Poszkodowana w wypadku komunikacyjnym kobieta otrzymała odszkodowanie w wysokości 570 tys. zł. Kwota wypłacona przez ubezpieczyciela przekroczyła koszt polisy OC sprawcy ponad 1000-krotnie. Kierowca samochodu zapłacił bowiem za OC tylko 470 zł.

W ubiegłym roku na polskich drogach zginęło 2831 osób, a 39 466 zostało rannych. I choć poza ostrożną jazdą nic nie jest w stanie zagwarantować bezpieczeństwa na drodze, to właściciel samochodu opłacając składkę OC, zapewnia bezpieczeństwo finansowe sobie oraz innym uczestnikom ruchu. Polisa daje bowiem gwarancję pokrycia przez ubezpieczyciela kosztów spowodowanych przez niego szkód. Składka w wysokości kilkuset złotych niejednokrotnie chroni ubezpieczonych przed wieloletnim spłacaniem zobowiązań, wynikających z zawinionych przez nich zdarzeń.

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 5 minut
  • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

Jakie odszkodowania wypłacają ubezpieczyciele?

Średnia cena ubezpieczenia OC wyniosła w 2017 r. 779 zł. Wypłaty z tytułu likwidacji jednej szkody wyniosły natomiast średnio 8100 zł, czyli ponad 10 razy więcej. W wielu przypadkach, w zamian za opłacenie składki w wysokości kilkuset złotych, towarzystwa wypłacały odszkodowanie w setkach tysięcy złotych.

odzkodowanie 1,1 mln

Kierowca ubezpieczony w towarzystwie Aviva spowodował wypadek, w którym poszkodowany został kierowca skutera. Na skutek poważnych obrażeń nie jest zdolny do samodzielnego funkcjonowania i wymaga całodobowej opieki. Towarzystwo pokryło koszty leczenia, opieki oraz opinii medycznych. Poszkodowany otrzymał także zadośćuczynienie oraz wypłatę w związku z utratą zarobków. Łączna kwota odszkodowania wyniosła do tej pory ponad 1,1 mln zł.

odzkodowanie 730 tys zł

Kierowca stracił panowanie nad samochodem i uderzył w jadącego z naprzeciwka tira z naczepą. Następnie odbił się od niego i uderzył w autobus. Na miejscu zginęło małżeństwo z dzieckiem. Kierowca tira, kierowca autobusu oraz jego trzy pasażerki zostali ranni. Towarzystwo Aviva, w którym sprawca wypadku posiadał ubezpieczenie, wypłaciło na rzecz poszkodowanych oraz rodzin ofiar ponad 730 tys. zł.

odzkodowanie 570 tys zł oraz comiesięczna ręta

Kierowca ubezpieczony w Generali wykonywał manewr wyprzedzania. Uderzył w poruszającą się w tym samym kierunku rowerzystkę. Na skutek wypadku kobieta doznała poważnych obrażeń m.in. złamania kości skroniowej  i krwiaka przymózgowego lewej półkuli mózgu. Ubezpieczyciel wypłacił poszkodowanej 570 000 zł. Obecnie ustala wysokość renty, którą kobieta będzie otrzymywała co miesiąc. Przewidywana kwota wszystkich wypłat na rzecz poszkodowanej to ponad 1 005 000 zł.

Za co płacą ubezpieczyciele?

Właściciele pojazdów opłacając składkę ubezpieczenia OC, otrzymują gwarancję pokrycia kosztów spowodowanych przez siebie wypadków lub kolizji do kwoty 5 mln euro za szkody osobowe oraz do 1 mln euro za szkody majątkowe. Ubezpieczyciele ponoszą więc finansową odpowiedzialność zarówno za uszkodzone w kolizji lub wypadku auta, jak i uszczerbek na zdrowiu czy śmierć poszkodowanych w nich osób. 

ubezpieczenia komunikacyjne

Średnie koszty likwidacji jednej szkody osobowej często są zdecydowanie większe niż średnie wydatki ponoszone na likwidację jednej szkody rzeczowej. Wiążą się one bowiem nie tylko z jednorazową wypłatą odszkodowania, ale także z pokryciem kosztów leczenia i rehabilitacji, wypłatą rent dla poszkodowanych oraz rodzin ofiar, zadośćuczynieniem za doznany ból i cierpienie, a także sfinansowaniem strat związanych z utratą możliwości wykonywania pracy zarobkowej.

Co warto wiedzieć

  1. Ubezpieczenie OC chroni właściciela pojazdu przed skutkami spowodowanych przez niego szkód.
  2. Średnia wysokość składki OC w 2017 r. wyniosła 779 zł.
  3. Likwidacja jednej szkody z ubezpieczenia OC w 2017 r. kosztowała 8100 zł.
  4. Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, towarzystwa odpowiadają do kwoty 5 mln euro za szkody osobowe oraz do 1 mln euro za szkody majątkowe.