Gotowa polisa do kupienia bez konieczności wychodzenia z domu i kontaktowania się z agentem ubezpieczeniowym. A to wszystko już za 21 zł miesięcznie. Tak w skrócie wygląda ubezpieczenie na życie w 100% online. Sprawdzamy, co dokładnie kryje się za rozwiązaniem oferowanym przez TU Aviva.

Szukanie informacji o ubezpieczeniu Smart Life
Porównaj ceny

Najłatwiejszy sposób zrobienia zakupów w dzisiejszych czasach to forma online. Polacy najczęściej zamawiają przez internet odzież (69%),obuwie (55%) a także książki, filmy i płyty (54%) - wynika z raportu Gemius E-commerce 2019. ubezpieczenia na życie w sieci nie są jeszcze pierwszym wyborem, ale są już na rynku pierwsze produkty polisowe, które można zamówić bez zbędnych formalności, jak spotkanie z agentem czy wypełnianie ankiety medycznej.

Na czym polega formuła online w polisie na życie?

Na początku wyjaśnijmy jak działa formuła online oferowana przez towarzystwo ubezpieczeniowe Aviva. Jest to ubezpieczenie na życie, które jest na rynku rzadkością, ponieważ produkt Smart Life możemy zamówić wyłącznie przez internet.

Dotychczas firmy ubezpieczeniowe oferowały zakup polis na życie w systemie mieszanym – część zamówienia odbywała się online, ale finalizacja zakupu wymagała spotkania z agentem. Jego obecność jest niezbędna nie tylko ze względu na podpisanie umowy, ale również z uwagi na wykonanie ankiety medycznej, a także ustalenia szczegółowych formalności związanych np. z chęcią zakupu polisy oszczędnościowej lub inwestycyjnej. Obecność podczas podpisania umowy pozwala zmienić decyzję dotyczącą wybranej oferty – możemy zwiększyć zakres ochrony lub wybrać tańszą opcję. Możliwość manewru jest bardzo ważna, ponieważ zazwyczaj z ubezpieczycielem wiążemy się umową na wiele lat, warto zatem by decyzja o zakupie konkretnego ubezpieczenia była przemyślana i świadoma.

Co oferuje polisa na życie online Aviva?

Ubezpieczenie Smart Life jest możliwe do kupienia na stronie Avivy. Plusów takiego rozwiązania jest kilka – niska składka, przejrzyste zasady i komfort zakupu. Są też minusy, ale o nich za chwilę.

Polisa oferowana przez grupę Aviva jest produktem, który zapewnia ochronę na najbliższe 5 lat. Najniższa składka miesięczna wynosi 21 zł. Nie jest ona zależna od stanu zdrowia ubezpieczonego, ale od sumy ubezpieczenia i wieku.

Wybór dotyczący sumy ubezpieczenia nie jest duży – możemy wybrać jedną z czterech opcji: 25 000 zł, 50 000 zł, 75 000 zł i 100 000 zł.

Sumy ubezpieczenia i składki w polisie Aviva Smart Life

Wiek ubezpieczonegoSU: 25 000 złSU: 50 000 złSU: 75 000 zł

SU: 100 000 zł

18 lat

21 zł22 zł24 zł26 zł

25 lat

21 zł24 zł27 zł29 zł

35 lat

24 zł30 zł35 zł41 zł

45 lat

34 zł48 zł63 zł77 zł

49 lat

38 zł57 zł76 zł95 zł

Tabela 1. Składki na podstawie kalkulatora Aviva.

Internetowa polisa na życie Smart Life nie wymaga badań medycznych przed podpisaniem umowy. Oznacza to, że zakup ogranicza wszelkie formalności do minimum. Trzeba jednak wypełnić ankietę medyczną, w której podamy wszystkie najważniejsze informacje dotyczące naszego zdrowia. 

Na ubezpieczenie możemy się zdecydować, jeśli mamy ukończone 18 lat i nie przekroczyliśmy 50 roku życia. 

