Właśnie zamontowałeś dodatkowe urządzenie przeciwkradzieżowe w swoim samochodzie. -Niestety, będzie niewiele taniej - usłyszałeś od agenta, podczas zakupu polisy autocasco. - Lepiej było zainwestować w miejsce postojowe na parkingu strzeżonym – dodał bez ogródek.

autoalarm w samochodzie
Porównaj ceny OC i AC

Na podstawie kalkulacji w porównywarce rankomat.pl sprawdziliśmy, jak kształtują się ceny pakietów OC/AC dla kierowców, którzy swoje auta parkują w różnego rodzaju miejscach postojowych. Wyjaśniamy też, jaki wpływ na cenę polisy ma zainstalowanie dodatkowego urządzenia zabezpieczającego przed kradzieżą.

W garażu najtaniej

Podobno nie ma takiego zabezpieczenia samochodu, którego wprawny złodziej nie złamie. Poradzi sobie również z kłódką przy drzwiach garażowych czy z zamkiem w furtce. Ale takie utrudnienie może go skutecznie zniechęcić. Dodatkowo, pozostawienie auta w bezpiecznym miejscu zmniejsza ryzyko jego uszkodzenia, np. zarysowania czy działania osób trzecich (m.in. aktów wandalizmu).

Przeprowadziliśmy porównanie cen OC/AC kilkunastu ubezpieczycieli dla przykładowego kierowcy w wieku 35 lat, właściciela Forda Focusa z 2017 r. i sprawdziliśmy, jak miejsce parkowania jego pojazdu wpływa na cenę ubezpieczenia. Z wyników porównania wyłoniliśmy trzy najtańsze towarzystwa.

Różnica pomiędzy najwyższą i najniższą ceną pakietu ubezpieczeń w danym towarzystwie jest największa w Link4 (10,9%). AXA i Aviva obniżyły składki za parkowanie w indywidualnym garażu o ok. 5%. Warto pamiętać, że każde towarzystwo samo ustala ceny AC, a udzielone zniżki mogą się różnić w przypadku innego modelu samochodu, miejsca zamieszkania kierowcy, czy nawet jego wieku.

Kiedy dostaniesz zniżkę za dodatkowe urządzenie przeciwkradzieżowe?

W przypadku objęcia ochroną AC pojazdu średniej klasy, ubezpieczyciele są zazwyczaj zgodni: najważniejsze, aby samochód posiadał przynajmniej jedno elektroniczne zabezpieczenie przeciwkradzieżowe, spełniające odpowiednie normy europejskie: autoalarm, blokadę skrzyni biegów, immobilizer lub monitoring GPS.

Jeżeli zamontujesz w samochodzie dodatkowe urządzenie elektroniczne, które zmniejszy ryzyko kradzieży, ubezpieczyciel może obniżyć Twoją składkę AC od kilku do nawet kilkunastu procent. Ale nie każdy zachowa się tak samo. Każda firma podchodzi w tym względzie do klienta indywidualnie. Znaczenie może tu mieć zarówno Twoje miejsce zamieszkania, model pojazdu (statystyki kradzieży) jak i jego wartość.

Drogie samochody potrzebują lepszego zabezpieczenia

W przypadku drogich samochodów (np. w Generali są to auta o wartości powyżej 300 tys. zł) reguła wyposażenia w jedno urządzenie przestaje obowiązywać. Niektórzy ubezpieczyciele wymagają wówczas przynajmniej dwóch niezależnie działających zabezpieczeń przeciwkradzieżowych, posiadających homologację na użytkowanie na terytorium Polski.

W takiej sytuacji możesz uzyskać zniżki z tytułu dodatkowego zabezpieczenia auta przed kradzieżą na zainstalowane przez Ciebie kolejne urządzenie elektroniczne.

Brak elektronicznego zabezpieczenia auta ogranicza, ale nie wyklucza zakupu polisy AC

Musimy pamiętać o dowolności w konstruowaniu warunków ubezpieczenia autocasco. Fakt, że większość towarzystw wymaga do zawarcia umowy AC przynajmniej jednego sprawnego urządzenia przeciwkradzieżowego nie oznacza, że oferta AC jest zamknięta dla właścicieli pojazdów nie posiadających takiego zabezpieczenia.

Niektóre zakłady ubezpieczeń odmawiają w takiej sytuacji objęcia pojazdu ubezpieczeniem, ale są też takie, które uzależniają zawarcie umowy AC od wartości pojazdu. Im tańszy samochód, tym większa szansa na zakup polisy autocasco. Na przykład w towarzystwie Link4 można ubezpieczyć pojazd bez elektronicznych zabezpieczeń przed kradzieżą, którego wartość w dniu złożenia wniosku nie przekracza 10000 złotych.

Czy brak elektronicznego urządzenia przeciwkradzieżowego wpłynie na podwyższenie składki z powodu wyższego ryzyka kradzieży? Po przeprowadzeniu porównania ofert OC/AC dla właściciela Forda Focusa z 2012 r. ilość przedstawionych propozycji była znacznie mniejsza. Ale co istotne - towarzystwa które pojawiły się w rankingu przedstawiły takie same składki, jak w przypadku wyposażenia samochodu w jedno urządzenie zabezpieczające przed kradzieżą.