Przekształcenie budynku gospodarczego na mieszkalny jest możliwe, szczególnie jeśli w budynku jest już przyłącze wody, prądu czy gazu. Z tego artykułu dowiesz się, jak zmienić budynek gospodarczy w dom. A także poznasz koszty przebudowy, w tym cenę za ubezpieczenie takiej nieruchomości.

Budynek gospodarczy to obiekt budowlany, którego przeznaczeniem są prace gospodarcze, można w nim także przechowywać narzędzia lub sprzęty. Można jednak zmienić jego przeznaczenie – zezwala na to prawo budowlane, a dokładniej art. 71 ust. 2 Prawa budowlanego, które mówi, że:

Zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części wymaga zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej. 

Zgłoszenia przekształcenia budynku gospodarczego na mieszkalny musisz dokonać się w starostwie powiatowym lub urzędzie miejskim na prawach powiatu.

Jak przekształcić budynek gospodarczy w dom mieszkalny?

Aby przekształcić budynek gospodarczy w dom mieszkalny, przede wszystkim trzeba dokonać zgłoszenia.

Wniosek o zmianę użytkowania budynku gospodarczego, wraz z wymaganymi załącznikami, musisz złożyć w starostwie lub u prezydenta miasta, nim rozpoczniesz jakiekolwiek działania mające na celu przekształcenie budynku gospodarczego w dom.

Aby przekształcić budynek gospodarczy w dom, należy:

1. Złożyć wniosek o przekształcenie budynku gospodarczego w dom w starostwie powiatowym lub u prezydenta miasta na prawach powiatu.
2. Do wniosku dołączyć wymagane załączniki/dodatkowe dokumenty, w przeciwnym razie wniosek nie będzie kompletny.
3. Zaczekać na decyzję organu administracji państwowej – od chwili złożenia wniosku o zmianę przeznaczenia budynku, urzędnicy mają 30 dni na odpowiedź (jeśli nie dostaniesz odpowiedzi, zgodnie z prawem, możesz przyjąć, że udzielono tzw. „milczącej zgody”).
4. Jeśli jest zgodna lub zgoda milcząca, można legalnie rozpocząć prace zmierzające do zmiany budynku gospodarczego w mieszkalny.

Jakie formalności do zmiany budynku gospodarczego w mieszkalny?

Wzór wniosku zgłoszenia można otrzymać w placówkach administracji państwowej.

Wniosek o przekształcenie budynku gospodarczego w dom mieszkalny powinien zawierać:

 • oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością w celach budowlanych;
 • opis techniczny, w którym określony jest rodzaj budynku oraz jego konstrukcja;
 • dane techniczno-użytkowe oraz dane technologiczne budynku;
 • opis i rysunek ukazujący granice nieruchomości oraz sąsiedztwo innych budynków (już istniejących lub budowanych na tej oraz na sąsiednich działkach);
 • wyraźne oznaczenie tej części budynku, w której planowana jest zmiana przeznaczenia;
 • zaświadczenie (lub kopię zaświadczenia) wydanego przez wójta, burmistrza albo prezydenta miasta o zgodności planowanego sposobu użytkowania budynku z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.
 • ekspertyzę techniczną przygotowaną przez osobę do tego uprawnioną;
 • pozwolenia i opinie specjalistów, jeśli w danym przypadku są wymagane zgodnie z ustawami o przekształceniu budynku gospodarczego na mieszkalny.

Kiedy już uzyskasz zgodę na przekształcenie budynku gospodarczego w mieszkalny, kolejny etap to roboty budowlane lub przebudowa, których celem będzie zmiana parametrów technicznych lub użytkowych budynku.

Prace adaptacyjne w budynku, zależnie od stopnia ich zaawansowania, mogą wiązać się jeszcze z koniecznością uzyskania pozwolenia na budowę.

Ile kosztuje przekształcenie budynku gospodarczego na mieszkalny?

Koszt przekształcenia budynku gospodarczego na mieszkalny, może być dość wysoki, ponieważ taki obiekt powinien spełniać wysokie normy budowlane.

To, ile kosztuje przekształcenie budynku gospodarczego w mieszkalny, zależy przede wszystkim od skali wykonanych prac. Zwykle wynosi od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Koszty generują przede wszystkim prace budowalne, które należy wykonać w budynku, aby nadawał się on do mieszkania i spełniał wymogi obiektu mieszkalnego.

Na koszt przekształcenia budynku gospodarczego w mieszkalny składają się także ceny ekspertyz, projektów i opinii, które należy dołączyć do wniosku. Samo zgłoszenie realizowane jest bezpłatnie – wyjątkiem jest sytuacja, w której do spraw formalnych związanych z przekształceniem budynku gospodarczego w mieszkalny zatrudniasz pełnomocnika.

Jaka kara za mieszkanie w budynku gospodarczym?

Jeżeli zdecydujesz się zamieszkać w budynku gospodarczym nieprzeznaczonym na cele mieszkalne, organ nadzoru budowlanego może wydać nakaz wstrzymania użytkowania budynku lub jego części i nałożyć na Ciebie obowiązek przedstawienia odpowiednich dokumentów w wyznaczonym terminie.

Jeśli zmienisz budynek gospodarczy w mieszkalny bez zgłoszenia urzędowego, prace budowlane, które wykonałeś mogą być uznane za tzw. „samowolę budowlaną”.

Kary za samowolę budowlaną mogą mieć różny stopnień: od kary grzywny lub nakazu rozbiórki obiektu budowlanego wzniesionego bez pozwolenia, aż po kary pozbawienia wolności.

Kary za samowole budowlaną określają przepisy karne, z art. 90 Prawa budowlanego:

Każdy, kto wykonuje roboty budowlane bez uprzedniego uzyskania pozwolenia na budowę lub zgłoszenia inwestycji podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Jak ubezpieczyć budynek przekształcony na dom?

Ubezpieczenie budynku gospodarczego, domu mieszkalnego i domu w budowie podlega trzem różnym polisom mieszkaniowym. Każdą z tych nieruchomości można ubezpieczyć, lecz nieco na innych zasadach.

Niezależnie od tego, czy chcesz ubezpieczyć budynek gospodarczy, do mieszkalny, czy dom w budowie, najlepiej jest skorzystać z kalkulatora polis mieszkaniowych online. To narzędzie szybko pokaże Ci oferty nawet 50 różnych TU, wraz z cenami i z zakresem ochrony. W porównywarce polis mieszkaniowych online możesz też od razu kupić polisę mieszkaniową.

PORÓWNAJ CENY

Zakup ubezpieczenia domu, budynku gospodarczego czy domu w budowie w kalkulatorze online, to tylko kilka kroków:

1. Uzupełnij dane dotyczące nieruchomości – określ rodzaj nieruchomości (dom/budynek gospodarczy/budynek w budowie), metraż nieruchomości, wartość rynkową, ilość osób ją zamieszkujących itp.

2. Wybierz zakres ochrony ubezpieczeniowej – do wyboru jest podstawowa lub rozszerzona polisa mieszkaniowa, którą możesz uzupełnić też o różne dodatki, np. ochronę na wypadek przepięcia czy na czas remontu.

3. Z listy ofert różnych TU, wybierz ubezpieczenie nieruchomości, które jest najlepsze dla Ciebie kliknij „Kup online”.

4. Opłać składkę ubezpieczeniową za pomocą wybranej metody płatności online (płatności są szyfrowane).

5. Zaczekaj na e-mail z potwierdzeniem i dokumentami do polisy mieszkaniowej.
Ubezpieczenie budynku przekształconego na dom kupione online będzie działać już od następnego dnia – po zaksięgowaniu wpłaty (chyba, że wybierzesz inny termin rozpoczęcia ochrony).

Ile kosztuje ubezpieczenie domu mieszkalnego?

W kalkulatorze polis mieszkaniowych online sprawdziliśmy, ile kosztuje ubezpieczenie domu mieszkalnego, który został przekształcony z budynku gospodarczego.

Założyliśmy, że do ubezpieczenia jest:

 • dom pod Lublinem,
 • wielkości 95m2,
 • o wartości 230 000 zł,
 • zamieszkany przez 2 osoby dorosłe.

Sprawdziliśmy cenę ubezpieczenia domu mieszkalnego w podstawowej wersji polisy mieszkaniowej wraz z ochroną na wypadek powodzi.

PORÓWNAJ CENY

Najtańsze ubezpieczenie budynku mieszkalnego dla tego domu moglibyśmy kupić w cenie 146 zł za rok – oferta TU Europa. W tej cenie dodatkowo oprócz ochrony na wypadek powodzi, także pakiet Home Assistance oraz zabezpieczenie na wypadek dewastacji.

Kolejne oferty są już stopniowo droższe, choć zakres ochrony wydaje się być podobny lub nawet mniejszy.
Jeśli zależałoby nam na ubezpieczeniu przedmiotów szklanych, bo np. dom ma dużo przeszkleń, warto byłoby rozważyć polisę mieszkaniową od Benefii – 232 zł i w tej cenie: Home Assistance, Powódź, Przedmioty szklane.

Ceny niektórych polis mieszkaniowych mogą być wyższe także ze względu na bardziej korzystne zasady działania ochrony ubezpieczeniowej – warto to sprawdzać w dokumencie OWU.

Cena ubezpieczenia domu mieszkalnego w dużej mierze zależy od jego wartości rynkowej – zatem im dom jest droższy, tym cena polisy mieszkaniowej będzie wyższa. Mniej zapłacimy za domy o niedużym metrażu, a więcej za domy o sporej powierzchni. Zamiast sprawdzać ceny polis mieszkaniowych na stronach internetowych poszczególnych ubezpieczycieli, lepiej skorzystać z kalkulatora online i szybko porównać oferty

Michał Ratajczak, ekspert ds. ubezpieczeń nieruchomości rankomat.pl

Cena za ubezpieczenie domu mieszkalnego – porównanie

TU

Cena za rok

Dodatkowo w zakresie ochrony ( w cenie)

Europa

146 zł

Home Assistance
Powódź
Dewastacja

Benefia

172 zł

Home Assistance
Powódź

Link4

196 zł

Home Assistance
Powódź
Dewastacja

Mtu24.pl

215 zł

Powódź

Benefia

232 zł

Home Assistance
Powódź
Przedmioty szklane

Mtu24.pl

260 zł

Home Assistance
Powódź

Inter Polska

274 zł

Home Assistance
Powódź
Dewastacja

Link4

321 zł

Home Assistance
Powódź
Dewastacja

Generali

357 zł

Home Assistance
Powódź
Dewastacja
Pakiet medyczny

Proama

376 zł

Home Assistance
Powódź
Dewastacja

Oprac. na podstawie: rankomat.pl Dane z dnia: 08.06.2023 r.

