Zaparkowałeś samochód w niedozwolonym miejscu? Uważaj, bo może na Ciebie czekać mało przyjemna niespodzianka – blokada na kołach lub puste miejsce tam, gdzie pozostawiłeś pojazd. W drugim przypadku Twój samochód został odholowany na policyjny parking. Podpowiadamy, jak postępować w takiej sytuacji.

Właścicielom samochodów nie trzeba przypominać, że w miastach (zwłaszcza dużych) brakuje miejsc postojowych. To z kolei powoduje, że kierowcom zdarza się parkować poza wyznaczonymi do tego obszarami. Niestety, jest to ryzykowne – może skończyć się nawet odholowaniem pojazdu na parking policyjny. To bardzo dokuczliwa kara, która wiąże się z dużym wydatkiem i uciążliwymi formalnościami – odzyskanie samochodu zajmuje co najmniej kilka godzin.

Znajdź OC już od 333zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty 19 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Kiedy auto może zostać odholowane na parking policyjny?

Zarówno funkcjonariusze policji, jak i strażnicy miejscy (gminni) nie mają pełnej swobody w podejmowaniu decyzji o odholowaniu samochodu na parking policyjny. W tym zakresie obowiązuje ich ustawa Prawo o ruchu drogowym. Pojazd może zostać odholowany na podstawie jednego z dwóch artykułów tego aktu prawnego – 50a ust. 1 lub 130a.

11 sytuacji, gdy Twój samochód może zostać odholowany na policyjny parking

Pojazd zostanie odholowany, gdy:

 1. Auto nie ma tablic rejestracyjnych – np. zostało zniszczone przez wandali.
 2. Stan pojazdu wskazuje na to, że nie jest on używany.
 3. Auto jest zaparkowane w miejscu, w którym jest to zabronione – w efekcie utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu.
 4. Podczas kontroli nie udowodnisz, że ubezpieczyłeś samochód – nie kupiłeś obowiązkowego ubezpieczenia OC.
 5. Samochód przekroczył wymiary, dopuszczalną masę całkowitą lub nacisk osi określone w przepisach ruchu drogowego – wyjątkiem jest sytuacja, gdy będzie można skierować Cię na pobliską drogę, po której będziesz mógł się takim autem poruszać.
 6. Zaparkujesz auto na miejscu dla osoby niepełnosprawnej – mimo że nie posiadasz stosownej karty parkingowej.
 7. Zaparkujesz samochód w miejscu, w którym znajdował się znak wskazujący, że zaparkowane pojazdy zostaną usunięte na koszt właściciela.
 8. Będziesz kierował samochodem, mimo że nie masz prawa jazdy – chyba że podróżuje z Tobą inny kierowca mogący je poprowadzić.
 9. Będziesz nietrzeźwy – jeżeli nie będzie możliwości zabezpieczenia pojazdu w inny sposób.
 10. Nie będziesz posiadał przy sobie wymaganych dokumentów uprawniających do używania pojazdu lub kierowania nim.
 11. Stan techniczny Twojego samochodu zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego, powoduje uszkodzenie drogi albo narusza wymogi ochrony środowiska – np. z auta wyciekają płyny.

W każdej z wyżej wymienionych sytuacji narażasz się nie tylko na koszty, ale także czasochłonne formalności – odzyskanie samochodu z parkingu policyjnego wymaga m.in. wizyty na komisariacie policji.

Przykład:  Pani Anna chciała załatwić pilną sprawę w jednym z urzędów w centrum Gdańska. Ponieważ nie mogła znaleźć wolnego miejsca parkingowego, zaryzykowała i zaparkowała w miejscu, w którym stał znak zakazujący postoju. Mimo że kobieta oddaliła się jedynie na 15 minut, to tyle wystarczyło, aby auto zostało odholowane na parking policyjny. Teraz pani Ania musi uzbroić się w cierpliwość – czeka ją długa i kosztowna procedura odzyskania pojazdu.

Od 1 października 2018 r. kierowcy nie muszą wozić ze sobą ani dowodu rejestracyjnego, ani potwierdzenia zakupu polisy OC. Jak zatem udowodnić zakup ubezpieczenia?

Policjanci kontrolujący kierowcę opierają się na informacjach zgromadzonych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Niestety, zdarza się, że dane w tej bazie nie są jeszcze zaktualizowane lub są błędne.

– Firmy ubezpieczeniowe mają obowiązek przekazywania informacji o sprzedanych polisach OC do UFG. Jeżeli kierowca jest kontrolowany przez policję np. dzień lub dwa dni po zakupie ubezpieczenia OC, to informacja ta nie musi być jeszcze widoczna w UFG i CEPiK. Wówczas warto mieć przy sobie potwierdzenie zakupu polisy. Oczywiście kierowca, który dopełnił obowiązku i ubezpieczył auto, nie musi obawiać się mandatu

– mówi Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl

Ile kosztuje odebranie samochodu z parkingu policyjnego?

Obowiązujące przepisy uzależniają wydanie samochodu z parkingu policyjnego od uregulowania opłaty. Na kwotę, którą będziesz musiał zapłacić, składa się:

 • Mandat. Dla przykładu za parkowanie w miejscu dla osób niepełnosprawnych mandat wynosi 800 zł, a za jazdę pod wpływem alkoholu 500 zł.
 • Koszt holowania samochodu na parking policyjny.
 • Koszt przechowywania pojazdu na parkingu policyjnym.

Ile kosztuje holowanie i doba na parkingu policyjnym?

Maksymalne stawki za holowanie samochodu na parking policyjny i jego przechowywanie ustala co roku Minister Finansów.

Parking policyjny – cennik 2021 (stawki maksymalne)

Rodzaj pojazduStawka za holowanie pojazdu na parking policyjnyStawka za każdą dobę przechowywania pojazdu na parkingu policyjnym
Rower lub motorower123 zł23 zł
Motocykl242 zł31 zł
Pojazd o DMC do 3,5 tony523 zł44 zł
Pojazd o DMC powyżej 3,5 do 7,5 tony653 zł57 zł
Pojazd o DMC powyżej 7,5 do 16 ton922 zł83 zł
Pojazd o DMC powyżej 16 t1360 zł148 zł
Pojazd przewożący materiały niebezpieczne1654 zł217 zł
Hulajnoga elektryczna lub urządzenie transportu osobistego – od 20 maja 2021 r.123 zł23 zł
Opracowanie na podstawie: Obwieszczenie Ministra Finansów z dnia 23 lipca 2020 r. w sprawie ogłoszenia obowiązujących w 2021 r. maksymalnych stawek opłat za usunięcie pojazdu z drogi i jego parkowanie na parkingu strzeżonym.

Odholowanie auta przez straż miejską czy policję nie musi Cię jednak kosztować aż tyle. Podane wyżej kwoty to maksymalne stawki – władze lokalne mogą ustalić niższe opłaty. Na takie rozwiązanie zdecydował się np. Szczecin.

Parking policyjny w Szczecinie – cennik 2021

Rodzaj pojazduStawka za holowanie pojazdu na parking policyjnyStawka za każdą dobę przechowywania pojazdu na parkingu policyjnym
Rower lub motorower113 zł20 zł
Motocykl223 zł27 zł
Pojazd o DMC do 3,5 tony486 zł40 zł
Pojazd o DMC powyżej 3,5 do 7,5 tony606 zł52 zł
Pojazd o DMC powyżej 7,5 do 16 ton857 zł75 zł
Pojazd o DMC powyżej 16 t1263 zł136 zł
Pojazd przewożący materiały niebezpieczne1537 zł200 zł
Opracowanie na podstawie: Uchwała nr XXIII/708/20 Rady Miasta Szczecin z dnia 24 listopada 2020 r. w sprawie ustalenia na rok 2021 opłat za usunięcie i przechowywanie pojazdów usuniętych z dróg na parkingach strzeżonych oraz kosztów powstałych w wyniku wydania dyspozycji usunięcia, a następnie odstąpienia od usunięcia pojazdu.

Przykład:  Pan Mateusz przyjechał do Szczecina w sprawach biznesowych. Mężczyzna nie zauważył znaku zakazu postoju. Po zakończeniu spotkania z kontrahentem zorientował się, że jego samochód został odholowany na parking policyjny. Ponieważ pan Mateusz odebrał auto dopiero następnego dnia, to parkowanie w niedozwolonym miejscu kosztowało go łącznie 526 zł plus mandat i kilka godzin, które poświęcił na ustalenie, co się stało z jego samochodem.

Czy auto zawsze zostanie odholowane na parking policyjny?

Nie zawsze musi dojść do odholowania samochodu. Może się zdarzyć, że wrócisz do pojazdu, zanim przyjedzie wezwany przez funkcjonariuszy holownik albo przed jego odjazdem. Wówczas auto nie zostanie odholowane, ale – poza mandatem – będziesz musiał też uregulować powstałe koszty.

Wysokość opłaty w związku z odstąpieniem od usunięcia pojazdu ustala rada powiatu w drodze uchwały. Kwota ta nie może być jednak wyższa niż maksymalna kwota opłaty za usunięcie pojazdu.

Koszty związane z wydaniem dyspozycji usunięcia i ustania przyczyn usunięcia pojazdu w miastach Szczecin i Puck

Rodzaj pojazduStawki w SzczecinieStawki w Pucku
Rower lub motorower73 zł55 zł
Motocykl145 zł109 zł
Pojazd o DMC do 3,5 tony316 zł238 zł
Pojazd o DMC powyżej 3,5 do 7,5 tony394 zł297 zł
Pojazd o DMC powyżej 7,5 do 16 ton557 zł420,50 zł
Pojazd o DMC powyżej 16 t821 zł619,50 zł
Pojazd przewożący materiały niebezpieczne999 zł754 zł
Opracowanie na podstawie: Uchwała nr XXIII/708/20 Rady Miasta Szczecin (...) i Uchwała nr XVIII/154/2020 Rady Powiatu Puckiego z dnia 14 grudnia 2020 r. w sprawie ustalenia wysokości opłat za usunięcie pojazdu z drogi i jego parkowanie na parkingu strzeżonym oraz wysokości kosztów powstałych w razie odstąpienia od usunięcia pojazdu.

Przykład:  Pan Aleksander przyjechał do Pucka na wakacje. Ponieważ nie zarezerwował wcześniej hotelu, postanowił pozostawić samochód i poszukać prywatnej kwatery. Po załatwieniu noclegu wrócił do miejsca, w którym zostawił auto – było ono już niemal na lawecie. W związku z odstąpieniem od holowania mężczyzna musiał zapłacić 238 zł.

Opłaty zarówno za holowanie pojazdu na parking policyjny, przechowywanie pojazdu na takim parkingu, jak i opłata naliczona w związku z odstąpieniem od usunięcia pojazdu stanowią dochód powiatu.

Jak wygląda proces odbioru auta z parkingu policyjnego?

Aby odebrać pojazd z parkingu policyjnego, musisz posiadać zezwolenie na odbiór. Dokument ten wystawia podmiot, który zdecydował o odholowaniu auta. Mimo że formalności koniecznych do odbioru pojazdu z parkingu policyjnego jest sporo, to i tak jest ich mniej niż jeszcze kilka lat temu – po zmianie przepisów wydanie zezwolenia na odbiór auta nie jest uzależnione od wniesienia opłaty.

Procedura odbioru auta z parkingu policyjnego przebiega następująco:

 1. Skontaktuj się ze strażą miejską (gminną) lub policją, aby ustalić, że na pewno miało miejsce odholowanie auta na parking policyjny.
 2. Jeżeli to policja wydała dyspozycję odholowania pojazdu, jedź na komisariat. Otrzymasz mandat i zezwolenie – bez tego dokumentu nie odbierzesz pojazdu z parkingu policyjnego.
 3. Odbierz samochód z policyjnego parkingu po okazaniu zezwolenia. Upewnij się, że parking jest czynny – niektóre są otwarte w godzinach np. od 8 do 16.

Po zmianie przepisów nie musisz już płacić za wydanie odholowanego pojazdu przed jego odbiorem – aktualnie masz na to 7 dni od chwili wydania pojazdu. Jeżeli nie zapłacisz, zostanie wszczęte przeciwko Tobie postępowanie egzekucyjne.

Na zmianę przepisów w zakresie wnoszenia opłat przy odbiorze odholowanego pojazdu miało wpływ orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego (sygn. akt K 6/17).

Chcesz odebrać z parkingu policyjnego samochód bez tablic rejestracyjnych? Będziesz musiał okazać dokument tożsamości i dokument uprawniający do używania pojazdu, np. dowód rejestracyjny.

Jakie są skutki nieodebrania pojazdu z parkingu policyjnego?

Jeżeli nie odbierzesz samochodu z parkingu policyjnego, musisz spodziewać się tego, że zostanie orzeczony jego przepadek na rzecz powiatu. Procedura jest następująca:

 • Jako właściciel odholowanego auta (jeżeli podstawą odholowania był art. 130a ustawy Prawo o ruchu drogowym) zostaniesz powiadomiony o tym fakcie pisemnie przez organ, który wydał taką dyspozycję – możesz zatem otrzymać pismo np. od policji;
 • Jeżeli nie zareagujesz na otrzymane pismo w terminie 3 miesięcy, to starosta wystąpi do sądu z wnioskiem o orzeczenie przepadku samochodu na rzecz powiatu. Pamiętaj, że nieodebranie pojazdu nie uchroni Cię od kosztów (np. holowania czy przechowywania auta) – zostaną one nałożone na Ciebie w drodze decyzji administracyjnej.
Jeden z mieszkańców Opola, którego pojazd został odholowany na parking policyjny w 2011 r., otrzymał wezwanie do zapłaty opiewające na ponad 61 tys. zł. Powodem było wystąpienie do sądu o przepadek pojazdu przez prezydenta Opola dopiero po upływie 4,5 roku.

Dłuższy termin obowiązuje wówczas, gdy samochód zostanie odholowany na parking policyjny na podstawie art. 50a ustawy Prawo o ruchu drogowym. Wówczas nieodebranie auta w terminie 6 miesięcy spowoduje, że przejdzie ono na własność gminy z mocy ustawy.

Co warto wiedzieć

 • Pojazd może zostać odholowany na parking policyjny m.in. gdy nie posiada tablic rejestracyjnych lub gdy jego kierowca był nietrzeźwy.
 • Koszty zarówno odholowania, jak i przechowywania auta na parkingu policyjnym, obciążają jego właściciela. Wysokość opłat jest ustalana przez władze lokalne, ale nie może ona być wyższa od stawek maksymalnych ustalonych przez Ministra Finansów.
 • Odbiór pojazdu z parkingu policyjnego jest żmudnym procesem. Konieczne jest m.in. ustalenie, gdzie znajduje się pojazd i uzyskanie pozwolenia na jego odbiór.
 • Jeżeli na parking policyjny został odholowany pojazd bez tablic rejestracyjnych, który następnie nie został odebrany przez właściciela, to po 6 miesiącach przechodzi on na własność gminy z mocy ustawy.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Kto może wydać dyspozycję usunięcia pojazdu z drogi?

  Uprawnieni są do tego funkcjonariusze policji, strażnicy miejscy (gminni) oraz osoby dowodzące akcją ratowniczą. W ostatnim przypadku usunięcie auta jest możliwe tylko wówczas, gdy utrudnia ono prowadzenie akcji ratowniczej.
 2. Na jaki parking trafia samochód po odholowaniu?

  Samochody odholowuje się na parking strzeżony. Jest to parking wyznaczony przez starostę. W zależności od miasta może on znajdować się w centrum lub na przedmieściach. Drugie rozwiązanie jest częściej spotykane.
 3. Kto jest uprawniony do odbioru pojazdu z parkingu policyjnego?

  Samochód może odebrać właściciel. Jeżeli auto zostało odholowane na parking z powodu parkowania w miejscu niedozwolonym, to jego odbiór jest możliwy wyłącznie po przedstawieniu zezwolenia wydanego przez organ, który wydał dyspozycję jego odholowania.
 4. Czy można kupić samochód z parkingu policyjnego?

  Samochody, które nie zostaną odebrane przez właścicieli, przechodzą na własność gminy, a ta z kolei wystawia je na licytację. Zasadniczo istnieje zatem możliwość zakupu auta z parkingu policyjnego. Takie rozwiązanie ma swoje zalety i wady. Na plus należy zaliczyć niską cenę, z kolei na minus konieczność wymiany zamków i wyrobienia nowych dokumentów.