Pracodawca oferuje Ci zakup polisy grupowej? Sprawdź, co oferuje, zanim podejmiesz decyzję i podpiszesz umowę. Możesz sporo zyskać, ale nie zawsze. Niewysoka składka nie zawsze gwarantuje solidną ochronę.

Zobacz, co dokładnie oferuje polisa grupowa w firmie Warta. Dzięki temu nie podejmiesz zbyt pochopnej decyzji i nie przepłacisz za polisę, której nie chcesz.

7 rzeczy, które musisz wiedzieć o ubezpieczeniu grupowym

Ubezpieczenie grupowe to bezpieczna opcja, która może zaoferować Ci sporo i w korzystnej cenie. Tutaj jednak warto zaznaczyć, że takie rozwiązanie ma również swoje słabsze strony. Skupmy się jednak na tym, co powinieneś wiedzieć o polisie grupowej przed podpisaniem umowy.

MIEJSCE ZAKUPU

Proces zawierania umowy jest w tym przypadku bardzo prosty – dokument podpisujesz w miejscu pracy. Nie musisz zatem umawiać się z nikim na spotkanie, omawiać szczegółów czy modyfikacji w umowie. Twój pracodawca pośredniczy w zakupie polisy, dzięki temu jest to bardzo szybka i łatwa formalność.

SUMA UBEZPIECZENIA

Te rozwiązanie jest dość tanie w kosztach, przez co suma ubezpieczenia również nie jest wysoka. Jeśli wraz z partnerką spłacacie kredyt na mieszkanie w wysokości 400 000 zł, a w przypadku, gdyby Ciebie zabrakło otrzyma ona 50 000 zł, możesz uznać, że jest to zbyt małe zabezpieczenie na przyszłość. Z całą pewnością jest to wsparcie, jednak nie dla każdego będzie ono wystarczające.

ZAKRES OCHRONY

Polisa grupowa bardzo często oferuje bardzo szeroki zakres ochrony. W ramach jednej umowy możesz zyskać ochronę nie tylko na wypadek śmierci, ale i pobytu w szpitalu, zachorowania na ciężką chorobę, operacji chirurgicznej czy śmierci bliskiej osoby lub urodzenia dziecka. Pamiętaj jednak, że nie dotyczy to wszystkich polis grupowych i warto sprawdzać umowę przed jej podpisaniem, ponieważ część ofert może posiadać nieco węższy zakres ochrony.

CZAS TRWANIA UMOWY

Umowa z ubezpieczycielem jest zawierana na 12 miesięcy. Po tym okresie automatycznie zostaje odnowiona, jeśli nie zgłosisz ze swojej strony rezygnacji. To, co warto tu podkreślić – to nie jest długoterminowa ochrona.

OCHRONA NA CZAS ZATRUDNIENIA

Ubezpieczenie grupowe będzie Cię chronić w okresie zatrudnienia. Po odejściu z pracy tracisz ochronę. Niektóre towarzystwa oferują możliwość przekształcenia umowy w indywidualną na zbliżonych warunkach, jednak nie zawsze jest to tak samo korzystne rozwiązanie. W teorii więc zawierasz umowę na najbliższe 12 miesięcy, ale jeśli po 2 miesiącach dostaniesz lepszą ofertę pracy i postanowisz zmienić pracodawcę, stracisz również ubezpieczenie.

BRAK WYBORU

Pracodawca najczęściej oferuje Ci tylko jedną ofertę konkretnego ubezpieczyciela. W przypadku dużych firm mogą to być dwa towarzystwa ubezpieczeniowe. Nie zmienia to jednak faktu, że wybór masz mocno ograniczony i przez to nie wiesz, czy inna firma nie zaoferowałaby Ci w podobnej cenie znacznie więcej.

BRAK MOŻLIWOŚCI MODYFIKACJI

Suma ubezpieczenia wynosząca 50 000 zł jest dla Ciebie zbyt niska? A może nie planujesz powiększania rodziny i chciałbyś zrezygnować z opcji świadczenia z tego tytułu? Nie masz takiej możliwości – modyfikowanie umowy jest możliwe wyłącznie w indywidualnej polisie na życie. Twój wybór może ograniczać się zatem do konkretnego wariantu cenowego lub zakupu opcji dodatkowej.

