Wielu właścicieli domów obawia się kupowania ubezpieczenia nieruchomości. Uchodzi ono za trudne do wyliczenia i wymagające sporej wiedzy w tym zakresie. Rzeczywistość nie jest jednak aż tak ponura, bowiem wystarczy pamiętać o 5 zasadach, aby wybrać dla siebie najlepszą polisę.

Zasada 1. Czytaj ogólne warunki ubezpieczenia

To najważniejsza zasada. Zawsze i niezależnie od tego, czy kupuje się tylko tanią polisę, czy pełen pakiet, trzeba czytać ogólne warunki ubezpieczenia. Obowiązkowo trzeba to robić przed podpisaniem dokumentów. Zapisy znajdujące się w OWU są podstawą zawieranej umowy, czyli określają wszelkie jej aspekty, od zakresu, poprzez określenie obowiązków obu stron, a na wyłączeniach kończąc.

Z tymi zasadami warto zapoznać się wcześniej. Usiąść na spokojnie w domu i przeczytać wszystko od początku do końca. Warto też wynotować sobie zapisy niezrozumiałe lub budzące jakieś wątpliwości i dopytać o nie przed ostateczną decyzją o zakupie ubezpieczenia.

Zasada 2. Dobrze dobierz sumę ubezpieczenia

Odnosi się ona do sumy ubezpieczenia, czyli kwoty, na jaką opiewać będzie ubezpieczenie. Ponieważ ten czynnik ma dość duży wpływ na na wysokość proponowanej później składki, często aby nie płacić zbyt dużo, właściciele nieruchomości deklarują mniejszą niż w rzeczywistości jej wartość. Cena polisy może i będzie niższa, ale w przypadku całkowitego zniszczenia domu, wypłacone odszkodowanie może nie być wystarczające.

Zaniżanie wartości majątku z całą pewnością nie wyjdzie też na dobre w razie zniszczeń w wyposażeniu domu. Ceny nowych sprzętów i elektroniki mogą być znacznie wyższe niż przysługujące odszkodowanie.

Zasada 3. Zastanów się, co właściwie chcesz ubezpieczyć

Jeśli przed rozpoczęciem poszukiwań będzie się wiedzieć, co chce się chronić i od czego, to znacznie łatwiej będzie dobrać sobie odpowiednią polisę. Towarzystwa oferują całą masę dodatkowych opcji, które zwiększają zakres polisy, jednak nie zawsze jest to konieczne. Przykładowo, jeśli mieszka się na górce, w dodatku w pobliżu nie znajduje się żadna rzeka, jezioro, czy zalew, to polisa od powodzi będzie niepotrzebna, a jej dokupienie tylko podniesie koszt ubezpieczenia.

Z kolei, jeśli ma się w domu wyjątkowo drogie przedmioty, to pomimo posiadania jakiś zabezpieczeń, warto będzie rozważyć zakup ubezpieczenia od kradzieży z włamaniem i dewastacją.

Zasada 4. Nie patrz wyłącznie na cenę polisy

Cena ubezpieczenie jest ważna, ponieważ jeśli nie stać nas na wykupienie pełnej opcji ze wszystkimi dodatkowymi polisami, trzeba będzie niektóre z nich odrzucić. Jednak koszt nie może decydować ostatecznie. W ubezpieczeniach mieszkań jest podobnie jak w przypadku AC – im wyższa cena, tym lepsza ochrona. Jeśli podstawą do wyboru danej oferty będzie to, że nie ma już tańszej, to można się naprawdę gorzko rozczarować, gdy dojdzie do jakieś szkody. Niska składka zazwyczaj oznacza, że ochrona jest bardzo podstawowa i np. chroni jedynie mury budynku, a jego wyposażenia już nie.

Wysokość składki jest zawsze określana na rok. W takiej sytuacji, nawet jeśli będzie to około 500 zł, to i tak jest to nie wiele w stosunku do wysokości odszkodowania, jakie można uzyskać od towarzystwa.

Zasada 5. Próbuj porównać jak najwięcej ofert

Porównywanie różnych opcji ubezpieczenia i różnych firm, jest doskonałym sposobem, aby znaleźć polisę o bogatym zakresie i stosunkowo niewielkiej składce. Na cenę tego rodzaju ochrony wpływają różne czynniki i każde towarzystwo przedstawi nieco inną propozycję.

Porównywarki i kalkulatory mają to do siebie, że można po jednorazowym wprowadzeniu wymaganych danych uzyskać oferty od kilku lub nawet kilkunastu ubezpieczycieli. Można wtedy z łatwością sprawdzić, co w konkretnej cenie zostanie zaproponowane i świadomie dokonać wyboru najbardziej interesującej propozycji. Ubezpieczenie domu lub mieszkania nie jest trudne, jeśli się wie gdzie szukać.

Oceń stronę
4,85