Wolisz porozmawiać?Skontaktuj się z nami.
Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Doradców.
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 21:00
sob.9:30 - 17:30
Zadzwoń22 270 00 00

W jakim terminie muszę zgłosić do towarzystwa ubezpieczeniowego sprzedaż samochodu?

Ustawa zobowiązuje zbywcę pojazdu do zgłoszenia zmiany właściciela do zakładu ubezpieczeń w ciągu 14 od dnia zawarcia umowy sprzedaży. Jeśli tego nie zrobisz, ubezpieczyciel może:

  • automatycznie przedłużyć na kolejny rok Twoją umowę OC (ponieważ nie będzie wiedział o zmianie właściciela),
  • wymagać od Ciebie zapłaty składki, np. kolejnej raty, solidarnie z nabywcą auta (za okres aż do dnia złożenia zawiadomienia o transakcji). 

Uwaga! Jesteś nabywcą używanego samochodu? Teoretycznie nie masz obowiązku zgłaszania kupna pojazdu do towarzystwa. Jest to jednak wskazane, chociażby ze względu na możliwość rekalkulacji składki. Pamiętaj także, że OC zbywcy nie przedłuża się automatycznie, więc po jego zakupie powinieneś zadbać o ciągłość. Najlepszym sposobem jest zawarcie OC na cały rok odpowiednio wcześniej - najlepiej co najmniej dwa tygodnie przed końcem polisy zbywcy. 

Przydatne dokumenty i wzory

  • Wypowiedzenie OC Pobierz
  • Umowa kupna sprzedaży samochodu Pobierz
  • Umowa kupna sprzedaży samochodu ze współwłaścicielem Pobierz
  • Druk PCC-3 Pobierz
  • Zawiadomienie o zbyciu pojazdu Pobierz

Powiązane pytania i odpowiedzi

Oszczędź nawet 50% na polisie

Porównaj oferty ubezpieczeń OC i AC

Nie wiesz gdzie szukać odpowiedzi?

Skontaktuj się z nami. Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 9-21 i w soboty od 9:30 - 17:30.

logo innowacyjna gospodarka
UBEZPIECZENIA RANKOMAT Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wolska 88 informuje o realizacji projektu "Integracja systemu informatycznego multiagencji ubezpieczeniowej INSU z serwisami towarzystw „direct” w celu optymalizacji procesów sprzedażowych produktów ubezpieczeniowych" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2007 - 2013
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego