Kwota zapłacona za ubezpieczenie na życie może być relatywnie niska w stosunku do poczucia bezpieczeństwa, jakie otrzymasz w zamian. Pamiętaj jednak, że taki cel osiągniesz wyłącznie wtedy, gdy dokładnie przeanalizujesz zakres ochrony i wybierzesz produkt odpowiadający Twoim potrzebom.

Zastanawiasz się, ile wydać na polisę na życie? Obawiasz się, że wysoka składka może być dla ciebie zbyt dużym obciążeniem finansowym? Z drugiej strony – zbyt niska nie zapewni odpowiedniej ochrony. Proponujemy Ci ekonomiczne rozwiązanie: świadomy wybór takiej polisy, która będzie stosunkowo tania, a jednocześnie spełni wszystkie Twoje oczekiwania.

Polisa na życie podstawowa, ale nie „najbiedniejsza”

Ubezpieczenie na życie możesz kupić w wersji „full wypas”, czyli rozszerzone o wszystkie możliwe zdarzenia ubezpieczeniowe, wzbogacone o pakiety medyczne, usługi assistance, a w nich nawet zajęcia z instruktorem fitness. Kupisz wariant dla VIP-ów - będziesz mógł spać spokojnie, bo prawdopodobnie nie zaskoczy Cię już żadna życiowa przeszkoda. Jednak za taką polisę słono zapłacisz. Ubezpieczenie na życie z najbogatszą ochroną i najwyższymi sumami ubezpieczenia może kosztować nawet kilkaset złotych miesięcznie. W dodatku części świadczeń nie będziesz miał szansy wykorzystać. Po co Ci np. gwarancja wypłaty po urodzeniu dziecka, jeśli jesteś już w starszym wieku i nie planujesz powiększenia rodziny? Nie przydadzą Ci się także prywatne lekcje dla dzieci w przypadku ich choroby, jeśli wszystkie zakończyły już edukację).

Możesz również zdecydować się na zakup podstawowej wersji ochrony. I nie mamy na myśli gwarancji wypłaty świadczenia wyłącznie po Twojej śmierci. Dla nas „podstawowe” znaczy takie, które będzie dopasowane do Twoich potrzeb. Taka polisa na życie zapewni Ci odpowiednią ochronę za możliwie najniższą składkę.

Najtańsze ubezpieczenie na życie, czyli co kupisz za 30 złotych miesięcznie

Zacznijmy od początku, czyli wersji „mini”. Najtańsza polisa na życie może kosztować od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych miesięcznie (średnio 30 zł). Zazwyczaj gwarantuje ona ochronę wyłącznie Twojego życia, czyli wypłatę środków finansowych: po Twojej śmierci (w wypadku lub naturalnej),inwalidztwa w wyniku wypadku i doznania uszczerbku na zdrowiu.

Jednak każdy z nas jest inny. Możemy być w większym lub mniejszym stopniu narażeni na choroby, prowadzimy inny tryb życia, jesteśmy w różnym wieku i mamy różne zobowiązania, np. kredytowe. A więc w zależności od własnych potrzeb możemy rozszerzyć zakres ubezpieczenia, np. na:

  • ochronę własnego zdrowia (na wypadek nagłego zachorowania, leczenia szpitalnego, leczenia specjalistycznego czy niezdolności do samodzielnej egzystencji). Będzie nas to kosztować ok. 20-30 zł więcej (w zależności od towarzystwa i wysokości sum ubezpieczenia na poszczególne zdarzenia);
  • ochronę życia partnera lub całej rodziny (najczęściej świadczenia dla Ciebie nie zmieniają się, dochodzi natomiast odszkodowanie na wypadek śmierci Twoich bliskich (coraz częściej dodawane jest także świadczenie za urodzenie dziecka). Za takie rozszerzenie zakresu ochrony możesz zapłacić kolejne 20-50 zł;
  • ochronę życia i zdrowia całej rodziny (ubezpieczenie będzie obejmowało wszystkich członków rodziny. Koszt takiej polisy będzie się wahał w granicach ok. 80 – 150 zł miesięcznie.

Do w/w zakresu ochrony dodasz różnego rodzaju usługi assistance lub np. dostęp do prywatnych placówek medycznych. Będziesz mógł także kupić polisę ochronno-oszczędnościową (przy okazji gromadzić pieniądze np. na przyszłość dziecka) lub inwestycyjną (połączenie ochrony ubezpieczeniowej z pomnażaniem zgromadzonego kapitału). W każdym przypadku licz się jednak z kolejnymi dopłatami do polisy, od kilku do nawet kilkudziesięciu procent.

Jak widzisz, cena najtańszej i równocześnie najlepszej polisy jest kwestią względną. Jednej osobie wystarczy ochrona życia za 30 złotych miesięcznie, inna wyda na najtańsze i zarazem najlepsze (w jej przypadku) ubezpieczenie ok. 150 złotych. Najbardziej wymagający zdecydują się na miesięczne składki w wys. kilkuset złotych, bo dla nich właśnie takie ubezpieczenie będzie tym „podstawowym” i równocześnie możliwie najtańszym.

Nie zapomnij - każde towarzystwo ma inne stawki!

Na koniec najważniejsza informacja, bez której nie kupisz najtańszego ubezpieczenia. Kiedy już poznasz swoje potrzeby, koniecznie sprawdź propozycje wielu towarzystw. W każdym z nich za taki sam lub bardzo zbliżony zakres ochrony możesz zapłacić zupełnie inną składkę. Ubezpieczyciele mają bowiem dowolność w kształtowaniu oferty, zarówno zakresowej jak i cenowej. Przy tym różnice w zakresie ubezpieczenia mogą być ogromne. Przykładowo, w firmie X na ochronę życia przy sumie ubezpieczenia 100 000 złotych wydasz 75 złotych. W towarzystwie Y przy tej samej składce suma ubezpieczenia będzie wynosiła już tylko 50 000 złotych.

Oceń stronę
4,31