Zaciągnięcie kredytu hipotecznego równa się wykupieniu polisy mieszkaniowej. Bank wymaga tylko podstawowej ochrony, która może jednak pokryć tylko część strat. Sprawdzamy ceny ubezpieczenia do kredytu w wersji obowiązkowej i rozszerzonej w kilku towarzystwach.

W 2023 roku łączna wartość kredytów hipotecznych, jakie zaciągnęli Polacy, wyniosła aż 63,9 miliarda złotych, jak podaje portal www.direct.money.pl. Ta liczba jest o ponad 40% wyższa niż w roku 2022, co tylko pokazuje, z jak wielkim bumem na pożyczki hipoteczne mieliśmy do czynienia. 

Większość zaciągniętych kredytów opiewała na znaczące sumy – 35,1% z nich to kwoty między 350 000 zł a 500 000 zł, a 35,2% to pożyczki przekraczające pół miliona, podaje to samo źródło. Trudno się dziwić tym liczbom, chociażby z racji wysokich cen nieruchomości, z jakimi mamy obecnie do czynienia. Średniej wielkości mieszkanie w dużym mieście kosztuje nierzadko ponad pół miliona złotych i dla większości osób nie jest ono dostępne z mniejszą, np. sięgającą 100 000 zł, pożyczką.

Ubezpieczenie mieszkania pod kredyt
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Link4
Nieruchomość
370 000 zł
Wyposażenie
 
Kradzież
 
Dodatkowo: Home Assistance   Powódź  
mtu24.pl
Nieruchomość
370 000 zł
Wyposażenie
 
Kradzież
 
Dodatkowo: Powódź  
INTER Polska
Nieruchomość
370 000 zł
Wyposażenie
 
Kradzież
 
Dodatkowo: Home Assistance  
Proama
Nieruchomość
370 000 zł
Wyposażenie
 
Kradzież
 
Dodatkowo: Powódź  
Generali
Nieruchomość
370 000 zł
Wyposażenie
 
Kradzież
 
Dodatkowo: Home Assistance   Powódź  
Ubezpieczenie mieszkania pod kredyt
Link4
Cena roczna
133,99 zł
Nieruchomość
370 000 zł
Wyposażenie
 
Kradzież
 
Dodatkowo: Home Assistance Powódź
mtu24.pl
Cena roczna
147,00 zł
Nieruchomość
370 000 zł
Wyposażenie
 
Kradzież
 
Dodatkowo: Powódź
INTER Polska
Cena roczna
198,00 zł
Nieruchomość
370 000 zł
Wyposażenie
 
Kradzież
 
Dodatkowo: Home Assistance
Proama
Cena roczna
244,00 zł
Nieruchomość
370 000 zł
Wyposażenie
 
Kradzież
 
Dodatkowo: Powódź
Generali
Cena roczna
306,00 zł
Nieruchomość
370 000 zł
Wyposażenie
 
Kradzież
 
Dodatkowo: Home Assistance Powódź

Oferty ubezpieczenia nieruchomości wyliczone w kalkulatorze rankomat.pl dla mieszkania z 2009 roku, o powierzchni 60 m2, znajdującego się w Szczecinie, zamieszkanego przez 2 dorosłych lokatorów

Czym jest ubezpieczenie kredytu hipotecznego?

Polisa mieszkaniowa do kredytu hipotecznego to dodatkowe zabezpieczenie dla banku – w ten sposób minimalizuje on ryzyko utraty pożyczonych pieniędzy. 

W przypadku zaistnienia szkody całkowitej, której najlepszym przykładem jest pożar niszczący całą nieruchomość, kredytodawca uzyska od towarzystwa zwrot swojego kapitału. Jest to możliwe dzięki obowiązkowemu przepisaniu ubezpieczenia, czyli tak zwanej cesji, która również, podobnie jak wykupienie polisy, stanowi warunek konieczny udzielenia pożyczki.

O TYM PAMIĘTAJ!

cesja - zobowiązuje ubezpieczyciela do wypłaty odszkodowania (całego lub częściowego) na rzecz banku udzielającego kredytu hipotecznego
cedent - przepisujący swoje prawa na towarzystwo ubezpieczeniowe przy wykupywaniu ubezpieczenia dla kredytu hipotecznego
cesjonariusz - towarzystwo ubezpieczeniowe przejmujące od cedenta uprawnienia wynikające z przepisania na nie praw
 

PORÓWNAJ CENY

Mieszkanie na Bezpieczny Kredyt 2% – co z ubezpieczeniem? 

Latem minionego roku zainaugurowano rządowy program pomocowy, którego najważniejszym filarem był Bezpieczny Kredyt 2%. Upraszczając, adresowano go do osób, które jeszcze nie przekroczyły 45 roku życia i nie posiadają własnej nieruchomości. Państwo zaoferowało im dopłacanie do kredytu hipotecznego przez najbliższe dziesięć lat, co oczywiście znacząco zwiększyło zainteresowanie pożyczkami i zakupem mieszkań.

Szacuje się, że spośród osób, które w 2023 roku wzięły w Polsce kredyt z przedziału od 350 000 zł do 500 000 zł, aż 67,1% skorzystało przy tym z rządowego wsparcia finansowego. W przypadku większych pożyczek, pomiędzy 500 000 zł a 600 000 zł, liczba ta była podobna i wyniosła 66,5%. Łącznie około 92 600 Polaków zaciągnęło kredyt przy wsparciu finansowym państwa na łączną kwotę przekraczają 27 miliardów – podaje wspomniany już portal www.direct.money.pl.

Jeśli chodzi o polisy mieszkaniowe do kredytów dofinansowywanych przez państwo, wymogi banków się nie zmieniły. Nadal uzależniają one udzielenie pożyczki od wykupienia ubezpieczenia o co najmniej podstawowym zakresie, które obejmuje ochronę murów przed pożarem i innymi zdarzeniami losowymi. Identyczne są również koszty takiego ubezpieczenia, chociaż oczywiście oferty są zróżnicowane i zależne m. in. od wartości kredytowanej nieruchomości oraz indywidualnej polityki cenowej ubezpieczyciela. 

Co obejmuje ubezpieczenie mieszkania pod kredyt?

Bank potrzebuje polisy do udzielanej pożyczki na zakup czy budowę nieruchomości, ale nie zawsze określa zakres ochrony. Wymaga tylko co najmniej podstawy na wypadek szkody całkowitej (np. zalanie, pożar itp.).

Jednak warto rozszerzyć ubezpieczenie do kredytu hipotecznego o inne ryzyka. Wtedy mamy szanse na wypłatę odszkodowania z tytułu np.:

 • kradzieży rzeczy osobistych,
 • zalania piwnicy przez wodę powodziową,
 • zniszczenie sprzętu RTV przez przepięcie,
 • uszkodzenia czyjegoś mienia,
 • rabunku poza ubezpieczoną nieruchomością,
 • wypadku na rowerze.
WAŻNE!
Rozszerzona polisa mieszkaniowa to z reguły 50-200 zł więcej w skali roku od podstawowego wariantu. Taka różnica w cenie może okazać się bezcenna w przypadku mniejszych szkód.

Dlaczego ubezpieczenie mieszkania do kredytu jest obowiązkowe?

W świetle prawa bank nie może na nas wymóc nabycia polisy, jednak w praktyce instytucje finansowe stawiają przed swoimi klientami takie wymogi. Jeśli ich nie spełnimy, to albo uzyskamy pożyczkę na dużo gorszych warunkach, albo nie otrzymamy jej wcale. 

Polisa mieszkaniowa nie jest jedynym wymogiem, jaki może postawić przed nami bank.

Kredytodawca uzależnia przyznanie pożyczki także od:

 • wpłacenia określonej sumy wkładu własnego,
 • potwierdzenia płynności finansowej, czyli udokumentowania faktu zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę,
 • posiadania polisy na życie z rozszerzeniami (na wypadek choroby i trwałego inwalidztwa, od utraty pracy)
 • ubezpieczenia pomostowego,
 • ubezpieczenia niskiego wkładu własnego.

Czy polisę do kredytu trzeba kupić w banku?

Musisz mieć świadomość, że bank ma pełne prawo wymagać od ciebie wykupienia polisy mieszkaniowej do kredytu hipotecznego i późniejszego scedowania jej na siebie. Nie może jednak narzucić ci konkretnego produktu ubezpieczeniowego, czyli wymusić zakupu polisy w banku. 

