Padające w ostatnich latach rekordy pomiarów średniej temperatury w Polsce sprawiają, że upał potrafi być wyjątkowo dokuczliwy nie tylko na zewnątrz, ale także w domu czy mieszkaniu. Istnieją na szczęście sposoby, które mogą pomóc uporać się z wysoką temperaturą. Poznaj kilka z nich i ciesz się chłodnym powietrzem nawet w środku lata.

Największe upały jeszcze przed nami - najczęściej zaczynają się w drugiej połowie czerwca, ale mogą towarzyszyć nam nawet do połowy września. Wysokie temperatury w mieszkaniu bywają uciążliwe. Część osób stawia na domowe sposoby, inni rozważają zainwestowanie w odpowiedni sprzęt, który przynosi ulgę, gdy ciepło w domu nie odpuszcza. Poniżej dowiesz się, co możesz zrobić w czasie wysokich temperatur, by gorące powietrze nie utrudniało Ci codziennego funkcjonowania.

TU SPRAWDZISZ CENY

Czy czekają nas upały?

Ubiegły rok w Polsce był niezwykle gorący i niewiele brakowało, by pod tym względem również rekordowy. Zgodnie z danymi, które przedstawiła unijna Służba ds. Zmian Klimatu - rok 2023 był uznany za najgorętszy w historii. Średnia zanotowana temperatura występująca na Ziemie zwiększyła się o 1,48 st. C.

W Polsce również wzrosła średnia temperatura powietrza, a pomiary wskazywały, że wynosiła ona 10 st. C, czyli wzrost wynosił 1,3 st. C. Pod tym względem 2023 rok nie pobił roku 2019, gdzie wynik był wyższy o 0,2 st. C, jednak należy tutaj podkreślić, że ta różnica nie była wcale duża.

Najwyższą zanotowaną w ubiegłym roku temperaturą była wynosząca 35,7 st. C, która została zanotowana w sierpniu w Ostrołęce.

Promienie słoneczne i nieustające ciepło, są bardzo szkodliwe, a dla wielu osób -  chorych lub starszych mogą być również niebezpieczne dla zdrowia. Zobacz, co możesz zrobić, by przetrwać upał w domu. 

PAMIĘTAJ!
Upały mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia! Bardzo ważne jest, by w tym czasie pamiętać o odpowiednim nawodnieniu oraz ochronie skóry przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. 

Jak ochłodzić mieszkanie w upalne dni?

Aby przetrwać upały, samo wietrzenie mieszkania nie pomoże. Warto poznać kilka innych sposobów na to, by poradzić sobie z wysokimi temperaturami. Oczywiście, temperatura pomieszczenia zależy od wielu różnych czynników, np. lokalizacji (tereny górskie, nadmorskie, północna czy południowa część kraju, mieszkanie blisko parku lub okna od zachodniej strony), rodzaju budynku (stare budownictwo często stosowało grube mury, duże czy małe okna, przeszklona loggia) oraz tego, czy mieszkasz na parterze czy pod dachem, ile osób zamieszkuje lokal lub ile sprzętów RTV i AGD na co dzień pracuje w mieszkaniu.

Nie wpuszczaj upału przez okna!

Wydawać by się mogło, że wietrzenie mieszkania w czasie upału jest konieczne, by była stała cyrkulacja powietrza. To jednak spory błąd. 

W czasie letnich upałów mieszkanie należy wietrzyć w nocy oraz w godzinach porannych i wieczornych, kiedy temperatury są najniższe. W ciągu dnia okna powinny być pozamykane, by gorące powietrze nie dostawało się do środka pomieszczenia. Dzięki temu uda Ci się obniżyć temperaturę w mieszkaniu o kilka stopni.

Pomyśl o odpowiedniej osłonie

Dobrym rozwiązaniem mogą być również zasłony, które zabezpieczą mieszkanie przed dostaniem się ciepła do środka. 

Jednym z rozwiązań są zasłony zaciemniające, jednak nie wszystkie chronić będą przed promieniowaniem słonecznym. Lepszy efekt zapewnią żaluzje zewnętrzne, które ograniczą dopływ ciepła do mieszkania. Zewnętrzne rolety w gorące dni zapewnią niższe temperatury w mieszkaniu. Koszt rolety, w zależności od rodzaju oraz ich ilości, może wynosić od kilkuset do kilku tysięcy złotych za sztukę.

Wiatrak, wentylator lub klimatyzator?

Dobrym rozwiązaniem w wielu mieszkaniach mogą okazać się mniejsze sprzęty typu wiatrak, wentylator lub klimatyzator. Pomocny może być również oczyszczacz powietrza z funkcją chłodzenia.

