Ubezpieczenie klocków LEGO i kolekcjonerskich zabawek może nie jest oczywiste, ale stratę paru tysięcy złotych z powodu kradzieży czy zniszczenia z pewnością boleśnie odczujesz. Czy wiesz, że koszt takiej ochrony to mniej niż 100 zł rocznie? A za niewiele więcej zabezpieczysz wszystkie swoje domowe kolekcje kupione przez ciebie lub otrzymane w prezencie razem z całą nieruchomością.

Moda na LEGO i inne klocki ma się dobrze. W sprzedaży pojawiają się nowe zestawy dla dzieci, dorośli mogą zmierzyć się z zaawansowanymi konstrukcjami, a jeśli wychowali się na tego typu zabawkach, wracają w życiu dorosłym do kolekcji ze swojego dzieciństwa. Świadczą o tym setki ogłoszeń w serwisach typu Allegro, OLX i Vinted.

W sklepie internetowym LEGO najdroższy pojedynczy zestaw kosztuje 3999 zł. To zestaw AT-AT z kolekcji Ultimate Collector Series, na który czekali miłośnicy serii Star Wars. Przypomnijmy, że przed rokiem najwięcej trzeba było wydać na statek Titanic (3199,99 zł).

W serwisie Allegro ceny za nowe bądź używane zestawy sięgają kwoty 8490 zł, prywatne kolekcje na OLX są oferowane nawet na 42 000 zł, na Vinted to nawet ponad 10 000 zł. Wysoką cenę ofertową trzymają nie tylko zestawy LEGO. Mniej popularne Playmobil kosztują ponad 900 zł, a zestaw klocków Cobi to wydatek nawet 2599 zł (czołg Panzerkampfwagen VI Tiger 131) za pojedynczy zestaw.

To pokazuje, że trzymane w domu i mieszkaniu zabawki mogą być warte więcej niż sprzęt RTV i AGD, meble czy ubrania. Tego typu przedmioty możesz chronić w ramach polisy mieszkaniowej. W dalszej części artykułu dowiesz się, jak to zrobić i ile kosztuje przykładowe ubezpieczenie.

Kiedy przyda się ubezpieczenie kolekcji?

Zastanawiałeś się, co padnie łupem włamywacza w pierwszej kolejności? Najczęściej będą to przedmioty, które można szybko wynieść, są lekkie, poręczne, a przede wszystkim łatwe do spieniężenia. Wszystkie te warunki spełnia telewizor, laptop, smartfon, biżuteria, obraz, a także wiele innych elementów wyposażenia, w tym zabawki i kolekcje.

Zabawki, takie jak klocki LEGO, Cobi, Playmobil i innych producentów możesz chronić finansowo jako ruchomości domowe czy wyposażenie. Taka polisa przyda się w co najmniej w kilku sytuacjach:

Kradzież kolekcji 

Zwykle chodzi o kradzież z włamaniem, ale niektóre TU mają też w ofercie kradzież zwykłą, czyli taką, w której nie ma śladów włamania, np. wybitej szyby czy rozprutego zamka w drzwiach.

Zniszczenie kolekcji

Zdarza się, że kradzieży towarzyszy także dewastacja i na tę okoliczność również można ubezpieczyć kolekcje i przedmioty wartościowe wchodzące w skład wyposażenia.

Pożar w nieruchomości

Pożar, zalanie czy wybuch to zdarzenia losowe dostępne w pakiecie zdarzeń losowych. W tej samej polisie pakiet zdarzeń losowych dotyczy zarówno murów, stałych elementów, jak i wyposażenia. W pakiecie może być nawet ponad 20 zdarzeń, które wynikają z działalności człowieka (uderzenie pojazdu w budynek) i zjawisk atmosferycznych (wichura, gradobicie, uderzenie pioruna, upadek drzewa i masztu na dom).

