Wysokość składki ubezpieczeniowej zależy od wielu czynników. W dużej mierze wpływa na nią adres zamieszkania. Jeśli myślisz, że możesz przechytrzyć ubezpieczyciela i podać we wniosku OC lub AC miejsce zameldowania, zastanów się dwa razy. Ten wybieg może cię sporo kosztować.

Dawniej wszyscy ubezpieczyciele ustalali składkę ubezpieczeniową samochodu według regionu, w którym zameldowany był kierowca. Nawet jeśli była to mała miejscowość, a właściciel auta pracował np. w Warszawie i tam głównie użytkował samochód, płacił niższą składkę. Dlaczego? Ponieważ ryzyko wystąpienia szkody w małym mieście było zdecydowanie mniejsze niż w dużym. Towarzystwa szybko zorientowały się, że takie rozwiązanie nie bardzo im się opłaca.

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 5 minut
 • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Dlaczego w OC liczy się miejsce faktycznego użytkowania auta?

Ubezpieczyciele, patrząc na szkody swoich klientów, uczą się równie szybko jak kierowcy. Tzw. historie szkodowe swoich ubezpieczonych porównują z różnymi parametrami i na ich podstawie oceniają ryzyko wystąpienia kolizji.

Od dłuższego czasu towarzystwa pytają nie tylko o miejsce zameldowania kierowcy, ale również o miejsce użytkowania pojazdu. Dla kierowców, to paradoksalnie dobre rozwiązanie. Ci ostrożni w mniejszym stopniu płacą za szkody spowodowane przez tych bardziej szkodowych. Trudniej też jest uniknąć mieszkańcom dużych miast wyższych stawek przez zameldowanie np. na wsi. Składka ubezpieczeniowa wyliczana jest bowiem głównie w oparciu o miejsce zamieszkania, a nie w oparciu o adres zameldowania.

Ile za OC płacą mieszkańcy poszczególnych województw?

Na podstawie kalkulacji użytkowników naszej porównywarki sprawdziliśmy, w którym regionie Polski w I kwartale 2021 r. ceny OC były najwyższe. Okazuje się, że najwięcej za obowiązkową polisę musieli zapłacić kierowcy mieszkający w województwie pomorskim (średnio 706 zł). Mieszkańcy najtańszego w OC województwa (opolskie) przeznaczali natomiast na ten cel o ok. 200 złotych mniej (różnica pomiędzy średnimi składkami wynosiła 38%).

Ile kosztowało OC w województwach w I kw. 2021

Ile za OC płacą kierowcy w stolicach województw?

Przeanalizowaliśmy również średnie ceny OC obowiązujące w miastach, będących stolicami poszczególnych regionów Polski. W I kwartale br. najwięcej na OC wydawali kierowcy, którzy deklarowali, że ich miejscem pobytu jest Wrocław, Gdańsk lub Warszawa. Na najtańsze oferty ubezpieczenia mogli natomiast liczyć kierowcy z Opola, Rzeszowa i Kielc.

Odchylenie cen od średniej obowiązującej w całym kraju wyniosło dla najdroższych miast od 22,9% do 36,3%.

Ile kosztowało OC w miastach wojewódzkich

Ile kosztuje OC w małych miastach?

Z reguły, im mniejsze miasto, tym większa istnieje szansa na zakup taniego OC. Ale czy tak jest w każdym przypadku? Wybraliśmy losowo po 15 miast, w których liczba mieszkańców wynosi odpowiednio od 50 tys. do 30 tys. oraz mniej niż 10 tys. i obliczyliśmy dla nich średnie ceny OC.

Ile kosztuje OC w miastach, w których mieszka od 50 tys. do 30 tys. osób?

MiastoŚrednia cena OC
Myszków507 zł
Zawiercie509 zł
Dębica 525 zł
Żywiec530 zł
Krosno532 zł
Cieszyn540 zł
Skierniewice547 zł
Ciechanów550 zł
Nowy Targ557 zł
Puławy 562 zł
Nysa565 zł
Bolesławiec605 zł
Kołobrzeg612 zł
Otwock670 zł
Piaseczno 688 zł 
Na podstawie kalkulacji użytkowników porównywarki rankomat.pl w I kwartale 2021 r. 

