Nasi Klienci oceniają PZU na
2,29
Zostaw opinię

Autocasco w PZU, odmiennie niż w przypadku OC, chroni ubezpieczony pojazd od różnego rodzaju zdarzeń i ryzyk. Chroniony jest nie tylko sam pojazd, ale też jego wyposażenie fabryczne oraz dodatkowe, jeżeli właściciel pojazdu zgłosi taką część.

Porównaj ceny AC  »

Ubezpieczenie to zapewni wypłatę odszkodowania nie tylko w razie kolizji lub wypadku, ale także wtedy, gdy pojazd zostanie uszkodzony przez osobę trzecią, przebiegające przez drogę zwierzę lub też inne zdarzenia losowe.

Co obejmuje i jaką ochronę zapewnia ubezpieczenie AC w PZU? 

Ubezpieczenie PZU Auto AC chroni samochód przed wieloma ryzykami. PZU może w ramach autocasco naprawić pojazd lub wypłacić Ci odszkodowanie w razie wystąpienia następujących rodzajów szkód:

Kolizja lub wypadek drogowy

Jeśli wybierzesz polisę AC w PZU, ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy i części zamiennych, jeśli samochód zostanie uszkodzony wskutek:

 • stłuczki,
 • upadku gałęzi na karoserię, w wyniku czego dojdzie do wgniecenia karoserii,
 • uszkodzenia auta przez burzę, grad lub inne zjawisko pogodowe,
 • uszkodzenia wyposażenia samochodu.

Kradzież samochodu

Otrzymasz odszkodowanie z autocasco w PZU, jeśli:

 • ktoś ukradnie Twój samochód,
 • skradzione zostaną części lub elementy wyposażenia samochodu, np. radio, felgi,
 • samochód zostanie zniszczony podczas włamania bądź jego próby.

Warto wiedzieć, że zgodnie z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU), standardowe AC nie chroni przed kradzieżą samochodu na terytorium, Rosji, Białorusi, Ukrainy i Mołdawii. Jednak za dopłatą można rozszerzyć zakres ochrony autocasco w PZU.

W przypadku zdarzeń losowych, których skutkiem jest uszkodzenie pojazdu

Polisa AC w PZU chroni samochód nie tylko w razie stłuczki lub przed kradzieżą. W ramach autocasco ubezpieczyciel może również zapewnić ochronę przed:

 • uszkodzeniem kabli przez gryzonie,
 • uszkodzeniem chłodnicy podczas jazdy, np. w wyniku wtargnięcia dzika na jezdnię,
 • samochód ulegnie uszkodzeniu w wyniku upadku drona na karoserię,
 • wpadnięciem samochodu do przerębla.

Kto może kupić polisę AC w PZU? 

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, a autocasco jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Zwykle warto taniej kupić obie polisy w pakiecie, aby zapewnić kompleksową ochronę własnemu samochodowi. PZU Auto AC może być interesującą ofertą dla właścicieli pojazdów, którzy obawiają się ich kradzieży, uszkodzenia lub zniszczenia.

Pamiętaj, że obowiązkowa polisa OC chroni Ciebie, jeśli spowodujesz wypadek lub kolizję drogową. Wówczas ubezpieczyciel wypłaci z niej odszkodowanie, naprawi samochód lub pokryje koszty leczenia osób poszkodowanych. Dzięki temu nie będziesz musiał tego robić z własnej kieszeni. Jednocześnie jednak, gdy w zdarzeniu zostanie uszkodzone Twoje auto, to OC nie zadziała i będziesz musiał zapłacić samodzielnie. Przed wysokim wydatkiem może Cię uchronić dodatkowe AC, w którego ramach PZU pokryje koszty naprawy Twojego pojazdu.

Jakie są warianty likwidacji szkody w AC w PZU? 

PZU oferuje trzy warianty likwidacji szkody z ubezpieczenia AC, czyli serwisowy, optymalny i partnerski. Sprawdźmy, jakie są pomiędzy nimi różnice:

Wariant serwisowy

Przeznaczony jest dla kierowców, którzy są przywiązani do marki swojego samochodu i cenią jakość usług Autoryzowanych Stacji Obsługi (ASO). W razie uszkodzenia auta, w wariancie serwisowym naprawa zostanie wykonana przy użyciu części oryginalnych.

