po wypiciu alkoholu. Tak wysoki mandat grozi nie tylko osobom po mocno zakrapianej imprezie. Może on być nałożony nawet na cyklistę, który wypił zaledwie jedno duże piwo i nie odczekał przed wycieczką odpowiedniej liczby godzin.

Od początku roku policja systematycznie informuje o rowerzystach przyłapanych na jeździe pod wpływem alkoholu i nałożeniu na nich wysokich mandatów. A od stycznia kary dla nietrzeźwych kierowców (także cyklistów) wzrosły nawet pięciokrotnie.

Znajdź OC już od 333zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 3 minuty
  • Oferty 19 towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

Wprawdzie najgłośniej mówi się o rekordzistach, którzy podczas kontroli drogowej mieli 2 czy 3 promile w organizmie, jednak warto pamiętać, że zmiany w taryfikatorze mandatów nie odnoszą się tylko do osób spożywających wysokoprocentowe trunki w dużych ilościach.

Przypominamy, jakie grzywny mogą być nałożone na nietrzeźwych rowerzystów i czy grozi im odebranie prawa jazdy. Podpowiadamy także, ile godzin po wypiciu różnych alkoholi warto odczekać, aby całkowicie wytrzeźwieć.

Jaki mandat grozi za jazdę na rowerze po alkoholu?

Grzywna, jaka może być nałożona na kierującego rowerem, zależy od wykrytej zawartości alkoholu we krwi lub w wydychanym powietrzu. W 2022 roku taryfikator mandatów przewiduje dla rowerzystów karę finansową w dwóch wysokościach

Wysokość mandatuWykroczenie
minimum 2500 złKierowanie rowerem na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu przez osobę znajdującą się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka działającego podobnie do alkoholu
minimum 1000 złKierowanie rowerem na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu przez osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka

Kierujący pojazdem innym niż mechaniczny może także otrzymać mandat w wysokości 500 zł, jeśli przewozi osobę w stanie nietrzeźwości, stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu (na rowerze lub motorowerze albo motocyklu poza bocznym wózkiem).

Czym różni się stan nietrzeźwości od stanu po użyciu alkoholu?

Definicje stanu nietrzeźwości można znaleźć w art. 115 § 16 Kodeksu karnego. Zgodnie z nim, stan nietrzeźwości zachodzi, gdy:

  • zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość
  • zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

Prawo karne wyróżnia także stan wskazujący na spożycie alkoholu (stan po użyciu alkoholu). Występuje on wtedy, gdy:

  • zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila
  • obecność alkoholu wynosi od 0,1 mg do 0,25 mg w 1 dm3 wydychanego powietrza.

Stan nietrzeźwości po zaledwie jednym piwie? To możliwe!

Jeśli ktoś wychodzi z założenia, że po wypiciu jednego piwa czy kieliszka wódki będzie mógł wsiąść na rower, bo policyjny alkomat i tak tego nie wykryje, może być w błędzie. Wprawdzie są osoby, które po takiej dawce faktycznie nie przekroczą dozwolonego limitu. Bywa jednak i tak, że alkohol w ich organizmie będzie wykrywalny nawet przez kilka godzin. Od czego to zależy?

To, czy dana osoba może prowadzić pojazd po niewielkiej dawce alkoholu, zależy od wielu czynników, m.in. od jej płci, wzrostu i wagi. Do tego dochodzi szereg innych predyspozycji, np. stan zdrowia, przemiana materii, stosowana dieta, warunki genetyczne czy przyjmowane leki

Daniel Bartosiewicz, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.plDaniel Bartosiewicz, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.pl

Magazyn Auto przeprowadził test, z którego wynika, że czas potrzebny do całkowitego wytrzeźwienia po wypiciu nawet niewielkiej ilości dowolnego alkoholu może wynosić nawet kilka godzin. Dotyczy to szczególnie osób o drobnej budowie ciała.