SPRAWDŹ CENY

Co może zaoferować Ci Warta?

Towarzystwo ubezpieczeniowe Warta ma ofertę zarówno dla mniejszych (od 3 do 50 pracowników), jak i dla większych firm (powyżej 50 pracowników).

Polisa zarówno dla mniejszych, jak i większych firm oferuje możliwość szerokiej ochrony, która uwzględnia choroby, wypadki, urodzenie dziecka, śmierć oraz usługi w ramach pakietu assistance. Oferta jest skierowana do osób między 18, a 69 rokiem życia.

Pracodawca, który chce zwiększyć możliwości wyboru ochrony, może również zdecydować się na pakiety dodatkowe. Warta oferuje pakiety:

 • Aktywne dziecko – polis chroni na wypadek zdarzeń, które spowodowały uszczerbek na zdrowiu lub pobyt w szpitalu,
 • Zdrowie dziecka – ochrona na wypadek pobytu w szpitalu lub poważnego zachorowania dziecka,
 • Aktywni – rozwiązanie dla osób, które aktywnie spędzają czas i uprawiają sport,
 • Wypadek – zyskać można ochronę również na okoliczność wypadków w pracy czy wypadków komunikacyjnych,
 • Pomoc w chorobie – zabezpieczenie na wypadek poważnej choroby i związanej z tym hospitalizacji oraz rehabilitacji,
 • Warta Opieka – ubezpieczyciel pokrywa koszty usług związanych z wypadkiem lub chorobą,
 • Telezdrowie – te rozwiązanie gwarantuje szybki kontakt z lekarzem.

Cena polisy grupowej Warta jest zależna od wybranej opcji oraz umów dodatkowych. Koszt może zatem się różnić.

Przeczytaj też:  Jak wygląda procedura po wypadku przy pracy?

Jakie inne opcje masz do wyboru?

Teraz pewnie zastanawiasz się czy wyżej wspomniana oferta jest dla Ciebie wystarczająca i jaką masz alternatywę. Pomożemy Ci – masz kilka różnych i korzystnych opcji do wyboru.

Jeśli zależy Ci na niedużych kosztach ubezpieczenia na życie, możesz zdecydować się na otwarte ubezpieczenie grupowe. Taka polisa jest skierowana do osób, które w swoim miejscu pracy nie mają korzystnej oferty lub wykonują swoją pracę w systemie zleceniowym, przez co nie mają stałego zatrudnienia w jednej firmie. Otwarta polisa grupowa to produkt podobny do standardowej polisy grupowej, jednak warunkiem nie jest miejsce zatrudnienia i może je nabyć każdy, bez względu na miejsce pracy.

Innym rozwiązaniem może być indywidualna polisa na życie. Tu masz więcej możliwości, ponieważ możesz dopasować ofertę do swojej indywidualnej sytuacji życiowej oraz potrzeb. Możesz wybrać ubezpieczenie oszczędnościowej, ochronne lub rodzinne. W każdej z tych opcji masz wpływ na sumę, na jaką się ubezpieczysz, na zakres ochrony oraz czas trwania umowy. Cena takiego rozwiązania nie musi być wcale wysoka – wszystko zależy od tego, czego szukasz.

Przykłady ofert ubezpieczeń na życie

TU

SU

Poważne zachorowanie

Pobyt w szpitalu

1% uszczerbku na zdrowiu

Cena składki miesięcznej

UNIQA

Ustalana indywidualnie

Tak

Tak

Tak

Ustalana indywidualnie

Nationale-Nederlanden

Ustalana indywidualnie

Tak

Tak

Tak

Ustalana indywidualnie

ERGO Hestia

35 000 zł

8 000 zł

60 zł/dzień

45 000 zł

Od 60 zł

Generali

150 000 zł

10 000 zł

45 zł/dzień

28 000 zł

Od 86 zł

Allianz

Ustalana indywidualnie

Tak

Tak

Tak

Ustalana indywidualnie

ERGO Hestia

50 000 zł

12 000 zł

70 zł/dzień

50 000 zł

Od 72 zł

Generali

200 000 zł

15 000 zł

60 zł/dzień

50 000 zł

Od 130 zł

ERGO Hestia

100 000 zł

20 000 zł

100 zł/dzień

75 000 zł

Od 139 zł

Tabela 1. Opracowanie własne na podstawie danych rankomat.pl z dnia 27.10.2023 r.

