Dom pasywny to rodzaj budynku, w którym dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, minimalizujemy zapotrzebowanie na energię elektryczną. Z tego artykułu dowiesz się, jak wybudować dom niskoenergetyczny i jak go ubezpieczyć.

Choć domy pasywne są droższe w budowie od tradycyjnego domu, to w dłuższej perspektywie, dzięki mniejszemu zużyciu energii elektrycznej, inwestycja w dom pasywny może się opłacić.

Pierwszy dom pasywny powstał w 1990 roku w Darmstadt. Do tej pory w Niemczech powstało już ponad 40 tys. domów pasywnych, w Polsce domy pasywne dopiero zdobywają popularność.

Czym jest dom pasywny?

Dom pasywny to budynek, w którym – dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych – zminimalizowane jest zapotrzebowanie na energię elektryczną.

W domu pasywnym zużycie energii elektrycznej wynosi poniżej 15 kWh/(m²/rok), jest zatem mniej więcej ośmiokrotnie mniejsze w stosunku do zużycia w standardowych domach, w których rocznie zużywa się nawet 120 kWh/(m²/rok).

W domu pasywnym zminimalizowana zostaje energia potrzebna do ogrzania domu, ogrzania wody i do działania urządzeń domowych. Ponadto projekt domu pasywnego zakłada rozwiązania, których celem jest uzyskane jak największej ilości energii pochodzącej z natury.

Jakie warunki musi spełnić dom pasywny?

Istnieje kilka konkretnych wytycznych, które dom pasywny musi spełniać, aby uznano go za taki właśnie budynek.

Warunki dla domu pasywnego to:

 • bryła w kształcie prostokąta, bez wnęk i wycięć;
 • dach o prostej konstrukcji – jedno- lub dwuspadowy;
 • ulokowanie na otwartej niezacienionej przestrzeni – tak, aby do wnętrza wpadało jak najwięcej światła słonecznego przez jak najdłuższą część dnia;
 • duża liczba okien trzyszybowych z ocieplonymi ramami, ulokowanych na ścianach od strony południowej;
 • możliwie jak największa szczelność budynku – ograniczenie mostków termicznych;
 • roczny wskaźnik zapotrzebowania na ciepło nie może przekraczać 15 kWh/m2/rok.
 • zużycie energii w ciągu roku powinno być maksymalnie na poziomie 1,5 l oleju opałowego na metr kwadratowy w ciągu roku;
 • roczne zapotrzebowanie na tzw. „energię pierwotną” i energię elektryczną nie powinno być większe niż 120 kWh/m2/rok;
 • wysokie ocieplenie (minimum 30 cm dla płyty fundamentowej, ścian oraz dachu), temperatura ścian nie może być niższa niż 17°C przy temperaturze zewnętrznej -10°C i wewnętrznej +20°C;
 • wysoka wentylacja mechaniczna z nowoczesnym rekuperatorem odzyskującym ciepło;
 • brak konieczności instalacji grzejników.

Przy budowie domów pasywnych stosuje się ponadto wysokiej klasy materiały budowlane oraz izolacyjne, które cechują się jak najmniejszym współczynnikiem przenikania ciepła.

Jakie formalności do budowy domu pasywnego?

Projekt domu pasywnego powstaje na indywidualne zamówienie. W Polsce działa kilka film, które specjalizują się w budowie domów pasywnych. U większości z nich można zamówić zarówno projekt, jak i wykonanie domu pasywnego. Niektóre biura architektoniczne i projektowe posiadają certyfikat Instytutu Budynków Pasywnych w Darmstadt.

Zatrudnienie firmy specjalizującej się w budowie domów pasywnych to najlepsze rozwiązanie, w ten sposób formalnościami potrzebnymi do budowy domu pasywnego zajmą się wykwalifikowani specjaliści, a ty będziesz mieć pewność, że wszystko jest tak, jak być powinno.

Kto może wybudować dom niskoenergetyczny?

Dom niskoenergetyczny może wybudować każdy. Lecz ze względu na specyfikę tego budownictwa, lepiej zlecić projekt i budowę domu fachowcom. Łatwo tu bowiem o pomyłki, a jeśli dom pasywny nie będzie spełniał wszystkich wymagań, nie będzie w pełni niskoenergetyczny, a co za tym idzie, ty nie będziesz miał takich oszczędności, jakich oczekiwałeś.

Jeżeli dom pasywny nie będzie miał więcej niż 70 m2, według prawa, nie jest wymagane pozwolenie na jego budowę, wystarczy zgłoszenie. Jeśli jednak jego powierzchnia będzie większa, koniczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę.

Czy opłaca się stawiać dom pasywny?

Domy pasywne mają swoje wady i zalety. Jedni zatem uważają, że opłaca się budować domy pasywne, inni twierdza, że to zbyt wysokie koszty. Jeśli rozważasz budowę domu pasywnego, warto poznać jego wady i zalety, i samodzielnie ocenić ryzyko inwestycji.

Tabela poniżej wyraźnie pokazuje, że dom pasywny ma znacznie więcej zalet niż wad.

Zalety i wady domu pasywnego

Zalety

Wady

niskie rachunki za prąd

wysoki koszt inwestycji

ograniczenie emisji CO2

ograniczenia związane z bryłą budynku, która musi być prosta

przyjazny klimat wewnątrz domu: brak przeciągów, nowoczesne rozwiązania regulujące wilgotność pomieszczeń

duża ilość przeszkleń od strony południowej może wymuszać instalację rolet/żaluzji

powietrze sprzyjające alergikom

bardzo dużo naturalnego światła

możliwość stawiania podłóg bezpośrednio na gruncie (po wcześniejszej izolacji)

warstwy izolujące dom chronią przed utratą ciepła i wyciszają konstrukcję

dogłębnie przemyślany precyzyjny projekt budynku minimalizuje błędy w konstrukcji, które w późniejszych latach mogą wymuszać remonty

Oprac. na podstawie: pasywny-budynek.pl

Największą zaletą domów pasywnych są niskie koszty eksploatacji. Średnie koszty ogrzewania domu pasywnego wraz z ogrzewaniem wody to ok. 900-1100 zł na rok. Dla porównania: w tradycyjnym domu te same koszty oscylują w granicach 4000-6000 zł rocznie.

Inwestycja w dom pasywny powinna zwrócić się w przeciągu kilkudziesięciu lat. A jeśli zdecydujesz się na wynajem domu pasywnego, czas zwrotu inwestycji może nastąpić jeszcze szybciej.

Ile kosztuje budowa domu pasywnego?

To, ile będzie kosztować budowa domu pasywnego, zależy od kilki czynników:

 • od zastosowanej technologii budowlanej;
 • powierzchni domu;
 • liczby kondygnacji (dom parterowy/piętrowy/z poddaszem);
 • użytych materiałów.

Przy budowie domu pasywnego cena za m2 może być wyższa o 8-20% w porównaniu do budowy domów tradycyjnych. 

Standardowy koszt domu pasywnego o wielkości 100 m2, w stanie surowym zamkniętym, to ok. 385-430 tys. zł. Tymczasem budowa klasycznego domu o tej samej wielkości, do stanu surowego zamkniętego, to zwykle koszt 350 tys. zł.

Zdarza się, że dom pasywny to inwestycja znacznie wyższa niż budowa zwykłego domu – koszty mogą być większe nawet o połowę.

Dofinansowanie na dom pasywny

Na budowę domu pasywnego można otrzymać dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Aby uzyskać dofinansowanie na dom pasywny, budynek musi spełniać wymagania techniczne, które weryfikuje ekspertyza Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A.

Dofinansowanie dla domu pasywnego wynosi 50 000,00 zł brutto. Aby uzyskać takie dofinansowanie od NFOŚiGW należy przygotować wszystkie wymagane dokumenty i przejść odpowiednią procedurę.

Dotacja na dom pasywny od NFOŚiGW ma formę częściowej spłaty kredytu bankowego zaciągniętego na inwestycję. Pieniądze wpłacane są na konto kredytowe po zakończeniu budowy domu pasywnego i przedstawieniu wymaganego standardu energetycznego budynku.

Celem programu NFOŚiGW jest spełnienie wymagań Dyrektywy Europejskiej, która zobowiązuje państwa członkowskie do tego, by od początku 2021 r. wszystkie nowopowstające budynki były obiektami o niemal zerowym zużyciu energii. W ten sposób ma zostać zmniejszona lub całkowicie wyeliminowana emisja CO2 do atmosfery.

Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie: https://www.gov.pl/web/nfosigw/

Jak ubezpieczyć dom pasywny?

Ubezpieczenie domu pasywnego nie powinno stanowić problemu. Jedyną przeszkodą może okazać się konstrukcja drewniana – niektóre TU nie chcą ubezpieczać domów drewnianych ze względu na wysokie ryzyko pożaru, inne ubezpieczają, ale podwyższają składkę na polisę mieszkaniową.

Przy ubezpieczeniu domu pasywnego, z racji tego, że inwestycja w niego to duży koszt, warto sprawdzić jaka jest maksymalna suma ubezpieczenia w TU, które wybraliśmy – w każdym TU może być one inna. SU nie powinna być niższa od wartości domu, bo od niej zależy wysokość odszkodowania w razie szkody całkowitej. SU powinna odzwierciedlać realną wartość domu pasywnego. 

Dobre ubezpieczenie dla domu pasywnego można szybko znaleźć za pomocą kalkulatora polis mieszkaniowych. Dzięki temu narzędziu szybko porównasz oferty nawet 50 różnych TU. Bezpośrednio w kalkulatorze online możesz też kupić polisę mieszkaniową.

Zakup polisy mieszkaniowej w kalkulatorze ubezpieczeń to tylko kilka kroków:

1. Uzupełnij kwestionariusz – podaj informacje na temat nieruchomości i wybierz zakres ochrony.
2. Z listy ofert różnych TU – wraz z cenami i zakres ochrony – wybierz najlepsze ubezpieczenie nieruchomości dla siebie.
3. Przy wybranej polisie mieszkaniowej kliknij „Kup online”.
4. Wpisz dane potrzebne do skonstruowania umowy.
5. Zapłać za składkę ubezpieczeniową za pomocą wybranej metody bezpiecznej płatności online.
6. Zaczekaj na e-mail z potwierdzeniem.

Wszystkie dokumenty do ubezpieczenia nieruchomości otrzymasz na skrzynkę mailową. Takie ubezpieczenie domu pasywnego powinno działać już od następnego dnia – po zaksięgowania płatności – chyba, że wybierzesz innych termin rozpoczęcia ochrony ubezpieczeniowej. 

Ile kosztuje ubezpieczenie domu pasywnego?

To, ile kosztuje ubezpieczenie domu pasywnego zależy od kilku czynników: przede wszystkim od wartości domu oraz zakresu ochrony polisy mieszkaniowej.

Za pomocą kalkulatora polis mieszkaniowych online sprawdziliśmy, ile kosztuje polisa mieszkaniowa dla domu pasywnego:

 • ulokowanego w podwrocławskiej wsi,
 • o wartości 920 000 zł,
 • o wielkości 190 m2,
 • zamieszkiwanego przez 2 osoby dorosłe,
 • wybudowanego w 2022 roku.

PORÓWNAJ CENY

Najtańsza polisie mieszkaniową dla domu pasywnego zaoferowała Benefia – 498 zł za rok. Dodatkowo w cenie jest Home Assistance, który może przydać się przy awariach. Niewiele droższą polisę mieszkaniową oferuje tutaj TU Europa – 511 zł za rok, a w cenie jest nie tylko Home Assistance, ale także ochrona na wypadek dewastacji.

Kolejne oferty są już coraz droższe, choć zakres ochrony wydaje się być podobny. Warto jednak sprawdzić nie tylko ceny i zakres ochrony ubezpieczeniowej, ale także warunki zawarte w OWU – być może wyższa cena ma przełożenie na bardziej korzystne zasady działania polisy mieszkaniowej.

Koszt ubezpieczenia domu pasywnego wydaje się być wysoki, ceny podyktowane są przede wszystkim wysoką wartością takiej nieruchomości. Lecz patrząc na to, ile zwykle inwestuje się w dom pasywny, tym bardziej warto go ubezpieczyć, bo przy szkodzie całkowitej, np. w wyniku pożaru, można utracić cały majątek i tym samym dobytek całego życia

Leszek Drozdalski, ekspert ds. ubezpieczeń nieruchomości rankomat.pl

Koszt ubezpieczenia domu pasywnego – porównanie ofert

TU

Cena za rok

Dodatkowo w cenie

Benefia

498 zł

Home Assistance

Europa

511 zł

Home Assistance

Dewastacja

Mtu24.pl

643 zł

Home Assistance

Dewastacja

Benefia

673 zł

Home Assistance

Przedmioty szklane

Mtu24.pl

688 zł

Home Assistance

Europa

711 zł

Home Assistance

Powódź

Dewastacja

Wiener

746 zł

Home Assistance

Dewastacja

Link4

802 zł

Generali

852 zł

Home Assistance

Dewastacja

Pakiet medyczny

Proama

856 zł

Home Assistance

Dewastacja

Inter Polska

866 zł

Oprac. na podstawie: rankomat.pl z dnia: 07.06.2023 r.

Gdzie ubezpieczę dom pasywny?

Z ubezpieczeniem domu pasywnego raczej nie powinno być problemu – o ile nie ma on konstrukcji drewnianej – można to zrobić niemal w każdym TU obecnym na rynku.

PORÓWNAJ CENY

Powyższe zestawienie ofert z kalkulatora polis mieszkaniowych pokazuje, że ubezpieczenie domu pasywnego oferuje m.in. TU Europa, Benefia, Wiener, Link4, Proama oraz Inter Polska.

Podsumowanie

1. Dom pasywny to budynek mieszkalny, w którym dzięki specjalnej konstrukcji zminimalizowane jest zapotrzebowanie na energię elektryczną

2. Dom pasywny musi spełniać konkretne wymagania, m.in. mieć zwartą prostą bryłę i posiadać dużą liczbę okien od strony południowej

3. Jeżeli dom pasywny nie będzie miał więcej niż 70 m2, według prawa, nie jest wymagane pozwolenie na jego budowę, wystarczy zgłoszenie

4. Zużycie energii elektrycznej w domu pasywnym jest mniej więcej ośmiokrotnie mniejsze w stosunku do zużycia w standardowych domach

FAQ – Najczęściej zadawane pytania o budowę domu pasywnego

 1. Czy dom pasywny jest zdrowy?

  Tak, w domu pasywnym panuje wyjątkowo korzystny mikroklimat. Takie domy są szczególnie polecane alergikom, dzieciom oraz seniorom.

 2. Jakie koszty ogrzewania w domu pasywnym?

  Dobry projekt domu pasywnego daje możliwość obniżenia kosztów ogrzewania budynku około 100 m2 nawet do 50 zł miesięcznie. Średnie koszty ogrzewania domu pasywnego wraz z kosztami ciepłej wody to ok. 900-1100 zł na rok. W domu tradycyjnym koszty te oscylują zwykle w granicach 4000-6000 zł.

 3. Czym różni się dom pasywny od domu energooszczędnego?

  Do energooszczędny to niższe koszty na etapie inwestycyjnym, lecz wyższe rachunki za prąd, w tym za ogrzewanie. Dom pasywny to minimalne wydatki związane ze użyciem prądu, w tym za ogrzewaniem, ale dość wysokie koszty inwestycyjne.

 4. Ile można zaoszczędzić na budowie domu pasywnego?

  Sam koszt budowy domu pasywnego nie przyniesie oszczędności, bo wiąże się z większą inwestycją niż budowa klasycznego domu. Jednak można zaoszczędzić na zużyciu prądu – zwykle ok. 5000 zł rocznie. Inwestycja budowy domu pasywnego powinna zrównoważyć się w przeciągu kilkudziesięciu lat.

 5. Z czego wybudować dom pasywny?

  Dom pasywny najczęściej zbudowany jest w technologii murowanej. Do konstrukcji ścian zewnętrznych stosuje się pustaki ceramiczne, bloczki betonowe lub keramzytobeton.

 6. Czy można ubezpieczyć dom niskoenergetyczny?

  Tak, dom niskoenergetyczny można ubezpieczyć większości TU. Niektórzy ubezpieczyciele oferują nawet ubezpieczenie domu w trakcie budowy. Ubezpieczenia domu niskoenergetycznego najlepiej poszukać przez kalkulator polis mieszkaniowych.