Chcesz kupić ubezpieczenie AC? Miałeś stłuczkę nie ze swojej winy? To sytuacje, w których możesz zdecydować o tym, w jaki sposób zostanie zlikwidowana szkoda w Twoim majątku. Jedną z możliwości jest naprawa samochodu w autoryzowanym warsztacie.

Likwidacja szkód komunikacyjnych to temat wzbudzający wśród kierowców duże emocje. Jednym z powodów jest polityka niektórych firm ubezpieczeniowych, skutkująca zaniżaniem wartości szkody. W rezultacie poszkodowany kierowca otrzymuje odszkodowanie w kwocie, która nie pozwala na pokrycie kosztów naprawy auta. Obawiasz się takiej właśnie sytuacji? Sposobem, aby jej uniknąć, jest wybór naprawy pojazdu w ASO (Autoryzowanej Stacji Obsługi).

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 3 minuty
  • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

Podpowiemy Ci, kiedy warto zdecydować się na taki wariant z polisy AC i jak bezproblemowo zlikwidować szkodę w autoryzowanym warsztacie z OC sprawcy kolizji.

Jakie są możliwe warianty likwidacji szkody z ubezpieczenia AC?

Po namyśle stwierdziłeś, że przyda Ci się dodatkowa ochrona samochodu i dlatego zdecydowałeś się na ubezpieczenie autocasco? Ponieważ AC należy do polis dobrowolnych, sposób naprawy pojazdu będzie zależał od zapisów OWU i konstrukcji ubezpieczenia autocasco. Podczas zakupu polisy sam możesz określić, jak zostanie naprawione Twoje auto. Do wyboru masz:

  • Wariant kosztorysowy. Jeżeli dojdzie do szkody, otrzymasz na swoje konto przelew, stanowiący rekompensatę. Najczęściej firmy ubezpieczeniowe wyliczają wysokości odszkodowania w oparciu o różne systemy.

Przykład: Link4 podczas kalkulacji kosztów naprawy pojazdu korzysta z systemów Audatex, Eurotax lub DAT. Ubezpieczyciel ustala wysokość odszkodowania na podstawie: stawki za roboczogodzinę (60 zł netto), cen części alternatywnych lub - jeśli nie zostały one ujęte w systemie - cen części oryginalnych pomniejszonych o 30%.

  • Wariant warsztatowy (bezgotówkowy). Po szkodzie Twój samochód trafi do wybranego przez Ciebie warsztatu, który przeprowadzi jego naprawę. Rozliczenie między warsztatem a ubezpieczycielem odbędzie się bez Twojego udziału – Ty tylko odbierzesz naprawiony pojazd.

Kiedy powinieneś zdecydować się na wariant bezgotówkowy?

Gdy cenisz sobie wygodę lub nie masz zaufanego warsztatu, któremu mógłbyś zlecić naprawę auta po kolizji czy wypadku. Proces likwidacji szkody w ASO to także idealne rozwiązanie, gdy posiadasz nowy samochód, który jest jeszcze na gwarancji. Wówczas wybór naprawy w ASO pozwala na to, aby gwarancja była kontynuowana.

Autoryzowana Stacja Obsługi zapewnia serwis samochodów określonej marki. Przewagą ASO jest to, że pracujący tam mechanicy są szkoleni bezpośrednio przez producenta pojazdów. W rezultacie mają oni większą wiedzę i potrafią pomóc również w przypadku rzadziej występujących czy skomplikowanych usterek.

W przypadku wyboru wariantu warsztatowego pojawia się też pytanie o jakość części, które zostaną użyte do naprawy samochodu. Kto decyduje o tym, jakie części zostaną wykorzystane? Ty – jako klient – na etapie zakupu polisy AC. Z reguły dostępnych opcji jest kilka, np. Allianz proponuje:

  • Autocasco Warsztat (ASO) – to wariant ubezpieczenia AC, w ramach którego naprawa szkody zostanie przeprowadzona w ASO przy użyciu części tej samej marki (oryginalnych serwisowych).
  • Autocasco Warsztat (sieć partnerska) – to wariant ubezpieczenia AC, w ramach którego szkoda zostanie usunięta w warsztacie należącym do sieci partnerskiej przy użyciu zamienników (części alternatywnych).

Jeżeli korzystasz z nowego samochodu, dzięki opcji ASO zostanie on naprawiony przy użyciu części oznaczonych logo i numerem katalogowym producenta pojazdu.

Jaki sposób likwidacji szkody wybrać z OC sprawcy zdarzenia?

Przed wyborem sposobu likwidacji szkody staniesz także wtedy, gdy do uszkodzenia Twojego samochodu dojdzie z winy innego kierowcy. Wówczas auto naprawiasz z jego polisy OC (z ubezpieczenia pojazdu, który prowadził sprawca kolizji lub wypadku). Pamiętaj jednak, że pojazd można odstawić do warsztatu dopiero wtedy, gdy rzeczoznawca uzna, iż kwalifikuje się on do naprawy.

  • Jeżeli dojdzie do szkody częściowej (koszty likwidacji szkody nie przekroczą wartości pojazdu sprzed wypadku)  - możesz zdecydować się na wariant kosztorysowy lub bezgotówkowy (naprawa w warsztacie).
  • Jeśli ubezpieczyciel orzeknie szkodę całkowitą (koszty likwidacji szkody przekroczą wartość samochodu sprzed wypadku) – zakład ubezpieczeń będzie zobowiązany tylko do wypłaty odszkodowania na Twoje konto.

Mówi o tym Kodeks cywilny, a dokładnie Art. 363. § 1.: Naprawienie szkody powinno nastąpić według wyboru poszkodowanego, bądź przez przywrócenie stanu poprzedniego, bądź przez zapłatę odpowiedniej sumy pieniężnej. Jednakże gdyby przywrócenie stanu poprzedniego było niemożliwe albo gdyby pociągało za sobą dla zobowiązanego nadmierne trudności lub koszty, roszczenie poszkodowanego ogranicza się do świadczenia w pieniądzu.

Występuje zatem znacząca różnica pomiędzy likwidacją szkody z polisy OC a AC. W ubezpieczeniu obowiązkowym o sposobie w jaki zostanie naprawiona szkoda decydujesz po kolizji lub wypadku, natomiast w ubezpieczeniu AC wariant likwidacji szkody wybierasz przed zawarciem umowy. Część wspólna dotyczy jednak szkody całkowitej – w obu przypadkach możesz liczyć wyłącznie na wypłatę odszkodowania na Twoje konto.

Jak zlikwidować szkodę z OC sprawcy w autoryzowanym warsztacie?

Tak jak wspomnieliśmy, jako osoba poszkodowana masz ostateczne słowo w kwestii sposobu likwidacji szkody majątkowej. Możesz zgłosić szkodę i żądać:

  • Przywrócenia samochodu do stanu sprzed szkody. O ile jest to technicznie możliwe - firma ubezpieczeniowa powinna pokryć koszt naprawy pojazdu w warsztacie, np. partnerskim czy ASO.
  • Rekompensaty pieniężnej. Ubezpieczyciel oszacuje wartość szkody, a następnie wypłaci Ci pieniądze.

Jeżeli interesuje Cię naprawa pojazdu w ASO, wystarczy, że wybierzesz ten sposób rekompensaty szkód.

Jeżeli zostałeś poszkodowany w kolizji czy wypadku, to z OC pojazdu sprawcy przysługuje Ci znacznie więcej niż przywrócenie samochodu do stanu sprzed szkody w autoryzowanej stacji obsługi. Masz także prawo do pomocy logistycznej (odholowania samochodu lub zwrotu kosztów jego holowania) oraz możesz starać się o odszkodowanie za utratę wartości handlowej swojego pojazdu. Otrzymasz także auto zastępcze na czas naprawy.

Wielu poszkodowanych w kolizji lub wypadku ma wątpliwości dotyczące rodzaju użytych do naprawy części i potrąceń amortyzacyjnych. W kwestii zarówno pierwszej, jak i drugiej wypowiadał się Sąd Najwyższy i okazuje się, że jego stanowisko było korzystne dla poszkodowanych.

Zastosowanie części oryginalnych podczas usprawnienia samochodu z polisy OC jest uzasadnione wówczas, gdy serwisowałeś pojazd przy użyciu takich części. Z kolei potrącenie amortyzacyjne będzie dopuszczalne tylko wówczas, gdy samochód po naprawie zyskał na wartości.

