Czy ubezpieczenie od 12 zł miesięcznie zapewni ci odpowiednie odszkodowanie za nowotwór złośliwy? Sprawdzamy poniżej, jak wysokie świadczenie możesz otrzymać oraz ile kosztuje polisa na wypadek raka. 

Zabezpieczenie na wypadek poważnego zachorowania, jakim jest nowotwór złośliwy, jest bardzo rozsądną i ważną w życiu decyzją. Dzięki temu możesz poczuć się bezpiecznie i spokojnie patrzeć w przyszłość. Taka polisa pomoże uzyskać środki na pokrycie kosztów leczenia i korzystania z nowoczesnych metod. Ochronę możesz uzyskać od 12 zł miesięcznie, co stanowi wydatek mniejszy niż pojedynczy bilet do kina. Warto więc sprawdzić, jak dobrze zabezpieczyć swoje zdrowie, by chronić siebie oraz swoich bliskich.

Sprawdź, co oznacza nowotwór złośliwy dla ubezpieczyciela?  

Ubezpieczenie na wypadek raka to ochrona dodatkowa, którą możesz nabyć do umowy podstawowej w standardowej polisie na życie. Jest to rozszerzenie ochrony, które ma zapewnić zarówno środki, które mogą posłużyć na leczenie, jak i innego rodzaju usługi. 

Dla ubezpieczyciela nowotwór złośliwy oznacza najczęściej określone przypadki chorobowe, a znaleźć je można na liście chorób objętych ochroną ubezpieczeniową. Znaleźć można na nich kilka, kilkanaście, a nawet i kilkadziesiąt przypadków chorobowych. Wśród nich bardzo często znaleźć można jeden nowotwór niezłośliwy, a mianowicie – łagodny guz mózgu, który również stanowi podstawę do otrzymania wsparcia.  

Przed zakupem polisy warto się upewnić i jeśli np. w twojej rodzinie często występował konkretny przypadek choroby nowotworowej, możesz sprawdzić czy ubezpieczyciel akurat ten rodzaj uwzględni ochroną.  

W różnych towarzystwach ubezpieczeniowych takie rozszerzenie może wyglądać inaczej. Niektóre firmy oferują umowy dotyczące poważnego zachorowania, zatem uwzględniają nie tylko choroby nowotworowe, ale równie zawał serca, udar mózgu czy chorobę Alzheimera. Zwróć zatem uwagę na to, jeśli posiadasz już indywidualną polisę na życie i dopiero chcesz rozszerzyć zakres jej ochrony. Może okazać się, że ubezpieczyciel nie posiada w ofercie polisy na raka, ale ochrona na wypadek ciężkiej choroby uwzględnia również nowotwory.

Adrianna ChruścielAdrianna Chruściel

Co zrobić, aby zabezpieczyć się na wypadek choroby?  

Ubezpieczenie na wypadek nowotworu to polisa na życie, która jest rozbudowana o umowę dodatkową. Oznacza to, że powinieneś wykupić umowę podstawową, a następnie rozszerzyć zakres ochrony o umowę dotyczącą nowotworów.  

Zwróć uwagę na wiek wstępu, czyli widełki wiekowe, w których możesz przystąpić do zakupu umowy dodatkowej. Mogą one różnić się od tych, które obowiązują w umowie podstawowej. Umowa może zostać zawarta na okres 12 miesięcy, ale również 5 lat. Dlatego właśnie warto porównywać różne oferty ubezpieczeń na życie, byś mógł znaleźć produkt dopasowany do swoich potrzeb. 

Ile możesz otrzymać po diagnozie? 

Kwota odszkodowania po zdiagnozowaniu nowotworu złośliwego jest zależna od wybranej polisy oraz sumy ubezpieczenia. Jeśli zdecydujesz się na rozszerzenie ochrony dotyczące poważnego zachorowania, możesz otrzymać inne odszkodowanie oraz wsparcie niż w przypadku polisy, która dotyczy wyłącznie chorób nowotworowych. Jeszcze inną pomoc oferują umowy dodatkowe, które obejmują leczenie za granicą – wówczas możesz liczyć nie tylko na pokrycie kosztów leczenia, ale również transportu, tłumaczenia dokumentów medycznych, dodatkowych konsultacji oraz noclegu dla bliskiej ci osoby.  

Przykładowy koszt różnych ubezpieczeń na życie

TU

Świadczenie z tytułu zdiagnozowania nowotworu złośliwego

Składka miesięczna od

ERGO Hestia

12 000 zł – 20 000 zł

od 70 zł

Nationale-Nederlanden

40 000 zł – 1 000 000 zł

składka ustalana indywidualnie

Signal Iduna

20 000 zł

140 zł

T-Mobile (Nationale-Nederlanden)

8 000 zł – 24 000 zł

od 12,50 zł

PZU

pokrycie kosztów leczenia za granicą do kwoty 2 000 000 euro

składka ustalana indywidualnie

Tabela 1. Opracowanie własne.

   

W zależności od ubezpieczenia – z tytułu zachorowania na nowotwór złośliwy możesz otrzymać od kilkudziesięciu tysięcy złotych do kilku milionów złotych.  

Co oprócz odszkodowania możesz otrzymać? 

To, jaką formę pomocy od ubezpieczyciela otrzymasz, zależy od tego, jakie opcje dodatkowe wybierzesz. Czy interesuje cię wyłącznie odszkodowanie za nowotwór złośliwy, czy zależy ci również na dodatkowym wsparciu. Każda umowa dodatkowa w ubezpieczeniu na życie zwiększy wysokość składki, ale zyskać możesz naprawdę dużo. 

Ubezpieczenie na wypadek raka może zapewnić

 • świadczenie na dowolny cel, 
 • pokrycie kosztów leków, 
 • dodatkowe konsultacje medyczne. 

Z kolei pakiet Assistance medyczny może zagwarantować również

 • transport medyczny, 
 • wsparcie psychologa, 
 • wizyty domowe lekarza lub pielęgniarki, 
 • opiekę nad dziećmi w czasie hospitalizacji, 
 • opiekę nad zwierzętami domowymi w czasie hospitalizacji, 
 • dowóz leków do miejsca zamieszkania, 
 • pomoc w zorganizowaniu rehabilitacji. 

Z kolei w sytuacji, gdy zdecydujesz się na umowę dodatkową, która zapewnia wsparcie w razie konieczności leczenia za granicą – możesz liczyć na wysokie świadczenie, które pomoże pokryć koszty leczenia oraz związane z tym inne wydatki – jak np. tłumaczenie dokumentów medycznych czy transport. 

Ochrona na wypadek nowotworu od 12 zł miesięcznie? 

Odszkodowanie za nowotwór złośliwy nie musi wiązać się z drogą polisą na życie. Koszt takiego ubezpieczenia może zaczynać się od kilkunastu złotych miesięcznie, ale dotyczy do głównie ofert grupowych, jak np. polisa oferowana przez operatora sieci komórkowej T-Mobile (składka od 12,50 zł). Takie ubezpieczenie zapewni znacznie mniejsze odszkodowanie, ale z całą pewnością lepiej postawić na takie rozwiązanie niż na żadne i zanim zastanowisz się nad zakupem indywidualnej polisy na życie, możesz korzystać z takiego rozwiązania. 

Jeśli zdecydujesz się na indywidualne ubezpieczenie na życie, umowy dodatkowe związane z zachorowaniem na raka mogą stanowić nieco większy koszt. Za ubezpieczenie możesz zapłacić kilkadziesiąt, a nawet kilkaset złotych. Wysokość składki ustalana jest indywidualnie w oparciu o twój wiek, stan zdrowia oraz wybraną sumę ubezpieczenia. Jeśli wybierzesz sumę ubezpieczenia w wysokości 300 000 zł, z pewnością zapłacisz mniej, niż w przypadku tej w wysokości 1 000 000 zł. W ERGO Hestia składka wynosić może 70 zł miesięcznie w otwartej polisie grupowej, z kolei w PZU czy Nationale-Nederlanden będzie ona obliczana podczas rozmowy z agentem. 

O czym jeszcze warto pamiętać przed zakupem? 

Pamiętaj o tym, że zdiagnozowanie nowotworu złośliwego może mocno skomplikować ci życie. Nie chodzi wyłącznie o samo leczenie – droga leczenia dla każdego może być zupełnie inna, może wymagać krótszego lub dłuższego czasu. W chorobie nowotworowej nie ma jednego scenariusza na powrót do zdrowia i dla części osób konieczna będzie operacja, dla innych może to być kilka operacji. Chemioterapia czy radioterapia mogą trwać krócej lub dłużej – to wszystko bardzo osłabia organizm i wpływa również na twoje życie zawodowe. 

Warto, żebyś uwzględnił również inne formy zabezpieczenia, które mogą zwiększyć twoje odszkodowanie, gdy zachorujesz. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje również umowy dodatkowe, które chronią na wypadek

 • operacji chirurgicznej, 
 • poważnego zachorowania, 
 • pobytu w szpitalu, 
 • leczenia specjalistycznego. 

Każda z powyższych ofert może zapewnić odszkodowanie, które otrzymasz. Dzięki temu choroba nie wpędzi cię w kłopoty finansowe i będziesz mógł skupić się na powrocie do zdrowia. Dodatkowe konsultacje medyczne prywatnie, dodatkowe badania bez czekania w kolejce czy nowoczesne metody leczenia mogą stanowić wysokie koszty. 

Pamiętaj o tych ograniczeniach w umowie!

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe posiada w swojej umowie pewne ograniczenia, które dają ubezpieczycielowi prawo do odstąpienia od warunków umowy. Należą do nich:

 • wyłączenia odpowiedzialności - dotyczą okoliczności zdarzenia polisowego, może to być np. zatajenie ważnych informacji o stanie zdrowia w chwili zawierania umowy polisowej,
 • karencja - określa po jakim czasie ochrona zaczyna działać w pełni, np. zdiagnozowanie nowotworu złośliwego przed upływem 6 miesięcy od zawarcia umowy może nie gwarantować odszkodowania,
 • limity świadczeń - ubezpieczyciel w umowie może określać ile razy wypłaci odszkodowanie z tytułu określonego zdarzenia w ciągu roku polisowego, jest to ważne szczególnie wtedy, gdy ubezpieczony np. zachoruje i często będzie hospitalizowany.

Przed podpisaniem umowy warto sprawdzić dokładnie jej treść. Dokument można znaleźć na stronie internetowej ubezpieczyciela. Warto również sprawdzić, czy wszystkie szczegóły w umowie zgadzają się z tym, na co się decydowałeś. 

Pamiętaj również o tym, że przed zakupem polisy ważne jest porównanie ofert. Zanim zdecydujesz się na konkretną ofertę, sprawdź, co oferuje konkurencja. Być może ich umowy dodatkowe lub wysokość sumy ubezpieczenia będą dla ciebie bardziej korzystne. W porównaniu pomóc może ci porównywarka ubezpieczeniowa – podajesz tam parametry ubezpieczenia na życie, jakiego szukasz, a narzędzie przeprowadza selekcję dostępnych ofert.  

Ważne informacje

1. Ubezpieczenie na wypadek nowotworu złośliwego może obejmować ochroną również niezłośliwego guza mózgu 

2. Odszkodowanie za nowotwór złośliwy wynosi najczęściej od 20 000 zł do 1 000 000 zł 

3. Oprócz odszkodowania za raka można otrzymać również wsparcie innego rodzaju, jak pokrycie kosztów leczenia za granicą, transport medyczny czy pomoc psychologa 

4. Przed zakupem warto dokonać porównania wielu różnych ofert, by wybrać najlepszą 

FAQ – Najczęściej zadawane pytania o odszkodowanie za nowotwór złośliwy

 1. Ile odszkodowania za raka?

  Odszkodowanie za nowotwór złośliwy może wynosić 20 000 zł, jak i 1 000 000 zł. Wysokość świadczenia jest zależna od wybranej oferty i sumy ubezpieczenia. 

 2. Czy chory na raka może się ubezpieczyć?

  Przed zawarciem umowy ubezpieczeniowej należy wypełnić ankietę medyczną. Po jej analizie ubezpieczyciel może odmówić zawarcia umowy lub znacząco zmienić warunki umowy. Osoba, która chorowała na raka wiele lat wcześniej – nie powinna mieć problemu z zakupem polisy na życie.

 3. Ile kosztuje ubezpieczenie na wypadek choroby nowotworowej?

  Wysokość składki w polisie na raka jest zależna od sumy ubezpieczenia. Składka może wynosić kilkanaście złotych miesięcznie, jak i kilkaset złotych na miesiąc. 

 4. Czym jest ubezpieczenie od raka i co obejmuje?

  Ubezpieczenie na wypadek nowotworu złośliwego to umowa dodatkowa do podstawowej umowy w polisie na życie, która zapewnia wsparcie finansowe na wypadek zdiagnozowania choroby. Ubezpieczony otrzymuje odszkodowanie oraz pomoc dodatkową, w zależności od tego, co dokładnie oferuje polisa. Ubezpieczenie może gwarantować również dodatkowe konsultacje medyczne, jak i pokrycie kosztów leczenia, dlatego warto porównywać oferty ze sobą.