Ceny polis OC wzrosły w ciągu ubiegłego roku o 59%. W pierwszym kwartale 2017 r. obowiązkowe ubezpieczenia podrożały o kolejne 4%. Ceny powoli się stabilizują, ale kierowcy płacą znacznie więcej niż przed rokiem. Podpowiadamy, jak można zminimalizować wydatki.

Jeśli chcesz obniżyć swoją składkę OC lub AC, nie czekaj do ostatniej chwili i już dziś aktywnie poszukaj najlepszej opcji ubezpieczenia. Podczas poszukiwań, weź pod uwagę kilka naszych wskazówek.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 3 minuty
  • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

1. Sprawdź, kiedy kończy się ubezpieczenie twojego samochodu

Często godzimy się na przedłużenie OC i AC u obecnego ubezpieczyciela, z powodu zwlekania z zakupem polisy do ostatniej chwili. Ponaglani terminem, wybieramy najprostszą i niekoniecznie najtańszą możliwość. Przedłużając umowę możemy nie mieć rozeznania, jak wygląda sytuacja na rynku ubezpieczeń.

2. Porównaj kilkanaście ofert ubezpieczenia OC i AC

Firmy ubezpieczeniowe często modyfikują swoją ofertę. Coraz większą rolę w wycenie polisy odgrywają indywidualne parametry, wyróżniające jednostkę. Dlatego warto trzymać rękę na pulsie i przynajmniej raz na jakiś czas sprawdzić, jakie propozycje ubezpieczenia przygotowały wybrane towarzystwa. W naszym kalkulatorze możesz w ciągu kilku minut poznać ceny polis kilkunastu ubezpieczycieli.

3. Rozważ wyższy udział własny w AC

Jeśli chcesz mieć realny wpływ na cenę ubezpieczenia autocasco (AC), zastanów się nad tym, czy opcja wyższego udziału własnego w szkodzie jest korzystna. Pamiętaj, że niższa składka przy wyższym udziale własnym może oznaczać duże rozczarowanie w momencie szkody. W przypadku auta, którego ubezpieczenie obejmuje udział własny, ubezpieczyciel nie wypłaci części odszkodowania, określonej w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

4. W ratach płacisz więcej

Zalety rozkładania swoich zobowiązań finansowych na raty znamy wszyscy. Warto jednak pamiętać, że jeśli płacisz za ubezpieczenie w ratach – płacisz więcej. Jeżeli to tylko możliwe, nie sugeruj się ilością rat i wartością pojedynczych zobowiązań, ale całkowitą ceną polisy. Zanim wybierzesz ubezpieczenie na raty, zsumuj wszystkie koszty i sprawdź, które towarzystwo nalicza najmniejsze dopłaty za sprzedaż ratalną.

5. Korzystaj z dostępnych promocji

Zapytaj ubezpieczyciela, czy płatność kartą daje dodatkową zniżkę. W ten sposób możesz zaoszczędzić ok. 5-7%. Mniej zapłacisz także za polisę kupioną online (czyli przez telefon lub Internet). Pamiętaj jednak, aby korzystać wyłącznie z bezpiecznej strony internetowej (najlepiej kalkulatora wybranej firmy lub zaufanej porównywarki ubezpieczeń).

Aktywnie szukaj dodatkowych promocji. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe organizują czasowe akcje promocyjne dla wybranych grup klientów (np. posiadaczy wybranych marek samochodów lub osób pracujących w określonym zawodzie) lub zamieszczają na swoich stronach kody rabatowe. O możliwość obniżenia ceny zapytaj także agenta ubezpieczeniowego lub doradcę klienta (jeśli korzystasz z infolinii).

Pamiętaj, że w OC liczy się wyłącznie cena (zakres ochrony reguluje ustawa). W przypadku autocasco kup taką polisę, która nie spowoduje rozczarowania w momencie szkody. Sprawdź naszą porównywarkę i zobacz, który z naszych partnerów już teraz ma dla ciebie najbardziej korzystną cenę i zakres ochrony.