Gdzie ubezpieczę dom?

Ubezpieczenie domu mieszkalnego może kupić niemal w każdym TU dostępnym na rynku. Nie wszystkie TU jednak chcą ubezpieczać domy w budowie. Najlepiej poszukać dobrego ubezpieczenia domu w kalkulatorze polis mieszkaniowych – kalkulator pokaże Ci oferty dopasowane do Twojej nieruchomości. 

Podsumowanie

1. Aby przekształcić budynek gospodarczy w dom mieszkalny, należy złożyć specjalny wniosek w starostwie lub u prezydenta miasta

2. Wniosek o przekształcenie budynku gospodarczego w budynek mieszkalny powinien zawierać odpowiednie załączniki

3. To, ile kosztuje przekształcenie budynku gospodarczego w mieszkalny, zależy przede wszystkim od skali wykonanych prac budowlanych – zwykle wynosi od kilku do kilkunastu tysięcy złotych

4. Jeśli zmienisz budynek gospodarczy w mieszkalny bez zgłoszenia urzędowego, prace budowlane, które wykonałeś mogą być uznane za tzw. „samowolę budowlaną”, a ta podlega karze grzywny, karze rozbiórki budynku lub karze pozbawienia wolności

FAQ – Najczęściej zadawane pytania o przekształcenie budynku na mieszkalny

 1. Ile kosztuje przekształcenie budynku gospodarczego na mieszkalny?

  Koszt przekształcenia budynku gospodarczego na mieszkalny zależy przede wszystkim od prac budowlanych, które w tym celu należy wykonać w budynku – zwykle wynosi od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Samo złożenie wniosku o przekształcenie budynku gospodarczego w dom jest bezpłatne.

 2. Co trzeba zrobić żeby przekształcić budynek gospodarczy na mieszkalny?

  Aby przekształcić budynek gospodarczy w dom mieszkalny, należy złożyć specjalny wniosek w starostwie lub u prezydenta miasta i poczekać na decyzję. Czas oczekiwania to maksymalnie 30 dni. Po tym czasie, jeśli jest zgodna, można przystąpić do prac remontowo-budowlanych, których celem jest przystosowanie obiektu do warunków, jakim podlegają budynki mieszkalne.

 3. Ile kosztuje zmiana sposobu użytkowania budynku?

  Samo złożenie wniosku o zmianę sposobu użytkowania budynku jest bezpłatne, poszczególne opłaty mogą być wymagane, jeśli do wniosku potrzebne będę ekspertyzy/opinie osób uprawnionych – stawki u takich specjalistów ustalane są indywidualne.

 4. Ile czasu trwa przekształcenie budynku gospodarczego na mieszkalny?

  Oczekiwanie na decyzję, co do wniosku o przekształcenie budynku gospodarczego w mieszkalny trwa do 30 dni. Najwięcej czasu zajmują prace remontowo-budowlane, które trzeba wykonać w nieruchomości. To, ile będą trwały zależy przede wszystkim od ich poziomu zaawansowania. 

 5. Czy można mieszkać w budynku gospodarczym?

  Nie, jeśli budynek jest budynkiem gospodarczym, a nie mieszkalnym, to jego przeznaczeniem nie może być mieszkanie – jest to niezgodne z prawem. Ponadto takie budynki często nie są przystosowane do mieszkania – nie spełniają podstawowych wymogów budowlanych. A jeśli zdecydujesz się na zmodernizowanie nieruchomości bez oficjalnej zgodny na przekształcenie jego przeznaczenia, możesz otrzymać karę za tzw. samowolę budowlaną.

 6. Czy mogę przekształcić budynek usługowy na mieszkalny?

  Tak, ale tylko po ówczesnym uzyskaniu zgodny na przekształcenie budynku usługowego w mieszkalny. Prace budowlane w budynku usługowym mające na celu przekształcenie go w lokal mieszkalny, bez oficjalnej zgodny, to łamanie prawa budowlanego.

 7. Czy mogę przekształcić budynek gospodarczy na garaż?

  Tak, ale przebudowa budynku gospodarczego na garaż również wymaga zgłoszenia w urzędzie. W garażach obowiązują bowiem inne przepisy przeciwpożarowe niż w przypadku użytkowania budynku gospodarczego, możliwe zatem, że konieczne będą także specjalne prace budowlane – oczywiście wykonywane po otrzymaniu zgody na zmianę sposobu użytkowania budynku.