Bardzo często banki oferują polisy mieszkaniowe w pakiecie z kredytem hipotecznym. Plusem takiego rozwiązania jest minimalizacja formalności – ubezpieczenie kupujesz w tym samym miejscu, w którym zaciągasz pożyczkę. Nie oznacza to jednak, że polisa oferowana przez bank będzie dla ciebie optymalnym rozwiązaniem. Powinieneś więc przynajmniej sprawdzić, czy na rynku nie ma lepszych opcji, czy to atrakcyjniejszych pod względem finansowym, czy też posiadających lepszy, z twojej perspektywy, zakres ochrony. 

Jeśli chcesz szybko sprawdzić, co mogą ci zaoferować największe towarzystwa działające na krajowym rynku, skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń. Zrobienie kalkulacji zajmie ci dosłownie kilka minut, a składkę będziesz mógł zapłacić online. Później pozostanie ci już tylko scedowanie ubezpieczenia na bank, ale to standardowa procedura, która ani nie pochłonie dużo czasu, ani nie będzie problematyczna. Wybrana poza bankiem polisa musi tylko spełnić kryteria, jakie stawia pożyczkodawca, jednak nie są one przecież wygórowane, ponieważ mówimy o podstawowym ubezpieczeniu, które ma w swojej ofercie praktycznie każde towarzystwo ubezpieczające nieruchomości. 

Czy bank może być też ubezpieczycielem? 

Mimo iż banki bardzo często oferują polisy mieszkaniowe w pakiecie z kredytem hipotecznym, rzadko kiedy same są ubezpieczycielami. Standardowym rozwiązaniem jest kooperacja z towarzystwami ubezpieczeniowymi, które dla kredytobiorców przygotowują odpowiednie oferty. 

Dlaczego właściwie banki są zainteresowane sprzedażą ubezpieczeń, skoro same nie są ubezpieczycielami? Oczywiście, jest to dla nich opłacalne, ponieważ pobierają prowizję od towarzystw, którym, rzecz jasna, też się to opłaca.  

Kiedy przyjrzysz się aktualnym ofertom ubezpieczeniowym dostępnym w bankach, zauważysz, że tylko nieliczne podmioty są jednocześnie ubezpieczycielami oraz kredytodawcami. Wśród wyjątków znajdują się PKO Bank Polski oraz Credit Agricole, chociaż też nie do końca, ponieważ polisy sprzedają one pod szyldami innych spółek – PKO BP robi to jako PKO Ubezpieczenia, a Credit Agricole jako Credit Agricole Ubezpieczenia. Formalnie nie są to więc te same podmioty, chociaż oczywiście zbieżność nazw nie jest tutaj przypadkowa.
 

 Towarzystwa ubezpieczeniowe ubezpieczające nieruchomości przy współpracy z bankami

 Nazwa banku

 Towarzystwo ubezpieczeniowe

PKO Bank Polski

PKO Ubezpieczenia

Pekao S. A.

PZU

Citi Handlowy

Generali

Velo Bank (dawniej Getin Bank)

Europa Ubezpieczenia

Credit Agricole

Credit Agricole Ubezpieczenia

Bank Pocztowy

TUW

Alior Bank

Link4

BGŻ BNP Paribas

Europa Ubezpieczenia

Bank Millennium

Europa Ubezpieczenia

ING Bank Śląski

Nationale‑Nederlanden

mBank

Uniqa

Santander

Allianz

Tabela 1. Źródło: opracowanie własne (stan na 21.03.2024 r.).

Na jaką kwotę ubezpieczyć nieruchomość przy kredycie?

Sumy ubezpieczenia (SU) to kwoty, do których ubezpieczyciel pokryje nasze straty w przypadku całkowitych zniszczeń. Ustala się je oddzielnie do poszczególnych części składowych polisy, czyli do murów, elementów stałych i ruchomości domowych. 

Również w przypadku ubezpieczenia do kredytu hipotecznego, powinny one odzwierciedlać realną wartość przedmiotu, jakie chcemy objąć ochroną. Jeśli nie zastosujemy się do tej zasady, możemy być stratni na dwa sposoby, przez:

 • niedoubezpieczenie – czyli świadome lub nieświadome zaniżenie realnej wartości mienia. Składka jest wówczas trochę niższa, jednak jeśli dojdzie do dużych lub maksymalnych zniszczeń, to pieniądze z polisy nie wystarczą na pokrycie całości strat,
   
 • nadubezpieczenie – czyli przeszacowanie wartości mienia. W takiej sytuacji będziemy płacili wyższą składkę, a w przy dużych lub maksymalnych stratach otrzymamy tylko tyle, ile straciliśmy, a nie tyle, ile zadeklarowaliśmy, że posiadamy.

Co powinna zawierać polisa mieszkaniowa do kredytu?

Banki są zainteresowane ochroną murów i elementów stałych przed dużymi zniszczeniami. Dlatego też polisy mieszkaniowe, jakich wymagają, powinny chronić te dwa elementy przed podstawowymi zdarzeniami losowymi. Taki pakiet najczęściej zawiera tylko kilka ryzyk: pożar, zalanie, uderzenie pioruna, huragan czy upadek statków powietrznych.

Warto pomyśleć nad rozszerzeniem polisy do kredytu o kilka wartościowych dodatków:

 • ruchomości domowe – czyli wszystko to, co możemy swobodnie (bez demontażu za pomocą narzędzi) wynieść z mieszkania. Są to m. in.: gotówka, kosztowności, sprzęt RTV/AGD, komputery, smartfony czy telewizory,
   
 • kradzież z włamaniem – chroni zarówno ruchomości, jak i elementy stałe, które mogą paść łupem złodzieja,
   
 • powódź – nie zawsze dostępna w podstawowej wersji polisy, a przecież bardzo niebezpieczna i mogąca wyrządzić nawet maksymalne straty,
   
 • domowy assistance – takie zestawy mogą być różnie komponowane. Najbardziej przydatną usługą, standardowo obecną w assistance, jest darmowe wsparcie specjalistów, np. elektryka, hydraulika, szklarza czy informatyka,
   
 • OC w życiu prywatnym – poszerza zakres ochrony o szkody wyrządzone osobom trzecim. Najczęściej ma zastosowanie w odniesieniu do zalania mieszkania sąsiadów.
PAMIĘTAJ!
Bez względu na zakresu ochrony w polisie mieszkaniowej do kredytu, suma ubezpieczenia musi odpowiadać wartości całego mienia. W przeciwnym razie pieniądze z odszkodowania nie pokryją wszystkich strat.

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania pod kredyt?

Sprawdziliśmy, jaki jest obecnie koszt ubezpieczenia mieszkania do kredytu hipotecznego. Kalkulację przeprowadziliśmy dla lokalu o powierzchni 70 mkw. i wartości rynkowej 500 000 zł. Wybraliśmy podstawowy zakres ubezpieczenia, czyli ochronę samych murów i elementów stałych przed pożarem i innymi zdarzeniami losowymi. Ubezpieczenie o takim zakresie powinno spełnić wymogi wszystkich banków udzielających kredytów hipotecznych. 

W wariancie od ryzyk nazwanych minimalny koszt opisanego ubezpieczenia to 170 zł, a maksymalny 317 zł. W przypadku ubezpieczeń od ryzyk wszystkich (All Risks), wysokość składki wynosi od 265 zł do 556 zł. Wszystkie podane kwoty dotyczą rocznego okresu ubezpieczenia, a poszczególne oferty minimalnie się od siebie różnią, głównie wliczonymi w cenę dodatkami. 

Podstawowe ubezpieczenie nieruchomości, czyli to wymagane przez kredytodawców, jest relatywnie tanie, np. za 170 zł rocznie można objąć ochroną mieszkanie warte pół miliona złotych. Trzeba mieć jednak świadomość, że podstawowa polisa zabezpiecza tylko interesy banku, a nie właściciela kredytowanej nieruchomości. Ten może jednak poszerzyć zakres ubezpieczenia, włączając w nie chociażby ruchomości domowe oraz dokupując dodatkowe ryzyka, OC w życiu prywatnym, kradzież z włamaniem, Home Assistance, itd. Owszem, zwiększy to składkę o kilkadziesiąt lub kilkaset złotych, jednak nie ma innego sposobu na finansowe zabezpieczenie posiadanego majątku

EKSPERT
 

Podstawowe ubezpieczenie do kredytu hipotecznego – porównanie ofert

 Towarzystwo

 W cenie

Roczna składka

Ubezpieczenia od ryzyk nazwanych

Mtu24.pl

-

170 zł

Europa Ubezpieczenia

Home Assistance, dewastacja

198 zł

Wiener

Home Assistance, dewastacja

201 zł

Link4

Home Assistance, dewastacja, powódź

212 zł

Mtu24.pl

Home Assistance

215 zł

Inter Polska

Home Assistance, dewastacja

242 zł

Uniqa

Home Assistance, dewastacja, pakiet medyczny

272 zł

Proama

Home Assistance, dewastacja

294 zł

Benefia

Home Assistance

294 zł

Generali

Home Assistance, dewastacja, pakiet medyczny

317 zł

 Ubezpieczenia od ryzyk wszystkich (All Risks)

Europa Ubezpieczenia

Home Assistance, dewastacja, powódź

265 zł

Wiener

Home Assistance, dewastacja, powódź, przedmioty szklane

294 zł

Link4

Home Assistance, dewastacja, powódź

307 zł

Inter Polska

Home Assistance, dewastacja

341 zł

Benefia

Home Assistance, przedmioty szklane

353 zł

Generali

Home Assistance, dewastacja, pakiet medyczny, przedmioty szklane,

556 zł

Tabela 2. Źródło: rankomat.pl (stan na: 21.03.2024 r.).

PORÓWNAJ CENY

Gdzie kupię ubezpieczenie mieszkania do kredytu?

Polisę mieszkaniową do kredytu hipotecznego można sprawdzić poza bankiem korzystając z kalkulatora online. Wystarczy tylko w dołączonym formularzu zaznaczyć, że będzie potrzebna cesja na rzecz banku. Oprócz tego tego określamy wartość nieruchomości, adres, powierzchnię użytkową, kondygnację lub rodzaj zabudowy i liczbę lokatorów. W dalszej części kalkulacji wybieramy jeszcze zakres ochrony: 

 • mury i stałe elementy,
 • wyposażenie,
 • zdarzenia losowe,
 • kradzież,
 • powódź,
 • przedmioty szklane,
 • OC w życiu prywatnym.

W wynikach kalkulacji mogą pojawić się także oferty zawierające pakiet Home Assistance czy NNW dla lokatora i NNW dla zwierząt domowych. Do wyboru są polisy TU Benefia, Proama, Europa, Generali, PZU, Allianz, Nationale-Nederlanden, Link4, mtu24, Inter Polska i Wiener.

Polisę mieszkaniową można od razu kupić i przedstawić bankowi jako wymagane zabezpieczenie kredytu hipotecznego.

PORÓWNAJ CENY

Ważne informacje

1. Udzielenie kredytu hipotecznego pod warunkiem wykupienia polisy mieszkaniowej jest standardową procedurą bankową

2. Bank ustala minimalny zakres polisy mieszkaniowej, a klient może samodzielnie wybrać ubezpieczyciela i rozszerzyć zakres polisy

3. Banki współpracują z towarzystwami i pobierają prowizję od sprzedanej polisy mieszkaniowej

4. Nieruchomość zawsze powinno się ubezpieczyć na kwotę odzwierciedlającą jej realną wartość

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie mieszkania do kredytu

 1. Czy mieszkanie na kredyt jest ubezpieczone?

  Praktycznie tak, bo choć nie ma ustawowego obowiązku ubezpieczenie mieszkania na kredyt, banki wymagają polisy od kredytobiorcy. Jest to standardowa procedura, podobnie jak wymaganie wkładu własnego czy dochodów na odpowiedni poziomie, który warunkuje z kolei zdolność kredytową. Odnośnie samego ubezpieczenia nieruchomości do kredytu, nie trzeba wcale kupować polisy w banku. Można wybrać inne źródło, np. porównywarkę, aby zobaczyć, co i w jakiej cenie proponują konkurencyjne TU.

 2. Jakie ubezpieczenie mieszkania do kredytu?

  Bank wymaga najczęściej polisy w wymiarze podstawowym, co oznacza, że chronione są ściany i stałe elementy na wypadek pożaru, zalania, wybuchu i innych zdarzeń losowych. Jednak warto dopłacić 100-200 zł rocznie i chronić także wyposażenie, lokatorów czy zwierzęta domowe. Ubezpieczenie mieszkania do kredytu jest ważne zwykle przez 12 miesięcy i odnawia się co rok, chyba że z wyprzedzeniem zdecydujemy o zmianie TU.

 3. Jak ubezpieczenie mieszkania z cesją na bank?

  Ubezpieczenie mieszkania z cesją na bank to nic innego jak przekazanie praw bankowi do odszkodowania za szkodę. Kredytobiorca w takiej sytuacji nie stoi na straconej pozycji, ponieważ gdy dojdzie np. do pożaru mieszkania, niespłacony kredyt przejmie ubezpieczyciel. W ramach odszkodowania. Kredytobiorca może natomiast ubezpieczyć zgromadzone wyposażenie, za zniszczenie którego otrzyma odszkodowanie bez pośrednictwa banku.

 4. Kiedy ubezpieczyć mieszkanie pod kredyt?

  Mieszkanie pod kredyt należy ubezpieczyć od momentu zakupu nieruchomości, co jest równoznaczne z pozytywnym rozpatrzeniem przez bank wniosku kredytowego. Pierwszą polisą do kredytu jest ubezpieczenie pomostowe. To zabezpieczenie wymagane przez bank i dotyczy okresu między zakupem mieszkania a wpisem do księgi wieczystej, co zwykle trwa kilka miesięcy. To inaczej gwarancja odszkodowania za możliwą utratę praw do hipoteki, gdyby kredytobiorca nie wywiązał się ze spłaty pożyczki.

 5. Jak długo trwa ubezpieczenie mieszkania do kredytu?

  Obowiązek posiadania polisy mieszkaniowej trwa tak długo, jak spłata zobowiązań wobec banku, który udziela hipoteki. Ubezpieczenie trwa z reguły 12 miesięcy i automatycznie odnawia się, o czy powiadamia TU. Oczywiście, możemy zmienić firmę ubezpieczeniową wypowiadając umowę w stosownym momencie i przedstawiając bankowi nową.

 6. Jak długo będę spłacać kredyt hipoteczny?

  To kwestia indywidualna. Z bankiem można się związać umową nawet na 35 lat, jednak warto przed zaciągnięciem takiej pożyczki ocenić swoje możliwości finansowe. Za krótszym terminem przemawiają niższy całkowity koszt kredytu i szybsza spłata zobowiązań, a dłuższy termin oznacza z kolei niższą miesięczną ratę i możliwość spłaty przed czasem.

 7. Czy mogę sprzedać ubezpieczone mieszkanie na kredyt?

  Tak, ale trzeba uregulować kwestię zobowiązania wobec banku. Wyjątkiem są 3 sytuacje: Koszt spłaty kredytu przekracza wartość mieszkania, nie ma zgody współwłaściciela lub współkredytobiorcy, komornik zajął sprzedawaną nieruchomość. 

 8. Czego oprócz ubezpieczenia mieszkania wymaga bank?

  To szereg różnych dokumentów w zależności od typu nieruchomości. Przykładowo, dla nowej nieruchomości na kredyt to: umowa deweloperska lub przedwstępna, numer księgi wieczystej danej nieruchomości, poświadczenia wpłat na rzecz dewelopera (jeśli były), potwierdzenie zgłoszenia o zakończeniu robot budowlanych (dom), decyzja o pozwoleniu na użytkowanie (mieszkanie).

 9. Czy po spłaceniu kredytu mogę nadal ubezpieczyć mieszkanie?

  Tak, jest to wskazane ze względu na stałe zagrożenie nieruchomości przez zdarzenie losowe czy włamanie. Warto pamiętać, że za posiadanie niektórych zabezpieczeń własnych (np. alarm) czy bezszkodową historię zapłacimy niższą skłądkę.

 10. Co obejmuje ubezpieczenie mieszkania pod kredyt?

  Banki do kredytu hipotecznego wymagają podstawowego ubezpieczenia nieruchomości, czyli ochrony murów przed pożarem i innymi zdarzeniami losowymi. Możesz jednak poszerzyć zakres polisy o dodatkowe mienie (elementy stałe, ruchomości domowe, itd.) oraz ryzyka (powódź, kradzież z włamaniem, OC w życiu prywatnym, itd.), żeby dodatkowo zabezpieczyć swój majątek. 

 11. Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania pod kredyt?

  Koszt ubezpieczenia nieruchomości zależy głównie od dwóch czynników: wartości majątku oraz wybranego zakresu ochrony. Im droższe mienie chcesz ubezpieczyć i im szersza ma być ochrona, tym więcej zapłacisz za polisę. W przypadku ubezpieczenia do kredytu wymagany jest tylko podstawowy zakres, czyli ochrona murów od zdarzeń losowych, a składki zaczynają się od 100 zł w skali roku, chociaż najczęściej wynoszą 200-300 zł.