Nawet 200 zł kosztuje pojedyncza wizyta u prywatnego lekarza okulisty. Cztery razy mniej zapłacimy za polisę zdrowotną, która przez miesiąc zagwarantuje dostęp do okulisty i kilkunastu innych lekarzy. A także wielu badań, w tym dotyczących naszego wzroku.

Problemy ze wzrokiem mogą spotkać każdego z nas, warto więc zwrócić uwagę na to, czy wybierana przez nas polisa zdrowotna umożliwia nam takie badanie. 

Zadaniem polisy zdrowotnej jest umożliwienie nam szerokiego dostępu do lekarzy różnych specjalizacji, darmowych badań diagnostycznych oraz drobnych zabiegów ambulatoryjnych. Ubezpieczenie zdrowotne ma skrócić czas oczekiwania na specjalistę do minimum, a dodatkowo nie potrzebujemy skierowania od lekarza rodzinnego.

Kogo dotyczy badanie wzroku?

Badanie wzroku może być potrzebne każdemu z nas bez względu na wiek. Drobna wada wzroku może dotyczyć nawet dzieci. Osoby dorosłe, szczególnie te, które sporo czasu spędzają w pracy przed komputerem są szczególnie narażone na pogorszenie widzenia. 

Zalecenie dotyczące badania wzroku określa, że powinniśmy wykonywać badanie regularnie, według wieku:

 • w wieku 6-18 lat – raz w roku,
 • w wieku 18-60 – raz na dwa lata,
 • w wieku powyżej 61 lat – raz w roku.

Jakiekolwiek zmiany, które zauważymy u siebie w jakości widzenia, powinniśmy skonsultować z okulistą. Im szybciej zbadamy wadę wzroku, jak i dobierzemy odpowiednie soczewki, tym dłużej będziemy cieszyć się dobrym wzrokiem.

Nie tylko problemy z widzeniem są podstawą do wykonania badania okulistycznego, ponieważ mogą nam się przytrafić inne problemy, jak np.:

 • choroby spojówek,
 • choroby powiek,
 • choroby narządu łzowego,
 • choroby gałki ocznej,
 • choroby nerwu wzrokowego.

W sytuacji, gdy posiadamy już problemy zdrowotne związane np. z cukrzycą, tarczycą lub miażdżycą – o regularnych wizytach u okulisty powinniśmy szczególnie pamiętać. 

Jakie badania wzroku trzeba wykonać?

Kiedy pojawią się trudności z ostrością obrazu, coraz częściej mrużymy oczy chcąc odczytać napis z daleka, który wcale tak daleko nie jest, powinniśmy udać się na badanie wzroku. Jednak każdy przypadek jest indywidualny i nie od razu musi wiązać się z koniecznością noszenia okularów czy szkieł kontaktowych.

Najczęściej zostaniemy skierowani na komputerowe badanie wzroku. Służy do tego urządzenie fachowo nazywane autorefraktometrem czy też refraktometrem automatycznym. Celem badania jest ustalenie ostrości widzenia i ustalenie potrzebnej korekcji wzroku u pacjenta. Samo badanie trwa najwyżej kilka minut, jest bezbolesne i nie skutkuje efektami ubocznymi. Refraktometr automatyczny przeprowadza badanie każdego oka oddzielnie przy wykorzystaniu promieniowania podczerwonego. Podczas badania nie można mrugać.

Otrzymane dane z komputerowego badania wzroku to jednak tylko orientacyjna diagnoza. Szczególnie u badanych dzieci dochodzi do odchyleń pomiarów krótkowzroczności i nadwzroczności.

Dlatego może okazać się, że będziemy musieli wykonać jeszcze dodatkowe badania, jak:

 • badanie dna oka – służy ocenie stanu siatkówki, nerwu wzrokowego i naczyń krwionośnych, a także plamki żółtej czy błony naczyniowej. Do wykonania tego badania zakrapia się oczy substancją rozszerzającą źrenicę, ale badanie nie należy do bolesnych;
   
 • badanie pola widzenia – polega na sprawdzeniu prawidłowości funkcjonowania  nerwu wzrokowego. W trakcie badania otrzymujemy bodźce świetlne o różnym natężeniu. W zależności od stopnia reakcji na światło lekarz może zdiagnozować np. guza przysadki mózgowej;
   
 • badanie obrazowe oka – umożliwia dokładne obejrzenie stanu siatkówki, rogówki czy nerwu wzrokowego. Badanie jest wykonywane, jeśli podejrzewamy m.in. wystąpienie jaskry;
   
 • USG oka – badanie wykonuje się obowiązkowo przed operacją zaćmy, pozwala dokładnie obejrzeć oczodół i zdiagnozować odwarstwienie siatkówki czy przetarcie ściany gałki ocznej, a także guzy oka czy wylewy. 

Gdzie można wykonać badanie wzroku?

Badanie okulistyczne powinno odbywać się w specjalistycznie przygotowanym gabinecie. 

Sama wizyta będzie polegać na wnikliwym wywiadzie z pacjentem, badaniu ostrości wzroku przy użyciu tablic okulistycznych. Powinno również zostać zmierzone ciśnienie wewnątrzgałkowe oka, określone ustawienie, osadzenie oraz ruchomość gałek ocznych, źrenic, rogówki, tęczówki oraz dna oka. Może zaistnieć konieczność wykonania dodatkowych badań, jak np. badanie pola widzenia, USG gałki ocznej, tomografia gałki ocznej (OCT) czy badanie grubości rogówki (pachymetria).

Badanie u okulisty możemy wykonać zarówno w ramach NFZ, czyli w publicznych przychodniach, w gabinetach prywatnych oraz salonach optycznych (odpłatnie) oraz w ramach prywatnej polisy zdrowotnej – mogą to być zarówno prywatne gabinety okulistyczne, jak i prywatne placówki dużych sieci medycznych.  
 

Ile kosztuje badanie wzroku – prywatnie, z polisy, z NFZ

Koszt samego badania wzroku wynosi około 100 zł. To standardowa stawka przy wizycie prywatnej. Tu jednak wiele zależy od rodzaju badania, lokalizacji (np. w Warszawie może być drożej niż na prowincji) czy cennika samego okulisty. W rzeczywistości badanie wzroku kosztuje od 50 do 200 zł.

Koszt badania prywatnego, np. w salonie optycznym, może być tańszy, jeśli w tym samym miejscu zdecydujemy się na zakup okularów czy szkieł kontaktowych. Przykładowe ceny badań u  prywatnego okulisty:

 • 50-200 zł – badanie dna oka,
 • 100 zł – badanie optometryczne (widzenie obuoczne, zez, akomodacja),
 • 100 zł – badanie ortoptyczne (ostrość widzenia)
 • 150 zł – badanie soczewki kontaktowe (przedni odcinek oka)

Wzrok możemy zbadać też przy wykorzystaniu prywatnej polisy zdrowotnej, której koszt zaczyna się od ok. 30 zł miesięcznie.

Takie ubezpieczenie zawiera pakiet konsultacji u lekarzy specjalistów, w tym okulisty, i różnego rodzaju badań – diagnostycznych, laboratoryjnych itp.

Dostęp do okulisty zapewnia zdecydowana większość prywatnych polis zdrowotnych. Możemy spotkać się z tym, że wybrane towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje nam kilka wariantów cenowych o różnym zakresie usług, jednak wizyta u okulisty najczęściej będzie dotyczyć każdego pakietu. Przy wyborze ubezpieczenia zdrowotnego warto również sprawdzić dostęp do innych specjalistów, jeśli posiadamy określone problemy zdrowotne. 

Warto również zwrócić uwagę na to, co oprócz bezgotówkowych wizyt u specjalistów oferuje wybrana polisa. Mogą to być wizyty domowe lekarza lub pielęgniarki, wykonanie darmowo badań, które należą do droższych – np. rezonansu magnetycznego czy szczepienia sezonowe.

Badanie wzroku z polisy zdrowotnej

PolisaBezgotówkowa wizyta u okulisty
LUXMED - Promedtak
Compensa Zdrowie Plustak
Compensa Zdrowie Medplustak
Compensa Zdrowie Complextak
Compensa Zdrowie Medcomplextak
TU Zdrowie Basictak
TU Zdrowie Komforttak
TU Zdrowie Premiumtak
TU Zdrowie Prestigetak
Saltus Optymalnytak (6 razy w roku)
Saltus Komfortowytak (8 razy w roku)

Tabela 1. Opracowanie własne.

