Chcesz zobaczyć jak najwięcej, wydając jak najmniej? Możesz zostać podróżnikiem z plecakiem i uprawiać backpacking. Zobacz, na czym polega taki sposób zwiedzania i ile kosztuje wyprawa w minimalistycznym stylu.

Co oznacza backpacking?

Backpacking to nic innego jak podróżowania z plecakiem. Nazwa pochodzi od słowa backpack, czyli plecak. Rozmiar plecaka może być dowolny. Ważne, żeby pozwalał na swobodne przemieszczanie się w terenie czy po mieście.

Plecak to jedynie znak rozpoznawczy backpackera. Za tym zjawiskiem kryje się cała filozofia taniego, minimalistycznego podróżowania. Oprócz niewielkiego bagażu backpacking zakłada organizowanie podróży na własną rękę, korzystanie z transportu publicznego i możliwie niskokosztowych noclegów.

Chociaż backpacking kręci się wokół budżetu, to nie ma sztywno ustalonych granic finansowych ani pojęciowych. Dlatego backpacker to zarówno ten, który podróżuje z plecakiem, korzysta z hoteli kilkugwiazdkowych i przemieszcza się samolotami, jak i podróżujący autostopem i szukający noclegu na polach namiotowych.

Jak spakować się na backpacking?

Są różne rodzaje backpackingu, jak miejski czy górski. Różnią się głównie miejscem jego uprawiania, a tym samym zawartością plecaka.

Backpacking miejski zakłada nocowanie w hostelach, pokojach prywatnych, a więc tam, gdzie jest duże zagęszczenie ludzi. Nie ma potrzeby nosić ze sobą zapasów jedzenia, bo jest ono dostępne na każdym kroku (sklepy, bary, restauracje, stacje benzynowe). Backpacker miejski zwykle nie zabiera też ze sobą namiotu, chyba że zatrzymuje się na nocleg pod miastem lub czasem schodzi ze szlaku leśnego lub górskiego do cywilizacji.

Backpacking górski (lub zakładający inne ukształtowanie terenu) to konieczność dokładniejszego planowania. Głównie chodzi o zapasy jedzenia i miejsce noclegu, dlatego w plecaku backpacera może pojawić się więcej sprzętu: namiot, czołówka, bielizna termiczna, saperka, bukłak, nóż, filtr do wody ze strumyka.
Tak może wyglądać zestaw na backpacking na miesiąc. W wersji bardziej skrajnej backpacking może przybierać formę survivalu czu bushcraftu.

Ile kosztuje backpacking?

Koszt backpackingu to pojęcie bardzo względne. Dużo zależy od kierunku podróży i wyboru każdego z elementów, jak środek transportu, miejsce na nocleg, jedzenie, odzież i akcesoria itd.  

Środek transportu

Najtańszy jest z założenia autostop, jednak nie każdy ma możliwość i chęć korzystania z darmowych podwózek. To również kwestia bezpieczeństwa i czasu, jaki ma się do dyspozycji. 

W backpackingu samemu wybiera się środek transportu i szuka okazji cenowych, więc nieraz samolot może być tańszy niż pociąg czy autobus. Tzw. tanie linie lotnicze oferuję bilety za mniej niż 100 zł w jedną stronę, pociągi będą najtańsze w obrębie danego kraju, więc lepiej nie kupować biletu na pociąg, który pokonuje granice. Autobusy dalekobieżne działają podobnie jak samoloty, więc im wcześniej kupisz bilet, tym mniej za niego zapłacisz.

Zobacz, jak szukać tanich lotów.

Nocleg

Koszty spania na backpackingu możesz ograniczyć korzystając z hosteli, gdzie najtańsze są wieloosobowe pokoje. Zwykle najmniej kosztuje miejsce na polu namiotowym, o ile masz ze sobą namiot. Spanie w namiocie na dziko wiąże się z kolei z pewnymi niedogodnościami, jak brak dostępu do bieżącej wody. Najdrożej wychodzą hotele, zwłaszcza te kilkugwiazdkowe, które backpackerzy omijają ze względu na ograniczony budżet. 

W tych krajach spędzisz najtańsze wakacje.

Jedzenie

Najmniej za jedzenie wydasz w barze czy korzystając z ulicznych punktów gastronomii, ale też gdy podróżujesz w grupie. Pizza na dwie lub trzy osoby to niewielki wydatek, a dzięki temu zaspokajasz podstawowy głód. W niektórych miastach (np. Rzym) możesz liczyć na darmowe ujęcia wody pitnej, dzięki czemu oszczędzasz na tego typu wydatkach. 

Ile kosztuje najlepszy street food?

Odzież i akcesoria

W backpackingu plecak do podstawa, ale liczą się także wygodne buty, spodnie czy kurtka na niepogodę. Jeśli podróżujesz w terenie, zwłaszcza górskim, uwzględnij w wydatkach zakup niezbędnych akcesoriów, jak termos, śpiwór czy kuchenka gazowa. Na szczęście większość odzieży i akcesoriów kupuje się raz lub bardzo rzadko, więc kolejna wyprawa z plecakiem będzie pod tym względem już znacznie mniej kosztowna. Możesz też kupić część wyposażenia z drugiej ręki (OLX, Vinted i inne), co jeszcze bardziej obniży rachunek za podróż.

Zwiedzanie

Backpacking świetnie sprawdza się w turystycznych miastach, gdzie nie brakuje muzeów, wystaw i lokalnych atrakcji typu kolka wąskotorowa. Warto wcześniej upewnić się, czy dana placówka kulturalna nie ma darmowego dnia w tygodniu. Zniżek możesz poszukać też korzystając ze wstępu grupowego. 

Backpacking – szacunkowa cena

wydatek

koszt

szczegóły

paszport

200 zł

wyrobienie dokumentu i komplet zdjęć

plecak

300-1000 zł

nowy, pojemność 60 l

namiot

350-1300 zł

nowy, 2-osobowy, 2,5 kg

jedzenie

50 zł

dziennie

hostel

30-100 zł

w zależności od pojemności pokoju

zwiedzanie

20-30 zł

pojedynczy wstęp do muzeum

przechowanie plecaka

20 zł

za dobę

Oprac. własne.

Czy można ubezpieczyć backpacking?

Cena backpackingu idzie w parze z kosztem ubezpieczenia takiego sposobu podróży. Widać to na przykładzie polisy turystycznej w porównywarce. Załóżmy, że wybierasz się na backpacking: 

  • na 2 tygodnie,
  • do 9 krajów (Albania, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czarnogóra, Grecja, Północna Macedonia, Serbia i Słowenia),
  • z zamiarem wypoczynku i zwiedzenia,
  • bez uprawiania sportów wysokiego ryzyka ani nurkowania,
  • w terminie 1-14 sierpnia 2024 r.,
  • masz 34 lata,
  • nie chorujesz przewlekle.

Koszt ubezpieczenia dwutygodniowego backpackingu kosztuje od 42,80 zł. Najdroższa oferta uwzględniająca powyższe dane to wydatek 266 zł.

PORÓWNAJ CENY

Wypowiedź eksperta

Różnica w cenie ubezpieczenia backpackingu dotyczy głównie zakresu ochrony. Najtańsza polisa za nieco ponad 40 zł pokryje koszty leczenia i koszty ratownictwa, podczas gdy najdroższa na ponad 260 zł zawiera także szkody wyrządzone w hostelu czy kradzież bagażu. Oba warianty różnią się sumami ubezpieczenia, czyli kwotą odszkodowania. Jednak w porównywarce znajdziesz wiele innych propozycji, które dobierzesz w zależności od swoich potrzeb i budżetu, jakim dysponujesz..
Patrycja Pałka, ekspertka ubezpieczeń podróżnych rankomat.pl

Podsumowanie

1. Backpacking polega na samodzielnej organizacji podróży i przemieszczaniu się z plecakiem, w którym znajdują się wszystkie niezbędne rzeczy

2. To często tańsza alternatywa dla podróżowania na All Inclusive

3. Backpacking zakłada dowolność w przemieszczaniu się, spożywaniu posiłków czy organizowaniu noclegów

4. Podróż z plecakiem warto ubezpieczyć, zwłaszcza że taka ochrona kosztuje już od 40 zł na okres 2 tygodni