Wolisz porozmawiać?Skontaktuj się z nami.
Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Doradców.
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 21:00
sob.9:30 - 17:30
Zadzwoń22 270 00 00

Czy ubezpieczenie chroni mury od działania wilgoci i pleśni?

Tak, ale w określonych warunkach. Wilgoć i grzyb mogą pojawić się z powodu wadliwej konstrukcji budynku, źle wykonanej izolacji, niezabezpieczenia otworów czy nieprawidłowego obiegu powietrza w pomieszczeniu. Większość ubezpieczycieli uznaje działanie wilgoci i pleśni za zjawisko długotrwałe, a tym samym wyłączone z odpowiedzialności finansowej. Wyjątkiem u niektórych ubezpieczycieli jest wilgoć spowodowana powodzią lub obfitymi opadami deszczu.

Jeżeli w mieszkaniu pojawił się grzyb (pomimo dbania o lokal), problem należy skierować do dewelopera lub administracji. 

Jeśli mieszkanie zostało zakupione bezpośrednio od dewelopera, warto skierować pismo z zażaleniem właśnie do niego. Być może problem wynika z błędów w konstrukcji budynku. Gdy zgłoszenie nastąpi w okresie trwania rękojmi, istnieje szansa na odszkodowanie od firmy deweloperskiej. Można również liczyć na zwrot poniesionych już kosztów, np. osuszania ścian – w tym przypadku obowiązuje okres 10 lat od momentu przeprowadzenia remontu.

W przypadku zamieszkiwania lokalu w starym budownictwie z wilgocią powinna walczyć spółdzielnia. Trzeba zgłosić jej ten problem, a zarządcy powinni docieplić budynek lub zastosować inne niezbędne izolacje i osuszyć ściany.

Powiązane pytania i odpowiedzi

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Zaoszczędź dzięki porównaniu ofert w 3 minuty.
Sprawdź ceny

Nie wiesz gdzie szukać odpowiedzi?

Skontaktuj się z nami. Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 9-21 i w soboty od 9:30 - 17:30.

logo innowacyjna gospodarka
UBEZPIECZENIA RANKOMAT Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wolska 88 informuje o realizacji projektu "Integracja systemu informatycznego multiagencji ubezpieczeniowej INSU z serwisami towarzystw „direct” w celu optymalizacji procesów sprzedażowych produktów ubezpieczeniowych" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2007 - 2013
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego