We Wrocławiu więcej zarobimy, ale i więcej zapłacimy za mieszkanie czy przedszkole dla dziecka. Poznań jest bardziej zielony, ale ma gorszą jakość powietrza. Sprawdź, które z miast zwyciężyło w naszym zestawieniu i gdzie lepiej zamieszkać.

Pojedynek Miast to seria artykułów na Rankomat.pl, w której porównujemy ze sobą największe wybrane miasta Polski pod względem poziomu życia i ewentualnej przeprowadzki. Mamy na uwadze, że coraz więcej osób pracuje zdalnie i nie musi wiązać miejsca zatrudnienia z miejscem zamieszkania.

Pojedynkowe pary dobraliśmy według klucza: dystans do 200 kilometrów, podobna wielkość i rywalizacja o dominację w regionie. Zestawiliśmy już ze sobą Łódź i Warszawę, a także Toruń z Bydgoszczą. Tym razem w szranki stają WrocławPoznań.

Miasta oceniamy w 10 kluczowych dla mieszkańców kategoriach, bazując na konkretnych liczbach i statystykach (numbeo.com, raporty GUS i szybko.pl).

 • jakość powietrza (wskaźnik PM2,5),
 • poczucie bezpieczeństwa (w ocenie mieszkańców),
 • opieka medyczna (poziom zadowolenia pacjentów),
 • ceny posiłków na mieście (w restauracjach),
 • komunikacja (ceny biletów jednorazowych i miesięcznych),
 • przedszkola (koszty miesięczne),
 • zarobki (wysokość miesięcznej pensji netto),
 • wynajem mieszkania (ceny najmu + opłaty stałe),
 • rynek nieruchomości (średnie ceny mieszkań),
 • zieleń miejska (odsetek terenów zielonych w mieście).

Nieznacznie lepiej oddycha się we Wrocławiu

Jakość powietrza w danym miejscu można mierzyć na kilka sposobów, ale najczęściej bierze się przy tym pod uwagę wskaźnik PM2,5. Odnosi się on do stężenia cząsteczek o wielkości 2,5 mikrometra oraz mniejszych – to właśnie one mają największy wpływ na ludzkie zdrowie.

Wyniki oficjalnych badań z 2019 roku wskazują, że w dominującej części Wrocławia wskaźnik PM2,5 wykazywał od 14,1 do 16, podczas gdy w Poznaniu było to 16,1-18. Im wyższe stężenie, tym gorzej.

W obu przypadkach nie są to złe liczby, ponieważ w rozpatrywanej skali skrajnie niezdrowe stężenie cząsteczek zaczyna się od 100 PM2,5. Niemniej jednak w europejskich miastach z najczystszym powietrzem średnie roczne stężenie mieści się w granicach 3-4. Trzeba też wziąć pod uwagę, że różnych porach roku stężenia się zmieniają, a zimą bywają zdecydowanie wyższe, niż latem.

Pierwszą z naszych kategorii wygrywa stolica Dolnego Śląska.

Roczna skala zanieczyszczenia powietrza (PM2,5)

Wrocław

Poznań

14,1 - 16

16,1 - 18

Tabela 1. Źródło: gios.gov.pl (stan na 2019 r.).

Oba miasta raczej bezpieczne, ale Poznań bardziej

Na ogólny wskaźnik poczucia bezpieczeństwa przyjęty przez portal numbeo.com składa się kilka kategorii, w których mieszkańcy ocenili swoje małe ojczyzny pod kątem zagrożenia kradzieżą mienia i auta, napadem, atakiem fizycznym czy napaścią na tle rasistowskim, religijnym i etnicznym.

W tej kategorii oba miasta uzyskały co najmniej zadowalające wyniki, a o ostatecznym zwycięstwie przesądziła minimalna różnica. 71% mieszkańców Wrocławia oceniło, że czuje się w swoim mieście bezpiecznie, podczas gdy w stolicy Wielkopolski wskaźnik ten wyniósł 72%.

Punkt dla Poznania.

Poziom poczucia bezpieczeństwa mieszkańców na terenie miasta

Wrocław

Poznań

71%

72%

Tabela 2. Źródło: numbeo.com (stan na: 05.07.2021 r.).

Lepiej leczyć się we Wrocławiu

Kompetencje personelu medycznego, koszty leczenia, podejście do pacjenta czy okres oczekiwania na zabiegi oraz badania – m. in. takimi kryteriami kierowały się osoby oceniające poziom opieki medycznej w swoich miastach.

W tej kategorii rywalizacja także była bardzo wyrównana, a o ostatecznym zwycięstwie zadecydował 1% głosów. We Wrocławiu zadowolenie z lokalnej opieki medycznej zadeklarowało 54%, a w Poznaniu 53%.

Zwycięża więc stolica Dolnego Śląska.

Poziom opieki medycznej – bez podziału na publiczną i prywatną

Wrocław

Poznań

54%

53%

Tabela 3. Źródło: numbeo.com (stan na: 05.07.2021 r.).

We Wrocławiu zjesz na mieście za takie same pieniądze, jak w Poznaniu

W każdym dużym mieście znajdziemy zarówno tanie bary szybkiej obsługi, jaki i drogie restauracje. Porównując ceny posiłków „na mieście” wzięliśmy pod uwagę trzydaniowy obiad dla dwóch osób w średniej klasy lokalu.

Co ciekawe, zarówno w Poznaniu, jak i Wrocławiu za taki posiłek zapłacimy mniej więcej tyle samo – 120 zł.

Mamy więc pierwszy remis.

Ceny posiłków na mieście
(trzydaniowy obiad dla 2 osób w średniej klasy restauracji)

Wrocław

Poznań

120 zł

120 zł

Tabela 4. Źródło: numbeo.com (stan na: 05.07.2021 r.).

Wrocław z tańszą komunikacją publiczną

W dużych miastach, jakimi bez wątpienia są Wrocław i Poznań, poruszanie się komunikacją miejską to często najsensowniejsze rozwiązanie. W stolicy Wielkopolski zapłacimy więcej zarówno za jednorazowy bilet (4 zł do 3,40 zł we Wrocławiu), jak i za miesięczny imienny (119 zł do 110 zł). Kwoty te odnoszą się do biletów normalnych, czyli nie uwzględniają żadnych zniżek.

Jeśli chodzi o komunikację publiczną, dwa do zera dla Wrocławia.

Ceny komunikacji publicznej - bilet jednorazowy i miesięczny

Wrocław

Poznań

Jednorazowy bilet

3,40 zł

4 zł
Miesięczny bilet (imienny)

110 zł

119 zł

Tabela 5. Źródło: ztm.poznan.pl, wroclaw.pl (stan na: 05.07.2021 r.).

Przedszkola we Wrocławiu trochę tańsze

Wszyscy rodzice muszą się liczyć z wydatkami na dziecko, jednak w niektórych miastach są one wyższe, niż w pozostałych. Dotyczy to m. in. prywatnych przedszkoli, w których miesięczne stawki są uzależnione od lokalnych realiów rynkowych.

Prywatne przedszkola we Wrocławiu są nieco tańsze od poznańskich – średnio trzeba za nie zapłacić 1056 zł miesięcznie. W Poznaniu kwota ta jest o ponad 40 wyższa (1094 zł).

Zwycięża Wrocław, chociaż trudno powiedzieć, że w tym mieście koszty związane z opieką przedszkolną są jakoś szczególnie niskie.

Miesięczna opłata w prywatnym przedszkolu – za 1 dziecko

Wrocław

Poznań

1056 zł

1094 zł

Tabela 6. Źródło: numbeo.com (stan na: 05.07.2021 r.).

We Wrocławiu zarobisz o 10% więcej

Zarobki to kluczowa sprawa dla każdego, kto chce przeprowadzić się do innego miasta. W Poznaniu średnia miesięczna pensja netto to 3 198 zł. We Wrocławiu płacą lepiej, bo 3 573 zł na miesiąc. Różnica nie jest może szczególnie wysoka, ale na pewno zauważalna, bo średnio jest to ponad 10%, co w przeliczeniu na złotówki daje 375 zł.

W tej kategorii wyraźne zwycięstwo Wrocławia.

Zarobki zarobkami, ale dla domowego budżetu równie ważne są koszty, jakie ponosi się w skali miesiąca. Liczby opisane w tej kategorii trzeba więc zestawić z innymi ekonomicznymi czynnikami, żeby uzyskać pełen obraz sytuacji w danym mieście.

Zarobki – średnia miesięczna pensja netto

Wrocław

Poznań

3573 zł

3198 zł

Tabela 7. Źródło: numbeo.com (stan na: 05.07.2021 r.).

Wynajem i czynsze wyższe we Wrocławiu

Życie w nowym mieście rozpoczyna się zazwyczaj od wynajęcia mieszkania i raczej mało osób decyduje się od razu na zakup własnego lokum. Jak więc wygląda kwestia wynajmu w pojedynkujących się miastach?

Jeśli chcemy wynająć kawalerkę w okolicach centrum Wrocławia, to musimy się liczyć z miesięcznymi wydatkami rzędu 2 734 zł. Identyczne lokum na peryferiach stolicy Dolnego Śląska średnio kosztuje 2 130 zł. W obu przypadkach Poznań jest tańszy o około 5-6% – średnie ceny na poziomie 2 573 zł i 2 016 zł.

Do kosztów najmu trzeba jeszcze doliczyć stałe opłaty, czyli prąd, ogrzewanie, wodę czy śmieci. W tym przypadku Poznań i Wrocław są bardzo zbliżone cenowo – odpowiednio 697 zł  i 704 zł. Raptem o 1%, ale w tej podkategorii też wygrywa Poznań.

Reasumując, i koszty najmu, i stałe opłaty są nieco niższe w Poznaniu, który zwycięża w tej kategorii.

Ceny wynajmu mieszkania - miesięczny czynsz i rachunki

Wrocław

Poznań

Miesięczny wynajem kawalerki w centrum

2734 zł

2537 zł
Miesięczny wynajem kawalerki poza centrum

2130 zł

2016 zł
Miesięczne opłaty dla mieszkania o powierzchni 85 mkw
(prąd, ogrzewanie, woda, śmieci)

704 zł

697 zł

Tabela 8. Źródło: numbeo.com (stan na: 29.06.2021 r.).

Mieszkanie w Poznaniu kupisz taniej

A gdybyśmy chcieli jednak od razu kupić własne lokum, to ile by nas to kosztowało?

W lipcu 2021 roku w Poznaniu przeciętne mieszkanie kosztowało 397 000 zł, a we Wrocławiu 459 000 zł. Dodajmy, że średnia cena mkw. w stolicy Wielkopolski to 7 928 zł, a w największej aglomeracji Dolnego Śląska 8 542 zł.

Niestety, i w Poznaniu, i we Wrocławiu trudno o tanie mieszkania, chociaż oczywiście nieruchomości i tak są w tych miastach tańsze, niż w Warszawie, Krakowie czy Sopocie. W każdym razie, w tej kategorii wygrywa Poznań i to ze sporą przewagą.

Ceny mieszkań - średnie stawki ofertowe

Wrocław

Poznań

459 000 zł

397 000 zł

Tabela 9. Źródło: numbeo.com (stan na: 05.07.2021 r.).

Więcej zieleni nad Wartą niż nad Odrą

Chyba każdy z nas chciałbym mieszkać w zielonym mieście, ale w dzisiejszych czasach liczba skwerów, parków i klombów maleje, bo w aglomeracjach każdy metr kwadratowy jest na wagę złota. Jak pod tym względem prezentują się stolice Wielkopolski i Dolnego Śląska?

Niestety, w obu przypadkach wyniki nie są najlepsze. Powierzchnia lasów i terenów zielonych w obszarze Poznania to 18%, a we Wrocławiu wskaźnik ten jest jeszcze niższy, bo wynosi raptem 13%. Dla porównania, zdarzają się w Polsce miasta, w których ponad 50% powierzchni stanowi zieleń.

Tak czy inaczej, w ostatniej z naszych kategorii wygrywa Poznań.

Powierzchnia lasów i terenów zielonych ba terenie miasta

Wrocław

Poznań

13%

18%

Tabela 9. Źródło: Bank Danych Lokalnych GUS (stan na 2020 r.).

Wrocław czy Poznań – które miasto jest lepsze do mieszkania?

W pojedynku stolic Dolnego Śląska i Wielkopolski zwycięża Wrocław, ponieważ okazał się lepszy w 5 kategoriach: jakość powietrza, opieka medyczna, komunikacja, przedszkola i zarobki.

Poznań zwyciężył w 4 kategoriach: bezpieczeństwo, wynajem, ceny mieszkań i zieleń miejska.

W kategorii, w której porównywaliśmy ceny posiłków w restauracjach, padł remis.

Chociaż zarówno Poznań, jak i Wrocław, są miastami bardzo charakterystycznymi i unikalnymi, to jednak można je pod wieloma względami porównać. Widać to chociażby po części kategorii, w których toczył się nasz pojedynek. Raz wygrywała stolica Wielkopolski, drugi stolica Dolnego Śląska, ale rzadko kiedy różnice były wyraźne, a w jednej z kategorii padł nawet remis, co raczej rzadko się zdarza. Chociaż naszą rywalizację ostatecznie wygrał Wrocław, to wiele osób, i to nie tylko poznaniaków, postawiłoby na stolicę Wielkopolski

Michał Ratajczak, ekspert RankomatMichał Ratajczak, ekspert Rankomat

Pojedynek Miast: Wrocław-Poznań

KategoriaWrocław

Poznań

Jakość powietrza+

Poczucie bezpieczeństwa

+

Opieka medyczna

+

Ceny posiłków na mieście

remisremis

Komunikacja

+

Opłata za przedszkole

+

Zarobki miesięczne netto

+

Koszt wynajmu mieszkania

+

Ceny mieszkań

+

Zieleń miejska

+

Łącznie

WROCŁAW
lepszy do mieszkania w 5 kategriach
POZNAŃ
lepszy do mieszkania w 4 kategoriach

Wrocław czy Poznań – gdzie taniej ubezpieczysz mieszkanie?

Sprawdziliśmy również, ile kosztuje ubezpieczenie przeciętnego mieszkania w obu omawianych miastach. Przypomnijmy, że średnia cena mkw. w Poznaniu to 7 928 zł, a we Wrocławiu 8542 zł (liczby za szybko.pl, według stanu na 5 lipca 2021 r.). W takim razie 50-metrowy lokal w stolicy Wielkopolski kosztuje średnio 396 400 zł, a w stolicy Dolnego Śląska 427 100 zł. Jest to o tyle istotne, że cena nieruchomości jest jednym z najważniejszych czynników kształtujących wysokość składki ubezpieczeniowej.

Za ubezpieczenie mieszkania w Poznaniu zapłacimy od 212 zł do 550 zł w skali roku. Średni koszt takiej polisy wynosi z kolei 304 zł rocznie.

Ubezpieczenie 50-metrowego mieszkania w Poznaniu

Firma ubezpieczeniowaDodatkowo w zakresie

Roczna składka

Proama

wandalizm212 zł
Europa

wandalizm
home assistance

236 zł

Generali

wandalizm
home assistance
pakiet medyczny

249 zł
Link4

wandalizm
home assistance

265 zł

mtu24.plwandalizm

314 zł

Inter Polska

wandalizm
home assistance

550 zł

Kalkulacja z 20.07.2021 r. dla mieszkania 50 m2 w Poznaniu, piętro środkowe, 3 lokatorów. Zakres ochrony: mury, stałe elementy i wyposażenie od zdarzeń losowych, powodzi i kradzieży. Suma ubezpieczenia 50 000 zł (elementy stałe) i 30 000 (wyposażenie).

Koszty ubezpieczenia mieszkania o ww. parametrach we Wrocławiu wahają się w granicach 217-567 zł w skali roku, co daje średnią na poziomie 319 zł. Jest ona więc o 15 zł wyższa, niż w przypadku Poznania. Ta różnica pokazuje, jaki wpływ na cenę polisy ma wartość nieruchomości, na którą to z kolei wpływa lokalizacja.

Ubezpieczenie 50-metrowego mieszkania we Wrocławiu

Firma ubezpieczeniowaDodatkowo w zakresie

Roczna składka

Proama

wandalizm217 zł
Generali

wandalizm
home assistance
pakiet medyczny

241 zł

Europa

wandalizm
home assistance

249 zł
mtu24.pl

wandalizm

319 zł

Link4wandalizm
home assistance

322 zł

Inter Polska

wandalizm
home assistance

567 zł

Kalkulacja z 20.07.2021 r. dla mieszkania 50 m2 we Wrocławiu, piętro środkowe, 3 lokatorów. Zakres ochrony: mury, stałe elementy i wyposażenie od zdarzeń losowych, powodzi i kradzieży. Suma ubezpieczenia 50 000 zł (elementy stałe) i 30 000 (wyposażenie).

Ważne informacje

1. Poznań ma większy odsetek terenów zielonych od Wrocławia, ale w skali roku bardziej zanieczyszczone powietrze

2. We Wrocławiu średnia miesięczna pensja netto jest wyższa o 10% względem Poznani

3. We Wrocławiu, w porównaniu do Poznania, mieszkanie i drożej wynajmiemy, i drożej kupim

4. Wartość mieszkania przekłada się na składkę polisy mieszkaniowej, więc ta częściej będzie droższa we Wrocławiu

FAQ – najczęściej zadawane pytania o mieszkanie we Wrocławiu i Poznaniu

 1. W którym mieście z pary Wrocław-Poznań szybciej rosną ceny mieszkań?

  W ostatnich 12 miesiącach średnia cena mkw. w Poznaniu zwiększyła się o 1%, podczas gdy we Wrocławiu wskaźnik ten wzrósł o 3%.

 2. Czy w Poznaniu jest większe bezrobocie niż we Wrocławiu?

  W kwietniu 2021 roku stopa bezrobocia w obu miastach była porównywalna, z niewielkim wskazaniem na rzecz Poznania. W stolicy Wielkopolski wynosiła ona 2,1%, a we Wrocławiu 2,6%. W przełożeniu na konkretną liczbę bezrobotnych daje to 7 600 osób bez pracy w Poznaniu i 10 300 we Wrocławiu. Są to oficjalne statystyki, czyli odnoszące się do osób zarejestrowanych w urzędzie pracy.

 3. Co poza lokalizacją wpływa na cenę polisy mieszkaniowej?

  Jak wspominaliśmy, lokalizacja nieruchomości przekłada się na jej wartość rynkową, a ta wpływa na koszt ubezpieczenia. Drugim z kluczowych parametrów kształtujących cenę ubezpieczenia jest zakres ochrony, czyli liczba ryzyk w podstawie i rozszerzeń. Istotna jest również polityka danego towarzystwa, historia ubezpieczenia, okresowe promocje czy zabezpieczenia własne (w przypadku ryzyk kradzieżowych). Wysokość składki może wzrosnąć także, jeśli ubezpieczony budynek położony jest na terenie zalewowym czy też ma palną konstrukcję.