Z porad i zabiegów okulisty możemy też skorzystać bezpłatnie, w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Aby skorzystać z leczenia w NFZ, trzeba opłacać składki. Najczęściej robi to za nas pracodawca, a gdy pracujemy na umowę zlecenie, sami możemy kierować część naszych dochodów na ten właśnie cel. Publiczna służba zdrowia w kwestii badania wzroku jest darmowa, ale nie zawsze dostępna od ręki. 

Według danych dostępnych na stronie www.swiatprzychodni.pl możemy dowiedzieć się, że najkrótszy czas oczekiwania wynosi 68 dni (województwo Lubelskie), z kolei najdłuższy czas czekania na wizytę to 286 dni (województwo Warmińsko-Mazurskie). Przy wystąpieniu wady wzroku taki czas oczekiwania na badanie jest niedopuszczalny, ponieważ może tylko pogłębić problemy, które dopiero się pojawiły.

Poniższe dane pokazują, że średni czas oczekiwania na wizytę wynosi około 167 dni, co daje nam ponad 5 miesięcy czekania.

Czas oczekiwania wizyty u okulisty w NFZ

WojewództwoLiczba dni do wizyty
Warmińsko-Mazurskie286 dni
Kujawsko-Pomorskie240 dni
Małopolskie233 dni
Pomorskie229 dni
Mazowieckie223 dni
Śląskie170 dni
Opolskie160 dni
Zachodniopomorskie158 dni
Wielkopolskie152 dni
Lubuskie151 dni
Podkarpackie 148 dni
Dolnośląskie137 dni
Podlaskie132 dni
Świętokrzyskie101 dni
Łódzkie97 dni
Lubelskie68 dni

Tabela 2. Na podstawie informacji zawartych na www.swiatprzychodni.pl w dniu 20.04.2020 r.

Inaczej sprawa wygląda, gdy decydujemy się na wizytę w prywatnym gabinecie. Wówczas czas oczekiwania na wizytę stanowi nie więcej niż miesiąc, a zazwyczaj możemy umówić się w przeciągu kilku dni. Tutaj jednak musimy pamiętać o kosztach związanych z wizytą, co w połączeniu z kosztami zakupu okularów będzie stanowiło już spory wydatek.

Co zawiera polisa zdrowotna oprócz badania wzroku?

Polisy zdrowotne posiadają często znacznie szerszy zakres ochrony niż standardowe badanie wzroku. Mając takie ubezpieczenie, możemy bez dodatkowych kosztów (oprócz składki na ubezpieczenia) skorzystać z zabiegu usunięcia jaskry czy narośli w okolicach oczu. Takie możliwości dają 3 sprawdzone przez nas polisy: Signal Iduna Polmed, AXA Vitalite i Compensa Multi Zdrowie. 

Zabiegi okulistyczne dostępne w polisie na zdrowie

TUPolisaSzczegóły
Signal IdunaPolmed
 • operacja jaskry i zaćmy - metoda fakoemulsyfikacji lub zewnątrztorebkową
 • operacja przeciwjaskrowa
 • laseroterapia przeciwjaskrowa
AXAVitalite
 • komputerowe badanie pola widzenia
 • usuwanie gradówki
 • usuwanie narośli w okolicach oczu
CompensaMulti Zdrowie
 • wyjęcie ciała obcego z oka
 • wstrzyknięcie podspojówkowe
 • badanie dna oka
 • badanie ostrości widzenia
 • płukanie dróg łzowych
 • badanie pola widzenia
 • mierzenie ciśnienia gałkowego
 • gonioskopia (badanie na jaskrę)

Tabela 3. Opracowanie własne.

Choć każda z nich będzie przydatna w nieco innym wymiarze, dlatego przed zakupem warto porównać kilka ofert, przyglądając się dokumentowi OWU.

Ważne informacje

1. Badanie wzroku można wykonać prywatnie, z NFZ lub ubezpieczenia zdrowotnego

2. Prywatne ubezpieczenie medyczne może zapewnić nam badanie wzroku w ramach składki od 30 zł miesięcznie

3. Prywatna polisa zdrowotna zawiera oprócz okulisty dostęp do nawet kilkudziesięciu lekarzy różnych specjalizacji

4. Brak porównania ofert może skutkować wyborem nieodpowiedniej i mało korzystnej polisy