Zagraniczny wyjazd samochodem to nie lada przedsięwzięcie. Wielu Polaków nadal decyduje się na takie rozwiązanie. Jak się przygotować? Koniecznie zabierz dokumenty, w tym ubezpieczenie, oraz obowiązkowe wyposażenie – różne w zależności od tego, gdzie się udajesz.

Co zimą zabrać w zagraniczną podróż samochodem?

Udając się zimą w daleką podróż autem zawsze warto zabrać do bagażnika saperkę, wodoszczelne rękawiczki i ciepłą kurtkę, bo nie wiadomo czy nie będziesz musiał spędzić trochę (lub dużo) czasu na mrozie. Nie zapomnij także o kamizelce odblaskowej, wymaganej w dużej części państw europejskich. Dobrze jest wziąć ze sobą dobrą linę poliamidową o wytrzymałości rzędu 2 – 3 ton i długości nawet 20-40 metrów w razie wpadnięcia do rowu bądź w śniegową zaspę.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Poza tym musisz wyposażyć auto w obowiązkowe sprzęty. Wybierając się w góry za granicę warto sprawdzić, gdzie policja będzie wymagała od Ciebie opon zimowych, a gdzie łańcuchów. W każdym bowiem kraju, obowiązkowe wyposażenie i dokumenty, którymi musisz się legitymować są różne.

Czego będziesz potrzebować w konkretnych krajach europejskich?

Poniżej prezentujemy zestawienie kilku państw, do których Polacy najchętniej wybierają się samochodem i wymieniamy wymagane dokumenty i wyposażenie, które należy ze sobą zabrać:

Włochy: dowód osobisty / paszport, prawo jazdy, ubezpieczenie OC, kamizelka odblaskowa, opony zimowe, łańcuchy (na terenie Val d’Aoste obowiązkowo od 15.10 do 15.04)

Dozwolone jest używanie opon typu Spike (z kolcami) w pojazdach do 3,5 t masy dopuszczalnej w okresie od 15.11 do 15.3 roku następnego. Dopuszczalna prędkość na oponach typu Spike to 50 km/h w terenie zabudowanym i 90 km/h poza terenem zabudowanym. W przypadku opon tego typu obowiązkiem jest, by wszystkie koła były w nie wyposażone. Poza tym koła osi tylnej muszą mieć chlapacze.

Czechy: dowód osobisty / paszport, prawo jazdy, ubezpieczenie OC, trójkąt ostrzegawczy, apteczka, gaśnica, kamizelki odblaskowe, koło zapasowe, komplet zapasowych żarówek i bezpieczników, opony zimowe (od 1.11 do 31.03).

Apteczka powinna zawierać:

 • opaskę uciskową,
 • nożyczki,
 • bandaż jałowy,
 • gumowe rękawiczki,
 • plaster.

Świateł przeciwmgielnych można używać wyłącznie w czasie mgły, silnego deszczu lub silnego opadu śniegu. W tym wypadku prędkość nie może przekraczać 50 km/godz., na autostradzie i drogach wyłącznie dla pojazdów motorowych - 80 km/godz.

Słowacja: dowód osobisty / paszport, prawo jazdy, ubezpieczenie OC, przenośny trójkąt ostrzegawczy, apteczka (kierowca musi mieć do niej łatwy dostęp), kamizelka odblaskowa (w kabinie auta), koło zapasowe, lewarek, odpowiedni zestaw kluczy do demontażu kół samochodowych.

Jeżeli na jezdni znajduje się zwarta warstwa śniegu, lód lub gołoledź, obowiązują opony zimowe.

Francja: dowód osobisty / paszport, prawo jazdy, ubezpieczenie OC, trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa (w kabinie auta).

Austria: dowód osobisty / paszport, prawo jazdy, ubezpieczenie OC, trójkąt ostrzegawczy, apteczka, kamizelka odblaskowa, opony zimowe (między 1.11 a 15.04), opony okolcowane dozwolone od 1.10 do 31.05, łańcuchy.

Niemcy: dowód osobisty / paszport, prawo jazdy, ubezpieczenie OC, trójkąt ostrzegawczy, apteczka (gumowe rękawiczki), kamizelka odblaskowa, opony zimowe, łańcuchy (na terenach górskich).

Słowenia: dowód osobisty / paszport, prawo jazdy, ubezpieczenie OC, trójkąt ostrzegawczy, apteczka, kamizelka odblaskowa, komplet zapasowych żarówek, opony zimowe lub łańcuchy (od 15.11 do 15.03).

Szwajcaria: dowód osobisty / paszport, prawo jazdy, ubezpieczenie OC, trójkąt ostrzegawczy, opony zimowe, łańcuchy (na drogach, gdzie umieszczony jest odpowiedni znak). Opony kolcowe generalnie dozwolone w okresie od 1.11. do 30.04.

Nie tylko sprzęt

Równie ważne są dokumenty, czyli dowód osobisty, prawo jazdy i ubezpieczenie. Warto mieć też ze sobą kartę ubezpieczenia zdrowotnego (wystawiana przez NFZ lub innego ubezpieczyciela), gwarantującą nam zwrot kosztów leczenia za granicą.

Wypowiedź eksperta

Od 1 maja 2004 roku polskie ubezpieczenie OC chroni nas na terytorium całej Unii Europejskiej, Chorwacji, Islandii, Norwegii oraz Szwajcarii. Jeśli wybieramy się własnym samochodem na narty do któregoś z tych państw nie potrzebujemy już żadnych dodatkowych dokumentów potwierdzających zawarcie ubezpieczenia OC.
Stefania Stuglik, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnychStefania Stuglik, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Generalnie, jeśli dużo podróżujesz poza granicami Polski powinieneś dokładnie przyjrzeć się swojej polisie ubezpieczeniowej tak, aby chroniła Cię także po przekroczeniu granicy. Ogromna ilość Towarzystw Ubezpieczeniowych na naszym rynku oferuje szeroki wybór jednak czytanie warunków umowy poszczególnych ubezpieczycieli jest żmudne. Możesz jednak skorzystać z porównywarki internetowej i oszczędzić tym samym czas i nerwy. Może okazać się, że osoba, która dotychczas nie miała ubezpieczenia obejmującego ochronę poza Polską, a potrzebuje go, znajdzie w porównywarce polisę z takim zakresem i to za niższą cenę.

Test auta obowiązkowy!

Zanim spakujesz zestaw dokumentów, na kilka(naście) dni przed planowanym wyjazdem powinieneś upewnić się, że Twoje auto jest w 100 procentach sprawne. Może się bowiem okazać, że potrzebujesz fachowej pomocy – zwłaszcza jeżeli w ostatnim czasie pokonywałeś tylko bardzo krótkie trasy lub gdy samochód stał w garażu. Musisz być pewny, że nie braknie Ci płynu hamulcowego czy chłodniczego i czy nie grozi Ci rozładowanie akumulatora.

  Co warto wiedzieć

  1. Wyjazd samochodem za granicę to poważne przedsięwzięcie. Trzeba się do niego solidnie przygotować. 
  2. Warto wykupić krótkoterminowy assistance podróżny, gdyż holowanie uszkodzonego pojazdu za granicą kosztuje dużo pieniędzy. 
  3. Na mocy Porozumienia Wielostronnego polskie OC jest honorowane za granicą. Tylko w wybranych krajach trzeba mieć certyfikat Zielonej Karty. 
  4. Zgodnie z prawem wystarczy nam wyposażenie, które jest obowiązkowe w Polsce. Dobrze jednak mieć ze sobą np. apteczkę czy kamizelkę odblaskową. 

  Najczęściej zadawane pytania o podróż zagraniczną samochodem

  1. Czy polskie OC działa za granicą?

   Tak. W niektórych krajach trzeba mieć Zieloną Kartę

  2. Czy za granicą trzeba mieć Assistance?

   Nie, ale holowanie po wypadku za granicą może nas słono kosztować, szczególnie jeśli to my jesteśmy sprawcą, więc warto zakupić przynajmniej Assistance krótkoterminowy

  3. Co robić, jeśli będę mieć wypadek za granicą?

   Najlepiej w tym przypadku skontaktować się z Polskim Biurem Ubezpieczycieli Komunikacyjnych

  4. Czy za granicą wystarczy skan dowodu rejestracyjnego?

   Nie, podróżując poza granicami Polski należy posiadać przy sobie oryginalny, "papierowy" dowód rejestracyjny. 

  5. Czy polisa OC musi być wydrukowana za granicą?

   Tak, jeśli podróżujesz poza granicami kraju, musisz mieć przy sobie wydrukowaną polisę OC.