W przypadku kolizji z innym samochodem na ogół wiemy co robić – wzywamy policję lub w porozumieniu z winowajcą sporządzamy odpowiednie oświadczenie. Sprawa komplikuje się jednak, gdy sprawca wypadku zbiegł z miejsca zdarzenia, a my nie zdążyliśmy spisać numerów rejestracyjnych jego pojazdu. Nie daj się zaskoczyć i sprawdź, jak się zachować!

To, kto pokryje koszty tego zdarzenia, nie jest takie oczywiste. Szkoda może zostać opłacona z twojego AC, jeśli je posiadasz, przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG), bądź za powstałe szkody będziesz musiał zapłacić sam.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

W przypadku gdy sprawca uciekł z miejsca zdarzenia, przede wszystkim postaraj się zachować spokój. Pomoże Ci w tym nasz praktyczny poradnik.

Jakie formalności należy załatwić, gdy sprawca zbiegnie z miejsca wypadku?

Po pierwsze, zdarzenie drogowe, do którego doszło, powinieneś niezwłocznie zgłosić policji – tylko wtedy będziesz mógł ubiegać się o wypłatę odszkodowania przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG).

Po drugie, powinieneś zabezpieczyć wszystkie dowody potwierdzające fakt, że odpowiedzialność za zdarzenie ponosi nieznany sprawca:

 • pozostaw miejsce wypadku lub kolizji w niezmienionym stanie,
 • zrób zdjęcia lub nagraj film, który przedstawisz ubezpieczycielowi,
 • możesz również zapisać, co pamiętasz z momentu zdarzenia, aby nie umknął Ci żaden szczegół.

Oprócz obecności policji, która udokumentuje zdarzenie, pomocne mogą okazać się zeznania świadków.

Po trzecie, jak najszybciej zgłoś szkodę do wybranego ubezpieczyciela który przeprowadzi likwidację szkody, a następnie prześle akta szkody do UFG. Musisz także pamiętać, że zgłaszając szkodę powinieneś przedstawić wszystkie niezbędne dokumenty, na podstawie których towarzystwo ubezpieczeniowe będzie mogło ją wycenić.

Porównaj ceny OC i AC

Czy spisanie numerów rejestracyjnych pomoże ustalić sprawcę wypadku?

Spisanie numerów sprawcy, który zbiegł z miejsca zdarzenia drogowego, może pomóc w bardzo szybkim ustaleniu jego tożsamości. Niestety nie zawsze będzie to skutecznie rozwiązanie. Samochód może zostać skradziony lub właściciel może stwierdzić, że pożyczył auto znajomemu, a ten nie chce przyznać się do winy. Wówczas sprawa znacznie się skomplikuje.

Ile trwa znalezienie sprawcy, który zbiegł z miejsca wypadku?

To zależy od działań policji. Bardzo szybko można ustalić tożsamość sprawcy zdarzenia drogowego na podstawie zeznań świadków lub monitoringu. Jednak gdy żadna osoba nie zapamięta numerów rejestracyjnych pojazdu czy okoliczna kamera ich nie zarejestruje, sprawca może nigdy nie zostać odnaleziony.

Kiedy UFG wypłaci odszkodowanie, gdy sprawca zbiegł z miejsca wypadku?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) to instytucja, która wypłaca odszkodowania w dwóch przypadkach:

 • kiedy sprawca zbiegł z miejsca wypadku i pozostaje nieznany,
 • kiedy sprawca w chwili zdarzenia nie posiada obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Wypowiedź eksperta

Jeśli sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia i pozostaje nieznany, to UFG wypłaca świadczenia jedynie za szkody osobowe, czyli związane z utratą zdrowia. W niektórych przypadkach szkody na mieniu są pokrywane przez UFG, ale tylko wówczas, kiedy obrażenia uczestników wypadku były tak duże, że wymagały co najmniej 14-dniowego pobytu w szpitalu.
Stefania Stuglik, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnychStefania Stuglik, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Lekarz ze specjalizacją w dziedzinie medycyny, w której doszło do naruszenia czynności narządu lub rozstroju zdrowia, musi orzec stan osoby poszkodowanej w zdarzeniu drogowym. Jednocześnie UFG za szkodę częściową pojazdu odejmuje 300 euro. Kwotę oblicza się według średniego kursu Narodowego Banku Polskiego (NBP) w dniu ustalania wysokości odszkodowania.

