Porównaj oferty i kup polisę taniej przez Internet

Wolisz porozmawiać? Skorzystaj z pomocy jednego z naszych 200 agentów

#zostańwdomu

Choć ceny ubezpieczenia OC nadal rosną, to dynamika podwyżek jest zdecydowanie mniejsza niż w roku ubiegłym. Średni koszt obowiązkowej polisy wzrósł w ostatnich trzech kwartałach zaledwie o 6%, podczas gdy w tym samym okresie roku poprzedniego, podwyżki sięgnęły aż 39%.

Samochód - pieniądze
Porównaj ceny OC i AC
CUR_URL:https://rankomat.pl/samochod/podwyzki-oc-po-trzech-kwartalach-2017-r-mniejsze-niz-przed-rokiem

Po zamknięciu III kwartału 2017 r., przygotowaliśmy e-book zawierający szczegółowe informacje, dotyczące cen obowiązkowego ubezpieczenia OC w tym okresie oraz zmian na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych od roku 2015. Sprawdziliśmy, jakie czynniki wpływają na wysokość składki. Przeanalizowaliśmy zmiany cen OC dla różnych grup kierowców oraz mieszkańców poszczególnych regionów. Poniżej prezentujemy część danych dotyczących rynku i cen OC. Zachęcamy do pobrania PEŁNEGO RAPORTU.

W III kwartale 2017 roku właściciele samochodów płacili za ubezpieczenie średnio 813 zł. I mimo, że podwyżki wyraźnie wyhamowały, to wciąż nie możemy mówić o pełnej stabilizacji. W raporcie “RanKING - rynek i ceny ubezpieczeń komunikacyjnych” pokazujemy, jak zmieniały się ceny OC od 2015 r. oraz ile wynosiły w trzecim kwartale 2017 r. Sprawdzamy także, którzy kierowcy płacą najmniej za obowiązkowe ubezpieczenie.   

Jak zmieniała się cena OC od 2015 roku?

Wydaje się, że najbardziej gwałtowne podwyżki cen OC są już za nami. Nie oznacza to jednak, że ceny OC całkowicie się ustabilizowały. Ceny nadal rosną, ale już w dużo mniejszym tempie niż dotychczas. Wzrost między 2015 i 2016 wynosił 45% i spadł do 25% pomiędzy rokiem 2016 i 2017. 

- Wyniki po pierwszym półroczu br. wskazują, że rynek OC stał się rentowny, ale to przede wszystkim efekt ubiegłorocznych podwyżek. Należy jednak pamiętać, że wydatki towarzystw ubezpieczeniowych związane z likwidacją szkód wciąż rosną. W I półroczu br. odszkodowania i świadczenia z OC wyniosły 4,3 mld zł i były wyższe o 9,2% niż rok wcześniej. Jeśli likwidacje szkód będą jeszcze droższe, nie można wykluczyć kolejnych podwyżek - mówi mówi Patryk Juchniewicz, Dyrektor ds. rozwoju sprzedaży rankomat.pl.

Gdzie za OC płacimy najwięcej?

W ciągu ostatniego roku ceny OC najbardziej wzrosły w województwie podkarpackim - z 541 zł w III kwartałe 2016 r. do 673 zł w III kwartale br (24,4%). Co ciekawe, mieszkańcy tego regionu płacili jednak najniższe składki. Najdroższe propozycje ubezpieczenia otrzymywali kierowcy w województwie pomorskim - 923 zł. Cena OC była tu aż o 37,1% wyższa niż w najtańszym województwie podkarpackim. 

Spośród wszystkich miast wojewódzkich największe podwyżki odnotowaliśmy w Kielcach (26,4%) i w Rzeszowie (26,1%). Jednocześnie mieszkańcy tych dwóch miast płacili za obowiązkowe ubezpieczenie najmniej - odpowiednio 730 zł i 757 zł. Najwyższe składki towarzystwa proponowały kierowcom z Wrocławia (1140 zł),Gdańska (1060) oraz Warszawy (1030 zł). Różnica między najtańszym i najdroższym miastem w zestawieniu (Rzeszów i Wrocław) wyniosła aż 56%. 

- Miejsce zamieszkania właściciela pojazdu to jeden z elementów, który ma wpływ na cenę składki. Cena polisy OC jest wyższa dla miast z największym wskaźnikiem wypadkowości. Ubezpieczyciele zwracają również uwagę na gęstość zaludnienia oraz natężenie ruchu drogowego - mówi Urszula Pazio-Hrapkowicz, Dyrektor operacyjny rankomat.pl

Najmłodsi kierowcy wciąż płacą najwięcej

Historia podwyżek OC nauczyła nas, że im mniej doświadczony kierowca, tym wyższa cena obowiązkowego ubezpieczenia. Nie inaczej sytuacja wygląda po trzech kwartałach 2017 roku. Młodzi kierowcy wciąż muszą liczyć się z najwyższymi składkami.

Właściciele pojazdów do 25. roku życia płacili w tym czasie aż 146% więcej za polisę niż wynosiła średnia cena OC. W zdecydowanie korzystniejszej sytuacji znaleźli się doświadczeni kierowcy z wieloletnim stażem, po 55. roku życia. Otrzymywali oni najtańsze oferty OC w porównaniu do  średniej krajowej: -14,9%.

Pobierz pełny raport - Raport RanKING - rynek i ceny ubezpieczeń komunikacyjnych


Raport został przygotowany w oparciu o dane porównywarki rankomat.pl, pochodzące z kalkulacji użytkowników wykonanych w okresie od 01.01.2015 r. do 30.09.2017 r. i przedstawia mediany najniższych cen OC.