Wariant optymalny

Przeznaczony dla kierowców, którzy lubią unikać zbędnych wydatków. W wariancie optymalnym do naprawy uszkodzonego samochodu zostaną użyte części zamienne, czyli nie oznaczone marką producenta auta. Jednak jednocześnie w niższej cenie zapewnią porównywalną jakość do części oryginalnych.

Wariant partnerski

Może być interesującą opcją dla kierowców, którzy chcieliby kupić tanie AC. W jego ramach można naprawić samochód przy użyciu części oryginalnych bez pomniejszania ceny o tzw. amortyzację (zużywanie części wraz ze wzrostem wieku pojazdu). Jednak PZU wymaga skorzystania z usług jednego z warsztatów partnerskich ubezpieczyciela.

Jakie są rozszerzenia ochrony ubezpieczenia AC w PZU? 

Zakres ochrony ubezpieczenia PZU Auto AC można rozszerzyć opłacając wyższą składkę. PZU oferuje następujące warianty zwiększenia ochrony autocasco Twojego samochodu:

Auto Non Stop

Wykupując tę opcję otrzymasz samochód zastępczy na cały okres naprawy Twojego auta w sieci naprawczej PZU. Zakres ochrony obejmuje:

 • pojazd zastępczy zostanie podstawiony na umówione z Tobą miejsce,
 • odholowanie Twojego samochodu w razie uszkodzenia,
 • organizację naprawy Twojego samochodu w sieci naprawczej PZU.

Musisz pamiętać, że na Tobie spoczywa obowiązek odebrania własnego auta z warsztatu, a następnie zwrotu pojazdu zastępczego do PZU.

Auto Zastępcze

To dodatkowe świadczenie umożliwia Ci wynajęcie dowolnego pojazdu zastępczego do ustalonego z PZU limitu. Oznacza to, że masz zapewniony:

 • zwrot kosztów wynajmu pojazdu zastępczego do kwoty limitu określonej w umowie AC,
 • wybór auta zgodnego z używaniem pojazdu do indywidualnych potrzeb (w tym np. samochód-chłodziarka, koparka czy walec drogowy),
 • zwrot kosztów wynajmu pojazdu zastępczego na podstawie faktur, który jednak musisz zorganizować samodzielnie,
 • po każdym wynajmie pojazdu zastępczego Twój limit zostanie pomniejszony przez PZU o poniesione wydatki.

Gwarancja wartości pojazdu – Auto Wartość 100%

To rozszerzenie ochrony na podstawie wartości Twojego auta. Oznacza, że Twój samochód nie będzie tracił na wartości w trakcie obowiązywania umowy ubezpieczenia AC. Dzięki temu PZU będzie mogło wypłacić odszkodowanie na podstawie wartości pojazdu z dnia zawarcia umowy autocasco, a nie z dnia wystąpienia szkody. Może to być szczególnie interesująca opcja dla właścicieli nowych aut.

Auto Ochrona Sumy Ubezpieczenia

To świadczenie zapewni Ci nieredukcyjną sumę ubezpieczenia. Oznacza to, że nawet po kilkukrotnej likwidacji szkody w ramach jednej umowy AC otrzymasz pełną kwotę odszkodowania. Jak to działa w praktyce?

Suma ubezpieczenia AC to maksymalna kwota, jaką możesz otrzymać w razie powstania szkody. Zmniejsza ją każde wypłacone odszkodowanie z AC w PZU. Jednak jeśli dokupisz opcję Auto Ochrona Sumy Ubezpieczenia, to suma ubezpieczenia nie zmniejszy się w razie wystąpienia kolejnych szkód.

Ubezpieczenie bagażu

Ta opcja umożliwia wypłatę odszkodowania przez PZU z AC w razie zniszczenia bagażu podczas wypadku lub kradzieży samochodu. Ochronie podlegają przedmioty przewożone w aucie lub w zamontowanym bagażniku wewnętrznym. Zaliczamy do nich np.

 • przenośny sprzęt elektroniczny,
 • płyty CD, DVD, Blu-ray,
 • atlasy samochodowe,
 • wózki, chodziki, 
 • odzież, 
 • sprzęt sportowy i turystyczny (z wyjątkiem rowerów),
 • torby, walizki, nesesery, plecaki – ale bez zawartości (z wyjątkiem rzeczy wymienionych powyżej).

Suma ubezpieczenia bagażu wynosi 5000 zł.

Auto Holowanie

Ta opcja umożliwia otrzymanie zwrotu kosztów holowania samochodu, gdy zostaną przekroczone o kwotę, która wynika z umowy AC PZU Auto. Dzięki temu masz zapewniony:

 • zwrot kosztów holowania pojazdu do limitu, który określisz przy zawarciu umowy AC,
 • kosztów holowania pojazdu na podstawie faktur. Jednak musisz samodzielnie go zorganizować,
 • po każdym holowaniu pojazdu limit określony w umowie AC zostaje pomniejszony o kwotę zwróconych Ci kosztów.

Wykluczenie szkody z AC

Ta opcja polega na tym, że pierwsza szkoda z umowy AC nie wpłynie na wysokość składki przy zawieraniu kolejnej umowy autocasco w PZU.

Wykorzystanie niestandardowe pojazdu

Ta opcja umożliwia ochronę samochodu od szkód, do których dojdzie w czasie niestandardowego wykorzystywania pojazdów przeznaczonych np. do przewozu osób taksówką lub nauki jazdy. Zakres ochrony obejmuje:

 • zarobkowy przewóz osób, w tym taksówek za pomocą samochodów osobowych, ciężarowych w nadwoziu osobowym i ciężarowym o ładowności do 750 kg,
 • wynajmu zarobkowego,
 • udostępniania samochodu jako zastępczy na zasadach innych niż wynajem,
 • przewozu przesyłek kurierskich – dotyczy samochodów osobowych, ciężarowych w nadwoziu osobowym lub innych ciężarówek o ładowności do 2 ton,
 • jazd interwencyjnych lub patrolowych w ramach działalności gospodarczej, która polega na ochronie osób lub mienia,
 • nauki jazdy.

Ile kosztuje polisa AC w PZU? 

AC jest ubezpieczeniem dobrowolnym, którego zakres ochrony ubezpieczyciel określa w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Na wysokość składki wpływ ma wiele czynników. Zaliczamy do nich markę, model, wiek, wartość i wyposażenie Twojego pojazdu, przebieg czy pojemność silnika. Znaczenie dla towarzystw ubezpieczeniowych ma również miejsce zamieszkania i historia szkodowości właściciela, a także miejsce parkowania i stosowane metody zabezpieczeń przed kradzieżą auta. W PZU można kupić tanie AC wykorzystując:

Udział własny stały

Oznacza, że odszkodowanie zawsze zostanie pomniejszone o tę samą kwotę. Załóżmy, że udział własny wynosi 500 zł, a wartość szkody po stłuczce 2500 zł. W takim przypadku PZU pokryje koszty naprawy do 2000 zł, a pozostałe 500 zł musisz dopłacić z własnej kieszeni.

Udział własny 25% dla młodego kierowcy

Oznacza to pomniejszenie kwoty odszkodowania z AC o 25% wartości szkody, jeśli właścicielem samochodu jest młody kierowca, który nie ukończył 26 lat. Dzięki tej metodzie zapłaci mniejszą składkę. Jak to działa w praktyce?

Załóżmy, że 22-letni kierowca miał stłuczkę, a szkoda wynosi 6000 zł. Wówczas PZU zapłaci za naprawę auta z AC 4500 zł, a pozostałe 25% (czyli 1500 zł) musisz dopłacić z własnej kieszeni.

AC Mini

AC Mini to autocasco z podstawowym zakresem ochrony pojazdu w porównaniu do pełnego ubezpieczenia AC. Jednocześnie umożliwia płacenie niższej składki.

W PZU w ramach AC Mini Twój samochód nie jest chroniony w razie uszkodzenia przez inne auto, lub jeśli samodzielnie wjedziesz w coś własnym pojazdem. Udział własny wynosi 20% (nie mniej niż 500 zł), ale można go znieść płacąc wyższą składkę. Jednocześnie otrzymasz odszkodowanie, gdy np.:

 • Twój samochód zostanie uszkodzony przez zwierzę,
 • auto zostanie skradzione lub celowo dokonane zostaną akty wandalizmu na wyposażeniu pojazdu,
 • pojazd zostanie uszkodzony przez burzę, grad lub inne żywioły,
 • gałąź uszkodzi karoserię samochodu podczas postoju na parkingu.

Jakie są ograniczenia i wyłączenia ochrony ubezpieczenia OC w PZU? 

Ubezpieczenie AC w PZU nie obejmuje ochroną samochodu:

 • jeśli wartość szkód jest niższa niż 300 zł. Wyjątek następuje po uszkodzeniu wnętrza pojazdu przez osoby, których przewóz był konieczny w celu udzielenia pomocy medycznej,
 • szkody zostały spowodowane przez ubezpieczonego lub osobę uprawnioną do korzystania z pojazdu, która pozostaje z Tobą we wspólnym gospodarstwie domowym i kierowała samochodem bez wymaganych uprawnień,
 • szkód eksploatacyjnych,
 • uszkodzeń wyposażenia samochodu, które nie jest wymienione w umowie AC.

Pełna lista wyłączeń ochrony AC w PZU jest zawarta w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).

Gdzie kupić ubezpieczenie AC w PZU? 

W rankomat.pl możesz kupić pakiet ubezpieczeń OC+AC od PZU. Oferta ta dostępna jest u naszych doradców. Zadzwoń pod numer +48 22 270 0000, aby poznać wysokość składki Twojego ubezpieczenia.

Ubezpieczenie AC w PZU możesz także kupić w następujący sposób:

 • za pomocą kalkulatora OC po wypełnieniu formularza internetowego: https://moje.pzu.pl/pzu/sales,
 • telefonicznie pod numerem: 600 600 601, gdzie możesz zostawić numer lub zamówić rozmowę,
 • u agenta lub w oddziale, których mapa jest dostępna pod adresem: https://www.pzu.pl/kontakt-i-pomoc/znajdz-oddzial-lub-agenta.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie AC w PZU?

Jaki jest zakres AC w PZU? 

Zakres ochrony AC w PZU jest określony w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU), które są dołączane do umowy zawartej pomiędzy właścicielem pojazdu a ubezpieczycielem.

Co pokrywa ubezpieczenie AC? 

To zależy od zapisów zawartych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Ubezpieczenie AC w PZU chroni samochód np. przed kradzieżą, uszkodzeniem w stłuczce czy żywiołami.

Czego nie obejmuje AC PZU? 

Lista wyłączeń ochrony ubezpieczenia AC jest zawarta w zapisach zawartych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Może nim być również rażące niedbalstwo, jak prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu czy wymaganych uprawnień.

Jak sprawdzić czy mam ubezpieczenie AC w PZU? 

Możesz zadzwonić na numer 801 102 102 lub odwiedzić dowolny oddział PZU. Inną opcją jest skorzystanie z własnego konta w serwisie moje PZU.

Ile mam czasu na zgłoszenie szkody z ubezpieczenia AC w PZU? 

W przypadku ubezpieczenia AC w PZU szkodę należy zgłosić jak najszybciej, jednak nie później niż:

 • 7 dni od dnia powstania szkody,
 • po upływie 1 dnia, jeśli przyczyną szkody jest kradzież lub wandalizm. W takim przypadku musisz powiadomić policję w ciągu 12 godzin.

Czy po uszkodzeniu szyby przez kamień zostanie wymieniona na oryginalną? 

Uszkodzona szyba zostanie naprawiona lub wymieniona na nową o wysokiej jakości.

Czy holowanie pojazdu jest zgłoszeniem szkody z AC? 

Nie, zlecenie holowania nie jest zgłoszeniem szkody z AC, którą należy zgłosić za pośrednictwem formularza internetowego, telefonicznie pod numerem 801 102 102, w jednym z oddziałów PZU lub wysyłając SMS o treści SZKODA pod numer 4102.

Czy po sprzedaży samochodu otrzymam zwrot składki AC? 

Aby otrzymać zwrot składki z ubezpieczenia dobrowolnego, którym jest AC, należy powiadomić PZU o sprzedaży samochodu w ciągu 14 dni od zawarcia umowy kupna-sprzedaży.

Czy po zgłoszeniu szkody z polisy PZU Auto Szyba wzrośnie moja składka w PZU Auto AC? 

Nie. Zgłoszenie szkody z PZU Auto Szyba nie obciąża historii ubezpieczenia w PZU Auto AC.

Ubezpieczenie AC w PZU – co warto wiedzieć?

 1. PZU Auto AC jest ubezpieczeniem dobrowolnym.
 2. Zakres ochrony AC w PZU jest określony w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).
 3. Ubezpieczenie AC chroni samochód przed kradzieżą, uszkodzeniem w wypadku, żywiołami czy aktami wandalizmu.
 4. AC mini to autocasco z podstawowym zakresem ochrony pojazdu.