Najczęściej ubezpieczane nieruchomości mają powyżej 51 metrów kwadratowych. Polisa mieszkaniowa w przypadku domów dotyczy budynków liczących do 5 lat, a mieszkań powyżej 25 lat. Z kolei pod względem liczby lokatorów w domach mieszkają przynajmniej 4 osoby, w mieszkaniach maksymalnie 2.

Z ubezpieczeniem nieruchomości w Polsce nie jest tak źle. Według instytutu badawczego ARC Rynek i Opinia większość lokatorów (76% w domach i 66% w mieszkaniach) deklaruje posiadanie polisy mieszkaniowej. Tak wysoki wynik generują m.in. banki, które wymagają ubezpieczenia do kredytu hipotecznego. Innym powodem jest niska cena samej polisy, zaczynająca się od ok. 100 zł za 12 miesięcy ochrony. 

Bez względu na motywację zakupu ubezpieczenia, postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się preferencjom mieszkaniowym Polaków. Na podstawie danych z porównywarki Rankomat.pl. analizujemy powierzchnię użytkową oraz wiek nieruchomości, a także deklarowaną liczbę lokatorów.  

Powierzchnia nieruchomości nie za duża i nie za mała

W Polsce najczęściej ubezpieczane są domy o powierzchni 51-100 mkw., które stanowią 77% wszystkich polis mieszkaniowych – wynika z danych porównywarki rankomat.pl. Tylko 20% to domy duże, czyli liczące ponad 100 mkw. Reszta ubezpieczanych domów to budynki o mało popularnej powierzchni – w przedziale 31-50 mkw. (2%) i poniżej 30 mkw. (1%).

W mieszkaniach już tak dużych skrajności nie ma. Co prawda większość ubezpieczanych lokali (51%) to ten sam przedział, czyli 51-100 mkw, ale drugim wynikiem jest powierzchnia 31-50 mkw. (43%). Rzadkością jest ubezpieczanie lokali bardzo małych i bardzo dużych. Kawalerki stanowią zaledwie 4% ubezpieczanych mieszkań, a mieszkania powyżej 100 mkw. tylko 2%.

średni metraż domów

Polisa częściej dla nowego domu i starego mieszkania

Okazuje się, że lokatorzy, którzy ubezpieczają swoje mienie, najczęściej mieszkają w budownictwie nowym (poniżej 5 lat) albo starym (powyżej 25 lat). W przypadku domów 37% ubezpieczeń dotyczy nowych nieruchomości, a 33% tych, które liczą ponad ćwierć wieku. Pozostałą część ubezpieczonych domów stanowią budynki mające 6-15 lat (20%) i 16-25 lat (10%).

Pod kątem wieku ubezpieczanych mieszkań jest nieco inaczej niż w przypadku domów. Tu najwięcej polis dotyczy mieszkań liczących powyżej 25 lat (50%). A z kolei nowy lokal to 31% zakupionych polis. Najmniej popularne wśród ubezpieczanych są mieszkania w przedziale 6-15 lat (13%) oraz 16-25 lat (6%).

średni wiek nieruchomości

Duża rodzina sprzyja zakupowi mieszkania

Badanie porównywarki Rankomat przynosi też kilka wniosków dotyczących liczby lokatorów w ubezpieczanych nieruchomościach. W domach najczęściej występuje konfiguracja 4 osoby i więcej (60%), a następnie 2 osoby (22%) i 3 osoby (10%). Lokatorzy mieszkający w pojedynkę ubezpieczają swój dom najrzadziej – to zaledwie 8% przypadków.

Zagęszczenie lokatorów w ubezpieczanych mieszkaniach jest nieco inne niż domów. Najczęściej deklarowaną odpowiedzią jest 2 lokatorów (35%), a najrzadziej 3 lokatorów (7%). Prawie tyle samo wskazań dotyczy 4 osób i więcej (31%), jak i osób mieszkających w pojedynkę (27%).

liczba lokatorów w nieruchomości

Dlaczego warto mieć polisę mieszkaniową?

Posiadanie ubezpieczenia nieruchomości jest korzystne bez względu na wymagania banku czy niską składkę. Wystarczy wyobrazić sobie pożar, zalanie czy kradzież, gdy w kilka chwil łatwo stracić dorobek całego życia. Dzięki polisie można odzyskać równowartość poniesionej szkody. Ubezpieczający dom czy mieszkanie automatycznie zyskują ochronę innych nieruchomości znajdujących się na posesji czy w piwnicy. Mogą też chronić siebie, zwierzęta domowe czy zabezpieczyć się finansowo na wypadek roszczeń ze strony poszkodowanego sąsiada.

- Już od około 100 złotych za 12 miesięcy ochrony możemy ubezpieczyć swój dom czy mieszkanie razem z jego lokatorami. Ostateczna cena będzie zależała takich czynników, jak m.in. wartość nieruchomości czy zakres ochrony – wyjaśnia Joanna Pikuła, kierownik produktów internetowych rankomat.pl.

Osoby, które porównają polisy mieszkaniowe w kalkulatorze Rankomat, mają szansę znaleźć ofertę nawet kilkukrotnie tańszą niż w przypadku sprawdzenia oferty tylko jednego towarzystwa ubezpieczeniowego. Porównywarka ubezpieczeń rankomat.pl daje możliwość zestawienia polis dla domów i mieszkań, także tych kupowanych na kredyt.

Ważne informacje

1. W Polsce najczęściej ubezpieczane są domy o powierzchni 51-100 mkw.

2. Najwięcej ubezpieczanych domów ma mniej niż 5 lat, a mieszkań więcej niż 25 lat

3. Najrzadziej ubezpieczany są domy z 1 lokatorem i mieszkania z 3 lokatorów

4. Nieruchomości Polaków w więszości są ubezpieczone - ze względu na wymog banku przy kredycie, ale i niską cenę polisy