Miałeś stłuczkę i jesteś poszkodowanym? Zanim porzucisz wakacyjne plany lub zmienisz swój miesięczny grafik spotkań, zastanów się, czy faktycznie chcesz już teraz zajmować się likwidacją szkody. Usiądź spokojnie, a my krok po kroku wyjaśnimy, w jaki sposób i w jakim terminie należy zgłosić szkodę.

Kierowca kuca przy rozbitym samochodzie
Porównaj ceny OC i AC

Jest kolizja, a Ty jesteś poszkodowanym. Jak to zwykle bywa w takich nieplanowanych sytuacjach – na pewno śpieszyłeś się akurat na ważne spotkanie. I co teraz? Wzywać policję i tracić cenne minuty? A może lepiej napisać oświadczenie, jeśli sprawca zdaje sobie sprawę, że to on zawinił?

Faktycznie, jeśli nie ma rannych, a auto nie wymaga odholowania – wystarczy spisać wspólną deklarację ze wskazaniem sprawcy zdarzenia i można kontynuować podróż. W tym celu sięgnij do schowka w aucie po wzór oświadczenia. No tak, ale kto by woził ze sobą taki dokument? Przecież szkody zdarzają się wszystkim tylko nie nam… Sprawca oczywiście też nie ma, a Ty zaczynasz w duszy przeklinać, że nie wydrukowałeś takiego wzoru z internetu (przynajmniej zrób to teraz – będzie na przyszłość).

Jeśli nie masz gotowego oświadczenia o zdarzeniu drogowym, znajdź jakąkolwiek kartkę formatu A4 na której sprawca zdarzenia własnoręcznie wypisze niezbędne informacje o szkodzie czyli:

  • dane osobowe uczestników kolizji (imiona i nazwiska sprawcy oraz poszkodowanego, adresy, numery telefonów, a także dane wynikające z prawa jazdy – numery dokumentów, daty wydania i ważności),
  • dane z polisy sprawcy (nazwa firmy ubezpieczeniowej i numer polisy OC – jako poszkodowany koniecznie zwróć uwagę na okres ubezpieczenia, polisa musi być ważna!),
  • dane ewentualnych świadków kolizji (wystarczą imiona i nazwiska oraz numer telefonu),
  • w miarę dokładny opis zdarzenia (można narysować szkic z układem drogi, kierunkami jazdy samochodów, pozycjami aut w momencie kolizji, znakami drogowymi i sygnalizacją świetlną oraz nazwami ulic) z uwzględnieniem widocznych uszkodzeń poszkodowanego pojazdu,
  • podpisy kierujących pojazdami.

Jak kontaktować się z ubezpieczycielem sprawcy?

Po spisaniu wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym lub orzeczeniu winy przez policję, powinieneś skontaktować się z ubezpieczycielem sprawcy zdarzenia. Możesz to zrobić osobiście, zgłaszając się do oddziału danej firmy ubezpieczeniowej, telefonicznie, dzwoniąc na infolinię towarzystwa lub online przez internet. Która forma jest najwygodniejsza? W przypadku jeśli szkoda jest relatywnie dużego kalibru, tzn. gdy auto wymaga odholowania, najrozsądniej jest zadzwonić do ubezpieczyciela od razu z miejsca kolizji. Firmy ubezpieczeniowe mają podpisane umowy z podmiotami świadczącymi usługi assistance na terenie całego kraju, dlatego – niezależnie od lokalizacji – pomoc drogowa powinna pojawić się maksymalnie do godziny od zgłoszenia takiej potrzeby. Kierowca holownika najczęściej może zrobić pierwsze zdjęcia po szkodzie, co ułatwi proces jej likwidacji.

Jeśli jednak doszło jedynie do względnie niedużych uszkodzeń i możesz kontynuować podróż autem, nie ma potrzeby kontaktowania się od razu po wypadku. W takiej sytuacji radzimy zgłosić szkodę online poprzez formularz na stronie ubezpieczyciela sprawcy (o ile firma ubezpieczeniowa przewiduje taki sposób zgłoszenia). Jest to wygodna forma poinformowania o zdarzeniu, ponieważ unikasz minut straconych w kolejce oczekujących na połączenie z ubezpieczycielem, a jednocześnie możesz samodzielnie uzupełnić niezbędne we wniosku dane odnośnie Ciebie i sprawcy. Odradzamy na pewno kontakt osobisty – po co stać w kolejkach aż miła pani w okienku wypełni wniosek, skoro możemy to zrobić sami, szybciej i bez wychodzenia z domu?

Terminy zgłoszenia szkody z OC

A co jeśli uszkodzenia są na tyle niewielkie, że kompletnie „szkoda” nam teraz na nie czasu? Czy są jakieś terminy, które obligują do zgłoszenia zdarzenia „tu” i „teraz”? Pamiętaj, że to Ty jesteś poszkodowanym, więc skutki kolizji powinny być jak najmniej dotkliwe dla Twojego komfortu życia. Jeśli chcesz szkodę zgłosić np. dopiero po powrocie z wakacji – Twój wybór. Generalna zasada wynikająca z art. 819 § 1 kodeksu cywilnego mówi o trzyletnim terminie zgłoszenia roszczenia (choć w przypadku szkody na osobie, która jest wynikiem przestępstwa, ten termin jest wydłużony aż do 20 lat). W rankomat.pl zachęcamy do możliwie szybkiego kontaktu z ubezpieczycielem najlepiej w ciągu kilku dni od zaistnienia zdarzenia. Szkody mają tendencje do zwiększania się z upływem czasu. Lepiej więc naprawić pojazd zanim ten pokolizyjny defekt przyczyni się do poważniejszej awarii lub – co gorsza – kolejnej stłuczki.

Oczywiście w ferworze procesu likwidacji szkody nie zapomnij o własnej polisie OC. Gdy tylko okres ubezpieczenia będzie zbliżał się do końca, zajrzyj na rankomat.pl i porównaj oferty kilkunastu ubezpieczycieli. Możesz też skorzystać z pomocy jednego z naszych agentów, dzwoniąc na 22 27 000 00.