Alkohol

Wskazania alkomatu po 1 godzinie 

Czas potrzebny do całkowitego wytrzeźwienia (wskazanie alkomatu 0,00 ‰)

Mężczyzna: waga 78 kg, wzrost 170 cm, wiek 23 lata

500 ml 5,6% piwa 

0,27

3 godziny

150 ml 11,5% wina 

0,11

2 godziny

50 ml 40% wódki 

0,15

3 godziny

100 ml 30% likieru

0,30

4 godziny

Kobieta: waga 47 kg, wzrost 165 cm, wiek 21 lat

500 ml 5,6% piwa

0,67

7 godzin

150 ml 11,5% wina

0,36

4 godziny

50 ml 40% wódki 

0,44

5 godzin

100 ml 30% likieru

0,72

7 godzin

Mężczyzna: waga 110 kg, wzrost 187 cm, wiek 28 lat

500 ml 5,6% piwa

0,17

3 godziny

150 ml 11,5% wina

0,06

2 godziny

50 ml 40% wódki 

0,1

2 godziny

100 ml 30% likieru

0,19

3 godziny

Źródło: magazynauto.pl (Pierwsze badanie wykonano na każdej z osób po 1 godzinie od wypicia alkoholu, a następne co godzinę, aż do momentu, gdy alkomat wskazał brak obecności alkoholu w wydychanym powietrzu. Do badania został użyty alkomat skalibrowany przez producenta).

Wśród testujących znalazła się jedna osoba, która przez kilka godzin nie mogłaby prowadzić żadnego pojazdu (także roweru!) i to bez względu na rodzaj wypitego alkoholu.

Dlaczego kary dla rowerzystów są tak surowe?

Podwyższone od początku br. mandaty karne mają skutecznie zniechęcić uczestników ruchu drogowego do kierowania pojazdem pod wpływem alkoholu.

Pijani kierujący to niestety nadal jeden z poważniejszych problemów na drodze. Po alkoholu lub znajdując się pod wpływem podobnie działającego środka, stanowią oni zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla innych uczestników ruchu drogowego.

Rowerzyści zajmują niechlubne drugie miejsce po kierujących samochodami osobowymi, jeśli chodzi o liczbę wypadków spowodowanych pod działaniem alkoholu. W 2021 roku z ich winy doszło do 180 wypadków (11,2% wypadków spowodowanych przez kierujących pod działaniem alkoholu). Zginęło w nich 14 osób a 168 zostało rannych.

Czy za jazdę rowerem po spożyciu alkoholu można stracić prawo jazdy?

Aktualnie obowiązujące przepisy nie przewidują utraty prawa jazdy za poruszanie się po drodze rowerem w stanie nietrzeźwości czy po użyciu alkoholu. Rowerzysta może wprawdzie stracić uprawnienia, ale tylko do prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne.

Osoby, które posiadają prawo jazdy i zostaną przyłapane na jeździe pod wpływem alkoholu na rowerze, nie otrzymają również punktów karnych.

Czy za prowadzenie roweru poboczem drogi również grozi mandat?

Orzecznictwo Sądu Najwyższego wyraźnie wskazuje, że nie jest „prowadzeniem” pojazdu mechanicznego siedzenie za jego kierownicą, dopóki nie zostanie wprawiony w ruch silnik i sam pojazd (uchw. SN z 8.12.1960 r., VI KO 64/60, OSNKW 1961, Nr 2, poz. 31). A jak to wygląda w przypadku roweru?

Do nałożenia mandatu na nietrzeźwego rowerzystę może dojść tylko wtedy, gdy zostanie użyty mechanizm pojazdu. Jeżeli osoba w stanie nietrzeźwości lub po użyciu alkoholu idzie pieszo i prowadzi rower poboczem jezdni, to nie popełnia ona wykroczenia.

Czy rowerzyście grozi grzywna tylko za jazdę pod wpływem alkoholu?

Osoby kierujące rowerem muszą przestrzegać przepisów drogowych tak samo jak użytkownicy innych pojazdów. Spożyty alkohol nie jest więc jedynym powodem, dla którego mogą narazić się oni na karę finansową. Wybraliśmy z taryfikatora mandatów obowiązującego w 2022 roku najważniejsze wykroczenia, za które przewidziano grzywny dla rowerzystów.

Taryfikator mandatów 2022 dla rowerzystów

Rodzaj wykroczenia

Wysokość kary

II. Przepisy o bezpieczeństwie pieszych na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu
Naruszenie przepisów o bezpieczeństwie pieszych przez kierującego pojazdem innym niż mechaniczny

Nieustąpienie, wbrew obowiązkowi, pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub wchodzącemu na to przejście

50 - 500 zł

Nieustąpienie przez kierującego pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża

50 - 300 zł

Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przy przejeżdżaniu przez chodnik lub drogę dla pieszych albo podczas jazdy po placu, na którym ruch pieszych i pojazdów odbywa się po tej samej powierzchni

50 - 300 zł

Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przez kierującego pojazdem podczas włączania się do ruchu

50 - 200 zł

Wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany, lub bezpośrednio przed tym przejściem