Powódź i zalanie 

To również zdarzenie losowe, ale takie ryzyko zwykle należy dokupić w ramach rozszerzenia ochrony polisowej. Podobnie jest z ryzykiem przepięcia, które pozwoli uniknąć strat na sprzęcie RTV i AGD.

Pomoc po szkodzie

Zwykle pakiet usług Home Assistance przydaje się w sytuacjach nagłych, gdy trzeba wezwać ślusarza do zepsutych drzwi albo skorzystać z pomocy elektryka, stolarza czy szklarza po doznanej szkodzie na mieniu. Jak to się ma do ubezpieczenia kolekcji? Jeśli w Twoim domu czy mieszkaniu dojedzie do zdarzenia, w wyniku którego nieruchomość nie będzie nadawała się do zamieszkania czasowo lub na stałe, ubezpieczyciel zorganizuje i pokryje koszt m.in. zabezpieczenia mienia, transportu ocalałego mienia w bezpieczne miejsce, ochrony zabezpieczonego mienia.

Jak ubezpieczyć kolekcje w domu i mieszkaniu?

Jeśli posiadasz cenny zestaw klocków LEGO lub większą kolekcję, niekoniecznie związaną z zabawkami, możesz ubezpieczyć takie wyposażenie w ramach polisy mieszkaniowej.

Najłatwiej to zrobić przez porównywarkę, gdzie za pomocą 1 kalkulacji zobaczysz nawet ponad 50 ofert w różnych cenach i z różnym zakresem ochrony.

PORÓWNAJ CENY

Ubezpieczenie kolekcji to nic prostszego. Wystarczy tylko:

 • wybrać odpowiedni zakres ochrony - do wyboru masz mury, stałe elementy i wyposażenie albo samo wyposażenie;
 • dopasować interesujące Cię ryzyka - zdarzenia losowe, kradzież, powódź, przedmioty szklane, OC w życiu prywatnym, pozostałe zobaczysz w wynikach kalkulacji;
 • określić wartość całego wyposażenia - między kwotą 5000 zł a 500 000 zł;
 • zaznaczyć stosowane przez Ciebie zabezpieczenia antywłamaniowe - dzięki temu możesz oszczędzić na składce ok. 5-10%, jeśli wybierzesz ochronę od kradzieży z włamaniem;
 • porównać oferty i wybrać najkorzystniejszą dla siebie - do wyboru masz jeszcze czas trwania ochrony (1-3 lata), płatność (od razu z góry lub w ratach) i sposób płatności.
WAŻNE!
Im wyższą sumę ubezpieczenia wybierzesz dla ruchomości domowych, tym wyższa składka  wyświetli się w kalkulatorze polis mieszkaniowych.

Ile kosztuje ubezpieczenie LEGO i innych kolekcji?

Masz w domu kilka zestawów LEGO i sprawdziłeś, że są warte łącznie kilka tysięcy złotych? Byłaby to dość spora strata w razie kradzieży czy pożaru, nie licząc pozostałego wyposażenia, jak telewizor, konsola Xbox, nowa komoda czy martensy. Sprawdźmy zatem, ile kosztowałoby roczne ubezpieczenie ruchomości domowych.

Dla porównania, same ruchomości domowe o różnej wartości (20 000 zł, 50 000 zł, 100 000 zł) i wyposażenie razem z całą nieruchomością, także o różnej wartości (400 000 zł, 700 000 zł i 1 000 000 zł).

