Pracownicy, obok pakietów sportowych lub zdrowotnych oferowanych przez pracodawcę, mogą liczyć również na bonus w postaci polisy grupowej. Zyskać można wiele – szeroki zakres ochrony, wsparcie finansowe w wielu sytuacjach oraz ubezpieczenie dla bliskich w przystępnej cenie. Sprawdzamy, co w zakresie „grupówek” oferuje towarzystwo ubezpieczeniowe PZU.

PZU w swojej ofercie posiada kilka różnych rozwiązań, które dodatkowo możemy rozszerzyć o umowy dodatkowe. Nie jest to częsta praktyka, ponieważ polisy grupowe to najczęściej produkty gotowe, w których nie możemy nic modyfikować. Czy takie rozwiązanie się opłaca?

Zobacz, jakie ubezpieczenie grupowe oferuje PZU 

Towarzystwo ubezpieczeniowe PZU, które cieszy się w Polsce dużą liczbą klientów oraz ich zaufaniem, posiada w swojej również ubezpieczenia grupowe, na które zdecydować się mogą pracodawcy. W tym przypadku PZU oferuje ubezpieczenie PZU P Plus. 

Oferta umożliwia podstawową ochronę, którą można rozbudować poprzez zakup odpowiednich rozszerzeń. Ubezpieczenie mogą nabyć pracownicy, których firma współpracuje z PZU i zdecydowała się na taką ofertę.

Co powinieneś wiedzieć o polisie P Plus? 

Polisa PZU P Plus to produkt, który jest skierowany do firm zatrudniających minimum 15 pracowników. Jest to polisa podstawowa, którą można rozszerzyć w preferowanej przez siebie formie. Do zakupu ubezpieczenia mogą przystąpić osoby między 16 a 69 rokiem życia. Istotnym warunkiem przystąpienia jest, by pracownik, który zdecydował się na zakup produktu:

 • nie przebywał na zwolnieniu lekarskim, w szpitalu lub placówce dla osób chorych przewlekle,
 • nie otrzymuje świadczenia rehabilitacyjnego i jest zdolny do pracy lub służby.

Polisa zapewnia wsparcie finansowe na wypadek śmierci ubezpieczonego. Ochronę można rozszerzyć np. o ochronę na wypadek: 

 • poważnego zachorowania, 
 • utraty sprawności w życiu codziennym,
 • operacji chirurgicznej,
 • nieszczęśliwego wypadku,
 • trwałego inwalidztwa,
 • leczeniu szpitalnym dziecka.

Jakie są plusy i minusy ubezpieczenia grupowego?

Rozwiązanie, jakim jest polisa grupowa, opiera się na bardzo określonych zasadach. Warto się im przyjrzeć przed zakupem, by móc świadomie podjąć decyzję o zakupie ubezpieczenia. Sprawdźmy, jakie są plusy i minusy polisy grupowej.

Plusy:

 • szeroki zakres ochrony,
 • minimum formalności,
 • niska składka miesięczna,
 • możliwość włączenia bliskich w zakres ochrony w korzystnej cenie.

Minusy:

 • niska suma ubezpieczenia – niskie kwoty odszkodowania,
 • brak możliwości modyfikowania umowy – np. zwiększenia sumy ubezpieczenia lub czasu trwania umowy,
 • umowa zawarta na 12 miesięcy,
 • ochrona na czas zatrudnienia w danej firmie.

W polisie grupowej możemy zyskać szeroki zakres ochrony w ramach jednej umowy i jednej składki. W przypadku polisy indywidualnej – zapłacimy więcej, ale możemy z kolei dopasować ochronę do swoich realnych potrzeb. Ubezpieczenie dla pracowników to zwykle gotowy produkt, w którym jedyny wybór ogranicza się do wariantu cenowego. 

Atutem jest również minimum formalności – nie musimy porównywać wielu ofert, umawiać się na spotkanie z agentem i dokonywać płatności. Podpisanie umowy ma miejsce w zakładzie pracy, a składkę odprowadza za nas pracodawca, który odciąga ją z naszego wynagrodzenia.

Plusem jest również to, że możemy ubezpieczyć swoich bliskich naprawdę niedużym kosztem. Z kolei należy pamiętać o tym, że polisa grupowa zapewnia nam ochronę wyłącznie na najbliższy rok oraz czas zatrudnienia – jeśli my lub pracodawca postanowili rozwiązać stosunek pracy, ochronę możemy utracić.

Dla kogo takie rozwiązanie to dobry pomysł? 