Jeżeli zaś sprawca uciekł, ale jednocześnie z wypadku wszyscy wyszli bez obrażeń, nie należy nam się żadne świadczenie z UFG. Wówczas swój samochód musimy naprawić z polisy AC, jeśli oczywiście taką posiadamy. Jeśli nie, za usunięcie szkody zapłacimy z własnej kieszeni.

Przykład

Marcin pozostawił auto na parkingu. Gdy wrócił i chciał odjechać zauważył uszkodzony zderzak. Niestety na miejscu nie było kamer monitoringu ani świadków, a także sprawca nie pozostawił danych kontaktowych. Marcin skontaktował się ze swoim ubezpieczycielem, aby zlikwidować szkodę za pośrednictwem UFG. Niestety dowiedział się, że Fundusz nie zajmuje się likwidacją szkód na mieniu, jeśli równocześnie nie doszło na nich na osobie. Ponadto Marcin nie miał ubezpieczenia AC, więc za uszkodzenia musiał zapłacić z własnej kieszeni.

Ile czasu na wypłatę odszkodowania ma UFG?

Zgodnie z art. 109 ust. 1 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG ma obowiązek wypłacić odszkodowanie w terminie 30 dni, licząc od dnia otrzymania akt szkody od ubezpieczyciela.

W przypadku gdy wyjaśnienie okoliczności niezbędnych do ustalenia odpowiedzialności Funduszu albo wysokości świadczenia w tym terminie nie jest możliwe, odszkodowanie powinno być wypłacone w terminie 14 dni od daty wyjaśnienia tych okoliczności.

Czy otrzymam odszkodowanie na naprawę auta z OC sprawcy, który zbiegł?

Jeśli sprawca ucieknie z miejsca zdarzenia, a Ty jako poszkodowany w wypadku posiadasz jedynie ubezpieczenie OC, to za naprawę pojazdu będziesz musiał zapłacić samodzielnie. Na pierwszy rzut oka, taki zapis może wydawać się absurdalny i możemy o złą wolę posądzać samych ubezpieczycieli – jednak bezpodstawnie.

Warunków ubezpieczenia OC nie stworzyli ubezpieczyciele. Są one zapisane w ustawie i skonstruowane tak, żeby zapobiec nadużyciom kierowców.

expert_box type="example" opinion_text="Jesteś właścicielem 10-letniego auta, którego zderzak przez przypadek sam mocno zarysowałeś wjeżdżając do garażu. Dodatkowo podoba ci się już nowszy model, więc tego chcesz się pozbyć. Prosisz zatem sąsiada, który ma koparkę, żeby „przez przypadek” lekko uszkodził auto i „zbiegł” z miejsca wypadku. Następnie zgłaszasz szkodę, aby od ubezpieczyciela otrzymać pieniądze na nowe auto. Proste? Zbyt proste. Właśnie dlatego ustawodawca tak skonstruował Ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych, żeby wypłata świadczenia przez UFG miała miejsce tylko wtedy, gdy poważnie ucierpią kierowca lub inni pasażerowie."]

Jeśli policji uda się jednak ustalić, kim jest sprawca, za likwidację szkody będzie odpowiadać ubezpieczycie, w którym ma wykupione OC. Ponadto zatrzymany zostanie ukarany nie tylko za spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym, kolizji czy wypadku, ale również za ucieczkę z miejsca zdarzenia. Łącznie może mu grozić nawet do 12 lat pozbawienia wolności.

Czy otrzymam odszkodowanie za drobną szkodę parkingową, jeśli sprawca uciekł?

Jeśli po powrocie na parking stwierdzisz drobne uszkodzenia samochodu, jak najszybciej zawiadom policję. Sprawdź też, czy na miejscu jest zainstalowany monitoring oraz poszukaj potencjalnych świadków. Niestety sprawcą może być zarówno kierowca innego auta, jak i jego pasażer otwierający zbyt szeroko drzwi bądź pieszy z dziecięcym wózkiem.

Jeśli nawet ustalisz tożsamość sprawcy, a nie będzie nim inny kierowca, to wówczas możesz liczyć na odszkodowanie jedynie z własnego ubezpieczenia AC. Pod warunkiem, że nie masz franszyzy integralnej, czyli udziału własnego określającego maksymalną wartość szkody, za którą towarzystwo nie odpowiada finansowo.

expert_box type="example" opinion_text="Pan Ireneusz pozostawił samochód na parkingu. Gdy chciał odjechać zauważył, że auto ma uszkodzony reflektor. Właściciel posiada ubezpieczenie AC z franszyzą integralną w wysokości 500 zł. Naprawa lampy kosztowała 400 zł, więc niestety ubezpieczyciel odmówił pokrycia kosztów, ponieważ nie przekroczyły 500 zł. W efekcie pan Ireneusz zapłacił za nie z własnej kieszeni."]

Czy likwidacja szkody z AC spowoduje utratę zniżek?

Nieco spokojniejszy może być kierowca, który w sytuacji, gdy sprawca zbiegł z miejsca wypadku, ma wykupione ubezpieczenie autocasco. Nie musi się zastanawiać, czy UFG wypłaci należne mu odszkodowanie, czy też pieniądze na naprawę auta będzie zmuszony wyłożyć z własnej kieszeni. Co więcej, nie musi tracić wypracowanych zniżek w AC.

Zajrzyj także tutaj: Kiedy nie stracimy zniżki na AC?

Na podstawie art. 106. ust. 1 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, jeśli szkoda zostanie pokryta z dobrowolnego ubezpieczenia AC, UFG wyrówna szkodę w części, która nie może być zaspokojona. Oznacza to, że Fundusz nie wypłaci Ci odszkodowania, tylko zrekompensuje utracone zniżki. W efekcie powstała szkoda nie wpłynie na wzrost składki autocasco w kolejnym roku.

Najwygodniej jest kupić ubezpieczenie AC w pakiecie z OCw kalkulatorze rankomat.pl, co jest tańszym rozwiązaniem niż zakup obu polis osobno.

Przekonał się o tym 40-letni pan Piotr z Nowego Sącza, 40-letni właściciel Skody Fabii 1.2 z 2017 r. Jeden z ubezpieczycieli zaproponował mu najtańsze autocasco w zestawie z obowiązkowym ubezpieczeniem pojazdu za 851 zł.

UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Link4
OC
AC Mini
Assistance
NNW
651,70 zł
Uniqa
OC
AC Mini
Assistance
NNW
714,00 zł rata od 244,50 zł
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
814,00 zł rata od 267 zł
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
978,00 zł rata od 290 zł
Beesafe
OC
AC Mini
Assistance
NNW
1048,66 zł rata od 618,71 zł
Link4
651,70 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
714,00 złrata od 244.50 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Wiener
814,00 złrata od 267.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
978,00 złrata od 290.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Beesafe
1048,66 złrata od 618.71 zł
OC
AC
Assistance
NNW

*kalkulacja z dnia 22.12.2023

Jaka kara grozi sprawcy za ucieczkę z miejsca wypadku?

To zależy. Jeśli podczas zdarzenia drogowego ktoś zostanie ranny lub zabity, sprawca ma prawo oddalić się w celu zadzwonienia po pogotowie i policję. Jednak jeżeli jego telefon nie uległ uszkodzeniu, może z niego od razu skorzystać. Po wezwaniu pomocy, na podstawie art. 44 ust. 2 pkt 3 Ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma obowiązek niezwłocznie powrócić na miejsce.

Porównaj ceny OC i AC

Jeśli sprawca wypadku drogowego zbiegnie z miejsca zdarzenia, grożą mu bardzo poważne konsekwencje po ustaleniu jego tożsamości:

 • UFG na podstawie art. 43 ust. 4 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, może domagać się od zbiegłego sprawcy zwrotu odszkodowania wypłaconego poszkodowanym. Ponadto jeżeli pojazd nie miał ważnego obowiązkowego ubezpieczenia, zostanie na niego nałożona kara za brak OC.
 • Może trafić do więzienia do 3 lat, jeśli zbiegnie z miejsca zdarzenia i nie udzieli pomocy osobie zagrożonej utratą życia lub ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu na podstawie art. 162 ust. 1 Kodeksu karnego.
 • Stracić prawo jazdy na 3 lata lub dożywotnio, gdy podczas wypadku znajdował się pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.
 • Trafić do więzienia na okres od 2 do 12 lat, jeśli w wypadku, z którego miejsca sprawca zbiegł, ktoś zginął lub został ranny.

Jak widać, ucieczka z miejsca spowodowanego wypadku nie popłaca sprawcy. Aby dojść sprawiedliwości, należy działać szybko. Liczy się przede wszystkim sprawny kontakt ze służbami oraz ubezpieczycielem.

Co warto wiedzieć?

 1. Jeśli sprawca zbiegł, należy wezwać policję i zabezpieczyć miejsce zdarzenia drogowego.
 2. Jeśli sprawca jest nieznany, UFG pokryje szkody osobowe (np. obrażenia ciała). Fundusz może również wypłacić rekompensatę za szkody na mieniu (samochodzie), jeżeli u poszkodowanych doszło do naruszenia czynności narządu lub rozstroju zdrowia powyżej 14 dni.
 3. Jeśli posiadasz ubezpieczenie AC, UFG wyrówna część szkody niewypłaconej przez towarzystwo ubezpieczeniowe (np. zrekompensuje utracone zniżki). W efekcie szkoda nie wpłynie na wzrost składki autocasco w kolejnym roku.
 4. UFG ma 30 dni na wypłatę odszkodowania od czasu otrzymania od ubezpieczyciela dokumentacji zdarzenia drogowego.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ucieczkę sprawcy z miejsca zdarzenia

 1. Czy można pozwać zbiegłego sprawcę po ustaleniu jego tożsamości?

  Tak, jak najbardziej. Jeśli np. nie mieliśmy ubezpieczenia AC i UFG nie pokryje szkód na mieniu, ponieważ nikt z poszkodowanych wypadku nie odniósł poważnych obrażeń, możemy domagać się od sprawcy zapłaty za naprawę uszkodzonego auta.

 2. Czy UFG pokryje koszty leczenia pasażera, jeśli sprawca zbiegł z miejsca wypadku?

  Tak. Jeśli sprawca zbiegł z miejsca wypadku i pozostaje nieznany, to UFG pokryje szkody leczenia wszystkich osób poszkodowanych, czyli np. kierowcy i jego pasażerów.

 3. Czy ubezpieczyciel może uznać szkodę całkowitą w ramach ubezpieczenia AC?

  Tak, jeśli samochód zostanie poważnie uszkodzony. Zwykle ubezpieczyciele orzekają szkodę całkowitą, jeżeli koszt naprawy przekracza 70% wartości rynkowej auta w stanie nieuszkodzonym, w dniu powstania szkody (w chwili jej powstania, bezpośrednio przed szkodą) lub w dniu ustalenia odszkodowania.