Koszt ochrony ruchomości domowych, w skład których często wchodzą prywatne kolekcje różnych przedmiotów, jest dostępny na każdą kieszeń, bo od mniej niż 100 zł rocznie. Różnica dotyczy zadeklarowanej w polisie wartości i tego, czy chcemy ubezpieczyć samo wyposażenia, czy także resztę nieruchomości

Leszek Drozdalski, ekspert ds. ubezpieczeń nieruchomości rankomat.pl

Koszt ubezpieczenia ruchomości domowych

Wartość mienia

Cena polisy za 12 miesięcy

20 000 zł wyposażenie

od 88 zł

50 000 zł wyposażenie

od 135 zł

100 000 zł wyposażenie

od 245 zł

300 000 zł mury
50 000 zł elementy stałe
50 000 zł wyposażenie

391,14 zł

600 000 zł mury
100 000 zł elementy stałe
100 000 zł wyposażenie

699 zł

800 000 zł mury
150 000 zł elementy stałe
150 000 zł wyposażenie

817 zł

Na podstawie kalkulacji rankomat.pl 15.12.2023 r. uwzględniającej zdarzenia losowe i kradzież z włamaniem.

PORÓWNAJ CENY

Ubezpieczenie kolekcji i przedmiotów wartościowych – jaka jest różnica?

Klocki LEGO i inne cenne zabawki możesz bez większych problemów ubezpieczyć jako ruchomości domowe. Jednak pamiętaj, że dla ubezpieczycieli zasady ochrony przedmiotów są powiązane z ich wartością. 

Przykładowo, w TU Generali, jeśli wartość jednostkowa przedmiotu przekracza kwotę 6000 zł, taki przedmiot jest już wartościowy. Do tego grona zaliczają się:

 • dzieła sztuki,
 • antyki,
 • porcelana unikatowa,
 • broń posiadana legalnie i przechowywana zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa,
 • trofea myśliwskie,
 • znaczki pocztowe, monety, medale, 
 • wyroby z pereł, kamieni i metali szlachetnych,
 • biżuteria (w tym zegarki),
 • zbiory kolekcjonerskie.

W praktyce posiadając takie przedmioty możesz spotkać się z odmową wypłaty odszkodowania za ich kradzież czy zniszczenie. Chyba że rozszerzysz polisę mieszkaniową o przedmioty wartościowe, których wartość została wcześniej poświadczona przez rzeczoznawcę czy dowód zakupu.

Nawet najdroższe klocki i zabawki wciąż nie są zaliczane przez ubezpieczycieli za przedmioty wartościowe (nie ma takich zapisów w dokumencie OWU), więc łatwiej i taniej je ubezpieczyć.

Gdy Twoje wyposażenie ma łącznie poważną wartość, np. ponad 200 000 zł, a mieszkasz w domu czy mieszkaniu na parterze wtedy, będziesz musiał posiadać alarm lokalny lub alarm z powiadomieniem. Taki warunek stawia Generali w przypadku ubezpieczenia ruchomości domowych od kradzieży z włamaniem.

PAMIĘTAJ!
Przy ubezpieczaniu przedmiotów powyżej pewnej wartości, np. 6000 zł niektóre firmy ubezpieczeniowe wymagają wykazu przedmiotów wartościowych oraz wycena rzeczoznawcy, eksperta domu aukcyjnego lub biegłego sądowego.

Kiedy ubezpieczenie kolekcji nie działa?

Bez względu na firmę ubezpieczeniową zawsze natkniesz się na wyłączenia odpowiedzialności, czyli wykaz sytuacji, za które ubezpieczyciel nie wypłaci Ci ani złotówki.
Kiedy zatem nie masz co liczyć na odszkodowanie za zniszczoną czy skradzioną kolekcję? Zwykle chodzi o tzw. rażące niedbalstwo, czyli niezamknięcie drzwi na klucz (kradzież zwykła), pozostawienie uchylonego okna (kradzież zwykła) albo pozostawienie włączonego żelazka, gorącego palnika (pożar).

Ubezpieczenie nie zadziała także wtedy, gdy dojdzie do:

 • zabrudzenia, zadymienia, osmolenia, przypalenia, wypalenia niezwiązanego z: pożarem, uderzeniem pioruna, przepięciem lub wybuchem;
 • naturalnego zużycia i starzenia się mienia (w tym powstałego w wyniku stopniowego pogarszania się jego właściwości, zmiany kształtu, zabrudzenia, przebarwienia, porysowania, poplamienia, wyszczerbienia lub zakurzenia);
 • długotrwałego oddziaływania wody, wilgoci, temperatury, czynnika chemicznego, mechanicznego, elektrycznego lub elektromagnetycznego;
 • szantażu, wymuszenia, sprzeniewierzenia, defraudacji lub zaginięcia mienia;
 • mycia lub czyszczenia środkami, preparatami lub urządzeniami nie przystosowanymi do tego celu lub do danej powierzchni.
WAŻNE!
Wszystkie te sytuacje są opisane w dokumencie OWU i możesz je sprawdzić jeszcze przed zakupem polisy, np. na stronie TU czy w wynikach kalkulacji porównywarki.

Co zrobić, żeby dostać odszkodowanie za kolekcję?

Jeśli chcesz dostać odszkodowanie za zniszczone lub skradzione przedmioty, w tym domowe kolekcje, pamiętaj o kilku czynnościach, które ułatwią cały proces odszkodowawczy:

1. Wyceń posiadane kolekcje

Klocki LEGO i inne kolekcje, które nie zaliczają się w ubezpieczeniach do przedmiotów wartościowych możesz wycenić samemu, ale w oparciu o rzeczywiste ceny dla danego przedmiotu, np. na podstawie ogłoszeń na portalach sprzedażowych. 

Po szkodzie ubezpieczyciel stosuje uniwersalną metodę ustalania wartości mienia według „najbardziej zbliżonego rodzaju, marki, typu, parametrów, technologii, konstrukcji, materiałów oraz takich samych wymiarów z uwzględnieniem kosztów montażu, demontażu i transportu oraz średnich cen obowiązujących w danej miejscowości, w której powstała szkoda”.

Brzmi dość zawile, więc z pewnością przyda się sporządzona lista posiadanych przedmiotów z ich zadeklarowaną wartością, którą dodatkowo uwierzytelni dowód zakupu (faktura, paragon czy historia mailowa).

2. Udowodnij ubezpieczycielowi posiadanie kolekcji

Po zakupie ubezpieczenia dla ruchomości domowych warto te ruchomości udokumentować, np. na zdjęciach. Dziś to nie problem i co najmniej kilka takich ująć dobrze trzymać w telefonie. A jeszcze bezpieczniej przesłać na swoją skrzynkę mailową.

3. Nie zwlekaj ze zgłoszeniem szkody

Po stwierdzeniu włamania, pożaru, wybuchy czy innego zdarzenia masz na ogół 3 dni, by powiadomić o tym fakcie ubezpieczyciela. Ale najpierw zawiadom odpowiednie służby (policję, pogotowie, straż pożarną) w zależności od rodzaju szkody.

4. Wyegzekwuj notatkę służbową

Jeśli szkoda wiąże się z wezwaniem policji, pogotowia czy straży pożarnej, poproś o notatkę służbową z miejsca zdarzenia. To jeden z warunków przyznania odszkodowania z polisy mieszkaniowej.

5. Wypełnij formularz 

Teraz już możesz powiadomić TU o szkodzie. Najszybszym sposobem jest wypełnienie e-formularza na stronie ubezpieczyciela. Do zgłoszenia od razu dołącz dokumentację (np. skan notatki służbowej). Jeśli ubezpieczyciel będzie potrzebował dodatkowej dokumentacji, skontaktuje się z Tobą.

6. Czekaj na wycenę szkody

O przyznaniu odszkodowania bez względu na to, czy chodzi o kradzież kolekcji, czy pożar przydomowego garażu, dowiesz się w ciągu 30 dni od momentu zgłoszenia szkody do TU. Termin ten dotyczy tzw. bezspornej części odszkodowania, bo jeśli zdarzenie wymaga wyjaśnienia dodatkowych okoliczności, czas wydania decyzji wydłuża się o kolejne 15 dni.

Gdzie ubezpieczyć klocki LEGO i inne ruchomości?

Przykładowe ceny ubezpieczenia ruchomości domowych sprawdzisz w porównywarce polis mieszkaniowych. Dzięki temu zaoszczędzisz nie tylko czas, ale i pieniądze, ponieważ oferta z identycznym zakresem to różnica nawet kilkuset złotych w skali roku.

PORÓWNAJ CENY

Pamiętaj, żeby przed podjęciem decyzji sprawdzić szczegóły ochrony w dokumencie OWU. To możliwe także z poziomu porównywarki, po wygenerowaniu przykładowych składek.

Ważne informacje

1. Jeśli posiadasz cenne zabawki i inne kolekcje, możesz je chronić z polisy mieszkaniowej w ramach ubezpieczenia ruchomości domowych

2. Dostępny zakres dla ochrony ruchomości to kradzież z włamaniem, kradzież zwykła, pożar, zalanie, powódź, jak również przydatny pakiet Home Assistance

3. Aby otrzymać odszkodowanie za klocki LEGO i zabawki innych firm, pamiętaj o wcześniejszym udokumentowaniu takich przedmiotów

4. Na wypłatę odszkodowania za zniszczoną lub skradzioną kolekcję ubezpieczyciel ma 30 dni od chwili zgłoszenia szkody

FAQ – Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie ruchomości

 1. Czy klocki LEGO można ubezpieczyć jako kolekcję prywatną?

  Dla ubezpieczycieli kolekcja to zbiór przedmiotów, gdzie pojedynczy przedmiot ma określoną wartość minimalną, np. 6000 zł (TU Generali). Klocki LEGO czy inne zabawki mogą zostać włączone do ochrony jako ruchomości domowe, dzięki czemu łatwiej uzyskać odszkodowanie za ich kradzież czy zniszczenie.

 2. Na jaką sumę ubezpieczyć kolekcje LEGO, Cobi, Playmobil, Matchbox, Barbie i innych przedmiotów?

  W porównywarce rankomat.pl dostępny zakres wynosi od 5000 zł do 500 000 zł. Warto pamiętać, aby poprawnie dopasować wartość ruchomości do ich rzeczywistej ceny. W przeciwnym razie narazimy się na niedoubezpieczenie (otrzymanie mniejszego odszkodowania) lub nadubezpieczenie (przepłacenie za składkę).

 3. Czy mogę chronić zabawki także poza miejscem zamieszkania?

  Ruchomości domowe można chronić także poza miejscem ubezpieczenia, ale wtedy otrzymamy mniejsze odszkodowanie, np. za kradzież przedmiotów z domku letniskowego. W innym przypadku trzeba liczyć się z wykupieniem dodatkowego rozszerzenia, np. od rabunku, gdy ktoś siłą lub przy użyciu broni bądź niebezpiecznego narzędzia odbierze nam przedmioty, które mamy ze sobą.

 4. Czy LEGO zyskuje na wartości?

  Na wartości zyskują tylko te klocki lub całe zestawy, które spełniają kilka wytycznych – są kompletne, posiadają instrukcję, pudełko i są rzadkie. Droższe LEGO pochodzi z lat 80., jak i nowe, o ile zostało wyprzedane z bieżącej oferty.

 5. Jak oszacować wartość lego?

  Wartość Lego łatwo sprawdzić porównując posiadany zestaw z ogłoszeniami na serwisach sprzedażowych (Allegro, OLX, Vinted, Bricklink). Widoczne tam ceny są ofertowymi, a te mogą różnić się od transakcyjnych. Prawidłowe oszacowanie wartości LEGO i innych przedmiotów pozwoli bardziej precyzyjnie określić wartość wyposażenia nieruchomości, które zamierzamy ubezpieczyć z polisy mieszkaniowej.