 

Firma ubezpieczeniowa nie może odmówić poszkodowanemu kierowcy naprawy samochodu w warsztacie, o ile nie orzekła szkody całkowitej. Gdy mowa z kolei o częściach, to z orzeczeń Sądu Najwyższego wynika, że poszkodowany może oczekiwać m.in. ustalenia wysokości odszkodowania za szkodę według cen części oryginalnych, jeżeli właśnie takie zostały uszkodzone
Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.plKamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl

Jakie zalety i wady ma naprawa samochodu w ASO?

Naprawa samochodu w ASO często jest rozpatrywana przez pryzmat wygody - nie musisz brać udziału w wycenie kosztów naprawy, interesuje Cię wyłącznie zgłoszenie szkody z umowy ubezpieczenia oraz ewentualne dostarczenie pojazdu do warsztatu (towarzystwa ubezpieczeniowe pokrywają z reguły takie koszty). Potem czekasz już tylko na termin odbioru samochodu. Zalet naprawy auta w ASO jest jednak więcej. Do najważniejszych należą:

  • Naprawa samochodu przez fachowców. ASO przywiązują wagę do jakości świadczonych usług. W rezultacie możesz liczyć na to, że otrzymasz pojazd sprawny, który nie zagraża bezpieczeństwu ani Twojemu, ani innych użytkowników drogi.
  • Użycie części tej samej marki (oryginalnych). W ten sposób możesz mieć pewność, że pochodzą one bezpośrednio od producenta pojazdu. Nie są to tanie zamienniki, których pochodzenie nie jest do końca znane i udokumentowane.
  • Mniej formalności. Nie musisz uczestniczyć nawet w przekazaniu firmie ubezpieczeniowej faktury wystawionej przez warsztat. Pieniądze za naprawę również zostaną od razu przelane na rachunek bankowy warsztatu, który dokonał naprawy auta.

Czy naprawa w ASO ma wady?

Tak, choć z reguły są one uznawane za mniej istotne niż zalety bezproblemowej naprawy w autoryzowanym warsztacie. Niektórzy kierowcy nie mają dobrych doświadczeń z ASO i w związku z tym preferują naprawę pojazdu w zaufanym warsztacie. Nie można im odmówić racji, choć warto dodać, że z reguły klient towarzystwa sam wybiera autoryzowaną stację obsługi (może więc oddać pojazd do takiej, która ma najlepsze opinie w okolicy) i w dodatku jej usługi podlegają gwarancji.

Za wadę wariantu AC z naprawą w ASO i przy użyciu części oryginalnych może być także poczytana cena ubezpieczenia AC. Najczęściej za polisę trzeba zapłacić więcej niż za ubezpieczenie, w ramach którego pojazd zostanie naprawiony w warsztacie partnerskim. Dlatego, przed zawarciem umowy AC warto sprawdzić nie tylko zakres ochrony, ale również cenę ubezpieczenia.

Szukasz najlepszej i najtańszej propozycji autocasco z likwidacją szkody w ASO? Skorzystaj z pomocy naszego kalkulatora OC i AC i porównaj oferty kilkunastu firm. W ten sposób poznasz składki wyliczone indywidualnie dla Ciebie i od razu porównasz szczegóły każdej z polis.

Sprawdź różnice w cenie AC z likwidacją szkody w ASO

Co warto wiedzieć

  • Kupując ubezpieczenie AC możesz określić sposób likwidacji szkody. Do wyboru będziesz mieć dwa warianty: kosztorysowy i warsztatowy.
  • Wybór AC w wariancie warsztatowym wymaga doprecyzowania tego, gdzie auto zostanie naprawione – czy będzie to ASO, czy warsztat partnerski.
  • Kierowcy poszkodowani w kolizjach czy wypadkach mają prawo zdecydować, jak zostanie zlikwidowana szkoda z polisy OC sprawcy zdarzenia. Tu możliwości również są dwie: wypłata odszkodowania w gotówce lub naprawa pojazdu w warsztacie.
  • Na rzecz poszkodowanych właścicieli aut przemawia bogate orzecznictwo Sądu Najwyższego. Wynika z niego m.in. prawo do domagania się użycia przy naprawie auta części oryginalnych, jeżeli takie zostały uszkodzone.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Czy każda firma ubezpieczeniowa dopuszcza możliwość naprawy samochodu w ramach AC w wariancie warsztatowym?