50 - 500 zł

Omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu

50 - 500 zł

Naruszenie zakazu jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych

50 - 100 zł

Naruszenie obowiązku zatrzymania pojazdu w takim miejscu i na taki czas, aby umożliwić pieszym swobodny dostęp do pojazdów komunikacji publicznej – w przypadku braku wysepki dla pasażerów na przystanku

50 zł

III. Przepisy dotyczące ruchu pojazdów
A. Zasady ogólne i przepisy porządkowe

Przewożenie osoby w stanie nietrzeźwości, stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu na rowerze lub motorowerze albo motocyklu poza bocznym wózkiem

500 zł

C. Zmiana kierunku jazdy lub pasa ruchu

Zawracanie w warunkach, w których mogłoby to zagrażać bezpieczeństwu ruchu lub ruch ten utrudnić

200 - 400 zł

Zawracanie w tunelach, na mostach i wiaduktach oraz na drogach jednokierunkowych

200 zł

Utrudnianie lub tamowanie ruchu poprzez niesygnalizowanie lub błędne sygnalizowanie manewru

200 zł

Nieodpowiednie ustawienie pojazdu na jezdni przed skręceniem

150 zł

D. Wymijanie, omijanie i cofanie

Omijanie pojazdu sygnalizującego zamiar skręcenia w lewo z jego lewej strony

100 zł

F. Przecinanie się kierunków ruchu

Naruszenie zakazu wjeżdżania na przejazd tramwajowy, jeśli po jego drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy, przez art. 28 ust. 6 w zw. Dziennik Ustaw – 8 – Poz. 24847 kierującego pojazdem:

2) kierującego innym pojazdem niż mechaniczny

100 zł

G. Ostrzeganie oraz jazda w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza

Naruszenie przez kierującego pojazdem innym niż silnikowy zakazu wyprzedzania innych pojazdów w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza oraz obowiązku korzystania z pobocza drogi, a jeżeli nie jest to możliwe – to jazdy jak najbliżej krawędzi jezdni

100 zł

I. Przepisy dodatkowe o ruchu rowerów, hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego, motorowerów oraz pojazdów zaprzęgowych

Naruszenie przez kierującego rowerem lub hulajnogą elektryczną obowiązku korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić

100 zł

Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przez kierującego rowerem lub hulajnogą elektryczną korzystającego z drogi dla rowerów i pieszych

100 zł

Nieopuszczenie przez kierującego rowerem lub hulajnogą elektryczną śluzy rowerowej, kiedy zaistnieje możliwość kontynuowania jazdy w zamierzonym kierunku

100 zł

Naruszenie przez kierującego rowerem obowiązku przewożenia dziecka do lat 7 na dodatkowym siodełku

50 zł

Utrudnianie poruszania się innym uczestnikom ruchu przez kierującego rowerem jadącego po jezdni obok innego roweru lub motoroweru

200 zł

Naruszenie przez kierującego rowerem, hulajnogą elektryczną lub motorowerem zakazu jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach

50 zł

Naruszenie przez kierującego rowerem, hulajnogą elektryczną lub motorowerem zakazu czepiania się pojazdów

100 zł

Naruszenie przez kierującego rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego przepisów o korzystaniu z chodnika lub drogi dla pieszych

200 zł

Naruszenie przez kierującego rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego, korzystającego z chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów i pieszych, obowiązku:

1) poruszania się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego

300 zł

2) ustąpienia pierwszeństwa pieszemu

300 zł

3) nieutrudnienia ruchu pieszemu

300 zł

IV. Kierujący

Kierowanie pojazdem innym niż mechaniczny na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu przez osobę niemającą do tego uprawnienia

200 zł

VII. Zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Tamowanie lub utrudnianie ruchu

Niezachowanie należytej ostrożności na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu i spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym przez:

2) uczestnika ruchu lub inną osobę znajdującą się na drodze, z wyjątkiem kierującego pojazdem mechanicznym

kwota mandatu karnego przypisanego za naruszenie stanowiące znamię zagrożenia powiększona o 500 zł

Niezachowanie należytej ostrożności na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu i spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, jeżeli następstwem było naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia przez:

2) uczestnika ruchu lub inną osobę znajdującą się na drodze, z wyjątkiem kierującego pojazdem mechanicznym

kwota mandatu karnego przypisanego za naruszenie stanowiące znamię zagrożenia powiększona o 1000 zł, jednak nie niższa niż 1500 zł