Koszt takich sprzętów zaczyna się od około 50 zł, a ich dostępność jest naprawdę spora, choć w okresie największych upałów zdarza się, że w sklepach z elektroniką wiatraki czy wentylatory są całkowicie wyprzedane.

Jeśli masz wiatrak w swoim mieszkaniu, postaw przed nim koniecznie miskę, w której znajdują się zimna woda lub kostki lodu. Pomoże to schłodzić pomieszczenie i przyniesie ogromną ulgę. 

Klimatyzacja w mieszkaniu?

W budynkach użyteczności publicznej najczęściej stosuje się klimatyzację i jest to rozwiązanie coraz częściej wybierane przez Polaków. Osłony zewnętrzne czy mniejsze urządzenia elektryczne obniżą temperaturę zaledwie o kilka stopni, natomiast klimatyzacja zapewni znacznie chłodniejsze powietrze, którym dodatkowo możesz sterować i ustawiać je według własnych preferencji.

Ceny klimatyzacji są zależne zarówno od modelu, kosztów montażu, jak i metrażu mieszkania, które chcesz chronić na wypadek upałów. Dzięki klimatyzacji przebywanie w pomieszczeniach, gdy na zewnątrz jest upał, jest znacznie przyjemniejsze. Jest to jednak już znacznie droższy wydatek, który może kosztować zarówno kilka, kilkanaście, jak kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Pamiętaj, by chronić sprzęty w swoim domu

Masz w domu wentylator sufitowy, system klimatyzacji lub inne sprzęty, które pomagają Ci przetrwać w pomieszczeniu w czasie upałów? Pamiętaj, że urządzenia elektryczne mogą zostać objęte ochroną polisową przez ubezpieczenie mieszkania

Ubezpieczenie może obejmować:

 • uszkodzenie sprzętu z powodu działań zjawisk atmosferycznych (powódź, ulewa, wichura),
 • zalania (np. awaria hydrauliczna u sąsiada),
 • pożar,
 • przepięcia (np. podczas ładowania baterii),
 • kradzież z włamaniem,
 • Home Assistance (bezpłatna pomoc serwisowa, gdy dojdzie do awarii urządzenia w naszym mieszkaniu).

Wypowiedź eksperta

Upał w domu może być dla Ciebie bardzo dokuczliwy, ale awaria klimatyzacji lub jej uszkodzenie z powodu zalania sąsiada może bardzo utrudnić gorące dni. Rozważ zakup odpowiedniej polisy mieszkaniowej z najlepszą ochroną również dla Twoich sprzętów. Dzięki temu w czasie upałów w mieszkaniu wszystko będzie odpowiednio zabezpieczone.
Michał Ratajczak, Specjalista ds. ubezpieczeń nieruchomościMichał Ratajczak, Specjalista ds. ubezpieczeń nieruchomości

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

Ubezpieczenie mieszkania może kosztować rocznie zarówno 100, jak i 1000 zł. Cena polisy zależy od wartości nieruchomości oraz tego, co jeszcze chcesz ubezpieczyć w mieszkaniu. Na wysokość składki wpływa również to, jak mieszkanie jest zabezpieczone (np. czy w oknach zamontowane są rolety antywłamaniowe czy żaluzje drewniane, czy budynek posiada monitoring, domofon itd.)

Poniżej zestawiliśmy koszt ubezpieczenia dla dwóch mieszkań w 100-tysięcznym mieście. Pierwsze z nich to mieszkanie o powierzchni wnętrza 38m2 o wartości 320 000 zł, gdzie wartość wyposażenia ustalono na kwotę 50 000 zł.

Drugie mieszkanie w tym samym mieście to lokal o powierzchni 90m2, którego wartość wynosi 700 000 zł, dla którego wartość wyposażenia to 150 000 zł.

Ile zapłacisz za ubezpieczenie mieszkania 38m2

TU

Dodatkowa ochrona

Składka roczna od

Proama

Home Assistance, powódź, dewastacja

373 zł

Generali

Home Assistance, powódź, dewastacja, pakiet medyczny

403 zł

Link4

Home Assistance, powódź, dewastacja, All Risk

435 zł

Europa

Home Assistance, powódź, dewastacja, All Risk

436 zł

Mtu24.pl

Powódź, dewastacja

544 zł

Wiener

Home Assistance, powódź, dewastacja

553 zł

Generali

Home Assistance, powódź, dewastacja, NNW dla psa i kota, pakiet medyczny, przedmioty szklane, All Risk

585 zł

UNIQA

Home Assistance, powódź, dewastacja, pakiet medyczny

589 zł

INTER Ubezpieczenia

Home Assistance, powódź, dewastacja

636 zł

Benefia

Home Assistance, powódź, dewastacja

712 zł

UNIQA

Home Assistance, powódź, dewastacja, pakiet medyczny, przedmioty szklane, All Risk

814 zł

Benefia

Home Assistance, powódź, dewastacja, przedmioty szklane, All Risk

887 zł

Ile zapłacisz za ubezpieczenie mieszkania 90m2

Proama

Home Assistance, powódź, dewastacja

508 zł

Link4

Home Assistance, powódź, dewastacja

805 zł

Generali

Home Assistance, powódź, dewastacja, NNW dla psa i kota, pakiet medyczny, przedmioty szklane, All Risk

845 zł

UNIQA

Home Assistance, powódź, dewastacja, pakiet medyczny

872 zł

Mtu24.pl

Powódź, dewastacja

1098 zł

Benefia

Home Assistance, powódź, dewastacja

1207 zł

UNIQA

Home Assistance, powódź, dewastacja, przedmioty szklane, pakiet medyczny, All Risk

1236 zł

Benefia

Home Assistance, powódź, dewastacja, przedmioty szklane, All Risk

1509 zł

Tabela 1. Opracowane własne na podstawie kalkulacji z dnia 17.06.2024 r.

TU SPRAWDZISZ CENY

Gdzie znaleźć odpowiednią ochronę?

Ubezpieczenie mieszkania, które może zabezpieczyć również jego wyposażenie i sprzęty, możemy wybrać samodzielnie. Na rynku ubezpieczeniowym jest wiele ofert do wyboru, dzięki czemu łatwiej skonstruować ochronę dopasowaną do indywidualnych potrzeb.

Porównanie możesz zrobić samodzielnie lub z pomocą porównywarki ubezpieczeniowej. To narzędzie, które ułatwi dotarcie do odpowiedniej polisy, a także pozwoli sporo zaoszczędzić. Najlepszym sposobem jest wypełnienie formularza i zaznaczenie opcji, które najbardziej Cię interesują. Należy również doprecyzować informacje dotyczące samej nieruchomości, dzięki czemu otrzymasz oferty najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb. 

TU SPRAWDZISZ CENY

Ważne informacje

1. W ostatnich latach obserwowany jest wzrost temperatury średniej w ciągu roku, co powoduje, że w sezonie letnim fala upałów również bywa bardziej odczuwalna i dokuczliwa

2. Mieszkanie w trakcie cieplejszych dni można zabezpieczać przez domowe sposoby (zamykanie okien, miska z zimną wodą lub kostkami lody, zasłony zaciemniające) oraz przez zakup odpowiednich sprzętów (wiatrak, klimatyzator lub klimatyzacja)

3. Posiadane sprzęty mogą wchodzić w zakres ubezpieczenia mieszkania

4. Przed zakupem konkretnej polisy zawsze należy porównać dostępne oferty, by nie przepłacić i znaleźć najbardziej dopasowaną ofertę

FAQ – Najczęściej zadawane pytania o to, jak przetrwać upały

 1. Jak radzić sobie z upałem w mieszkaniu?

  W mieszkaniu możesz radzić sobie poprzez domowe sposoby - np. przez zamykanie okien, zasłanianie okien, ale i przez zakup odpowiednich sprzętów, które skutecznie wprowadzają powietrze o niższej temperaturze (np. klimatyzacja).

 2. Jak schłodzić pokój bez klimatyzacji?

  Upał w mieszkaniu może być trudny do wytrzymania, jeśli nie posiadasz klimatyzacji. Warto jednak zdecydować się na wiatrak, wentylator lub klimatyzator, który pomoże schłodzić powietrze.

 3. Ile kosztuje klimatyzacja?

  Za samą klimatyzację zapłacisz około 2500-5000 zł, w zależności od modelu, metrażu mieszkania oraz lokalizacji, w jakiej mieszkasz. Do ceny należy jednak doliczyć usługę montażu.

 4. Ile kosztuje wentylator?

  Najtańszy wentylator biurkowy to koszt rzędu 50-60 zł. Maksymalnie, w zależności od rodzaju oraz funkcji (mogą np. oczyszczać powietrze w pomieszczeniu) zapłacisz za niego kilkaset, a nawet kilka tysięcy złotych.

 5. Czy posiadanie klimatyzacji wpływa na koszt ubezpieczenia mieszkania?

  Tak, choć nieznacznie. Do wyliczenia składki polisowej potrzebna jest szacunkowa wartość mieszkania. W sytuacji, gdy posiadasz klimatyzację, wartość nieruchomości może być nieco wyższa.