Wrocław jest jednym z największych miast w Polsce. W 2021 roku liczył prawie 640 000 mieszkańców, co daje mu czwarte miejsce po Warszawie, Krakowie i Łodzi. Zarejestrowano w nim 550 000 samochodów, co daje niemal 860 samochodów na 1000 mieszkańców. W tej statystyce ustępuje tylko Warszawie. 

Wrocław to piąte pod względem powierzchni miasto w Polsce. Jego rozmiary skazują wielu mieszkańców na posiadanie auta. Nic więc w tym dziwnego, że co roku we Wrocławiu rejestruje się od 20 do nawet 40 tysięcy nowych samochodów. Jak zarejestrować auto we Wrocławiu? 

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 5 minut
 • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Jak zarejestrować samochód we Wrocławiu?

Każda zmiana właściciela oznacza konieczność przerejestrowania samochodu. Rejestracji pojazdów dokonuje starosta powiatowy w urzędzie właściwym dla miejsca zamieszkania właściciela pojazdu. Rejestracji można dokonać:

 • online - na stronie https://www.gov.pl/web/gov/zarejestruj-pojazd,
 • pocztą, wysyłając dokumenty na adres stosownego Wydziału Komunikacji,
 • osobiście w Wydziale Komunikacji starostwa powiatowego lub Urzędu Miasta. 

Wydział Komunikacji we Wrocławiu znajduje się przy ul. T. Kościuszki 131. Jego adres e-mail to: komunikacja@powiatwroclawski.pl. Najważniejsze numery telefonów:

 • rejestracja - 71 72 21 758,
 • prawo jazdy - 71 72 21 764.

Wniosek składa właściciel pojazdu. Jeżeli właścicieli jest kilku, wszyscy powinni stawić się w urzędzie. W sytuacji, gdy nie mogą udać się osobiście, powinni udzielić pisemnego pełnomocnictwa jednemu z właścicieli. Pełnomocnictwo jest bezpłatne, jeśli udzielasz go osobie spokrewnionej w I linii (rodzic, dziecko). W przeciwnym razie jest płatne, a opłata skarbowa wynosi 17 zł. 

Według raportu Traffic Index przygotowanego przez firmę TomTom Wrocław jest trzecim najbardziej zakorkowanym miastem w Polsce zaraz po Łodzi i Krakowie. Podróż samochodem trwa średnio o 36% dłużej, niż trwałaby przy minimalnym ruchu. Mając na uwadze powyższe oraz jakość komunikacji miejskiej, polecamy skorzystanie z rejestracji samochodu online

mówi Kamil Sztandera, ekspert Rankomat.plmówi Kamil Sztandera, ekspert Rankomat.pl

Rejestracja samochodu online

Żeby, zarejestrować samochód we Wrocławiu online, musisz założyć Profil Zaufany i zalogować się do niego. Możesz to zrobić na kilka sposobów. 

 1. Bank lub inny dostawca tożsamości (np. Envelo).
 2. Rozmowa wideo z urzędnikiem. 
 3. E-dowód. 
 4. Wizyta w jednej z 2000 placówek (wyszukiwarkę placówek znajdziesz pod tym adresem https://pz.gov.pl/pz/confirmationPointAddressesList). 

Lista banków, które umożliwiają logowanie do Profilu Zaufanego:

 • PKO Bank Polski S.A.,
 • Inteligo,
 • Santander Consumer Bank,
 • Pekao Bank Polski,
 • mBank,
 • GetIn Bank,
 • BOŚ Bank,
 • ING Bank Śląski,
 • Millenium Bank,
 • BNP Paribas,
 • Alior Bank,

Możesz także tego dokonać za pomocą systemu Envelo oraz e-dowód. 

Następnie wejdź na stronę https://www.gov.pl/web/gov/zarejestruj-pojazd. Na miejscu znajdziesz ankietę. 

rejestracja pojazdu online wrocław 1

wrocław jaki pojazd chcesz zarejestrować

wrocław skąd pochodzi pojazd

W kolejnym kroku otrzymasz komplet informacji na temat tego, co musisz przygotować, gdzie iść, kiedy, ile zapłacisz itd.

wrocław zarejestruj pojazd

Jeżeli do formularza wkradł się błąd lub chcesz coś zmienić, będziesz mieć taką możliwość. 

rejestracja pojazdu wrocław formularz  

Jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji pojazdu?

