Pracodawca może swoim pracownikom zaproponować kilka różnych bonusów, w tym również ubezpieczenie grupowe na życie. Wielu pracowników chętnie korzysta z tej możliwości, ponieważ takie rozwiązanie niesie za sobą sporo korzyści.

Nie zawsze jednak oferta, którą można nabyć w miejscu pracy wydaje się atrakcyjna. Co wtedy zrobić? Czy musisz decydować się na takie ubezpieczenie? I przede wszystkim – czy masz inne opcje w takiej sytuacji? Dowiesz się poniżej.

Co może zaoferować Ci pracodawca?

Twój pracodawca może zaproponować Ci różne benefity w postaci wejściówek na wydarzenia, kartę zniżkową na obiekty sportowe, pakiet zdrowotny lub ubezpieczenie grupowe

Tak zwana „grupówka” to rozwiązanie, które nabyć możesz w dziale kadr. Otrzymujesz ofertę, na którą zdecydował się Twój pracodawca i do wyboru masz dwa lub trzy warianty cenowe. W większych firmach możesz spotkać się z ofertami dwóch różnych towarzystw ubezpieczeniowych.

Ubezpieczenie grupowe to rodzaj ochrony, który trwa w czasie Twojego zatrudnienia. Po odejściu z pracy lub zwolnieniu możesz otrzymać propozycję od towarzystwa ubezpieczeniowego, by kontynuować polisę, jednak na nieco innych warunkach.

SPRAWDŹ TERAZ: Jak wygląda procedura po wypadku przy pracy?

SPRAWDŹ CENY UBEZPIECZENIA

Jakie korzyści przynosi polisa grupowa?

Grupowa polisa na życie jest niedroga, zapewnia szeroki zakres ochrony, a umowa trwa 12 miesięcy, co odnawia się z każdym kolejnym rokiem, jeśli nie zgłosisz swojej rezygnacji.

Plusem tego rozwiązania jest fakt, że towarzystwo ubezpieczeniowe stara się dostosować ofertę i zakres ochrony dla wszystkich pracowników firmy, zarówno tych, którzy mają 20, jak i 55 lat. Nie trudno zauważyć, że osoby w tak różnych przedziałach wiekowych mogą mieć bardzo różne potrzeby i oczekiwania względem polisy na życie. Z tego właśnie powodu grupowe ubezpieczenie na życie zapewniać może ochronę na wypadek:

 • urazów ciała,
 • poważnego zachorowania,
 • hospitalizacji,
 • operacji chirurgicznej,
 • uszczerbku na zdrowiu,
 • wypadku przy pracy,
 • śmierci bliskiej osoby,
 • urodzenia dziecka.

Ochronę można zyskać w ramach jednej umowy, bez konieczności nabywania umowy dodatkowej. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ile kosztuje wizyta u specjalisty i jak długo trzeba na nią czekać?

Czy musisz zdecydować się na takie rozwiązanie?

Zastanawiasz się nad zakupem ubezpieczenia w miejscu pracy? Pamiętaj koniecznie o tym, że takie rozwiązanie nie jest obowiązkowe. Na ubezpieczenie grupowe nie musisz się decydować, jeśli oferta nie spełnia Twoich oczekiwań. 

Ubezpieczenie grupowe to forma dobrowolnej ochrony, a sama polisa może nie odpowiadać Twoim potrzebom. Jeśli np. pracodawca oferuje produkt, który ma wąski zakres działania – możesz ubezpieczyć się sam w inny sposób, np. decydując się na otwarte ubezpieczenie grupowe.

Może również zainteresować Cię indywidualna polisa na życie, gdzie sam będziesz mieć wpływ na całokształt Twojej ochrony.

Jak dużo zapłacisz za ochronę?

Za ubezpieczenie grupowe w miejscu pracy nie zapłacisz dużo. Kwoty składki wynoszą od 30 do 100 zł miesięcznie. 

Wysokość składki zależna jest od kilku czynników. Im wyższa suma ubezpieczenia oraz zakres ochrony, tym wyższa stawka za ubezpieczenie. Wpływ na cenę ma również to, z jakim ubezpieczycielem nawiązał współpracę Twój pracodawca oraz na jakich warunkach. Istnieją takie ubezpieczenia grupowe, które umożliwiają również umowy dodatkowe i wówczas sam decydujesz o tym, jak szeroki zakres ochrony oraz wysokość składki wybierasz. Z reguły otrzymujesz gotową ofertę z kilkoma możliwościami cenowymi do wyboru, np. 50 zł, 70 zł oraz 90 zł miesięcznie.

Samej ceny nie poznasz jednak sprawdzając ofertę na stronie towarzystwa ubezpieczeniowego – to ubezpieczyciel wraz z Twoim pracodawcą omawiają szczegóły. Dla ubezpieczyciela znaczenie ma liczba pracowników, ich potrzeby względem ochrony oraz wiek. W oparciu o te dane może zaproponować ofertę, co oznacza, że w dwóch różnych firmach ceny tego samego towarzystwa ubezpieczeniowego dla polisy grupowej mogą się nieco różnić.

SPRAWDŹ CENY UBEZPIECZENIA

Jakie są plusy i minusy ubezpieczenia grupowego?

Zanim zdecydujesz się na zakup ubezpieczenia, przeanalizuj sobie czy takie rozwiązanie Ci się opłaca. Określ, jaką kwotę chciałbyś przeznaczyć na swoją ochronę oraz jakie wsparcie chciałbyś otrzymać w trudnych chwilach.

Jakie są zalety ubezpieczenia grupowego:

 • niska składka – za ubezpieczenie zapłacisz zwykle mniej niż 100 zł miesięcznie, a w tej cenie sporo możesz zyskać,
 • szeroki zakres ochrony – polisa zapewni świadczenie nie tylko dla Twoich bliskich na wypadek Twojej śmierci, ale również, gdy trafisz do szpitala, złamiesz nogę lub urodzisz dziecko,
 • minimum formalności – nie musisz samodzielnie szukać oferty, dostajesz gotową propozycję umowy, a zakupu dokonujesz w miejscu pracy, bez konieczności umawiania się z agentem,
 • składka jest odciągana z Twojego wynagrodzenia – dzięki temu nie musisz sam pamiętać o pilnowaniu płatności.

Jakie są wady ubezpieczenia grupowego:

 • niska suma ubezpieczenia – zwykle suma ubezpieczenia w tego rodzaju polisie nie przekracza 100 000 zł, a najczęściej wynosi ona 50 000 zł; oznacza to więc niskie kwoty świadczeń,
 • brak możliwości wyboru – decydujesz się na konkretnego ubezpieczyciela, a Twój wybór ogranicza się do kilku opcji cenowych,
 • czas trwania umowy – nie jest to długoterminowa polisa, umowa trwa 12 miesięcy i odnawia się z każdym rokiem, ale po odejściu z pracy możesz stracić ochronę,
 • brak możliwości modyfikowania ubezpieczenia – jeśli nie planujesz powiększania rodziny to nie możesz zrezygnować z dodatkowej ochrony, jaką jest świadczenie po urodzeniu dziecka, a jeśli chciałbyś dokupić ochronę na wypadek innego zdarzenia – również nie masz takiej możliwości.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Odszkodowanie za pobyt w szpitalu - jak, gdzie i ile?

Wypowiedź eksperta

Ubezpieczenie grupowe w pracy to świetne rozwiązanie w sytuacji, gdy jeszcze nie zdecydowałeś się na indywidualną polisę na życie i w przystępnej cenie chcesz zapewnić sobie i bliskim wsparcie w różnych trudnych chwilach. Musisz jednak pamiętać o tym, że wiele indywidualnych ofert może być dostępnych w niewiele droższych cenach, a zyskać możesz znacznie więcej. Ustal sobie budżet, jaki jesteś w stanie przeznaczyć na ubezpieczenie, zastanów się, jaka ochrona konkretnie Cię interesuje, a następnie porównaj dostępne opcje i zastanów się, które ubezpieczenie przyniesie Ci więcej korzyści.
Michał Ratajczak, Specjalista ds. ubezpieczeń nieruchomościMichał Ratajczak, Specjalista ds. ubezpieczeń nieruchomości

Jakie inne opcje masz do wyboru?

Pamiętaj również o tym, że ubezpieczenie grupowe w miejscu pracy nie jest obowiązkowe i jeśli uznasz, że wolisz ubezpieczyć się indywidualnie to masz taką możliwość.

Sam możesz wybrać, na jakiej ochronie oraz innych opcjach Ci zależy. Ważniejsze niż szeroki zakres ochrony może być dla Ciebie to, by zabezpieczyć bliskich na wysoką sumę pieniędzy albo by zyskać dodatkową opiekę w postaci pakietu assistance (transport medyczny, całodobowa infolinia medyczna lub opieka nad dzieckiem w czasie Twojego pobytu w szpitalu).

Jednym z rozwiązań, które masz do wyboru jest indywidualne ubezpieczenie na życie. Przy tym produkcie sam określasz, na jaką kwotę zabezpieczenia się decydujesz, na jakiej ochronie Ci zależy, kto otrzyma pieniądze na wypadek Twojej śmierci oraz jak długo ma trwać Twoja umowa. 

Indywidualna polisa na życie z pewnością nieco droższym rozwiązaniem, ale składki miesięczne, w zależności od wybranego zakresu, zaczynają się od około 50-60 zł.

Co oferuje indywidualne ubezpieczenie na życie

TU

SU

Poważne zachorowanie

Pobyt w szpitalu

1% uszczerbku na zdrowiu

Cena składki miesięcznej

UNIQA

ustalana indywidualnie

tak

tak

tak

ustalana indywidualnie

Nationale-Nederlanden

do 1 mln zł

tak

tak

tak

ustalana indywidualnie

ERGO Hestia

35 000 zł

8 000 zł

60 zł/dzień

45 000 zł

od 60 zł

Generali

100 000 zł

10 000 zł

50 zł/dzień

30 000 zł

od 57zł

Allianz

ustalana indywidualnie

tak

tak

tak

ustalana indywidualnie

ERGO Hestia

50 000 zł

12 000 zł

70 zł/dzień

50 000 zł

od 70 zł

Generali

150 000 zł

15 000 zł

50 zł/dzień

30 000 zł

od 65 zł

ERGO Hestia

100 000 zł

20 000 zł

100 zł/dzień

75 000 zł

od 130 zł

Tabela 1. Opracowanie własne na podstawie danych rankomat.pl z dnia 30.01.2023 r.

Innym rozwiązaniem jest otwarta ubezpieczenie grupowe. To z kolei dobry pomysł dla tych osób, które chciałyby zdecydować się na zakup polisy grupowej w miejscu pracy, ale nie mają takiej możliwości, oferta nie jest zbyt atrakcyjna lub charakter ich pracy nie pozwala im na to. 

Otwarta polisa grupowa łączy w sobie niewysoką sumę ubezpieczenia, szeroki zakres ochrony i niedrogą składkę.
 

ERGO Hestia – Grupa Otwarta

Zdarzenia

Wariant podstawowy+

Wariant premium

Zgon ubezpieczonego

50 000 zł

100 000 zł

Zgon ubezpieczonego w następstwie wypadku przy pracy

150 000 zł

300 000 zł

Zgon ubezpieczonego w następstwie wypadku przy pracy w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym

150 000 zł

300 000 zł

Trwały uszczerbek na zdrowiu ubezpieczonego w następstwie NW

500 zł

750 zł

Operacja chirurgiczna ubezpieczonego

do 2 000 zł

do 3 500 zł

Poważne zachorowanie ubezpieczonego – zakres maksymalny

12 000 zł

20 000 zł

Leczenie szpitalne ubezpieczonego

do 140 zł

do 200 zł

Składka miesięczna

Od 60 zł

Od 80 zł

Tabela 2. Opracowanie własne na podstawie danych z dnia 30.01.2023 r.