Ubezpieczenie grupowe jest produktem, który nie będzie korzystnym rozwiązaniem dla wszystkich. Dlatego warto się zastanowić wcześniej nad tym, jakiej dokładnie ochrony potrzebujemy oraz jakim budżetem na ten cel dysponujemy.

Osoby, które nie posiadają żadnej innej polisy na życie, mogą śmiało zdecydować się na ofertę grupy PZU, dzięki czemu zyskają solidną ochronę na najbliższą przyszłość. Pamiętajmy jednak o tym, że oferta zapewnia niewysoką sumę ubezpieczenia oraz krótkotrwałą ochronę. 

Ubezpieczenie w PZU może być dobre również dla tych, którzy posiadają już indywidualną polisę na życie, jednak w podstawowym zakresie. W takiej sytuacji polisa grupowa może rozszerzyć zakres ochrony i zwiększyć szansę na otrzymanie odszkodowania.

Jakie masz inne możliwości?

Ubezpieczenie grupowe w miejscu pracy to tylko jedno z kilku dostępnych rozwiązań. Pamiętaj o tym, że możliwości ochrony jest znacznie więcej. Zanim więc podejmiesz decyzję o zakupie polisy, sprawdź inne oferty i porównaj je z tą, którą wybrałeś. 

Ubezpieczenie grupowe możesz nabyć również:

 • w placówce banku,
 • w salonie operatora sieci komórkowej,
 • samodzielnie przez zakup otwartej polisy grupowej.

Ponadto masz również do wyboru wiele różnych ofert indywidualnego ubezpieczenia na życie, gdzie strategia ochrony będzie dopasowana do Twoich indywidualnych oczekiwań.

Cena wcale nie musi być wysoka. Ubezpieczenie na życie nie musi być dużym obciążeniem finansowym, a zyskasz przy odpowiednio rozbudowanej ochronie. Cena Twojej polisy na życie może zaczynać się od około 50-60 zł miesięcznie.  

Przykłady ofert ubezpieczeń na życie

TU

SU

Poważne zachorowanie

Pobyt w szpitalu

1% uszczerbku na zdrowiu

Cena składki miesięcznej

UNIQA

Ustalana indywidualnie

Tak

Tak

Tak

Ustalana indywidualnie

Nationale-Nederlanden

Ustalana indywidualnie

Tak

Tak

Tak

Ustalana indywidualnie

ERGO Hestia

35 000 zł

8 000 zł

60 zł/dzień

45 000 zł

Od 60 zł

Generali

100 000 zł

10 000 zł

50 zł/dzień

30 000 zł

Od 56 zł

Allianz

Ustalana indywidualnie

Tak

Tak

Tak

Ustalana indywidualnie

ERGO Hestia

50 000 zł

12 000 zł

70 zł/dzień

50 000 zł

Od 70 zł

Generali

200 000 zł

25 000 zł

50 zł/dzień

30 000 zł

Od 70 zł

ERGO Hestia

100 000 zł

20 000 zł

100 zł/dzień

75 000 zł

Od 139 zł

Tabela 1. Opracowanie własne na podstawie danych rankomat.pl z dnia 27.12.2023 r.

Pamiętaj, by sprawdzić te punkty w umowie! 

Decyzja o polisie grupowej musi opierać się nie tylko na chęci uzyskania ochrony, ale i znajomości warunków umowy. Jest to część, której klienci najbardziej nie lubią, ponieważ dokument potrafi liczyć sobie kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt stron. Ważne jest jednak, by sprawdzić kilka ważnych punktów, które mogą mieć dla nas znaczenie w przyszłości.

Koniecznie sprawdźmy w umowie:

 • wyłączenia odpowiedzialności – precyzują okoliczności zdarzenia polisowego, w jakich ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania, tak się dzieje np. gdy spowodujemy wypadek samochodowy, będąc pod wpływem alkoholu i doznamy urazu ciała,
 • karencję – jest to okres, po upływie którego zaczyna działać ochrona ubezpieczeniowa, oznacza to, że ochrona nie rozpoczyna się z dniem zawarcia umowy, karencja może trwać od 1 do 24 miesięcy,
 • limity świadczeń – w tym punkcie ubezpieczyciel określa, jak często wypłaci świadczenie z tytułu tego samego zdarzenia, np. hospitalizacji, może to oznaczać, że 3 pobyt w szpitalu w ciągu roku nie zapewni nam odszkodowania.

Polisa na życie w pracy czy indywidualnie?

Najlepszym możliwym rozwiązaniem ubezpieczenia na życie jest polisa, która będzie do nas maksymalnie dopasowana i uwzględni nasze życie rodzinne, ryzyko zachorowań, sposób spędzania wolnego czasu czy zobowiązania finansowe w postaci kredytu hipotecznego lub na samochód. 