W I kwartale 2021 r. najmniej na obowiązkowe ubezpieczenie samochodu wydawali właściciele pojazdów zarejestrowanych w Myszkowie i Zawierciu, a najwięcej w Piasecznie. W 8. miastach średnia cena OC była niższa niż w najtańszym mieście wojewódzkim (Opole: 552 zł).

A jak średnie ceny OC kształtowały się w jeszcze mniejszych miejscowościach?

Ile kosztuje OC w miastach, w których mieszka mniej niż 10 tys. osób?

MiastoŚrednia cena OC
Kolbuszowa449 zł
Mogielnica451 zł
Wieruszów461 zł
Mszana Dolna480 zł
Gąbin482 zł
Kalety484 zł
Strzyżów493 zł
Olesno499 zł
Ryki503 zł
Brzozów509 zł
Żarki  516 zł
Poręba526 zł
Ustrzyki Dolne531 zł
Sztum545 zł
Serock591 zł
Na podstawie kalkulacji użytkowników porównywarki rankomat.pl w I kwartale 2021 r. 

W większości wybranych miejscowości można było kupić tańsze polisy OC niż w stolicach województw czy w dużych metropoliach – ich koszt nie przekraczał średnio 550 złotych.

Najtańsze ubezpieczenie OC trafiało najczęściej do kierowców z Kolbuszowej, gdzie koszt obowiązkowej polisy (średnio 449 zł) był niższy niż w najdroższej stolicy województwa (Wrocław 841 zł ) aż o 47%.

Nie w każdym jednak małym mieście kierowcy mogli cieszyć się tanim OC. Do jednego z najdroższych należy Serock, gdzie obowiązkowe ubezpieczenie samochodu kosztowało w I kwartale br. średnio 591 złotych.

- Wyższa stawka OC w Serocku może wynikać z położenia i charakteru miasta. Odległość Serocka od Warszawy wynosi zaledwie 40 km. Jest to także ośrodek rekreacyjno-wypoczynkowy. W mieście zlokalizowane są liczne ośrodki konferencyjno-szkoleniowe i wczasowe. Znajduje się tu również przystań żeglugi pasażerskiej. Towarzystwa ubezpieczeniowe mogą więc zakładać, że ruch drogowy w tym mieście bywa często natężony, a to z kolei sprzyja kolizjom i wypadkom

- wyjaśnia Kamil Sztandera, specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl

Przeprowadzka do mniejszego miasta – czy to może opłacać się w OC?

Dla większości towarzystw, nawet niewielka odległość od dużego miasta może być powodem do obniżenia ceny polisy. To wydaje się być oczywiste – w małym mieście natężenie ruchu drogowego jest z reguły niewielkie, a co za tym idzie, istnieje mniejsze ryzyko wystąpienia kolizji czy wypadku. Oczywiście, nikt z tego powodu nie będzie zmieniał swojego miejsca zamieszkania. Gdyby jednak (z innych przyczyn) miał w planie przeprowadzkę, w jego interesie jest zgłoszenie do ubezpieczyciela takiej zmiany – być może uda mu się wynegocjować zwrot różnicy w składce.

Sprawdziliśmy, ile w I kwartale br. płacili za obowiązkowe ubezpieczenie mieszkańcy miejscowości położonych w niewielkiej odległości od każdej stolicy województwa. Okazuje się, że średnie ceny polis były tam niższe nawet o kilkaset złotych.

Stolica województwa

Cena OC (zł)

Miasto w pobliżu stolicy województwa

Cena OC (zł)

Opole552 Krapkowice508
Rzeszów599Łańcut526
Kielce612Jędrzejów480
Katowice 634Jaworzno564
Olsztyn 641Barczewo518
Lublin648Nałęczów552
Białystok656 Bielsk Podlaski503
Kraków677Krzeszowice623
Gorzów Wielkopolski693Strzelce Krajeńskie511
Bydgoszcz730Koronowo579
Szczecin745Stare Czarnowo728
Poznań757Luboń652
Łódź757Stryków614
Warszawa758Legionowo650
Gdańsk805Pruszcz Gdański710
Wrocław841Oleśnica551
*mediany najtańszych cen OC wyliczone na podstawie kalkulacji użytkowników rankomat.pl z I półrocza 2020 r.

Czy warto zataić przed towarzystwem faktyczne miejsce zamieszkania?

Przeprowadziłeś się z małej miejscowości do dużego miasta i zastanawiasz się, czy warto ukryć ten fakt przed ubezpieczycielem? Od razu uprzedzamy - to się nie opłaca! Wielkość ewentualnej dopłaty do składki z tytułu zmiany miejsca zamieszkania może być niewielka w porównaniu do konsekwencji naruszenia Twoich obowiązków informacyjnych. Jeśli we wniosku ubezpieczeniowym jako miejsce użytkowania auta podasz małą miejscowość, lepiej abyś właśnie tam poruszał się pojazdem.

Poświadczenie nieprawdy podczas zakupu polisy OC może zakończyć się rekalkulacją składki, czyli ponownym jej naliczeniem z uwzględnieniem innego miejsca zamieszkania. Za to, gdy będziesz chciał zgłosić szkodę z autocasco, możesz mieć znacznie poważniejsze problemy.

Jeśli ubezpieczyciel udowodni, że użytkowałeś samochód głównie poza miejscem deklarowanym przez Ciebie w momencie zawierania umowy ubezpieczenia, najprawdopodobniej pomniejszy Twoje odszkodowanie z ubezpieczenia AC. W najlepszym wypadku zażąda dopłaty do składki, po ponownym jej przeliczeniu. W najgorszym – odmówi wypłaty odszkodowania.

Zapisów o Twoich obowiązkach informacyjnych wynikających z umowy AC szukaj w ogólnych warunkach ubezpieczenia wybranej przez Ciebie firmy.

W OWU AC niektórych firm znajduje się informacja, że ubezpieczyciel może wypowiedzieć umowę w trybie natychmiastowym jeśli doszło do naruszenia obowiązków informacyjnych ze strony właściciela pojazdu.

Pamiętaj, że:

 • Towarzystwo zawiera z Tobą umowę na podstawie informacji, które podajesz podczas składania wniosku o ubezpieczenie oraz informacji, które samo pozyska. Masz obowiązek przedstawić wszystkie znane Ci informacje, o które pyta ubezpieczyciel;
 • Po zawarciu umowy masz z reguły kilka dni (zwykle do 7.) na wystąpienie o zmianę informacji zapisanych w polisie, jeśli nie zgadzają się one z danymi zamieszczonymi we wniosku o AC lub są błędne;
 • Jeśli informacje które podałeś w dniu zawarcia umowy ulegną zmianie, powinieneś poinformować o tym ubezpieczyciela (najszybciej jak to możliwe).
Zmiana miejsca zamieszkania nie zawsze oznacza zmianę wysokości składki OC lub AC. Dzieje się tak tylko wtedy, gdy znacząco zmieni się prawdopodobieństwo wystąpienia szkody. Uwaga! O odpowiednią zmianę ceny polisy mogą wnioskować obie strony. Nie tylko ubezpieczyciel, ale również Ty, jeśli np. podejrzewasz, że może się ona znacznie obniżyć.

Jak kupić tanie OC na samochód użytkowany w dużym mieście?

Mieszkasz w miejscowości, w której obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu jest droższe? To nie przesądza jeszcze o tym, że zapłacisz krocie za polisę. Pamiętaj, że na cenę OC i AC wpływa nie tylko Twoje miejsce zamieszkania, ale również wiele innych czynników. Poza tym, każdy ubezpieczyciel w indywidulany sposób podchodzi do kwestii zamieszkania.

Szczegółową ofertę ubezpieczenia poznasz dopiero po kalkulacji składki na podstawie Twoich danych oraz danych Twojego pojazdu. W naszym kalkulatorze porównasz oferty wielu towarzystw. Będziesz więc mieć szansę na znalezienie możliwie najtańszej polisy.

Co warto wiedzieć

 • Miejsce zamieszkania właściciela pojazdu ma istotny wpływ na wysokość składki OC.
 • Mieszkańcy dużych miast płacą zazwyczaj więcej za obowiązkową polisę niż kierowcy z małych miejscowości.
 • O zmianie miejsca zamieszkania należy powiadomić obecnego ubezpieczyciela.
 • Towarzystwo może (choć nie musi) przeliczyć ponownie składkę OC i AC, gdy dowie się o innym niż w dniu składania wniosku miejscu zamieszkania kierowcy.
 • Właściciele pojazdów zarejestrowanych w największych miastach Polski mogą znaleźć tanie OC dzięki porównaniu ofert jak największej grupy towarzystw. Różnice w ich propozycjach sięgają od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy złotych.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy trzeba zgłaszać zmianę miejsca zamieszkania w trakcie trwania umowy OC AC?

  Tak, ubezpieczyciel na tej podstawie ocenia ryzyko wystąpienia kolizji lub wypadku. W przypadku OC brak takiej informacji może skutkować co najwyżej rekalkulacją składki. Znaczenie poważniejsze konsekwencje mogą nam jednak grozić podczas ubiegania się o odszkodowanie z polisy AC. Towarzystwo może obniżyć wysokość odszkodowania lub nawet powołać się na zapis w umowie mówiący o braku odpowiedzialności za skutki okoliczności, które nie zostały podane do jego wiadomości. Informacji o skutkach niepoinformowania ubezpieczyciela o zmianie miejsca zamieszkania należy szukać w OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia).
 2. Dlaczego mój sąsiad płaci za OC mniej niż ja, skoro mieszka na tym samym osiedlu?

  Miejsce zamieszkania jest głównym, ale nie jedynym czynnikiem wpływającym na cenę ubezpieczenia OC. Równie ważne są informacje o kierowcy oraz pojeździe, które wpływają na ocenę ryzyka wystąpienia kolizji lub zwiększenia jej rozmiarów. Przykładowo, sąsiad może płacić mniej za OC, ponieważ jest starszy i posiada dłuższą bezszkodową historię ubezpieczenia samochodu. Częstym powodem obniżenia składki jest także posiadanie niewielkiego auta z małą pojemnością silnika.
 3. Jakie informacje dotyczące miasta mogą mieć wpływ na cenę OC?

  Towarzystwa ubezpieczeniowe mogą w różny sposób i na podstawie innych kryteriów oceniać miejsce zamieszkania właściciela pojazdu. Pod uwagę brane są zazwyczaj statystyki wypadkowe, gęstość zaludnienia, liczba pojazdów zarejestrowanych w danym mieście, a nawet ukształtowanie terenu i sieć dróg. Przykładowo, więcej za polisę OC może zapłacić mieszkaniec małej miejscowości, ale położonej blisko drogi szybkiego ruchu czy czarnego punktu na drodze. Na obniżki mogą natomiast liczyć posiadacze pojazdów zarejestrowanych w dużej metropolii, ale np. mieszkający w spokojnej dzielnicy na obrzeżach miasta.
 4. Czy mieszkańcy dużych miast płacą też więcej za AC?

  Właściciele pojazdów zarejestrowanych w największych miastach Polski mogą spotkać się także ze zwyżką w przypadku zakupu polisy autocasco. Kryteria oceny ryzyka ubezpieczenia są podobne jak w OC – decydują głównie statystyki wypadkowe i natężenie ruchu. Do tego może dojść niekorzystana statystyka dotycząca kradzieży pojazdów w danym mieście. Towarzystwo ubezpieczeniowe pyta m.in. o najczęstsze miejsce parkowania samochodu nocą. Jeśli właściciel pojazdu wskaże np. parking pod blokiem, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zapłaci za AC więcej niż jego sąsiad parkujący w garażu lub na parkingu strzeżonym.