Z rejestracją samochodu we Wrocławiu wiążą się pewne formalności. Urzędnicy potrzebują szereg dokumentów, dzięki którym ustalą:

 • czy pojazd należy do Ciebie,
 • czy masz prawo go zarejestrować,
 • czy wymogi formalne (ubezpieczenie, stan techniczny) zostały spełnione. 

Podstawowe dokumenty wymagane do rejestracji pojazdu we Wrocławiu to:

 1. Poprawnie wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu
 2. Dokument tożsamości ze zdjęciem – dowód osobisty, paszport, prawo jazdy. 
 3. Dowód własności pojazdu – umowa kupna-sprzedaży, umowa darowizny, faktura VAT, testament, postanowienie sądu przyznające prawo własności.
 4. Dowód rejestracyjny dotychczasowego właściciela.
 5. Karta pojazdu (jeśli została wydana).
 6. Aktualna polisa OC – do wglądu.
 7. Zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego.
Ważne! Rejestracja nowego pojazdu zakupionego na terenie Polski jest konieczna, zanim auto wyjedzie z salonu. Możesz tego dokonać osobiście w Wydziale Komunikacji przy ul. Kościuszki, ale prościej będzie dać dealerowi pełnomocnictwo do dokonania rejestracji w Twoim imieniu

Rejestracja używanego pojazdu sprowadzonego z zagranicy - dokumenty

Oprócz dokumentacji wymienionej powyżej będziesz potrzebować także:

 1. Dowód opłacenia akcyzy – dla pojazdów sprowadzonych z UE.
 2. Dowód opłacenia cła i potwierdzenie wprowadzenia do obrotu – dla aut spoza UE. 
 3. Dokument potwierdzający rejestrację pojazdu w kraju zakupu, w przypadku kradzieży, zagubienia lub utraty dowodu rejestracyjnego. 

Rejestracja pojazdu złożonego samodzielnie we Wrocławiu

To dość nietypowa sytuacja, dlatego oprócz standardowych dokumentów rejestracyjnych, musisz mieć ze sobą:

 • oświadczenie, że wnioskodawca jest właścicielem części i podzespołów użytych do złożenia pojazdu; oświadczenie składane jest pod rygorem odpowiedzialności za składanie fałszywych zeznań,
 • pozwolenie jednostkowe. 
Ważne! Gdy sprowadzisz auto z zagranicy bez tablic rejestracyjnych, nie możesz nim jeździć, dopóki go nie zarejestrujesz. Za jazdę bez tablic rejestracyjnych grozi mandat w wysokości 500 zł i odholowanie samochodu lawetą. 

Wniosek o rejestrację pojazdu we Wrocławiu – wzór

Wzór wniosku o rejestrację pojazdu jest określony w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa. Oznacza to, że powinien być taki sam w każdym Wydziale Komunikacji w Polsce. Możesz spróbować użyć innego wzoru, ale ryzykujesz kłopotami w urzędzie. Najlepiej jest pobrać oficjalny wzór i uniknąć kłopotów

Czytaj więcej: Wniosek o rejestrację samochodu – pobierz aktualny wzór [doc, PDF] 

wniosek o rejestrację pojazdu we wrocławiu

Ile kosztuje rejestracja samochodu we Wrocławiu?

Rejestracja pojazdu zarejestrowanego w innym powiecie, niż powiat, w którym mieszkasz, oznacza, że potrzebne będą nowe tablice rejestracyjne.

Całkowity koszt rejestracji pojazdu to:

Element

Cena

Twardy dowód rejestracyjny

54 zł

Naklejki na tablice rejestracyjne

12,50 zł za komplet

Opłata ewidencyjna

0,50 zł

Tablice rejestracyjne

Na samochód osobowy - 80 zł za 2 sztuki

Na przyczepę, ciągnik rolniczy i motocykl - 40 zł

Na motorower - 30 zł

Na pojazd zabytkowy:

 • samochód - 100 zł,
 • motocykl - 50 zł,
 • motorower 40 zł.

Indywidualne - 1000 zł

Pozwolenie czasowe

13,50 zł

Nalepka kontrolna

18,50 zł

Pełnomocnictwo

17 zł

Pełnomocnictwo z poświadczeniem za zgodność z oryginałem

22 zł

Ważne! Wraz z wejściem w życie kolejnych elementów tzw. pakietu deregulacyjnego nie będzie konieczne stawiennictwo we właściwym ze względu na miejsce zamieszkania Wydziale Komunikacji. Będzie też możliwa rejestracja pojazdu zakupionego w Polsce z zachowaniem dotychczasowego numeru rejestracyjnego, nawet w przypadku aut zarejestrowanych w innym powiecie. 

Ubezpieczenie samochodu we Wrocławiu 

Rejestracja pojazdów nie może odbyć się bez zawarcia ubezpieczenia. Złą wiadomością jest fakt, że Wrocław słynie z najdroższego OC w Polsce. Dobra wiadomość to ta, że dzięki kalkulacji w rankomat.pl możesz oszczędzić nawet 50% składki!

W III kwartale 2021 roku mieszkaniec Wrocławia płacił średnio 789 zł za polisę OC, przy średniej składce dla całego województwa w wysokości 652 zł. Należy mieć na uwadze, że na średnią cenę OC ma wpływ obecność kierowców o podwyższonym ryzyku, którzy płacą ponad 1500 zł za całoroczną polisę. Doświadczony kierowca zapłaci jednak dużo mniej. 

średnie ceny OC w Polskich miastach

Najtańszą ofertę na OC w III kwartale 2021 r. otrzymał 59-letni żonaty mężczyzna, przedsiębiorca. Posiadacz Audi A4 1,6 w benzynie z 1995 roku zapłacił jedynie 358 zł za OC na cały rok. Niska składka wynika głównie z faktu, że kierowca ma prawo jazdy od prawie 40 lat, OC od co najmniej 10 lat i nigdy nie miał szkód. Tak korzystną ofertę przedstawiło mtu24.pl. 

59-letni mężczyzna z Wrocławia, Audi A4, 1,6 benzyna z 1995 roku
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
358,00 zł rata od 36 zł
59-letni mężczyzna z Wrocławia, Audi A4, 1,6 benzyna z 1995 roku
mtu24.pl
358,00 złrata od 36.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Ile Ty zapłacisz za OC? Nie ma lepszej możliwości, żeby się tego dowiedzieć, niż skorzystanie z naszego kalkulatora OC/AC. Wprowadzenie danych zajmie Ci kilka minut. W sytuacji, gdzie średnia składka za OC wynosi ponad 750 zł, każda złotówka ma znaczenie, a porównywarka ubezpieczeń online pozwoli Ci znaleźć najtańszą ofertę. 

Co warto wiedzieć?

 • Żeby, zarejestrować pojazd we Wrocławiu potrzebujesz komplet dokumentów – wypełniony wniosek, dokument potwierdzający własność pojazdu, dokument tożsamości, polisę OC, kartę pojazdu (jeśli została wydana) i zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego. Dodatkowo dla samochodów sprowadzonych z zagranicy będziesz potrzebować dowód opłacenia akcyzy dla pojazdów sprowadzonych z Unii Europejskiej lub dowód opłacenia cła dla pojazdów sprowadzonych spoza UE.
 • Wydział Komunikacji we Wrocławiu znajduje się przy ul. T. Kościuszki 131. Adres e-mail urzędu to: komunikacja@powiatwroclawski.pl. Najważniejsze numery telefonów to: rejestracja - 71 72 21 758, prawo jazdy - 71 72 21 764.
 • Standardowa rejestracja auta kosztuje 180,50 zł. W przypadku pojazdów zarejestrowanych dotychczas w miejscowym urzędzie, gdzie nie ma obowiązku wymiany tablic rejestracyjnych, całkowity koszt wyniesie 81 zł (odchodzi koszt tablic i nalepki kontrolnej).
 • Jeżeli nie możesz stawić się osobiście w urzędzie, by złożyć wniosek o rejestrację pojazdu, wyznacz pełnomocnika. Dla osoby spokrewnionej w I linii jest to czynność bezpłatna. Dla osoby niespokrewnionej dokument kosztuje 17 zł. 
 • Nie zarejestrujesz auta bez ważnej polisy OC. Zadbaj o ubezpieczenie przed rozpoczęciem procedury rejestracji. 
 • Do zarejestrowania auta wystarczy Ci OC zbywcy.
 • Wzór wniosku o rejestrację pojazdu określa rozporządzenie ministra i jest on taki sam dla całego kraju. 

FAQ - najczęściej zadawane pytania o rejestrację pojazdu we Wrocławiu

 1. Kiedy dostanę “twardy” dowód rejestracyjny?

  Co do zasady rejestracja nie powinna trwać dłużej niż 30 dni. Możesz sprawdzić, czy dowód rejestracyjny jest gotowy do odebrania na stronie  info-car.pl. Wystarczy, że podasz numer rejestracyjny pojazdu i 5 ostatnich cyfr numeru VIN. Z reguły twardy dowód rejestracyjny jest gotowy do odbioru po dwóch-trzech tygodniach od dnia złożenia wniosku o rejestrację. W szczególnych przypadkach, jeśli nie udało się zarejestrować pojazdu w ciągu 30 dni, możesz wnioskować o wydłużenie tego terminu o kolejne 14 dni. 

 2. Gdzie kupić ubezpieczenie OC we Wrocławiu?

  Najlepszym wyborem będzie skorzystanie z kalkulatora OC rankomat.pl, gdzie obliczysz składkę i zakupisz polisę bez wychodzenia z domu. Ważny dokument dostaniesz na maila, skąd możesz go pobrać i załączyć do dokumentacji w Wydziale Komunikacji. Dzięki temu unikniesz korków i podróży komunikacją miejską. 

 3. Jakie sprawy można załatwić w Wydziale Komunikacji we Wrocławiu?

  Oprócz rejestracji pojazdu sprawy, które możesz załatwić w Wydziale Komunikacji to:

  • wyrejestrowanie pojazdu (po kradzieży lub przekazaniu do stacji demontażu pojazdów), 
  • przerejestrowanie samochodu,
  • wymiana dowodu rejestracyjnego,
  • czasowe wycofanie pojazdu z ruchu drogowego,
  • uzyskanie wtórnika dowodu rejestracyjnego,
  • odbiór zatrzymanego dowodu rejestracyjnego,
  • uzyskanie wtórnika karty pojazdu,
  • uzyskanie wtórnika tablic rejestracyjnych,
  • wprowadzenie zmian w dowodzie rejestracyjnym pojazdu (np. zmiany konstrukcyjne lub dopisanie współwłaściciela),
  • nadanie w pojeździe cech identyfikacyjnych i wykonanie tabliczki znamionowej zastępczej,
  • uzyskanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym - GAZ, VAT, HAK, TAXI itd.
 4. Czy rejestracja samochodu jest obowiązkowa?

  Ustawodawca wymaga, aby nabywca dokonał rejestracji pojazdu w ciągu 30 dni od dnia zakupu. Jednak jak wskazuje orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 7 maja 2020 r. (sygn akt II SA/Sz 229/20) rejestracja używanego samochodu zakupionego w Polsce ma charakter wnioskowy i odbywa się na wniosek właściciela. Co innego, gdy sprowadzasz samochód z zagranicy. Wówczas brak rejestracji w terminie 30 dni od daty transakcji grozi karą od 200 nawet do 1000 zł. Warto wspomnieć, że zarówno nabycie, jak i zbycie pojazdu, należy zgłosić również w terminie 30 dni od daty zmiany właściciela pod groźbą kary 200-1000 zł.