Każdy z klientów jest zupełnie inny – część decyduje się na zakup polisy, by zapewnić bliskim środki na spłatę kredytu, gdyby doszło do nagłej śmierci, inni chcą zabezpieczyć finansowo swoje dzieci. Dla każdego istotna może być inna suma ubezpieczenia. 

Dlatego najlepszym możliwym wyborem jest indywidualne ubezpieczenie na życie, które zapewni nam wyłącznie taką ochronę, jakiej potrzebujemy oraz z taką sumą ubezpieczenia, jaka faktycznie zapewni nam oraz naszym bliskim realną pomoc w trudnych życiowych chwilach. 

Gdzie możesz znaleźć dobrą ochronę na przyszłość?

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na polisę indywidualną, czy grupową, warto zorientować się, jakie inne możliwości mamy do wyboru. Dzięki temu nie podejmiemy decyzji zbyt pochopnie, co będzie od nas wymagało regularnych płatności.

Analizy ofert możemy dokonać samodzielnie, ale możemy też skorzystać z pomocy porównywarki polis na życie. Narzędzie wymaga udzielenia odpowiedzi na kilka pytań dotyczących poszukiwanej oferty, a na podstawie udzielonych przez nas informacji, zostaje przygotowana lista kilku najbardziej dopasowanych produktów. Z pomocą porównywarki możemy dotrzeć nie tylko do najlepszych ofert, ale również do najtańszych rozwiązań. Warto inwestować w swoją przyszłość, ale nie ma sensu przepłacać.
 

Ważne informacje

1. W zakresie polisy grupowej PZU proponuje rozwiązanie dla pracodawców zatrudniających co najmniej 3 osoby

2. Każdą z polis grupowych można rozszerzyć o przydatne dodatki, jak poważne zachorowanie czy operacja

3. Polisa grupowa PZU P Plus jest podstawą dla ofert Ochrona Plus i Ochrona Max

4. Pracownik może łączyć polisę grupową z indywidualną i zyskać tym samym podwójne odszkodowanie za to samo zdarzenie

FAQ - najczęściej zadawane pytania o grupowe ubezpieczenie PZU dla pracowników

 1. Czy można zdecydować się na zakup polisy grupowej w PZU jeśli posiadam już inne ubezpieczenie w PZU?

  Tak, w przypadku ubezpieczeń na życie możemy mieć kilka różnych produktów. Posiadanie dwóch ubezpieczeń może zwiększyć kwotę odszkodowania ale i rozszerzyć zakres naszej ochrony. 

 2. Jak długo trwa ochrona w polisie grupowej PZU?

  Umowa w polisie grupowej zawierana jest na rok. Taką umowę można przedłużyć o kolejne 12 miesięcy. Ochrona trwa tak długo, jak będziemy zatrudnieni w konkretnym miejscu pracy.

 3. Kto opłaca składkę w polisie grupowej w PZU?

  Płatność jest dokonywana w naszym imieniu, ale wykonuje ją nasz pracodawca, który odciąga kwotę składki z naszego miesięcznego wynagrodzenia. Dzięki temu nie musimy pamiętać o dokonywaniu regularnej i terminowej płatności.

 4. Kto może otrzymać pieniądze z ubezpieczenia grupowego w PZU?

  W zależności od zdarzenia – my oraz nasi bliscy. W sytuacji, gdy dojdzie do wypadku lub hospitalizacji – środki trafią do nas. Jeśli dojdzie do naszej śmierci – odszkodowanie otrzymają osoby wskazane przez nas w umowie jako uposażone lub – jeśli takich osób nie wymieniliśmy w umowie – osoby uprawnione do dziedziczenia po nas. 

 5. Ile kosztuje ubezpieczenie grupowe PZU?

  Cena polisy grupowej PZU zależna jest od tego, na jaką formę ochrony dokładnie zdecydował się pracodawca oraz pracownik. Warunki ubezpieczenia są ustalane między ubezpieczycielem, a pracodawcą, a następnie przedstawia on ofertę pracownikowi. Ten otrzymuje kilka pakietów do wyboru, przez co cena również może się różnić.

 6. Co obejmuje ubezpieczenie grupowe PZU?

  Polisa grupowa PZU może gwarantować podstawową ochronę na wypadek śmierci, ale może również inne, wybrane zdarzenia losowe, jak np. pobyt w szpitalu, poważne zachorowanie czy następstwa nieszczęśliwego wypadku.