Czy naprawdę warto się decydować?

Opisaliśmy już dla Ciebie, czym charakteryzuje się polisa grupowa w miejscu pracy. Skupmy się jeszcze na mocnych i słabych stronach takiego ubezpieczenia, co ułatwi Twój wybór. 

Jakie są plusy polisy grupowej:

 • minimum formalności,
 • niskie koszty,
 • szeroki zakres ochrony.

Jakie są minusy polisy grupowej:

 • niska suma ubezpieczenia,
 • brak możliwości wyboru,
 • brak możliwości wprowadzania istotnych zmian w umowie,
 • ochrona na czas zatrudnienia.

Nie każdy wypadek zapewni Ci odszkodowanie

Pamiętaj koniecznie o tym, że ubezpieczenie na życie, czy to indywidualne, czy też grupowe – posiada zapisy w umowie, które regulują warunki wypłaty świadczenia. Jeśli zataisz ważne informacje o swoim stanie zdrowia lub spowodujesz wypadek samochodowy, prowadząc pod wpływem alkoholu – ubezpieczyciel ma prawo odstąpić od wypłaty odszkodowania.

Takie zasady przedstawione są w punkcie umowy mówiącym o wyłączeniach odpowiedzialności. Dotyczy one również polisy grupowej Warta. W dokumencie OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia) dowiedzieć się możesz, że Warta nie wypłaci pieniędzy, gdy dojdzie do uszczerbku na zdrowiu lub śmierci związanych z m.in.:

 • samookaleczeniem lub okaleczeniem na własną prośbę, popełnieniem lub usiłowaniem popełnienia samobójstwa przez ubezpieczonego, w ciągu 24 miesięcy licząc od daty przystąpienia przez ubezpieczonego do umowy ubezpieczenia, 
 • działaniami wojennymi, stanem wojennym, czynnym udziałem ubezpieczonego, w zamieszkach, rozruchach, aktach terroru, 
 • skażeniem jądrowym, chemicznym, biologicznym (w tym spowodowanym działaniem broni nuklearnej, chemicznej, biologicznej) bądź napromieniowaniem. 
 • udziałem ubezpieczonego, współubezpieczonego w aktywnościach sportowych: nurkowaniem wymagającym użycia specjalistycznego sprzętu, wspinaczką górską lub skałkową wymagającą użycia specjalistycznego sprzętu, speleologią, baloniarstwem, lotniarstwem, szybownictwem, lotnictwem (pilotażem: sportowym, wojskowym, zawodowym, amatorskim, samolotów, helikopterów), paralotniarstwem, motoparalotniarstwem, skokami spadochronowymi, wyścigami wszelkimi pojazdami silnikowymi, sportami motorowodnymi, skoki na gumowej linie, 
 • zatruciem lub działaniem ubezpieczonego, współubezpieczonego pod wpływem alkoholu, narkotyków lub substancji toksycznych oraz w wyniku schorzeń spowodowanych alkoholem, narkotykami lub substancjami toksycznymi, wyłączając przypadki zażycia tych środków zgodnie z zaleceniem lekarza, 
 • popełnieniem lub usiłowaniem popełnienia przestępstwa z winy umyślnej przez ubezpieczonego, współubezpieczonego, osoby uprawnione lub inną osobę przy ich współudziale lub za ich namową.

Więcej szczegółów dotyczących umowy możesz znaleźć na stronie ubezpieczyciela, w dokumencie OWU polisy.

Na to koniecznie zwróć uwagę

Decyzja o zakupie polisy na życie powinna być dobrze przemyślana. Zastanów się zatem dobrze i sprawdź treść umowy. Zwróć uwagę na wszystkie punkty, które będą w przyszłości dla Ciebie najbardziej istotne. Zobacz, czy polisa przewiduje karencję oraz w jakim wymiarze oraz czy stosuje limity świadczeń.

