Tomografia komputerowa na NFZ nie kosztuje nic, ale na badanie trzeba czekać nawet 11 miesięcy. Z kolei prywatna wizyta może oznaczać wydatek rzędu 800 zł. Długich kolejek i wysokich kosztów można uniknąć dzięki polisie zdrowotnej. Większość z nich posiada badanie tomografii komputerowej w zakresie.

Zachowanie zdrowia wymaga nie tylko aktywności fizycznej i zbilansowanej diety, ale również regularnych badań. Jednym z takich badań jest tomografia komputerowa, która pozwoli wykluczyć wiele różnych zagrożeń życia. Coraz więcej osób decyduje się na te badanie bez wyraźnych przesłanek do jego wykonania, a więc profilaktycznie.

Przed takim badanie warto dowiedzieć się, jakie są podstawy do jego wykonania, jak cała procedura wygląda w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, jak przygotować się na badanie, ile należy czekać i jak może w tym wszystkim pomóc prywatne ubezpieczenie zdrowotne.

Czym jest tomografia komputerowa?

Tomografia komputerowa (TK) jest badaniem obrazowym wykorzystującym promieniowanie rentgenowskie. Ma ono na celu zdiagnozowanie chorób układów wewnętrznych – np. narządów jamy brzusznej, klatki piersiowej czy głowy. 

Do badania może być wykorzystany (ale nie musi) środek kontrastowy, który ma na celu zmienić skalę pochłaniania promieni rentgenowskich.

Badanie może dotyczyć konkretnej partii ciała, np. głowy, jamy brzusznej, gardła czy oczu. Tomograf komputerowy wykonuje zdjęcia w technice 2D lub 3D.

Badanie pomaga potwierdzić lub wykluczyć diagnozę wielu poważnych chorób, a wśród nich m.in.:

  • udar naczyniowy,
  • urazy czaszkowo-mózgowe,
  • choroba Alzheimera,
  • nowotwory,
  • tętniaki,
  • zapalenie trzustki,
  • zakrzepica żył wątrobowych.

Dzięki badaniu TK można znacznie skrócić czas diagnozowania. 

Tomografia komputerowa - ile trwa badanie?

Samo badanie trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Czas trwania TK zależny jest od miejsca, które zostaje poddane badaniu, jak i współpracy z osobą wykonującą badanie.

Do badania należy się przygotować. Ostatni posiłek powinien być zjedzony najpóźniej na 6 godzin przed badaniem, co oznacza, że w trakcie samego badania należy być na czczo. Warto zadbać o dobre nawodnienie organizmu – najlepiej wodę niegazowaną. W badaniu nie przeszkadza ubranie. Jedynym wyjątkiem są elementy metalowe – zamki, guziki, zatrzaski czy klamry. Tomografię komputerową wykonuje się w bezruchu, ale w trakcie badania dopuszczalna jest zmiana pozycji ciała.

6 zasad badania tomografii komputerowej

1

W trakcie badania bądź na czczo

2

Ostatni posiłek zjedz najpóźniej na 6 godzin przed badaniem

3

Pij dużo wody niegazowanej

4Do badania zdejmij ubranie zawierające elementy metalowe
5

Podczas badania staraj się pozostawać w bezruchu

6

Wykonuj  polecenia lekarza przeprowadzającego badanie

Tabela 1. Opracowanie własne.

Jak długo trzeba czekać na wyniki badania?

Czas oczekiwania na wyniki jest uzależniony od placówki, w której badanie jest wykonywane, jednak bardzo często wyniki otrzymać można nawet tego samego dnia. 

Jak szybko lekarz przyjmuje na tomografię komputerową?

Średni czas oczekiwania na wykonanie badania ze skierowaniem to około 33 dni – wynika z danych kolejkoskop.pl. 
Według serwisu rekordowo długie kolejki wcale nie dotyczą wyłącznie wsi i małych miejscowości. Maksymalny czas oczekiwania dotyczy Szpitala Klinicznego w Poznaniu (332 dni, stan na 24.02.2020 r.). 

Jednak  nie da się ukryć, że lokalizacja i gęstość zaludnienia ma duże znaczenie w przypadku czasu oczekiwania. Z reguły znacznie trudniej wykonać badanie w niedużych miejscowościach, w których liczba placówek medycznych jest niewielka. 

Wykonanie badania bardzo często wiąże się z korzystaniem z prywatnej opieki medycznej. Narodowy Fundusz Zdrowia posiada jednak ograniczenia w wystawianiu skierowań na tak drogie badanie, jakim jest tomografia komputerowa. Badanie to w ramach NFZ jest bezpłatne.

Samo skierowanie należy otrzymać od lekarza specjalisty. Skierowanie lekarza pierwszego kontaktu może zatem nie być respektowane.

WAŻNE!
Badanie tomografii komputerowej można wykonać bezpłatnie, jednak musi być ono umotywowane podejrzeniem konkretnego schorzenia,. Trzeba też posiadać skierowanie.

Ile kosztuje tomografia komputerowa prywatnie? 

Ponieważ czas oczekiwania na wykonanie tomografii komputerowej z NFZ może sięgać nawet roku, wiele osób decyduje się na wykonanie badania prywatnie. 

Koszt badania zależny jest od miejsca wykonywania – to może być koszt od około 200 do 800 zł. Nie jest to zatem tanie badanie, a w przypadku wykonywania go prywatnie – należy również doliczyć koszt związany z wizytą w prywatnym gabinecie – ok. 100 -350 zł. Najdroższym badaniem tomografii komputerowej jest wirtualna koronografia. To koszt 800 zł – wynika z danych portalu medycznego klinikaserca.pl. 

Cena jest również zależna od miejsca, które jest badane tomografem oraz tego, czy jest podawany środek kontrastowy. Najtaniej można wykonać badanie bez kontrastu dotyczące np. jednego odcinka kręgosłupa, głowy, zatok lub stawów. W przypadku tych samych miejsc – po podaniu kontrastu cena wzrasta o około 100 zł. 

Cenniki badań można znaleźć zarówno na stronach przychodni, które wykonują badania, jak i szpitali.

Tomografia komputerowa w pakiecie polisy zdrowotnej

Najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie tomografii komputerowej w ramach prywatnej polisy zdrowotnej. W przypadku ofert rozszerzonych zdecydowana większość pakietów umożliwia darmowe badanie. Część daje taką możliwość również w ramach oferty podstawowej.

W wersji podstawowej tylko jedna polisa zawiera tomografię komputerową. To polisa Vision w Inter Polska, która jest zarazem najdroższą ofertą. Z drugiej strony za 125 zł miesięcznie ubezpieczony otrzymuje dostęp do największej liczby lekarzy (64) i badań specjalistyczny na porównywalnym poziome co w ofercie TU Zdrowie. Ta ostatnia jednak nie posiada w zakresie TK.

Tomografia komputerowa w podstawowej polisie zdrowotnej 

PolisaSkładka miesięczna odLiczba lekarzy specjalistówLiczba badańTomografia komputerowa

TU Zdrowie
Polisa Zdrowie

 

32 zł16190nie

Signal Iduna
Direct

41 zł5116nie

Signal Iduna 
Polmed

62 zł15110nie

InterRisk 
Antidotum Plus

65 zł1889nie

AXA
Ochrona z Plusem

68 zł933nie

Signal Iduna
Start+

99 zł15110nie

INTER Polska
Vision

125 zł64173TAK

Tabela 2. Na podstawie rankingu polis zdrowotnych rankomat.pl. 

Dostępność tomografii komputerowej znacznie lepiej wygląda w polisach zdrowotnych z wariantami rozszerzonymi. Badanie mają w ofercie InterRisk, AXA i Inter Polska. Różnica polega na wysokości składki (od 125 zł do 24 zł miesięcznie), liczbie lekarzy specjalistów (24-65) i liczbie badań specjalistycznych (135-176).

W wersji podstawowej tylko jedna polisa zawiera tomografię komputerową. To polisa Vision w Inter Polska, która jest zarazem najdroższą ofertą. Z drugiej strony za 125 zł miesięcznie ubezpieczony otrzymuje dostęp do największej liczby lekarzy (64) i badań specjalistyczny na porównywalnym poziome co w ofercie TU Zdrowie. Ta ostatnia jednak nie posiada w zakresie TK.

Tomografia komputerowa w rozszerzonej polisie zdrowotnej 

PolisaSkładka miesięczna odLiczba lekarzy specjalistówLiczba badańTomografia komputerowa

InterRisk 
Antidotum Plus

125 zł65135TAK

AXA
Ochrona z Plusem

130 zł24176TAK

TU Zdrowie
Polisa Zdrowie

168 zł40466nie

INTER Polska
Vision

245 zł65175TAK

Tabela 3. Na podstawie rankingu polis zdrowotnych rankomat.pl. 

Przed zakupem warto analizować różne oferty i porównywać ja pod kątem zakresu ochrony i możliwości, jakie zapewniają. Nie każda rozszerzona oferta zapewni badanie, którego zainteresowany może oczekiwać.

Prywatna polisa zdrowotna zapewnia także inne darmowe badania diagnostyczne, również rezonans magnetyczny. W cenie pakietu można także wykonać bezpłatne wizyty u lekarzy różnych specjalizacji oraz otrzymać wsparcie w innej postaci, np. poniesienie kosztów rehabilitacji.

Posiadanie prywatnej polisy zdrowotnej może zatem okazać się bardzo przydatne. Wszelkie podstawy do wykonania tomografii komputerowej stanowią poważne zagrożenie zdrowia i życia, a co za tym idzie – może wymagać szerszej pomocy medycznej oraz konsultacji u innych specjalistów. 

Polisę warto wybierać w oparciu o swoje indywidualne potrzeby – np. kobiety powinny zwrócić uwagę na to, czy polisa uwzględnia konsultacje ginekologiczne. Jeżeli posiada się konkretne problemy zdrowotne np. z układem oddechowym lub chorobami tarczycy – warto sprawdzić czy oferta umożliwia wizyty u pulmonologa lub endokrynologa. W sytuacji, gdy osoba zainteresowana polisą czynnie uprawia sport – przydatny może być również ortopeda czy chirurg. Warto dobrze zastanowić się nad swoimi potrzebami i dopasować ubezpieczenie właśnie do nich.

Ważne informacje

1. Tomografia komputerowa w ramach NFZ wymaga skierowania od specjalisty

2. Czas oczekiwania na badanie to często od kilku do kilkunastu miesięcy

3. Wykonanie badania prywatnie może kosztować nawet kilkaset złotych

4. Przed zakupem prywatnej polisy - warto sprawdzić jej zakres