Toruń z lepszym powietrzem, tańszymi restauracjami i wyższymi zarobkami. Bydgoszcz bezpieczniejsza, z lepszą komunikacją i opieką medyczną. Przekonaj się, które z tych dwóch miast wygrało w naszym rankingu i jest atrakcyjniejsze do zamieszkania.

Pojedynek Miast to seria artykułów na Rankomat.pl, w której porównujemy ze sobą największe wybrane miasta Polski pod kątem poziomu życia i ewentualnej przeprowadzki. Mamy na uwadze, że coraz więcej osób pracuje zdalnie i nie musi wiązać miejsca zatrudnienia z miejscem zamieszkania.

Pojedynkowe pary dobraliśmy według klucza: dystans do 200 kilometrów, podobna wielkość i rywalizacja o dominację w regionie. Zestawiliśmy już ze sobą Warszawę i Łódź, a teraz pora na Bydgoszcz i Toruń.

Miasta oceniamy w 10 kluczowych dla mieszkańców kategoriach, bazując na konkretnych liczbach i statystykach:

 • jakość powietrza (wskaźnik PM2,5),
 • poczucie bezpieczeństwa (w ocenie mieszkańców),
 • opieka medyczna (poziom zadowolenia pacjentów),
 • ceny posiłków na mieście (w restauracjach),
 • komunikacja (ceny biletów jednorazowych i miesięcznych),
 • przedszkola (koszty miesięczne),
 • zarobki (wysokość miesięcznej pensji netto),
 • wynajem mieszkania (ceny najmu + opłaty stałe),
 • rynek nieruchomości (średnie ceny mieszkań),
 • zieleń miejska (odsetek terenów zielonych w mieście).

W artykule wykorzystaliśmy głównie dane liczbowe pochodzące ze strony numbeo.com, gdzie informacje pochodzą bezpośrednio od mieszkańców poszczególnych miejscowości. Bazowaliśmy też na raportach GUS czy danych ze strony szybko.pl.

Toruń z czystszym powietrzem

Jest kilka sposobów pomiaru jakości powietrza. My zdecydowaliśmy się na wykorzystanie wskaźnika PM2,5, który ukazuje stężenie cząsteczek o wielkości 2,5 mikrometra i mniejszych, ponieważ to one są najbardziej szkodliwe dla ludzkiego organizmu.

Według pomiarów przeprowadzonych w całym 2019 roku wskaźnik PM2,5 dla przeważającej powierzchni Torunia mieścił się w przedziale 18,1-20,4, jak podaje Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. W Bydgoszczy powietrze było nieco czystsze, ponieważ uzyskała ona rezultat 20,5-25,4.

Nie są to złe wyniki, ponieważ w rozpatrywanej skali za stężenie niezdrowe dla ludzkiego organizmu uważa się wyniki przekraczające 100 PM 2,5. Przypomnijmy jednak, że podane rezultaty odnoszą się do średnich rocznych, a w miesiącach zimowych stężenia w pojedynczych dniach czy tygodniach bywają dużo wyższe.

Pierwszą z naszych kategorii, z niewielką przewagą, wygrywa Toruń.

Roczna skala zanieczyszczenia powietrza (PM2,5)

Toruń

Bydgoszcz

18,1 - 20,4

20,5 - 25,4

Tabela 1. Źródło: gios.gov.pl (stan na 2019 r.).

Poziom zbliżony, ale bezpieczniej w Bydgoszczy

Zagrożenie kradzieżą mienia i samochodu, napad, atak fizyczny lub napaść o podłożu rasistowskim, etnicznym i religijnym to zdarzenia składające się na ogólne poczucie bezpieczeństwa – przynajmniej na portalu numbeo.com. 

W tej kategorii rywalizacja była zacięta, a oba wyniki różniły się o niecałe 2 punkty procentowe. Ostatecznie Bydgoszcz (67,56%) zwyciężyła z Toruniem (66,06%). Niestety, oba rezultaty nie powalają na kolana, co powinno dać do myślenia lokalnym władzom – niskie poczucie bezpieczeństwa nie jest dobrą wizytówką miasta.

Poziom poczucia bezpieczeństwa mieszkańców na terenie miasta

Toruń

Bydgoszcz

66,06%

67,56%

Tabela 2. Źródło: numbeo.com (stan na: 15.07.2021 r.).

Lepiej chorować w Bydgoszczy, niż w Toruniu

Oceniając poziom opieki medycznej w swoim mieście mieszkańcy brali pod uwagę kilka kryteriów, takich jak kompetencje lekarzy i pozostałego personelu medycznego, koszty leczenie, podejście do pacjenta czy czas oczekiwania na zabiegi i badania.

W tej kategorii zwycięstwo Bydgoszczy jest już wyraźne, chociaż uzyskany wynik nie jest spektakularny. 60,41% oznacza, że tylko 6 na 10 mieszkańców nie ma większych zastrzeżeń do ogólnej jakości opieki medycznej w swoim mieście. W Toruniu wskaźnik ten jest jednak jeszcze niższy, ledwo przekracza 50%. 

Punkt dla Bydgoszczy.

Poziom opieki medycznej - bez podziału na publiczną i prywatną

Toruń

Bydgoszcz

50,56%

60,41%

Tabela 3. Źródło: numbeo.com (stan na: 15.07.2021 r.).

Restauracje tańsze w Toruniu i to zdecydowanie

Mimo że Toruń jest bardziej turystyczny od Bydgoszczy, to ceny posiłków w restauracjach w mieście Kopernika są niższe. Może to wynikać z większej liczby punktów gastronomicznych i zaostrzonej konkurencji między restauratorami.

A ile przeciętnie zapłacimy za trzydaniowy obiad dla dwóch osób w średniej klasy restauracji w Toruniu? Około 90 zł w stosunku do 130 zł w Bydgoszczy - według danych zebranych przez numbeo.com.

W tej kategorii wyraźne zwycięstwo Torunia.

Ceny posiłków na mieście
(trzydaniowy obiad dla 2 osób w średniej klasy restauracji)

Toruń

Bydgoszcz

90 zł

130 zł

Tabela 4. Źródło: numbeo.com (stan na: 15.07.2021 r.).

Ceny komunikacji publicznej bardziej przystępne nad Brdą

Za przemieszczanie się po mieście komunikacją publiczną mniej płacą mieszkańcy Bydgoszczy, niż Torunia. Dotyczy to zarówno jednorazowych biletów (3 zł do 3,40 zł), jak i miesięcznych imiennych (120 zł do 126 zł). Wszystkie podane kwoty odnoszą się do biletów normalnych na obie strefy.

Tym razem wygrywa Bydgoszcz.

Ceny komunikacji publicznej - bilet jednorazowy i miesięczny

Toruń

Bydgoszcz

Jednorazowy bilet (na 20 min na obie strefy)

3,40 zł

3 zł
Miesięczny bilet (imienny na obie strefy)

126 zł

120 zł

Tabela 5. Źródło: wtp.waw.pl, mpk.lodz.pl (stan na: 15.07.2021 r.).

Za przedszkole mniej zapłacisz w Toruniu

Dostępność publicznych przedszkoli to w naszym kraju to poważny problem i dlatego wielu rodziców musi korzystać z prywatnych ośrodków, które swoje kosztują. W Toruniu średni miesięczny koszt opieki przedszkolnej dla jednego dziecko to 683 zł, co jest naprawdę rozsądną kwotą w porównaniu do stawek w Bydgoszczy, gdzie średnio płaci się 956 zł. Ponad 270 zł różnicy i to w skali jednego miesiąca. 

W tej kategorii zdecydowane zwycięstwo Torunia.

Miesięczna opłata w prywatnym przedszkolu – za 1 dziecko

Toruń

Bydgoszcz

683 zł

956 zł

Tabela 6. Źródło: numbeo.com (stan na: 15.07.2021 r.).

Zarobki porównywalne, ale w Toruniu płacą nieco lepiej

Kategoria: zarobki. Pamiętajmy, że tę statystykę trzeba rozpatrywać razem z kategoriami opisującymi koszty życia, bo co z tego, że w danym mieście zarabia się lepiej, skoro życie jest tam zdecydowanie droższe. 

Nie da się ukryć, że wiele osób zmienia miejsce zamieszkania, przede wszystkim, ze względów ekonomicznych. W Toruniu średnia miesięczna pensja netto to 3 362,50 zł. W Bydgoszczy płacą nieco gorzej, bo 3 211,98 zł. 

Zarobki porównywalne, ale zwycięzca może być tylko jeden i jest nim Toruń. 

Zarobki - średnia miesięczna pensja netto

Toruń

Bydgoszcz

3362,50 zł

3211,98 zł

Tabela 6. Źródło: numbeo.com (stan na: 15.07.2021 r.).

Wynajem droższy w Bydgoszczy, ale media tańsze

Po przeprowadzce do nowego miasta większość osób zaczyna od wynajmu, a dopiero po pewnym czasie decyduje się na zakup własnych czterech kątów. W tej kategorii sprawdzamy, ile kosztuje wynajęcie kawalerki w centrum i poza nim, a także ile miesięcznie płaci się za prąd, ogrzewanie, zużycie wody i wywóz śmieci.

Kawalerka w centrum Bydgoszczy to wydatek rzędu prawie dwóch tysięcy (dokładnie 1916,94 zł). Na obrzeżach jest nieco taniej, około 1600 zł. W obu przypadkach tańszy jest Toruń, gdzie ceny oscylują wokół 1525 zł (centrum) i 1275 zł (peryferia). Miesięczne opłaty są z kolei niższe w Bydgoszczy i mieszczą się w 800 zł, podczas gdy w Toruniu przekraczają 860 zł. 

W tej kategorii dwa do jednego dla Torunia.

Ceny wynajmu mieszkania - miesięczny czynsz i rachunki

Toruń

Bydgoszcz

Miesięczny wynajem kawalerki w centrum

1525 zł

1917 zł
Miesięczny wynajem kawalerki poza centrum

1275 zł

1601 zł
Miesięczne opłaty dla mieszkania o powierzchni 85 mkw
(prąd, ogrzewanie, woda, śmieci)

864 zł

793 zł

Tabela 8. Źródło: numbeo.com (stan na: 15.07.2021 r.).

Toruń z droższymi mieszkaniami na sprzedaż

Nie da się ukryć, że są w Polsce miasta, w których ceny mieszkań są nieosiągalne dla wielu osób. Jak więc pod tym względem wyglądają Toruń i Bydgoszcz, gdzie własne lokum kupimy taniej?

W Toruniu średnia cena za mkw. to aktualnie 6 905 zł. W Bydgoszczy jest taniej – 6 703 zł. Oczywiście, ma to bezpośrednie przełożenie na cenę przeciętnego mieszkania w obu tych miastach. W Toruniu zapłacimy za nie prawie 390 000 zł, a w Bydgoszczy 335 000 zł. Procentowa różnica nie jest może jakaś druzgocząca, ale po przeliczeniu na złotówki zmienia się perspektywa – ponad 50 000 zł piechotą przecież nie chodzi.

Tym razem w rywalizacji Toruń-Bydgoszcz 0:1.

Ceny mieszkań - średnie stawki ofertowe

Toruń

Bydgoszcz

389 187 zł

335 000 zł

Tabela 9. Źródło: szybko.pl (stan na 15.07.2021 r.).

Zielona Bydgoszcz, Toruń nieco bardziej zabetonowany

W dobie coraz silniejszej urbanizacji i rywalizacji deweloperów o każdy skrawek ziemi, dla mieszkańców miast ilość terenów zielonych odgrywa coraz większą rolę. Pod tym względem Bydgoszcz nie ma się czego wstydzić, bo aż 35% powierzchni metropolii stanowią tutaj lasy i tereny zieleni urządzonej. Toruń jest nieco bardziej zabetonowany – odsetek zieleni minimalnie przekracza tutaj 28%. 

W ostatniej z naszych kategorii zwycięża więc Bydgoszcz.

Powierzchnia lasów i terenów zielonych na terenie miasta

Toruń

Bydgoszcz

28,08%

35,30%

Tabela 10. Źródło: Bank Danych Lokalnych GUS (stan na 2020 r.).

Toruń czy Bydgoszcz – które miasto jest lepsze do mieszkania?

Pojedynek Bydgoszczy z Toruniem pozostaje nierozstrzygnięty – każde z miast zwyciężyło w 5 kategoriach.

Toruń wygrał w kategoriach: jakość powietrza, ceny posiłków, opłaty za przedszkole, zarobki oraz koszty wynajmu.

Bydgoszcz okazała się lepsza w: poczuciu bezpieczeństwa, opiece medycznej, komunikacji, cenach nieruchomości oraz zieleni miejskiej.

Bydgoszcz jest miastem z większym potencjałem ludzkim, bo ma ponad 150 000 mieszkańców więcej od Torunia. Mimo tego, miasta są pod wieloma względami porównywalne. W takich kategoriach jak poziom bezpieczeństwa, jakość powietrza, zarobki czy komunikacja wyniki były bardzo zbliżone. Trudno jednoznacznie stwierdzić, która z tych metropolii jest lepsza do życia, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę też czynniki trudno mierzalne za pomocą liczb czy procentów, jak jakość ośrodków kultury, dostęp do rozrywki, architektura czy ogólny klimat miasta. Remis wydaje się więc sprawiedliwym wynikiem

– podsumowuje Michał Ratajczak, ekspert Rankomat.

Pojedynek Miast: Toruń-Bydgoszcz

KategoriaToruń

Bydgoszcz

Jakość powietrza+

Poczucie bezpieczeństwa

+

Opieka medyczna

+

Ceny posiłków na mieście

+

Komunikacja

+

Opłata za przedszkole

+

Zarobki miesięczne netto

+

Koszt wynajmu mieszkania

+

Ceny mieszkań

+

Zieleń miejska

+

Łącznie

TORUŃ
lepszy do mieszkania w 5 kategriach
BYDGOSZCZ
lepsza do mieszkania w 5 kategoriach

Toruń czy Bydgoszcz – gdzie taniej ubezpieczysz mieszkanie?

Jako uzupełnienie cen mieszkań sprawdziliśmy, gdzie taniej można ubezpieczyć nieruchomość. Sprawdziliśmy oferty różnych ubezpieczycieli dla mieszkania w obu miastach i okazuje się, że w Toruniu za średnio 390 000 zł (w zaokągleniu) będzie to mieszkanie o powierzchni 58 m2 - według średniej stawki w II kw. 2021 r. na portalu adresowo.pl, która wynosi 6714 zł/m2. W Bydgoszczy mieszkanie za 340 000 zł (w zaokrągleniu) to z kolei 54 m2, a średnia stawka wynosi 6301 zł/m2.

Cena polisy mieszkaniowej będzie inna z uwagi na kilka czynników, jak wartość mieszkania, zakres ochrony, polistyka cenowa towarzystwa i historia szkód (zwłaszcza zalania, powodzie, pożary).

Dla mieszkania w Toruniu o wartości 390 000 zł roczne składki wynoszą od 241 zł aż do 833 zł. Za polisę z wariantem All Risk (od wszystkich ryzyk) trzeba wydać prawie dwa razy więcej za 12 miesięcy ochrony.

Ubezpieczenie mieszkania za 390 000 w Toruniu

Firma ubezpieczeniowaDodatkowo w zakresie

Roczna składka

Proama

wandalizm241 zł
Generali

wandalizm
home assistance
pakiet medyczny

259 zł

Link4

wandalizm
home assistance
OC w życiu prywatnym: 75 000 zł

348 zł
Generali

wandalizm
home assistance
pakiet medyczny
OC w życiu prywatnym: 200 000 zł
NNW psa i kota
All Risk

443 zł

Inter Polska

wandalizm
home assistance
OC w życiu prywatnym: 50 000 zł
All Risk

833 zł

Kalkulacja z 19.07.2021 r. dla mieszkania 58 m2 w Toruniu (87-100), piętro środkowe, 3 lokatorów. Zakres ochrony: mury, stałe elementy i wyposażenie od zdarzeń losowych i kradzieży. Suma ubezpieczenia 50 000 zł (elementy stałe) i 30 000 (wyposażenie).

Dla mieszkania w Bydgoszczy o wartości 340 000 zł składki powinny być zblizone do toruńskich, ponieważ nieruchomość w obu miastach dzieli zaledwie 50 000 zł. Jest minimalnie taniej, bo polisy mieszkaniowe zaczynają się już od 219 zł, a kończą na stawce 776 zł za 12 miesięcy ochrony.

Ubezpieczenie mieszkania za 340 000 zł w Bydgoszczy

Firma ubezpieczeniowaDodatkowo w zakresie

Roczna składka

Proama

wandalizm219 zł
Generali

wandalizm
home assistance
pakiet medyczny

239 zł

Link4

wandalizm
home assistance
OC w życiu prywatnym: 75 000 zł

373 zł
Generali

wandalizm
home assistance
pakiet medyczny
NNW psa i kota
OC w życiu prywatnym: 200 000 zł
All Risk

428 zł

Inter Polska

wandalizm
home assistance
OC w życiu prywatnym: 50 000 zł
All Risk

776 zł

Kalkulacja z 19.07.2021 r. dla mieszkania 54 m2 w Bydgoszczy (85-004), piętro środkowe, 2 lokatorów. Zakres ochrony: mury, stałe elementy i wyposażenie od zdarzeń losowych i kradzieży. Suma ubezpieczenia 45 000 zł (elementy stałe) i 30 000 (wyposażenie).

Ważne informacje

1. Zarówno w Toruniu, jak i w Bydgoszczy smog nie stanowi większego zagrożenia dla zdrowia mieszkańców

2. W Toruniu średnia pensja netto wynosi około 3 360 zł i jest o 150 zł wyższa, niż w Bydgoszczy

3. Wynajmowanie mieszkania w Bydgoszczy jest droższe, niż w Toruniu

4. Bydgoszcz ma dużą ilość terenów zielonych, które stanowią aż 35% powierzchni miasta

FAQ – Najczęściej zadawane pytania o mieszkanie w Toruniu i Bydgoszczy

 1. W którym mieście z pary Toruń-Bydgoszcz szybciej rosną ceny mieszkań?

  Na przestrzeni ostatniego roku średnia cena mkw. w Toruniu wzrosła o 4%. W tym samym okresie w Bydgoszczy wskaźnik ten wyniósł 6%. 

 2. Taniej ubezpieczę mieszkanie w Toruniu czy Bydgoszczy?

  Z racji tego, że mieszkania w Bydgoszczy i Toruniu są w zbliżonych cenach, podobne będą też koszty ubezpieczenia, jeśli porównamy ze sobą polisy dla identycznych nieruchomości w obu lokalizacjach. Położenie, owszem, może mieć wpływ na wysokość składki ubezpieczeniowej, ale jest też wiele innych czynników, od których ona zależy. Kluczowa jest wartość mieszkania i wybrany zakres ochrony, czyli liczba ryzyk w podstawie i rozszerzeń.

 3. Czy w Toruniu jest większe bezrobocie niż w Bydgoszczy?

  W kwietniu 2021 roku stopa bezrobocia w Toruniu wyniosła 4,6%, co oznacza, że w tym momencie 4400 mieszkańców tego miasta była oficjalnie bezrobotnych. W Bydgoszczy wskaźniki te to odpowiednio 3,6% i 5900 osób.