Warto również sprawdzić, w jaki sposób masz kontaktować się z ubezpieczycielem, by zgłosić mu wypadek lub pobyt w szpitalu. 

Zobacz też:  Ile wynosi karencja w ubezpieczeniu na życie?

Gdzie możesz znaleźć rozwiązanie dla siebie?

Dla każdego z nas polisa na życie powinna być rozwiązaniem bezpiecznym, komfortowym i dopasowanym do naszych potrzeb. Możemy oczekiwać bardzo kompleksowej ochrony w różnych sytuacjach, ale i wysokich świadczeń, czy solidnego zabezpieczenia dla bliskich, gdyby miało nas zabraknąć. Jeśli masz konkretne oczekiwania, szukaj polisy, która je uwzględni.

Możemy Ci w tym pomóc. Rozwiązaniem, które ułatwi Ci poszukiwanie odpowiedniego produktu może być porównywarka ubezpieczeń na życie. To narzędzie, które w oparciu o odpowiedzi z krótkiej ankiety, przekieruje Cię do najbardziej dopasowanych ofert oraz ułatwi kontakt z agentem. Dzięki temu nie musisz sam szukać ubezpieczenia, ani również najbliższego biura czy doradcy. Z pomocą porównywarki możesz znaleźć również ubezpieczenie na wakacje lub odpowiednią polisę dla Twojego mieszkania

Jest to rozwiązanie, które pozwoli zaoszczędzić Ci wiele cennego czasu, ale i pieniędzy. 
 

SPRAWDŹ CENY

Ważne informacje

1.    Ubezpieczenie grupowe to produkt, który można nabyć w miejscu pracy, oferuje szeroki zakres ochrony z niską sumą ubezpieczenia

2.    Towarzystwo ubezpieczeniowe Warta posiada w swojej ofercie ubezpieczenia grupowe dla małych i dużych firm

3.    Cena polisy grupowej zależna jest od wariantu, na który się zdecydujesz

4.    Przed zakupem polisy zastanów się dobrze nad decyzją oraz porównaj dostępne dla Ciebie opcje, dzięki temu nie podejmiesz zbyt pochopnej decyzji i nie przepłacisz
 

FAQ – Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie grupowe Warta

 1. Co obejmuje ubezpieczenie grupowe Warta?

  Ochrona w polisie grupowej Warta dotyczy głównie śmierci ubezpieczonego, ale może obejmować też ciężkie zachorowanie, pobyt w szpitalu czy urodzenie dziecka. Zakres ochrony można rozbudować poprzez zakup umów dodatkowych. 

 2. Jak sprawdzić zakres polisy Warta?

  Zakres polisy Warta można sprawdzić na stronie internetowej ubezpieczyciela. Towarzystwo ubezpieczeniowe przedstawia tam swoją ofertę, szczegóły oraz inne dostępne możliwości ochrony.

 3. Ile kosztuje ubezpieczenie grupowe w pracy?

  Koszt ubezpieczenia w miejscu pracy to zazwyczaj wydatek w wysokości około 50 zł miesięcznie. W zależności jednak od wybranego wariantu – cena ta może się różnić.

 4. Co lepsze ubezpieczenie indywidualne czy grupowe?

  Dla części klientów lepszym rozwiązaniem może być polisa grupowa, ponieważ jest znacznie tańsza, a poza tym formalności związane z zakupem są ograniczone do minimum. W polisie indywidualnej masz jednak znacznie większy wpływ na całokształt polisy – możesz dopasować ją do własnych potrzeb oraz możliwości finansowych.

 5. Jak Warta wypłaca odszkodowania?

  Aby świadczenie z polisy Warta zostało wypłacone, musi dojść do zdarzenia polisowego objętego ochroną, a następnie należy taką sytuację zgłosić ubezpieczycielowi. Ten wymagać może dokumentacji, która potwierdzi zdarzenie – akt zgonu, dokumentację szpitalną lub protokół powypadkowy.