Oferta może również objąć ochroną bliskie Ci osoby. Towarzystwo ubezpieczeniowe Signal Iduna umożliwia zakup polisy dla jednej osoby, jak i takiej, która zabezpieczy zarówno współmałżonka, jak i dzieci. Oczywiście decyzja o wyborze zakresu ochrony zależy od Ciebie. Signal Iduna posiada w swojej ofercie również pakiet, który skupia się na zdrowiu ubezpieczonego.

Signal Iduna – Polisa MY Nasze Życie

Zdarzenie

Zakres I

Zakres II

Zakres III

Zakres IV

Zakres V

Śmierć ubezpieczonego

20 000 zł

35 000 zł

50 000 zł

75 000 zł

100 000 zł

Śmierć ubezpieczonego w wyniku NW

40 000 zł

70 000 zł

100 000 zł

150 000 zł

200 000 zł

Śmierć Ubezpieczonego w wyniku nieszczęśliwego wypadku w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym

60 000 zł

105 000 zł

150 000 zł

225 000 zł

300 000 zł

Trwały uszczerbek na zdrowiu Ubezpieczonego w wyniku NW

200 zł

350 zł

500 zł

750 zł

1 000 zł

Śmierć małżonka lub partnera

4 000 zł

7 000 zł

10 000 zł

15 000 zł

20 000 zł

Śmierć małżonka lub partnera Ubezpieczonego w wyniku

8 000 zł

14 000 zł

20 000 zł

30 000 zł

40 000 zł

Śmierć rodzica Ubezpieczonego

600 zł

900 zł

1 200 zł

1 800 zł

2 400 zł

Śmierć teścia Ubezpieczonego

600 zł

900 zł

1 200 zł

1 800 zł

2 400 zł

Urodzenie się Ubezpieczonemu dziecka

500  zł

1 000 zł

1 500 zł

2 000 zł

2 000 zł

Poważne zachorowanie małżonka Ubezpieczonego

2 000 zł

3 500 zł

5 000 zł

7 500 zł

10 000 zł

Składka miesięczna od osoby

39 zł

69 zł

99 zł

130 zł

150 zł

Tabela 3. Opracowanie własne na podstawie danych z dnia 30.01.2023 r.

SPRAWDŹ CENY UBEZPIECZENIA

Przed zakupem przeczytaj dokładnie umowę!

Ważne jest, żebyś przed zakupem ubezpieczenia na życie zapoznał się z treścią umowy. Dzięki temu dowiesz się, w jaki sposób zgłosić się po roszczenie, a także w jakich okolicznościach odszkodowanie Ci nie przysługuje (karencja, wyłączenie odpowiedzialności). 

Koniecznie zwróć uwagę na to, ile wynosi karencja dla różnych zdarzeń losowych. Zazwyczaj, w zależności od sytuacji, wynosi od 1 do 24 miesięcy. Bardzo ważne jest również to, żebyś zapoznał się z wyłączeniami odpowiedzialności. Jeśli np. uprawiasz ryzykowny sport, a w wyniku ćwiczeń trafisz do szpitala i przejdziesz poważny uraz ciała – ubezpieczyciel może mieć prawo odstąpić od warunków umowy.

Szukaj wyłącznie w sprawdzonych miejscach

Bez względu na to, czy decydujesz się na ubezpieczenie grupowe w miejscu pracy, otwartą polisę grupową czy indywidualne ubezpieczenie, porównaj dostępne możliwości z pomocą porównywarki ubezpieczeniowej.

Co może Ci to dać? Porównanie pozwala dowiedzieć się, jakie inne możliwości są w Twoim zasięgu. Nie znasz wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych oraz szczegółów ich ofert. Dzięki porównywarce masz szansę dowiedzieć się, co może Cię ominąć, na co warto zwrócić uwagę i czy w podobnej cenie nie znajdziesz lepszej polisy.

Porównywarka sprawdza się nie tylko przy wyszukiwaniu najtańszym ubezpieczeniu OC samochodu, ale sprawdzisz też polisy NNW dla dziecka, ubezpieczenie domu lub mieszkania i ubezpieczenia na życie.
 

SPRAWDŹ CENY UBEZPIECZENIA

Ważne informacje

1.    Ubezpieczenie grupowe w pracy nie jest obowiązkowe

2.    Ochrona w polisie grupowej trwa nie dłużej niż zatrudnienie, po odejściu lub zwolnieniu z pracy możesz ją stracić 

3.    Jeśli nie jesteś przekonany do grupowego ubezpieczenia, możesz zdecydować się na otwarte ubezpieczenie grupowe lub indywidualną polisę na życie

4.    Przed zakupem polisy kluczowe jest porównanie ofert, by dowiedzieć się, jakie inne możliwości masz do wyboru 

FAQ – Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie grupowe w pracy

 1. Co obejmuje ubezpieczenie grupowe w pracy?

  Ubezpieczenie grupowe w pracy może obejmować ochroną wiele różnych zdarzeń, jak np. poważne zachorowanie, pobyt w szpitalu, operacja chirurgiczna, urodzenie dziecka, śmierć bliskiej osoby oraz śmierć ubezpieczonego. Może również mieć bardziej ograniczony zakres ochrony, a rozszerzenie dostępne jest wówczas przez zakup umów dodatkowych.

 2. Czy warto brać ubezpieczenie grupowe w pracy?

  Ubezpieczenie grupowe w pracy to rozwiązanie niedrogie, które może przynieść sporo korzyści. Z całą pewnością jednak nie będzie wystarczające dla każdego. Musisz zatem samodzielnie wybrać odpowiednią ochronę dla siebie.

 3. Kto płaci za ubezpieczenie grupowe?

  Ubezpieczenie grupowe opłacane jest z Twojej pensji, ale opłatę pobiera dział kadr, dzięki czemu nie musisz pamiętać o terminach płatności.

 4. Jaka jest różnica między ubezpieczeniem grupowym a indywidualnym?

  W indywidualnym ubezpieczeniu na życie sam decydujesz o wszystkim, tj. o wysokości sumy ubezpieczenia, zakresie ochrony czy czasie trwania umowy. Możesz również modyfikować umowę w trakcie jej trwania i rozszerzyć zakres ochrony, jak i zrezygnować z części zakresu. W polisie grupowej decydujesz się na konkretny produkt i nie masz możliwości zmian. Ponadto ubezpieczenie grupowe oferuje ograniczone możliwości – suma ubezpieczenia oraz kwota odszkodowania nie będą należeć do wysokich.

 5. Ile kosztuje ubezpieczenie grupowe?

  Ubezpieczenie grupowe w pracy nie jest drogim rozwiązaniem i zwykle kosztuje około 50 zł miesięcznie. Koszt nie powinien przekraczać 100 zł za miesiąc. Jest to zatem nieduży wydatek, który pozwala na zakup większości pracownikom danej firmy.

 6. Do jakiego wieku można być na ubezpieczeniu grupowym?

  Ubezpieczenie grupowe w pracy skierowane jest do wszystkich osób zatrudnionych, zatem obejmuje osoby w wieku zawodowym – między 18, a 65 rokiem życia. Niektóre oferty umożliwiają również ubezpieczenie osób od 16 do 69 roku życia. Widełki wiekowe są indywidualną decyzją firmy ubezpieczeniowej i mogą nieco się od siebie różnić.