    Ubezpieczyciele wiedzą, że potrzeby klientów są zróżnicowane. Z tego względu dbają o różnorodną ofertę. Przykładem może być firma PZU, które proponuje 3 warianty ubezpieczenia AC: wariant serwisowy (naprawa auta w ASO, części oryginalne), wariant optymalny (naprawa przy użyciu części alternatywnych) i wariant partnerski (naprawa w warsztacie partnerskim, części oryginalne bez zastosowania tzw. amortyzacji).
  2. Towarzystwo ubezpieczeniowe żąda zapłaty za naprawę auta w ASO, wskazując, że naprawa objęła też wcześniejsze uszkodzenia. Jak się bronić?

    Jeżeli rzeczywiście nie doszło do naprawy wcześniejszych uszkodzeń, pozostaje odwołać się od decyzji ubezpieczyciela. Gdyby jednak nie zmienił on swojej decyzji, sprawą warto zainteresować Rzecznika Finansowego. To instytucja, która została powołana w celu pomocy konsumentom w sporach z firmami finansowymi i ubezpieczeniowymi. Po zapoznaniu się z konkretnym przypadkiem Rzecznik Finansowy będzie mógł domagać się wyjaśnień od ubezpieczyciela.
  3. Zdecydowałem się na wariant kosztorysowy. Czy mogą zakwestionować wycenę szkody dokonaną przez ubezpieczyciela?

    Tak. Nie musisz zgadzać się z wyceną przedstawioną przez ubezpieczyciela – możesz się od niej odwołać. Przygotowując odwołanie, wskaż cenniki warsztatów położonych w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania. Warto też zobowiązać ubezpieczyciela do wskazania warsztatu, w którym będziesz mógł dokonać naprawy pojazdu, zamykając się w kwocie, jaką proponuje Ci on tytułem odszkodowania. Pamiętaj też, że ubezpieczyciel nie może uzależniać wypłaty odszkodowania od przeprowadzenia naprawy.
  4. Likwiduję szkodę z OC sprawcy w warsztacie, a odszkodowanie wypłacone przez ubezpieczyciela jest niewystarczające – co robić?

    Do wypadku doszło nie z Twojej winy i ubezpieczyciel wypłacił Ci określoną sumę pieniędzy, a Ty zdecydowałeś się na naprawę samochodu w autoryzowanym serwisie? Gdyby okazało się, że kwota odszkodowania powinna być wyższa, masz prawo się jej domagać, a ubezpieczyciel ma obowiązek wyrównać odszkodowanie do faktycznie poniesionych kosztów naprawy.
  5. Ile czasu ma ASO na naprawę auta od zgłoszenia szkody?

    Zarówno w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych (likwidacja szkody z OC), jak i w OWU ubezpieczycieli (likwidacja szkody z AC), nie znajdziesz informacji o odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń w kwestii terminu naprawy pojazdu w ASO. Ustawodawca i zakłady ubezpieczeń wskazują jedynie maksymalne terminy dotyczące wypłaty odszkodowania. Jest to uzasadnione – czas, w jakim będziesz oczekiwać na naprawę samochodu zależy od obłożenia pracą wybranego warsztatu. W sprawach wyjątkowo skomplikowanych, na drodze postępowania karnego, co do przewidzianego terminu samej naprawy (ile dni i godzin jest koniecznych na likwidację uszkodzeń po uwzględnieniu wielkości szkody, rodzaju pojazdu, okresu oczekiwania na części zamienne itp.) mogą wypowiedzieć się biegli sądowi.
  6. Czy warto naprawiać auto w ASO?

    Naprawa samochodu w ASO jest  z pewnością najwygodniejszym wariantem eliminacji szkody. Oddając samochód do autoryzowanego warsztatu nie musisz martwić się wyceną i rozliczeniem kosztów. Poza tym, masz pewność, że Twój samochód trafi „pod opiekę” fachowca, a części będą pochodzić bezpośrednio od producenta. Jest jednak pewien „haczyk” – już za samo umożliwienie Ci naprawy auta w ASO zapłacisz wyższą składkę AC. Zanim więc zdecydujesz się na podpisanie umowy, zastanów się, czy Twój samochód potrzebuje faktycznie części z logiem producenta (w jakim jest wieku, czy był już naprawiany na zamiennikach) i czy np. nie lepiej wybrać tańszy i równie wygodny wariant, z naprawą w warsztacie partnerskim.