Zgodnie z przepisami nie można poruszać się po polskich drogach uszkodzonym pojazdem mechanicznym. Jest to wykroczenie, za które grozi mandat do 500 zł, czy zatrzymanie dowodu rejestracyjnego. 

Policja ocenia, czy uszkodzenia samochodu są na tyle poważne, że stwarzają zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Może do nich dojść np. w czasie niegroźnej stłuczki. W takim przypadku warto odholować auto do warsztatu w celu usunięcia usterek. 

Znajdź OC już od 333zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty 19 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Czy można jeździć uszkodzonym pojazdem?

Uszkodzonym samochodem nie można poruszać się po drodze. Takim działaniem kierowca naraża się na mandat i zatrzymanie dowodu rejestracyjnego. Przekonał się o tym właściciel Renault Kango z Lublina, który jechał z niesprawnym światłem i z oknem zaklejonym folią, zamiast szyby. Właściciela samochodu zatrzymała policja, zabrała mu dowód rejestracyjny i wystawiła mandat.

Jeśli nasz samochód jest niesprawny, należy udać się do warsztatu w celu usunięcia usterek. Samochód można tam zawieść za pomocą lawety lub odholować z udziałem innego auta.

Jak przepisy określają sprawność samochodu?

Codziennie na polskich drogach zdarzają się stłuczki. Niektóre samochody wychodzą z nich bez szwanku lub z tylko zarysowaną karoserią, a dla innych kończą się poważnymi uszkodzeniami, które jednak nie wpływają na możliwość dalszej jazdy. A przynajmniej technicznie nie wpływają, ponieważ przepisy prawa zabraniają jazdy niesprawnym autem. Art. 66 ustawy Prawo o ruchu drogowym precyzuje, że samochód musi być zbudowany i wyposażony tak, aby jazda nim:

 • nie zagrażała innym uczestnikom ruchu,
 • nie zakłócała spokoju publicznego przez powodowanie hałasu przekraczającego poziom określony w przepisach,
 • nie niszczyła drogi,
 • zapewniała dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu.

Jakie uszkodzenia mogą wykluczyć samochód z ruchu drogowego?

Nie istnieje żaden przepis, który mówiłby wprost, jakie uszkodzenia wykluczają samochód z jazdy, a z jakimi może się swobodnie poruszać po drogach. Najogólniej mówiąc, pojazd nie może stwarzać zagrożenia dla innych aut i dla pieszych. Np. wgnieciona karoseria, choć nie przeszkadza w jeździe, może być podstawą do otrzymania mandatu. Dlaczego? Ponieważ potrącenie pieszego samochodem, który ma nierówne brzegi i ostre krawędzie zwiększy obrażenia ofiary. Jakie uszkodzenia dyskwalifikują pojazd z jazdy po drogach?

 1. Brak lub uszkodzone światła – oświetlenie jest jednym z głównych elementów samochodu. Reflektory oświetlają drogę i umożliwiają kierującemu dojrzenie tego, co dzieje się na ulicy. Ponadto kierunkowskazy sygnalizują skręt samochodu. Klosz reflektora łatwo pęka w trakcie nawet drobnej stłuczki, a kierowcy często to ignorują. Nie są świadomi, że nie mogą poruszać się z uszkodzonym kloszem, nawet jeśli sama żarówka jest sprawna.
 2. Wybita lub pęknięta szyba – szyba chroni przede wszystkim osoby, które są w pojeździe. Jeśli jest pęknięta, stwarza podwójne zagrożenie: może ograniczyć lub zniekształcić pole widzenia, albo samoistnie się zbić całkowicie. Zbicie się szyby w trakcie jazdy stwarza bardzo poważne niebezpieczeństwo, kiedy poraniony i przestraszony hałasem kierowca straci panowanie nad kierownicą.
 3. Stłuczone lusterko – lusterko to mały, ale bardzo ważny element wyposażenia pojazdu. Potłuczone lusterko albo całkowity jego brak stanowi podstawę do wystawienia mandatu.
 4. Pogięta karoseria, ostre krawędzie – zdeformowana karoseria jest niebezpieczna głównie w trakcie wypadków z udziałem pieszych. Ostre elementy mogą poważnie uszkodzić i pokiereszować ciało, mimo że potrącenie obiektywnie nie było groźne.
 5. Zbyt głośny silnik – zgodnie z przepisami, dopuszczalny poziom hałasu zewnętrznego dla samochodów osobowych z silnikiem o zapłonie iskrowym wynosi93 dB, zaś z silnikiem o zapłonie samoczynnym 96 dB.
 6. Zbyt duża emisja spalin – 1 stycznia 2021 r. weszły w życie nowa norma Euro 6d, zgodnie z którą samochody nie mogą emitować więcej CO2 niż 95 g/km.
 7. Uszkodzone uszczelki – jakikolwiek wyciek spod samochodu grozi mandatem. W zależności od charakteru wycieku i oceny policji, zostanie to sklasyfikowane jako zanieczyszczanie środowiska albo niszczenie mienia (w tym przypadku: drogi).

Co grozi za jazdę uszkodzonym samochodem?

Za jazdę samochodem, który jest uszkodzony na tyle, że policja uzna to za złamanie przepisów, grozi mandat, zatrzymanie dowodu rejestracyjnego i odholowanie auta na policyjny parking na koszt kierowcy. Poruszanie się uszkodzonym pojazdem policja klasyfikuje jako stwarzanie zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. To wykroczenie podlegające pod art. 86 Kodeksu wykroczeń. Zgodnie z przepisami grozi za nie mandat w wysokości do 500 zł.

Jak uniknąć opłat za przewóz uszkodzonego samochodu lawetą?

Najczęstszą przyczyną tego, że kierowcy decydują się na kontynuowanie jazdy uszkodzonym samochodem po stłuczce, jest chęć zaoszczędzenia pieniędzy. Średnia cena lawety to 2,5 zł za km. Jeżeli kraksa wydarzy się gdzieś na trasie, skąd jest daleko do warsztatu, to koszt holowania może wynieść nawet 200-300 zł. 

Żeby uniknąć opłat związanych z holowaniem uszkodzonego pojazdu np. po stłuczce, warto zakupić ubezpieczenieassistance. Taniej można je kupić w pakiecie z polisą OC, co często proponuje wiele towarzystw ubezpieczeniowych. W zależności od wybranego wariantu, assistance zapewnia naprawę uszkodzenia na miejscu albo holowanie auta do warsztatu.  – wyjaśnia Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.

Koszt assistance może się zwrócić już po jednokrotnym holowaniu, a polisa obejmuje jeszcze wiele innych zdarzeń, np. zapewnienie samochodu zastępczego. Warto porównać oferty różnych towarzystw w kalkulatorze rankomat.pl.

Ile kosztuje odholowanie samochodu na policyjny parking?

Za odholowanie samochodu na policyjny parking płaci właściciel pojazdu. Maksymalną cenę za holowanie obwieszcza co roku Minister Finansów. W 2021 r. dla samochodów osobowych do 3,5 t wynosi ona 523 zł. Natomiast za każdą rozpoczętą dobę pobytu na policyjnym parkingu, posiadacze tego typu pojazdów mogą zapłacić maksymalnie 44 zł. Jednocześnie lokalne władze mogą ustanowić niższe stawki.

Parking policyjny – cennik 2021 (stawki maksymalne)

Rodzaj pojazduStawka za holowanie pojazdu na parking policyjnyStawka za każdą dobę przechowywania pojazdu na parkingu policyjnym
Rower lub motorower123 zł23 zł
Motocykl242 zł31 zł
Pojazd o DMC do 3,5 tony523 zł44 zł
Pojazd o DMC powyżej 3,5 do 7,5 tony653 zł57 zł
Pojazd o DMC powyżej 7,5 do 16 ton922 zł83 zł
Pojazd o DMC powyżej 16 t1360 zł148 zł
Pojazd przewożący materiały niebezpieczne1654 zł217 zł
Hulajnoga elektryczna lub urządzenie transportu osobistego – od 20 maja 2021 r.123 zł23 zł

Opracowanie na podstawie: Obwieszczenie Ministra Finansów z dnia 23 lipca 2020 r. w sprawie ogłoszenia obowiązujących w 2021 r. maksymalnych stawek opłat za usunięcie pojazdu z drogi i jego parkowanie na parkingu strzeżonym.

Jak odzyskać dowód rejestracyjny?

Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego to szczególnie bolesna kara dla kierowcy, ponieważ bez tego dokumentu nie można jeździć samochodem. Odkąd nie trzeba wozić ze sobą fizycznego dowodu w papierowej formie, policja zatrzymuje dowód wirtualnie, tzn. „blokuje” go w bazie CEPiK

Jeżeli uszkodzenia auta, za które zatrzymano dowód nie były szczególnie groźne, to kierowca otrzyma od policji specjalne zaświadczenie ważne przez 7 dni. W ciągu tego tygodnia trzeba usunąć usterkę i zgłosić się na badanie techniczne samochodu. Jeśli diagnosta pomyślnie oceni sprawność pojazdu, można zacząć starać się o zwrot dowodu rejestracyjnego. W tym celu trzeba udać się do organu, który dowód wydał albo zatrzymał. Jeżeli zatrzymującym była policja, można iść do dowolnego komisariatu na terenie całego kraju i tam przedstawić dokumenty.

Źródła:

 1. https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19970980602/U/D19970602Lj.pdf
 2. http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WMP20200000670/O/M20200670.pdf  
 3. http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19710120114/U/D19710114Lj.pdf 
 4. https://mojafirma.infor.pl/moto/prawo-na-drodze/mandaty-i-punkty-karne/325320,Zly-stan-techniczny-auta-mandat.html
 5. https://mojafirma.infor.pl/moto/prawo-na-drodze/mandaty-i-punkty-karne/312899,Masz-glosny-wydech-Zobacz-co-Ci-grozi.html
 6. https://www.rp.pl/Ochrona-srodowiska/306239974-Plama-oleju-na-jezdni-czyli-za-sprzatanie-trzeba-placic---wyrok.html
 7. https://www.auto-swiat.pl/porady/usterka-za-ktora-mozna-dostac-250-zl-mandatu/sl72965

Co warto wiedzieć?

 1. Nie wolno jeździć samochodem z uszkodzonymi reflektorami. Dotyczy to nie tylko żarówki, ale i klosza.
 2. Za jazdę samochodem, który ma zbyt głośny silnik można dostać mandat.
 3. Maksymalna stawka za odholowanie samochodu osobowego do 3,5 t wynosi w 2021 r. to 523 zł, a także 44 zł za każdy dzień przechowywania auta na policyjnym parkingu.
 4. Dowód rejestracyjny, który policja zatrzymała wirtualnie, można odzyskać na każdym komisariacie w kraju (po uprzednim naprawieniu usterki i pozytywnym wyniku badania technicznego).

FAQ – najczęściej zadawanie pytania o jazdę uszkodzonym samochodem

 1. Czy można jeździć na „łysych” oponach?

  Nie. Bieżnik w oponach musi mieć minimum 1,6 mm, aby można było poruszać się samochodem po drogach.
 2. Czy za jazdę uszkodzonym samochodem można dostać punkty karne?

  Tak, za jazdę pojazdem, który stwarza zagrożenie na drodze, można dostać 6 punktów karnych.
 3. Kiedy nie można jeździć z wgniecioną karoserią?

  Kierowca, który ma w ten sposób uszkodzony samochód powinien zdroworozsądkowo podejść do tematu i ocenić, czy usterka może być niebezpieczna dla innych uczestników ruchu drogowego. Ostateczna ocena czy wgniecenie albo inny defekt na karoserii stwarza zagrożenie na drodze i tym samym podlega pod mandat, należy do policji.
 4. Czy uszkodzenie samochodu może być podstawą odmowy wypłaty świadczenia z polisy AC?

  Tak, w niektórych przypadkach ubezpieczyciel może nie wypłacić odszkodowania, jeżeli do wypadku przyczyniło się uszkodzenie samochodu. Np., gdy kierowca zniszczył auto wjeżdżając w uliczny śmietnik, ponieważ go nie widział przez brak lusterka. Jest to powód, przez który towarzystwo może odmówić wypłaty pieniędzy z AC.