Na przełomie lipca i sierpnia 2023 r. po czteroletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa odbędą się Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie. To okazja do spotkania się z młodymi katolikami z innych krajów, zawarcia nowych znajomości i poznania nowych kultur i obyczajów.

Wybierasz się na ŚDM w Lizbonie? Podpowiadamy, jak przygotować do takiego wyjazdu. Sprawdź, na co uważać, co ze sobą zabrać i jak zadbać o swoje bezpieczeństwo. Przygotowaliśmy też dla Ciebie listę miejsc, które koniecznie powinieneś odwiedzić w Lizbonie.

Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie 2023 – co musisz wiedzieć?

Na Światowych Dniach Młodzieży gromadzą się młodzi ludzi z całego świata. To międzynarodowe spotkanie z udziałem papieża organizowane przez Kościół katolicki. Podczas ŚDM zwykle odbywają się liczne wydarzenia, takie jak msze święte, adoracje, katechezy, koncerty, spektakle teatralne oraz różnorodne spotkania i warsztaty. Pomysłodawcą Światowych Dni Młodzieży był Jan Paweł II. Pierwsze takie wydarzenie odbyło się w Rzymie w dniach 29-31 marca 1985 r. w Rzymie.

ŚDM dzielą się na dwa etapy – dni w diecezjach oraz wydarzenia centralne (tygodniowy pobyt młodzieży w mieście które jest gospodarzem spotkania). Te pierwsze rozpoczną się 26 lipca i potrwają do końca miesiąca - młodzież przebywa wtedy na terenie całego kraju w 17. portugalskich diecezjach, w tym w dwóch leżących na wyspach.

1 sierpnia wydarzenia centralne w ramach ŚDM wystartują już oficjalnie i będą miały miejsce w głównym mieście organizacyjnym, czyli Lizbonie. Oficjalne zamknięcie Światowych Dni Młodzieży przewidziane jest na 6 sierpnia 2023 r.

Poznaj gospodarza Światowych Dni Młodzieży. Co warto zobaczyć w Lizbonie?

Jeśli planujesz wyjazd do Portugalii na tegoroczne ŚDM, zaplanuj czas na zwiedzanie Lizbony. Stolica Portugalii to wyjątkowe miasto, oferujące szereg atrakcji, zabytków i doznań. Podpowiadamy, co powinieneś wrzucić na swoją listę „must see”!

 • Most 25 Kwietnia (Ponte 25 de Abril) - ten imponujący most wiszący przypomina słynny Golden Gate w San Francisco. Most warto podziwiać z jednego z wielu punktów widokowych w Lizbonie, np. z Miradouro de Santa Catarina.

 • Most Vasco da Gamy – jeśli już o mostach mowa, to musisz zobaczyć też ten jeden z najdłuższych w Europie, również oferujący wspaniałe widoki na rzekę Tag. Zaplanuj spacer do dzielnicy Parque das Nações (to ta sama, w której jest oceanarium) i wyjdź na specjalną promenadę, która jest przy moście - stąd możesz podziwiać most. Warto wybrać się tam wieczorem - oświetlenie mostu dodaje mu magicznej atmosfery.

 • Dzielnica Alfama - to jedna z najstarszych i najbardziej urokliwych dzielnic Lizbony. Gęsto zabudowane uliczki, kolorowe domy, tradycyjne tawerny i punkty widokowe zapewnią Ci niezapomniane wrażenia.

 • Miradouro da Senhora do Monte – to jeden z najlepszych punktów widokowych w Lizbonie. Rozciąga się z niego malowniczy  widok na Stare Miasto, Alfamę, Zamek św. Jerzego i nową część Lizbony. Ten punkt widokowy znajduje się w dzielnicy Graca.

 • Zamek św. Jerzego (Castelo de São Jorge) – ten położony na wzgórzu Alfama zamek oferuje wspaniałe widoki na miasto i rzekę Tag. Możesz spacerować po murach zamku, zwiedzić wieżę i odkryć fascynującą historię tego miejsca.

 • Klasztor Hieronimitów (Mosteiro dos Jerónimos) - to imponujące dzieło architektury manuelińskiej, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Koniecznie zobacz przepiękne krużganki, kaplice i grobowce wielu znanych postaci, w tym Vasco da Gamy.

 • Wieża Belém (Torre de Belém) - to kolejna ikona Lizbony, również wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wieża ta, pełniąca niegdyś funkcję obronną, jest znakiem rozpoznawczym miasta. W pobliżu wieży Belem stoi Pomnik Odkrywców - z niego roztacza się wspaniały widok na okolicę.

 • Plac Handlowy Rossio - to główny plac stolicy Portugalii, otoczony pięknymi budynkami, kawiarniami i sklepami. To tutaj Lizbona tętni życiem. Na Rossio możesz zrobić zakupy, odpocząć i obserwować ludzi.

 • Oceanarium w Lizbonie (Oceanário de Lisboa) - to jedno z największych akwarium w Europie, z bogatą kolekcją fauny i flory morskiej. To fascynujące miejsce, szczególnie jeśli jesteś miłośnikiem przyrody i oceanów.

 • Muzeum Sztuki, Architektury i Technologii (Museu de Arte, Arquitetura e Tecnologia) - centrum kulturalne Lizbony mieszczące się w dizajnerskim budynku. To nowoczesne muzeum, w którym znajdziesz interesujące wystawy i interaktywne eksponaty.

 • Tramwaj nr 28 – last, but not least to kultowa już przejażdżka tradycyjnym tramwajem nr 28. Ten malowniczy tramwaj przemierza wąskie uliczki miasta. Możesz podziwiać wspaniałe widoki i poznać urok Lizbony. Warto przejechać trasę od końca - z Campo Ourique do Martim Moniz, wtedy będzie mniej turystów niż w odwrotną stronę. Tramwaj zwykle jest bardzo zatłoczony – uważaj na kieszonkowców, którzy w tłumie mogą ukraść Ci portfel czy telefon.

 • Kościół bez dachu, czyli Klasztor Karmelitów w Lizbonie Convento do Carmo – to specyficzne miejsce, które musisz zobaczyć. Budynek świątyni po trzęsieniu ziemi i tsunami w 1755 roku nie ma dachu, co w połączeniu z pozostałą architekturą miejsca tworzy wyjątkowe wnętrze. Obecnie mieści się tam siedziba muzeum archeologicznego (Museu Arqueológico do Carmo).

Oczywiście, to tylko kilka z wielu atrakcji, jakie możesz zobaczyć w Lizbonie. W oddalonym od stolicy o około  30-40 minut jazdy pociągiem parku krajobrazowym Sintra-Cascais czekają na Ciebie wspaniałe zabytki, takie jak pałac Pena oraz rezydencja Quinta da Regaleira. Z pewnością warto wybrać się Narodowego Muzeum Sztuki Antycznej czy odwiedzić dzielnicę Bairro Alto, słynącą z nocnego życia i tradycyjnej muzyki Fado.

Koniecznie podczas pobyt na Światowych Dniach Młodzieży musisz też spróbować lokalnych specjałów kulinarnych, takich jak pastel de nata (tradycyjne portugalskie babeczki budyniowe zapiekane w cieście francuskim) i dań z suszonego dorsza (bacalhau), które często są podawane w niedrogich restauracjach z rodzinną atmosferą (tascas).

Sprawdź, co jeszcze warto zobaczyć w Lizbonie

Plecak pielgrzyma. Co zabrać na ŚDM w Lizbonie?

Dwa tygodnie spędzone w Portugalii w ramach Światowych Dni Młodzieży z pewnością będą ciekawą przygodą. Pamiętaj jednak, by do wyjazdu odpowiednio się przygotować. Co powinno znaleźć się w plecaku pielgrzyma?

 • Dokumenty – konieczny będzie dowód osobisty lub paszport, warto mieć też EKUZ oraz ubezpieczenie turystyczne,

 • nerkę lub saszetkę na dokumenty i pieniądze (nie noś ich w plecaku czy torebce, w tłumie łatwo stać się ofiarą kieszonkowca),

 • wygodne ubrania i buty, najlepiej z antypoślizgową podeszwą – lizbońskie chodniki są bardzo śliskie,

 • nakrycia głowy,

 • okulary przeciwsłoneczne,

 • karimata i  śpiwór (zabierz ze sobą też małą poduszkę „jaśka” lub rogal podróżny – przyda się też w samolocie lub autokarze),

 • płaszcz przeciwdeszczowy,

 • apteczka (warto oprócz standardowych leków i środków opatrunkowych zabrać też środki przeciwko owadom),

 • kosmetyczka (zabierz też żele antybakteryjne, przydadzą się na wypadek posiłków w terenie),

 • kremy z filtrem UV,

 • latarka,

 • telefon i powerbank,

 • mapa Lizbony w wersji papierowej (gdyby telefon i powerbank nie dały rady),[KA12] 

 • mapa metra i kolei podmiejskich,

 • aplikacja z tłumaczem lub rozmówki polsko-portugalskie (te drugie przydadzą się na dni w diecezjach, podczas wydarzeń centralnych na ŚDM spotykasz ludzi z całego świata, z większością jednak bez problemu dogadasz się po angielsku),

 • ręcznik, klapki pod prysznic i strój kąpielowy (na polach namiotowych często są natryski).

Pamiętaj! Jeśli rejestrowałeś się na Światowe Dni Młodzieży przez oficjalny system otrzymasz pakiet pielgrzyma.

W tym pakcie znajdziesz:

 • koszulkę,

 • plecak,

 • kapelusz,

 • apteczkę,

 • krem do opalania,

 • okulary przeciwsłoneczne,

 • modlitewnik i przewodnik,

 • gadżety (magnes, długopis, notes),

 • flagę Polski,

 • ubezpieczenie turystyczne.

Co czyha na pielgrzyma? Zagrożenie na ŚDM

ŚDM to impreza masowa. Zagrożenia są więc jak podczas każdego wydarzenia. Powinieneś uważać na kilka kwestii. Pierwsza to kieszonkowcy. Potrafią się wtopić w tłum, trudno ich rozpoznać. Dlatego najlepiej nie zabierać ze sobą nic wartościowego, a telefon, podstawowe dokumenty i gotówkę nosić blisko siebie, najlepiej w nerce czy saszetce schowanej pod ubraniem.

Podczas mszy, koncertów, konferencji czy warsztatów, a także w samej stolicy Portugalii na pewno będzie tłumnie – w końcu do Lizbony zjedzie się mnóstwo osób z całego świata. ŚDM z pewnością będzie miało zabezpieczenie i pomoc medyczną na wysokim poziomie. Pamiętaj jednak, by w razie ewentualnego wybuchu paniki, starać się wydostać na obrzeża i nie dać się przewrócić.

ŚDM odbywają się w samym środku lata. W Lizbonie z pewnością będzie gorąco i to nie tylko od atmosfery. Podczas takich imprez często jesteśmy narażeni na przegrzanie się, odwodnienie lub udary słoneczne. Pamiętaj, by pić dużo wody, smarować się kremem z filtrem UV, w miarę możliwości przebywać w cieniu, nosić nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne. Gdy jednak poczujesz się gorzej, poproś o pomoc wolontariuszy, którzy wezwą pomoc medyczną.

W tłumie – zwłaszcza podczas koncertów – łatwo dać się ponieść emocjom. Czasem jednak intensywny taniec może mieć opłakane skutki. Skacząc pod sceną, uważaj by nie skręcić nogi czy nie złamać ręki. Zachowaj ostrożność także w czasie spacerów po Lizbonie. Chodniki są nieregularne z portugalskiego kamienia, a ulice pagórkowate – bardzo łatwo się potknąć. Jeśli jednak coś Ci się stanie, nie wahaj się prosić o pomoc medyczną.

W Lizbonie jest bardzo wielu dealerów narkotyków albo pseudo narkotyków (np. oferujących sodę zamiast kokainy). Zwykle nie są niebezpieczni, ale zaczepiają turystów – w takiej sytuacji musisz stanowczo powiedzieć „No” i pójść dalej.

Oszczędź sobie wydatków. Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne na ŚDM?

W razie jakichkolwiek kłopotów ze zdrowiem w Portugalii możesz skorzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego i warto ją zabrać ze sobą. Musisz jednak pamiętać, że ma ona ograniczenia i nie refunduje wszystkich usług medycznych. W Portugalii z własnej kieszenie zapłacisz za:

 • udzielone świadczenie zdrowotne – od 5 do 10 euro, w zależności od placówki,

 • leczenie szpitalne – ok. 25 euro za noc (kwota może się różnić w zależności od szpitala, leczenie w stanach nagłych ok. 15–20 euro),

 • leki – niektóre leki refundowane są bezpłatne, za inne należy zapłacić 5%, 31%, 61% lub 85% ceny,

 • leczenie prywatne,

 • transport powrotny do kraju.

ekuz a polisa

W pakiecie pielgrzyma masz zapewnione ubezpieczenie, które jednak nie jest dopasowane konkretnie do Ciebie i nie zawiera dodatkowych rozszerzeń ochrony. To jednak nie oznacza, że nie możesz dokupić indywidualnej polisy. Z pewnością warto.

Za pomocą naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych możesz samodzielnie dopasować ochronę do swoich potrzeb, wybierając z różnych sum gwarantowanych i dodatków. Ochronę możesz rozszerzyć o następstwa chorób przewlekłych czy uprawianie sporów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych – tego nie zapewni Ci polisa oferowana w ramach pakietu.

Wiele sportów zaliczanych jest przez ubezpieczycieli jako ryzykowne lub ekstremalne. Oznacza to, że wymagają dodatkowej ochrony - standardowa polisa nie pokryje kosztów leczenia w razie wypadku. Taką aktywnością może być choćby surfing, nurkowanie czy żeglowanie. To także spacery po górach czy czasem nawet jazda na rowerze. Warto przed zakupem ubezpieczenia sprawdzić, jaką ochronę sportów zapewnia ubezpieczyciel.

Patrycja Pałka, specjalistka ds. ubezpieczeń turystycznychPatrycja Pałka, specjalistka ds. ubezpieczeń turystycznych

Ubezpieczenie turystyczne na czas ŚDM znajdziesz już od 35,82 zł! Tyle kosztuje polisa, bez chorób przewlekłych i sportów dla osoby urodzonej w 2000 r. na wyjazd do Portugalii od 26 lipca 2023 do 6 sierpnia 2023 r. To niewielki wydatek w porównaniu z kosztami całego wyjazdu. Zapewnisz sobie jeszcze większą ochronę, a polisę możesz zapisać w telefonie. Ubezpieczenie porównasz w kilka chwil i możesz to zrobić wszędzie, nawet w drodze na lotnisko.

Ubezpieczenie na ŚDM w Lizbonie
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Signal Iduna
Koszty leczenia
88 793 zł
Ratownictwo
31 078 zł
Bagaż
-
35,82 zł
1 os. / 12 dni
Dodatkowo: NNW: 15 000 złsporty objęte polisązdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
133 190 zł
Ratownictwo
22 198 zł
Bagaż
1 332 zł
42,00 zł
1 os. / 12 dni
Dodatkowo: NNW: 13 319 złsporty objęte polisą: 10zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
ERGO Ubezpieczenia Podróży
Koszty leczenia
177 587 zł
Ratownictwo
22 198 zł
Bagaż
1 200 zł
100,80 zł
1 os. / 12 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 221 984 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
106,68 zł
1 os. / 12 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Ubezpieczenie na ŚDM w Lizbonie
Signal Iduna
35,82 zł 1 os. / 12 dni
Koszty leczenia
88 793 zł
Ratownictwo
31 078 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 15 000 złsporty objęte polisązdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
42,00 zł 1 os. / 12 dni
Koszty leczenia
133 190 zł
Ratownictwo
22 198 zł
Bagaż
1 332 zł
Dodatkowo: NNW: 13 319 złsporty objęte polisą: 10zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
ERGO Ubezpieczenia Podróży
100,80 zł 1 os. / 12 dni
Koszty leczenia
177 587 zł
Ratownictwo
22 198 zł
Bagaż
1 200 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 221 984 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
AXA Partners
106,68 zł 1 os. / 12 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19

Co warto wiedzieć?

 1. Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie potrwają od 1 do 6 sierpnia.
 2. To wydarzenia centralne, dni w diecezjach zaczynają się już 26 lipca.
 3. Podczas pobytu w Lizbonie warto zwiedzić stolicę Portugalii i zobaczyć Most 26 kwietnia, Zamek św. Jerzego czy kościół bez dachu.
 4. Podczas ŚDM warto zachować ostrożność - dużym zagrożeniem mogą być kieszonkowcy, upały i kontuzje podczas koncertów i spacerów.
 5. Na wyjazd do Lizbony warto zabrać ze sobą polisę, dostępną już od około 3 zł za dzień ochrony.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Gdzie w tym roku są Światowe Dni Młodzieży?

  Światowe Dni Młodzieży 2023 odbędą się w stolicy Portugalii, w Lizbonie.

 2. Ile kosztuje wyjazd na ŚDM do Lizbony?

  Cały wyjazd z dojazdem na miejsce, noclegiem, wyżywieniem i pakietem kosztuje około 4 000 zł. Sam pakiet pielgrzyma (nocleg, wejściówki i gadżety plus wyżywienie), w zależności od wybranej opcji i czas pobytu w Lizbonie kosztuje od 60 euro do 235 euro.

 3. Kiedy są ŚDM Lizbona?

  Dni w diecezjach rozpoczynają się 26 lipca 2023 roku. 1 sierpnia rozpoczną się wydarzenia centralne w Lizbonie i potrwają do 6 sierpnia.