Podsumowując – produkt Smart Life z całą pewnością jest polisą, którą nabędziemy szybko i przy tym nikt nie będzie od nas wymagać skomplikowanych procedur oraz formalności. Przystępne są również ceny składkowe, ponieważ od 21 zł miesięcznie możemy uzyskać ochronę na najbliższe 5 lat. 

Jakie ograniczenia w ubezpieczeniu Smart Life?

Spójrzmy jednak na ubezpieczenie grupy Aviva z drugiej strony. Każdy z nas ma zupełnie inne oczekiwania względem potencjalnego ubezpieczyciela. Część osób może chcieć zabezpieczenia na wyższą kwotę niż 100 000 zł. Czas trwania umowy dla niektórych również może być niewystarczający. 

Ubezpieczenie Smart Life nie jest dla wszystkich – nie kupią go osoby po ukończeniu 50 lat. 

Ograniczeniem w polisie Aviva jest także zakres ochrony. Jedyne ryzyko to śmierć ubezpieczonego, więc z odszkodowania skorzystają uposażeni. Tym samym ubezpieczyciel ogranicza ryzyko do minimum i nie oferuje popularnych rozszerzeń typu pobyt w szpitalu, uraz ciała, poważne zachorowanie czy operacja chirurgiczna.

Brak też funkcji dodatkowych, jak możliwość oszczędzania lub inwestowania części wpłacanej składki.

Aviva stosuje karencję o długości 6 miesięcy. W praktyce oznacza to, że przez pierwsze pół roku od zawarcia umowy odszkodowanie będzie wypłacone tylko pod warunkiem, że do śmierci doszło wskutek nieszczęśliwego wypadku.

Od jakich zdarzeń chroni ubezpieczenie na życie Smart Life?

Oferta Smart Life oferuje podstawową ochronę. Oznacza to, ubezpieczyciel wypłaci świadczenie w wysokości wybranej sumy ubezpieczenia z tytułu zgonu ubezpieczonego. Pieniądze z polisy trafią wówczas do osób najbliższych lub wskazanych w umowie jako uposażonych.

Kiedy polisa Smart Life nie zapewnia ochrony?

Warto zaznaczyć, że jak każdy produkt ubezpieczeniowy, również polisa Aviva Smart Life, posiada wyłączenia odpowiedzialności, które są dokładnie opisane w dokumencie OWU. Oznacza to, że istnieją okoliczności dotyczące zdarzenia polisowego, przez które ubezpieczyciel może odstąpić od warunków umowy. Będzie to skutkowało niewypłaceniem świadczenia. 

Smart Life nie zapewnia ochrony m.in. na wypadek śmierci:

  • w wyniku popełnienia lub usiłowania popełnienia przestępstwa,
  • w związku z udziałem w misjach wojskowych lub stabilizacyjnych,
  • w wyniku działań wojennych, zbrojnych lub zamieszek,
  • wskutek świadomego i dobrowolnego udziału w akcie przemocy.

Aviva nie wypłaci odszkodowania uposażonym, jeśli ubezpieczony w chwili zdarzenia (zgonu) wykonywał określoną czynność. Dotyczy to zawodów takich jak: żołnierz zawodowy, strażak, saper, pirotechnik, pracownik ochrony z bronią, nurek, kaskader, artysta cyrkowy, akrobata, funkcjonariusz służb antyterrorystycznych, funkcjonariusz sił specjalnych wojska, policji i straży granicznej. A także prace, w których ubezpieczony jest narażony na oddziaływanie materiałów wybuchowych, chemicznych, toksycznych, radioaktywnych i rakotwórczych, na wysokości od 15 m wzwyż, pracy na morzu, pracy pod ziemią w przemyśle wydobywczym lub w tunelach, pracy na platformach wiertniczych i pracy na rzecz wszelkich rodzajów górskiego pogotowia ratunkowego. Brak odszkodowania dotyczy też uprawiania przez ubezpieczonego sportu wysokiego ryzyka lub wyczynowego czy zawodowego uprawiania sportu.

W jakim wieku można kupić ubezpieczenie na życie Smart Life? 

