W Warszawie jest tanio – tak można stwierdzić sugerując się średnimi cenami ofertowymi mieszkań w Sopocie czy w Zakopanem. Stawkę przebija Mielno, gdzie za metr kwadratowy trzeba wydać prawie 19 000 zł! Najtaniej jest z kolei w Darłowie i w Głuchołazach. Sprawdźcie ceny mieszkań z 17 lokalizacji w górach i nad morzem.

Wyjazd w góry czy nad morze to każdego roku obowiązkowa pozycja urlopowa tysięcy Polaków. Dwa tygodnie nad Bałtykiem czy w Beskidach można spędzić w hotelu, przyczepie kempingowej czy pod namiotem. A gdybyśmy chcieli kupić nieruchomość na miejscu? Kiedyś taka decyzja należała do rzadkości, ale odkąd popularna stała się praca zdalna, nie jest to niewykonalne.

Bez względu na motywację zamieszkania blisko gór czy morza, sprawdziliśmy ceny mieszkań w 10 nadmorskich i 7 podgórskich miejscowościach. Pokazane stawki dotyczą 1m2 i są medianami cen ofertowych w II kw. 2022 r. Wszystkie dane pochodzą z serwisu nieruchomości adresowo.pl.

Nad morzem mieszkania jak ryby i gofry

30 zł za gofra! 50 zł za porcję ryby! Słynne „paragony grozy” każdego lata są chętnie publikowane przed media szukające sensacji w środku sezonu ogórkowego. Nie od dziś wiadomo, że nad polskim morzem, gdzie turyści pojawiają się masowo do trzech miesięcy w roku, ceny będą wyższe niż w innych częściach kraju. Jest popyt, jest i podaż.

A jak wygląda nadmorski rynek nieruchomości? Tu też nie jest tanio, bo w większości przypadków z naszego zestawienia trzeba dysponować kwotą co najmniej 10 000 zł za 1m2. Mniej kosztowny wyjątek stanowią tylko Ustka (8919 zł/m2) i Darłowo (6 413 zł/m2).

Co ciekawe, zaledwie 50 kilometrów jazdy samochodem od najtańszego w zestawieniu Darłowa jest najdroższe Mielno (18 756 zł), gdzie trzeba zapłacić trzykrotnie więcej.

Tuż za imprezową stolicą wybrzeża uplasował się Sopot (16 995 zł), którego pozycję można wytłumaczyć specyficznym położeniem i statusem uzdrowiska. Trzecie na podium Międzyzdroje (13 492 zł) to z kolei odpowiednik Sopotu, tyle że na zachodnim wybrzeżu, w dodatku znacznie bliższy dla turystów z Niemiec.

We wspomnianej na początku Warszawie stawka w analogicznym okresie, czyli II kw. 2022 r., wynosiła 13 339 zł/m2 – wynika z danych adresowo.pl. Nawet najdroższe w stolicy Śródmieście ma niższe ceny mieszkań niż Mielno, bo 17 964 zł. Gdyby porównywać dzielnice, najdroższy okazuje się Sopot Dolny (20 350 zł).

ceny mieszkań nad morzem

W górach drogie Zakopane

Z zestawionych miejscowości podgórskich najwięcej „dutków” trzeba wydać na 1m2 w stolicy Tatr (17 760 zł/m2). Dużo tańsza jest Szklarska Poręba położona między Górami Izerskimi a Karkonoszami ze stawką za mieszkanie na poziomie średnio 10 340 zł.

Gdzie indziej jest już znacznie taniej. Jeśli chcemy mieć Beskid Sądecki na wyciągnięcie ręki i zamieszkać w Krynicy Zdrój, trzeba liczyć się z wydatkiem 7994 zł/m2. Blisko w Beskid Mały, Śląski i Żywiecki będzie z Bielska-Białej. Tam mieszkanie z rynku wtórnego kosztuje średnio 7237 zł/m2. Jeszcze tańszy pod względem cen mieszkań jest Sanok (6328 zł/m2) u podnóża Gór Słonnych i niedaleko Bieszczad.

Najtańsze na liście cen mieszkań są Wałbrzych (4863 zł/m2) leżący przy Górach Wałbrzyskich, Kamiennych i Sowich oraz Głuchołazy (4398 zł/m2) niedaleko Gór Opawskich.

ceny mieszkan w gorach

W 2022 r. więcej za 1m2 oprócz Krynicy-Zdrój

To jasne, że w miejscowościach nadmorskich i pogórskich jest drożej niż w pozostałej części kraju. Zjawisko dotyczy także cen mieszkań z rynku wtórnego. Czy jednak nad morzem i w górach nieruchomości kosztują coraz więcej? Sprawdziliśmy to na przestrzeni 12 miesięcy porównując II kw. 2022 r. do II kw. 2021 r. na adresowo.pl.

Kwotowo najbardziej zdrożał drogi i tak już Sopot (+3907 zł na 1m2). Sporo więcej niż przed rokiem trzeba zapłacić też w Międzyzdrojach (+3406 zł/m2) i w Świnoujściu (+2986 z/m2). Najmniej podrożały mieszkania w Wałbrzychu (+929 zł/m2), Darłowie (+803 zł /m2) i Sanoku (+744 zł/m2).

Na pocieszenie jest też jeden wyjątek. W Krynicy -Zdrój 1m2 mieszkania okazał się o 806 zł tańszy niż przed rokiem.

Procentowo najdroższe z zestawienia Mielno i najtańsze Głuchołazy zamieniły się miejscami. W Mielnie rok do roku stawka za mieszkanie wzrosła zaledwie o 6,9 proc., a w Głuchołazach aż o 58,3 proc. Znów wyjątkiem jest Krynica-Zdrój, gdzie stawka ma 1m2 spadła o 11,4 proc.

jak zmienia sie cena mieszkania nad morzem i w gorach

Ubezpieczenie mieszkania nad morzem i w górach – ile kosztuje?

Załóżmy, że kupiliśmy już upragnione mieszkanie 60 m2. W najdroższym z zestawienia Mielnie kosztowało nas to ok. 1 125 000 zł - według stawek z adresowo.pl. Za roczne ubezpieczenie na rankomat.pl zapłacimy wtedy od 385 zł do 667 zł.

PORÓWNAJ CENY

To samo mieszkanie 60 m2, tyle że w najtańszych Głuchołazach, kosztuje ok. 260 000 zł. Natomiast roczne ubezpieczenie będzie oznaczać wydatek od 220 zł do 657 zł – pokazuje przykładowe porównanie rankomat.pl z 11.08.2022 r.

Nieruchomość nad morzem czy w górach lepiej ubezpieczyć choćby ze względu na możliwość wystąpienia zjawisk atmosferycznych, które nie występują tak często w pozostałej części kraju. Chodzi tu o silny wiatr nad morzem czy intensywne opady śniegu w górach. Nie wpływają jednak na wysokość polisy w takim stopniu jak wartość mieszkania czy zakres ochrony. Aby się o tym przekonać, wystarczy spojrzeć na przykładową kalkulację

Leszek Drozdalski, ekspert ds. ubezpieczeń nieruchomości w rankomat.plLeszek Drozdalski, ekspert ds. ubezpieczeń nieruchomości w rankomat.pl

Ważne informacje

1. Najdroższe mieszkania z rynku wtórnego nad morzem znajdują się w Mielnie - to 18 756 zł za 1m2 stawki ofertowej

2. Najdroższe mieszkania z rynku wtórnego znajdują się w Zakopanem - to 17 760 zł za 1m2 stawki ofertowej

3. Przez 12 miesięcy spośród zestawionych miejscowości najwięcej drożał 1m2 w Sopocie, a najmniej w Sanoku

4. Ubezpieczenie mieszkania w górach czy nad morzem można mieć już od ok. 200 zł rocznie bez względu na wartość nieruchomości