Twój pracodawca może zaoferować Ci kilka różnych benefitów, a jednym z nich jest grupowe ubezpieczenie na życie. Przyglądamy się ofercie Generali, dzięki czemu będzie Ci łatwiej podjąć decyzję o tym, czy warto kupić taką polisę.

Ubezpieczenie grupowe ma swoje plusy oraz minusy, o których lepiej wiedzieć wcześniej, by podjąć świadomą decyzję. Zobacz, czy znasz je wszystkie oraz ubezpieczenie grupowe Generali jest tym, czego potrzebujesz. 

Kilka faktów, które powinieneś znać o ubezpieczeniu grupowym

Polisa grupowa to ubezpieczenie, które różni się od pozostałych produktów ochrony na życie. Powinieneś zatem wiedzieć, na czym polega takie rozwiązanie.

SZEROKI ZAKRES OCHRONY I NISKA SUMA UBEZPIECZENIA

Z polisą grupową możesz zyskać bardzo rozbudowaną ochronę i liczyć np. na świadczenie zaraz po urodzeniu dziecka, po hospitalizacji czy za złamanie kości. Kwota odszkodowania nie będzie jednak wysoka, ponieważ niewysoka jest sama suma ubezpieczenia. W polisie grupowej maksymalna kwota to 50 000 – 100 000 zł. Nie dla każdego może to być wystarczająca forma pomocy.

BRAK WYBORU I MOŻLIWOŚCI INGEROWANIA W UMOWĘ 

W miejscu pracy decydujesz się na gotowy produkt, a wybór ogranicza się do wariantu cenowego, czyli tego, czy za polisę zapłacisz np. 30, 50 czy 70 zł miesięcznie. Jeśli wsparcie z tytułu wspomnianego wcześniej urodzenia dziecka nie jest dla Ciebie istotna – nie możesz z niej zrezygnować, bo jest to najczęściej opcja, na którą nie masz wpływu. Inne towarzystwo ubezpieczeniowe może oferować znacznie lepsze warunki ochrony w podobnej cenie, jednak jeśli Twój pracodawca współpracuje z innym towarzystwem, to nic nie możesz zrobić.

KUPUJESZ W MIEJSCU ZATRUDNIENIA I NA CZAS ZATRUDNIENIA 

Formalności związane z zakupem polisy grupowej są bardzo przyjemne – to w miejscu pracy podpisujesz umowę, nie musisz zatem umawiać spotkania z agentem, szukać oferty czy wykonywać badań lekarskich w celu zawarcia umowy. Składkę odprowadza Twój pracodawca, dzięki czemu nie musisz nawet pamiętać o terminie płatności. Jednak pamiętaj o tym, że Twoja ochrona działać będzie wyłącznie w okresie zatrudnienia.

Jeśli zdecydujesz się na odejście z pracy lub zostaniesz zwolniony – tę ochronę stracisz. Niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują przejście na indywidualną umowę, jednak warunki często odbiegają znacząco od wcześniejszej ochrony.

PORÓWNAJ CENY

Co może zaoferować Ci Generali?

Polisa grupowa w Generali to produkt, który skierowany jest do firm zatrudniających powyżej 3 pracowników. 
Oferta jest elastyczna, dzięki czemu sam możesz zdecydować, na jaką ochronę się zdecydujesz. To rozwiązanie, które pozwoli Ci rozbudować ochronę według własnych preferencji, potrzeb oraz planów na przyszłość. Generali w ramach ubezpieczenia grupowego umożliwia również zakup ochrony spośród 50 różnych umów dodatkowych. 

Możesz zatem zdecydować się na podstawową ochronę na wypadek śmierci, ale wybrać również ochronę na wypadek m.in.:

 • niezdolności do pracy,
 • profilaktyki zdrowotnej,
 • zabiegów specjalistycznych,
 • pobytu w szpitalu,
 • ochrony współmałżonka/partnera,
 • urodzenia dziecka,
 • śmierci rodziców,
 • śmierci teściów.

Cena polisy grupowej będzie zatem zależna od tego, na jakie rozbudowanie się zdecydujesz. Im więcej umów dodatkowych, tym wyższy będzie koszt. 

Czy masz do wyboru jakieś inne opcje?

Oprócz ubezpieczenia grupowego masz jeszcze inne możliwości ochrony. W sytuacji, gdy nie jesteś przekonany do oferty, jaką złożył Ci Twój pracodawca, nie musisz decydować się na takie rozwiązanie. Możesz kupić indywidualną polisę na życie, gdzie będziesz mieć duży wpływ na całokształt Twojej ochrony. 
 

Przykłady ofert ubezpieczeń na życie

TU

SU

Poważne zachorowanie

Pobyt w szpitalu

1% uszczerbku na zdrowiu

Cena składki miesięcznej

UNIQA

Ustalana indywidualnie

Tak

Tak

Tak

Ustalana indywidualnie

Nationale-Nederlanden

Ustalana indywidualnie

Tak

Tak

Tak

Ustalana indywidualnie

ERGO Hestia

35 000 zł

8 000 zł

60 zł/dzień

45 000 zł

Od 60 zł

Generali

150 000 zł

10 000 zł

45 zł/dzień

28 000 zł

Od 86 zł

Allianz

Ustalana indywidualnie

Tak

Tak

Tak

Ustalana indywidualnie

ERGO Hestia

50 000 zł

12 000 zł

70 zł/dzień

50 000 zł

Od 72 zł

Generali

200 000 zł

15 000 zł

60 zł/dzień

50 000 zł

Od 130 zł

ERGO Hestia

100 000 zł

20 000 zł

100 zł/dzień

75 000 zł

Od 139 zł

Tabela 1. Opracowanie własne na podstawie danych rankomat.pl z dnia 30.10.2023 r.

PORÓWNAJ CENY

Możesz również wybrać ubezpieczenie w ramach otwartej polisy grupowej. To opcja, w której możesz zyskać ochronę podobnej do standardowej grupówki, ale nabywasz ją samodzielnie, a nie za pośrednictwem miejsca pracy. Ceny takiej polisy są zbliżone do innych ubezpieczeń grupowych. 

Jakie są mocne i słabe strony takiego rozwiązania?

Bardzo ważne, żebyś przed zakupem swojego ubezpieczenia, znał jego wady oraz zalety. W przypadku ubezpieczenia grupowego są one znaczące dla wielu osób. To z pewnością opłacalna, korzystna oferta, jednak nie zawsze odpowiadająca na wszystkie realne potrzeby.

Jakie są zalety polisy w miejscu pracy:

 • szeroki zakres ochrony, który uwzględnia wiele zdarzeń w ramach jednej umowy,
 • minimum formalności związanych z zawarciem umowy oraz opłacaniem składki,
 • niewysoka cena ubezpieczenia.

Jakie są wady ubezpieczenia w miejscu pracy:

 • suma ubezpieczenia, która jest niska i może nie odpowiadać, szczególnie, gdy masz znacznie wyższe zobowiązania finansowe, np. względem banku,
 • brak możliwości wyboru, porównania ofert oraz świadomej, przemyślanej decyzji,
 • brak możliwości modyfikowania kształtu ochrony,
 • ochrona działa na czas zatrudnienia.

Nie zawsze możesz liczyć na odszkodowanie

Ochrona polisa działa przez całą dobę oraz na całym świecie. Złamanie podczas wakacji, choroba w trakcie urlopu czy śmierć rodzica, który mieszkał za granicą – działają zgodnie z umową i mogą stanowić podstawę do tego, żebyś otrzymał odszkodowanie.

Istnieją jednak okoliczności zdarzeń polisowych, które wpływają na to, że ubezpieczyciel może odstąpić od warunków umowy. Dzieje się tak z tytułu wyłączeń odpowiedzialności, które zawsze są dokładnie opisane w dokumencie OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia). 

Wyłączenia odpowiedzialności działają wtedy, gdy do uszczerbku na zdrowia dojdzie wskutek działań pod wpływem alkoholu lub narkotyków, próby popełnienia czynu prawnie zabronionego lub podczas prowadzenia pojazdu, dla którego to uprawnień nie posiadałeś.

Istotna jest również karencja. To zapis, który reguluje, w jakim odstępie czasu od zawarcia umowy zaczyna działać Twoja ochrona. Ten zapis jest konieczny z punktu widzenia ubezpieczyciela, który chroni się przed próbami wyłudzenia odszkodowania. Jeśli np. dowiedziałeś się, że musisz przejść operację i otrzymałeś termin, kiedy ma się ona odbyć to zakup polisy grupowej dzień lub kilka dni przed zabiegiem może nie zagwarantować odszkodowania z tytułu operacji i pobytu w szpitalu.

W OWU znaleźć możesz również informacje o limitach świadczeń. To szczególnie ważne wtedy, gdy przechodzisz długi i skomplikowany proces leczenia, który wymaga regularnych hospitalizacji lub zabiegów. Jeśli polisa przewiduje dwukrotne świadczenie z tytułu określonego zdarzenia to trzecia taka sytuacja może nie zapewnić pieniędzy z polisy.

Pamiętaj o czytaniu umowy!

Zanim podpiszesz umowę, zapoznaj się z jej treścią. Dowiesz się z niej o wielu ważnych sprawach. Jedną z ważniejszych jest to, jak powinieneś zgłosić wypadek lub inne zdarzenie swojemu ubezpieczycielowi. 

image.png

Wypowiedź eksperta

W przypadku polisy grupowej kontaktować się z ubezpieczycielem może dział kadr w Twoim miejscu pracy. To tam możesz zanieść np. wypis ze szpitala lub akt zgonu partnera. Osoby zajmujące się obsługą ubezpieczeń grupowych zgłoszą zdarzenie i będą informować Cię o kolejnych krokach.
Adrianna Chruściel, RedaktorAdrianna Chruściel, Redaktor

Sprawdź również, czy wybrałeś wariant, który faktycznie Cię interesuje oraz co stanie się, jeśli postanowisz zwolnić się z miejsca pracy – czy masz możliwość kontynuowania ubezpieczenia? Dobrze jest zwrócić uwagę na wszystkie ważne dla Ciebie kwestie, by dokonać świadomego wyboru.

Przeczytaj również:  Ubezpieczenie grupowe pracowników

Gdzie możesz znaleźć rozwiązanie dla siebie?

Szukasz polisy na życie, ale niedługo kończy się również Twoje ubezpieczenie samochodu? A może potrzebujesz korzystnej polisy NNW dla dziecka, ponieważ nie satysfakcjonuje Cię skromna oferta, jaką zaproponowała szkoła? Możesz sprawdzić dostępne możliwości z pomocą porównywarki ubezpieczeniowej.

Wystarczy, że wypełnisz krótką ankietę, określisz, jakiej polisy szukasz oraz zaznaczysz najważniejsze dla Ciebie parametry, a narzędzie przedstawi Ci najbardziej dopasowane do Ciebie wyniki. Porównywarka przeprowadzi za Ciebie selekcję i odrzuci te opcje, które nie leżą w kręgu Twoich zainteresowań. Dzięki temu zyskasz czas oraz pieniądze, ponieważ z pomocą porównywarki możesz wybrać ofertę najbardziej dla Ciebie korzystną finansowo i nie przepłacisz za polisę, która niewiele ma do zaoferowania.
 

Ważne informacje

1.    Ubezpieczenie grupowe dla pracowników to rozwiązanie, w którym możesz zyskać rozbudowaną ochronę, ale też niską sumę ubezpieczenia

2.    Polisę grupową kupujesz za pośrednictwem swojego pracodawcy

3.    Generali oferuje polisę grupową, w ramach której zyskujesz możliwość samodzielnego wybrania ochrony dodatkowej spośród 50 różnych opcji

4.    Przed zakupem polisy na życie dokonaj porównania, a dzięki temu nie podejmiesz decyzji zbyt pochopnie i nie przepłacisz
 

FAQ – Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie grupowe Generali

 1. Ile kosztuje ubezpieczenie grupowe?

  Ubezpieczenie grupowe może kosztować miesięcznie zarówno 35 zł, jak i 70 zł. Cena zależna jest od wybranego przez Ciebie wariantu oraz oferty i firmy, z jaką zdecydował się współpracować Twój pracodawca.

 2. Co obejmuje ubezpieczenie grupowe Generali?

  Polisa grupowa Generali zapewnia ochronę na wypadek śmierci ubezpieczonego w ramach umowy głównej. Tę ochronę można rozbudować, a ubezpieczyciel oferuje 50 różnych umów dodatkowych, dzięki czemu możesz dopasować model ochrony do swoich indywidualnych preferencji.

 3. Jak sprawdzić zakres polisy Generali?

  Zakres ochrony w polisy Generali możesz sprawdzić na stronie internetowej ubezpieczyciela lub w dokumencie OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia), gdzie poznasz szczegóły dotyczące polisy.

 4. Co lepsze ubezpieczenie indywidualne czy grupowe?

  Każdy z nas ma zupełnie inne potrzeby, zatem wybór należy do Ciebie. Zastanów się, czy potrzebujesz raczej skromnego zabezpieczenia na najbliższą przyszłość czy może ochrony, która uwzględnia Twoich bliskich, Twój kredyt i zabezpieczy Cię na długie lata. W indywidualnej polisie na życie wpływ masz na całokształt swojego ubezpieczenia. Przy polisie grupowej w miejscu pracy Twój wybór ogranicza się najczęściej do wyboru jednego z dwóch lub trzech wariantów cenowych.