Polisa Smart Life jest dostępna dla osób między 18 a 50 rokiem życia. Umowa jest podpisywana na 5 lat, co oznacza, że maksymalny czas ochrony nie przekroczy 55 roku życia. 

Ile kosztuje polisa na życie Smart Life?

Cena polisy zawsze jest zależna od wieku, w jakim przystępujemy do zakupu oraz od wybranej przez nas sumy ubezpieczenia.

W sytuacji, gdy decydujemy się na zakup polisy w wieku 20 lat – zwykle cieszymy się lepszym zdrowiem i mniejszym ryzykiem poważnego zachorowania oraz śmierci, niż osoba w wieku 45 lat. Wiek ma ogromne znaczenie dla ceny ubezpieczenia, ponieważ przez pryzmat wieku ubezpieczyciel ocenia ryzyko, jakie nas dotyczy. 

Znaczenie ma oczywiście również wysokość sumy ubezpieczenia – wybierając najniższą możliwą opcję SU, zapłacimy mniejszą składkę, niż decydując się na najwyższą SU.

Towarzystwo ubezpieczeniowe Aviva umożliwia na swojej stronie internetowej przykładową symulację wysokości składki. 

Maksymalna wysokość składki przy najwyżej wybranej SU nie przekracza 100 zł. Pamiętajmy jednak, że ceny przedstawione przez przykładową symulację mogą różnić się od rzeczywistej ceny np. ze względu na ogólną ankietę medyczną, z której będzie wynikało, że stan naszego zdrowia pomimo młodego wieku jest dość poważny. 

Czy opłaca się mieć ubezpieczenie na życie Smart Life?

Osoby, które dotąd nie zakupiły żadnej ochrony, a dodatkowo wolałby uniknąć skomplikowanych formalności – mogą rozważyć zakup polisy Smart Life. Z kolei dla pozostałych ubezpieczenie oferowane przez grupę Aviva może być niewystarczające zarówno ze względu na wysokość oferowanej sumy ubezpieczenia, jak i zakres ochrony czy czas trwania umowy.

Wybór dotyczący sumy ubezpieczenia nie jest duży – możemy wybrać jedną z czterech opcji: 25 000 zł, 50 000 zł, 75 000 zł i 100 000 zł.

Aviva Smart Life – plusy i minusy

+

Składka od 21 do 95 zł miesięcznie 

Bardzo wąski zakres ochrony

Stała składka przez całą umowę

Karencja 6 miesięcy 

4 sumy ubezpieczenia do wyboru: 25 000 zł, 50 000 zł, 75 000 zł, 100 000 zł

Niskie odszkodowanie

Brak szczegółowej ankiety medycznej

Możliwość ubezpieczenia tylko do 49 roku życia

Minimum formalności, zakup polisy trwa kilka minut

Brak funkcji oszczędzania lub inwestowania części składki

Umowa na 5 lat bez konieczności odnawiania co roku

Umowa tylko dla 1 osoby

Tabela 2. Opracowanie własne.

W takiej sytuacji możemy porównać różne oferty ubezpieczeń na życie, by znaleźć ofertę najbardziej dla nas korzystną. Zakup ubezpieczenia na życie przez internet jest rozwiązaniem wygodnym, ale warto zastanowić się nad tym, czego dokładnie potrzebujemy i jakie mamy oczekiwania względem ubezpieczenia.

Przy wyborze polisy powinniśmy kierować się konkretnymi potrzebami – kogo i na jaką kwotę chcemy zabezpieczyć na wypadek naszej nagłej śmierci, jaką ochronę możemy w przyszłości potrzebować, kogo spośród bliskich również chcemy zabezpieczyć, jak długo powinna trwać nasza ochrona.

Ważne informacje

1. Ubezpieczenie Aviva Smart Life to produkt, który możemy zakupić przez internet

2. Polisa grupy Aviva oferuje cztery warianty SU: 25 000 zł, 50 000 zł, 75 000 zł i 100 000 zł

3. Smart Life jest ubezpieczeniem, które nie wymaga wykonywania badań lekarskich

4. Przed zakupem polisy warto porównać różne oferty, by znaleźć produkt dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb