Niska składka w polisie na życie wymaga spełnienia określonych warunków. Cena jest zależna od kilku ważnych czynników, ale również od ubezpieczonego. Sprawdzamy, kiedy składka może wynosić 30, 50 lub powyżej 100 zł miesięcznie.

Oszczędność na składce w ubezpieczeniu na życia może okazać się zgubna. Wtedy ubezpieczenie chroni finansowo tylko na niektóre zdarzenia i zapewnia niskie odszkodowanie. To nie znaczy, że trzeba popadać w skrajność i decydować się za przesadnie drogą polisą, która po jakimś czasie może okazać się zbyt dużym obciążeniem finansowym. 

Dzięki wcześniejszemu porównaniu ofert można znaleźć ofertę z najlepszym stosunkiem ceny do jakości. Najpierw jednak warto wiedzieć, od czego będzie zależała płacona składka. 

Jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie na życie?

Szukanie najtańszej oferty – większość osób kieruje się właśnie ceną – należy zacząć od porównania ofert. Dzięki temu oszczędzamy nawet kilkaset złotych miesięcznie na ubezpieczeniu. Jak to możliwe? Porównywarka ubezpieczeń na życie online pozwala zestawić ze sobą polisy różnych towarzystw. Oferty różnią się ceną i niektórymi ustawieniami, które możemy dopasować do swoich preferencji.

Działanie porównywarki polis na życie jest proste:

 • wpisujemy w dołączony formularz dane ubezpieczenia (kogo ma dotyczyć polisa, na jaką kwotę, w jakich sytuacjach ma chronić, na jak długo),
 • otrzymujemy wstępne oferty ubezpieczenia, które można jeszcze modyfikować pod kątem zakresu ochrony czy sumy ubezpieczenia,
 • wybieramy kilka przykładowych ofert różnych towarzystw,
 • agenci wybranych towarzystw kontaktują się z nami telefonicznie w celu omówienia szczegółów i spotkania,
 • na spotkaniu z agentem możemy zdecydować się na zawarcie umowy lub dopytać o niejasne zapisy ubezpieczenia.

Jednorazowe porównanie online pozwala na otrzymanie kilku ofert. Załóżmy, że chcemy ubezpieczenie na życie dla siebie z zakresem obejmującym naszą śmierć, trwałe inwalidztwo, nieszczęśliwy wypadek (NNW) i ciężkie zachorowanie. Interesuje nas ubezpieczenie ochronne terminowe na kwotę 300 000 zł.

Otrzymujemy po chwili od kilku do nawet ponad 20 ofert – część z nich zawiera identyczne lub bardzo podobne ustawienia dla szerszego wyboru. Na przykładzie 5 ubezpieczeń widać wyraźnie możliwą różnicę w cenie, która waha się od 20 do 200 zł miesięcznie. Są to jednak minimalne składki, które mogą ulec zmianie, na co wpływa wiele czynników opisanych niżej.

Niektóre z wyświetlanych składek mają charakter ochrony, inne inwestycyjny, gdzie składka może być wyższa, ale dzięki umowie na kilka lat, mniej odczuwalna dla portfela.

Okazuje się, że w droższej ofercie Nationale-Nederlanden (Ochrona Jutra) ubezpieczonym może być osoba w przedziale wieku 1-65 lat, a minimalna suma ubezpieczenia wynosi 1000 zł. Sama polisa ma charakter ochronno-inwestycyjny, a kwota 39 zł miesięcznie dotyczy zakresu podstawowego, przy czym minimalną wysokość składki inwestycyjnej towarzystwo ustala na poziomie 50 zł. Ochrona dotyczy też dziecka i współmałżonka.

W tańszej ofercie Generali (Generali, z myślą o życiu) za 20 zł miesięcznie. Zakres jest także podstawowy (śmierć ubezpieczonego) z minimalną sumą ubezpieczenia na poziomie 1000 zł. To także polisa ochronno-inwestycyjna. Polisa kończy się w chwili osiągnięcia przez ubezpieczonego 75 lat. Ochrona dotyczy też dziecka, ale współmałżonka już nie.

Od czego zależy cena ubezpieczenia na życie? 

Koszt ubezpieczenia na życie jest zależny od kilku czynników. Jeśli będziemy wiedzieli, co ma wpływ na wysokość składki, będziemy mogli wpłynąć na jej ostateczny kształt.

Kwota składki ubezpieczenia na życie zależy od:

 • rodzaju ubezpieczenia na życie – inną składkę należy zapłacić za polisę indywidualną i grupową, ochronną i oszczędnościową, NNW szkolne oraz polisę posagową,
 • wysokości sumy ubezpieczenia – można ubezpieczyć się na kwotę 10 000 zł, jak i również 3 mln zł, im wyższa kwota sumy ubezpieczenia, tym wyższa składka,
 • zakresu ochrony – maksymalna ochrona będzie kosztować więcej niż wybrane umowy dodatkowe, które faktycznie interesują klienta,
 • wieku, w jakim przystępuje się do zakupu polisy – odkładanie decyzji o zakupie ubezpieczenia działa na niekorzyść klienta, z każdym kolejnym rokiem życia, wzrasta ryzyko poważnego zachorowania oraz śmierci i ubezpieczyciel na pewno nie pominie tej kwestii podczas zawierania umowy,\
 • stanu zdrowia – należy poinformować ubezpieczyciela o aktualnym stanie zdrowia oraz udzielić informacji, jeśli będzie tego oczekiwał, zatajenie informacji może skutkować w przyszłości odmową wypłaty świadczenia,
 • czasu trwania umowy – inną składkę można zapłacić przy umowie na 5 lat, a jeszcze inną, jeśli wybierze się umowę na 25 lat,
 • częstotliwości płacenia składki – można wybrać opłatę miesięczną, kwartalną, półroczną oraz roczną, ale warto pamiętać, że przy opłacie rocznej można liczyć na najbardziej korzystne rabaty,
 • porównania ofert – zawsze warto dokonać porównania wielu różnych ofert, by dowiedzieć się, jak sporo polis na życie oferuje lepszy zakres ochrony w bardziej atrakcyjnej cenie.

Co oznacza tanie ubezpieczenie na życie? 

Tanie ubezpieczenie na życie dla każdego może oznaczać zupełnie coś innego. Warto zastanowić się nad tym, czego oczekuje się względem polisy na życie oraz jakim budżetem się dysponuje. Tanie ubezpieczenie może oznaczać zarówno polisę o składce 35 zł miesięcznie, jak i 100 zł miesięcznie.

Zanim wybierze się konkretną ofert, należy przeanalizować kogo dokładnie chce się zabezpieczyć, na jaką kwotę oraz na jak długo. Jeśli klient spłaca wysoki kredyt hipoteczny, to kwota zobowiązania może stanowić punkt odniesienia w stosunku do sumy ubezpieczenia. Każdy klient ma zupełnie inne preferencje i należy o tym pamiętać.

Ile kosztuje najtańsze ubezpieczenie na życie?  

Wysokość składki w polisie na życie jest zależna od kilku ważnych kwestii. Znaczenie ma to, czy wybierze się wysoką sumę ubezpieczenia, szeroki zakres ochrony oraz w jakim wieku przystępuje się do zakupu.

Decydujący wpływ na cenę ma również porównanie. Brak analizy różnych ofert może spowodować zbyt pochopną decyzję, w efekcie czego przepłaci się za wybrane ubezpieczenie. Składka ubezpieczenia może wynosić zarówno 30 zł miesięcznie, jak i kilkaset złotych. 
 

Ile kosztuje ubezpieczenie na życie?

TU

Składka miesięczna od

UNIQA

Ustalana indywidualnie

Generali

53 zł

ERGO Hestia

59 zł

Generali

69 zł

ERGO Hestia

80 zł

Allianz

Ustalana indywidualnie

Tabela 1. Opracowanie własne na podstawie danych rankomat.pl z dnia 23.11.2022

Ile wynosi świadczenie z najtańszej polisy na życie?

Wysokość świadczenia jest uzależniona od wybranej oferty. Jeśli polisa posiada sumę ubezpieczenia w kwocie 50 000 zł to świadczenie będzie niższe, niż w przypadku ubezpieczenia o SU 300 000 zł. Należy jednak wcześniej porównać dostępne opcje, ponieważ dwie cenowo podobne oferty mogą oferować inny zakres ochrony, a w tym również inną sumę ubezpieczenia. 

Przykłady ofert ubezpieczeń na życie

TU

SU

Poważne zachorowanie

Pobyt w szpitalu

1% uszczerbku na zdrowiu

Składka miesięczna od

Generali

25 000 zł

2 000 zł

40 zł/dzień

300 zł

53 zł

ERGO Hestia

22 000 zł

4 000 zł

40 zł/dzień

250 zł

59 zł

Generali

30 000 zł

2 500 zł

45 zł/dzień

280 zł

69 zł

ERGO Hestia

40 000 zł

10 000 zł

65 zł /dzień

500 zł

80 zł

Tabela 1. Opracowanie własne na podstawie danych rankomat.pl z dnia 23.11.2022 r.

Na co zwracać uwagę przy zakupie najtańszego ubezpieczenia na życie? 

Przed zakupem polisy na życie, należy dobrze zapoznać się z treścią umowy. Przede wszystkim warto sprawdzić zapis o wyłączeniach odpowiedzialności. Są to okoliczności zdarzenia objętego ochroną, które mogą przyczynić się do nie otrzymania świadczenia.

Odszkodowanie może nie zostać wypłacone m.in. w sytuacji, gdy do uszczerbku na zdrowiu doszło wskutek:

 • prowadzenia pojazdu bez wymaganych uprawnień,
 • prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu lub substancji odurzających,
 • brania udziału w bójce,
 • zatajenia informacji o swoim stanie zdrowia.

Oprócz wyłączeń odpowiedzialności warto sprawdzić jeszcze czas karencji, jaki przewiduje umowa. Karencja to czas pomiędzy podpisaniem umowy, a rozpoczęciem ochrony w konkretnym zakresie. Przykładowo – polisa, która zapewnia wsparcie finansowe w sytuacji urodzenia dziecka może mieć karencję wynoszącą 10 miesięcy. Oznacza to, że kobieta będąca w ciąży, która zdecyduje się na zakup polisy, może nie otrzymać świadczenia z tytułu porodu.

Przy zawieraniu umowy możemy również zwrócić uwagę na limity świadczeń. Określają one ile w konkretnym roku polisowym zdarzeń może mieć miejsce. 
 

Gdzie znaleźć najtańsze ubezpieczenie na życie?

Zakup ubezpieczenia na życie nie jest trudny, ale dla osób, które nie są związane z branżą ubezpieczeniową może wydawać się dość skomplikowany. Na rynku znaleźć można wiele, bardzo różnych ofert, przez co trudno zdecydować się na konkretną opcję.

W tym celu służy właśnie porównywarka ubezpieczeniowa. Jest to narzędzie, którego zadaniem jest wyselekcjonowanie najlepiej dopasowanych ofert. Porównywarka wybiera najlepsze oferty w oparciu o odpowiedzi wskazane w krótkiej ankiecie. Zaznacza się w niej, jakiej polisy się szuka, a narzędzie dokonuje analizy samodzielnie. W ten sposób można zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze, ponieważ łatwiej jest dotrzeć do najtańszych dostępnych opcji.

FAQ – Najczęściej zadawane pytania o najtańsze ubezpieczenie na życie: 

Co może zapewnić najtańsze ubezpieczenie na życie? 

Najtańsza polisa na życie wbrew pozorom nie musi oferować niewiele. W niskiej cenie można zyskać ochronę na wypadek śmierci ubezpieczonego, ale również wsparcie w innych sytuacjach - poważnym zachorowaniu, hospitalizacji czy niezdolności do pracy. 


Gdzie najtańsze ubezpieczenie na życie? 

Najtańsze ubezpieczenie dla każdego może oznaczać nieco inną ofertę. Tak samo, każdy z klientów, ma nieco inne oczekiwania względem ochrony. Warto więc dokonać porównania dostępnych możliwości i wybrać ofertę, która spełnia najważniejsze potrzeby. W tym celu można skorzystać z pomocy porównywarki ubezpieczeniowej, która ułatwi dotarcie do najbardziej korzystnej polisy.


Jak rodzaj ubezpieczenia wpływa na wysokość składki? 

Rodzaj polisy może wpływać na cenę składki. W sytuacji, gdy decydujemy się na standardową, indywidualną polisę, całość składki kierowana jest na ochronę ubezpieczonego. W przypadku polisy inwestycyjnej, część składki przeznaczana jest na fundusze inwestycyjne, przez co wysokość składki może być wyższa.


Czy warto zdecydować się na najtańsze ubezpieczenie na życie? 

To zależy. Warto zastanowić się nad tym, co oraz kogo chcemy zabezpieczyć, jakim budżetem dysponujemy oraz czy wybrana oferta na pewno odpowiada naszym potrzebom. Jeśli mamy wątpliwości - lepiej wstrzymać się z zakupem i dokonać porównania w celu znalezienia innego rozwiązania. 


Dla kogo najtańsze ubezpieczenie na życie to dobry pomysł? 

Najtańsza polisa na życie będzie z pewnością dobrym rozwiązaniem dla tych osób, które nie posiadają żadnego innego ubezpieczenia na życie. Warto jednak zastanowić się nad tym, co chcemy zyskać w związku z naszym ubezpieczeniem. 
Które firmy mają najtańsze ubezpieczenie na życie? 


Kto płaci najmniej za ubezpieczenie na życie? 

Najtańszym ubezpieczeniem jest najczęściej polisa szkolna NNW, w której niewysoka składka opłacana jest w systemie rocznym. Niedrogim rozwiązaniem jest również polisa grupowa, którą możemy nabyć w miejscu zatrudnienia. Jednak indywidualna polisa na życie również nie musi być kosztowna, a jej cena uzależniona jest od naszego wyboru. 
 

Oceń stronę
4,37