Porównaj oferty i kup polisę taniej przez Internet

Wolisz porozmawiać? Skorzystaj z pomocy jednego z naszych 200 agentów

#zostańwdomu

Kilkaset złotych różnicy między składkami OC zaproponowanymi przez różne towarzystwa ubezpieczeniowe okazuje się być niewielką kwotą. Często różnice sięgają bowiem ponad 2000 zł, a w przypadku młodych kierowców, nawet większych kwot.

Porównaj ceny OC i AC
CUR_URL:https://rankomat.pl/samochod/ponad-2000-zl-roznicy-w-cenie-oc-dla-tego-samego-kierowcy

Choć ochrona w ramach komunikacyjnego ubezpieczenia OC w każdym towarzystwie jest taka sama, co wynika z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, to cena polisy może być inna, w zależności od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego. Różnice często są kolosalne i mogą sięgać kilkuset, a nawet kilku tysięcy złotych. Wyjaśniamy, dlaczego tak się dzieje i co zrobić, aby zapłacić za polisę jak najmniej.

Różnice cen dla doświadczonych kierowców

Wydawać by się mogło, że doświadczonemu, 40-letniemu kierowcy z nienaganną historią ubezpieczenia OC, każdy ubezpieczyciel zaoferuje niską cenę polisy. I choć rzeczywiście przy odpowiednim wyborze towarzystwa kierowca może zapłacić za OC zaledwie kilkaset złotych, to bez przeanalizowania ofert kilku firm, cena może być ponad dwa razy wyższa.

W tym przypadku różnica między najtańszą, a najdroższą ofertą wyniosła 1130 zł. Na cenę polisy OC wpływają dane dotyczące właściciela pojazdu oraz posiadanego przez niego samochodu. Do najważniejszych czynników analizowanych przez towarzystwa należą: wiek, miejsce zamieszkania, posiadane zniżki za bezszkodową jazdę, czy rok produkcji auta i pojemność jego silnika. Choć każdy ubezpieczyciel bierze pod uwagę wszystkie te elementy podczas kalkulacji składki, to samodzielnie ustala, które z nich są najbardziej istotne. 

Największe różnice cen dla młodych kierowców

Najwyższe ceny OC towarzystwa ubezpieczeniowe od lat proponują młodym kierowcom. Statystycznie powodują oni najwięcej wypadków i kolizji. Jak wynika z danych policji, w 2018 r. dla kierowców w wieku w 18-24 lata odnotowany został najwyższy wskaźnik liczby wypadków na 10 tys. populacji. Byli oni sprawcami 5 113 wypadków (18,6% wypadków powstałych z winy kierujących),w których zginęło 428 osób, a 6 734 zostało ranne.

Oczywiście nie oznacza to, że młodzi kierowcy skazani są na przerastające ich możliwości ceny OC. Niektóre towarzystwa są skłonne obniżyć wysokość składki. Różnice cen obowiązkowej polisy są więc w przypadku tej grupy wiekowej wyjątkowo duże

Przykładowy 22-latek, ubezpieczający auto z 2000 r. otrzymał od kilku towarzystw bardzo zróżnicowane cenowo oferty. Różnica między najtańszą a najdroższą z nich wyniosła aż 3754 zł. Warto podkreślić, że każde towarzystwo samodzielnie ocenia ryzyko ubezpieczeniowe związane z konkretnym kierowcą i jego pojazdem. Oznacza to, że inny młody kierowca może znaleźć tanią polisę u całkiem innego ubezpieczyciela.

Ceny OC dla bardzo doświadczonego kierowcy

Najmniejsze różnice cen OC zauważalne są w przypadku najbardziej doświadczonych kierowców, powyżej 50. roku życia. Szczególnie, jeśli nie posiadają oni na swoim koncie szkód komunikacyjnych. Lecz choć cena polisy w przypadku tych właścicieli pojazdów z reguły wynosi kilkaset złotych, to oczywiście bez odpowiedniej analizy dostępnym na rynku ofert, również oni mogą zapłacić za polisę nawet dwa razy więcej niż w konkurencyjnym towarzystwie.

Przykładowo, 55-letni kierowca z Warszawy, otrzymał najtańszą propozycję ubezpieczenia swojego Forda Mondeo z 2010 r. za 598 zł. Najdroższy dla tego kierowcy ubezpieczyciel zaoferował tę samą polisę w cenie 1323 zł. Różnica między skrajnymi ofertami wyniosła więc 725 zł. Jednocześnie warto podkreślić, że każde towarzystwo może okazać się tym najtańszym w przypadku innego kierowcy.

Najważniejsze czynniki różnicujące cenę OC

Istnieje szereg czynników, które wpływają na ostateczną cenę polisy. Jednym z nich jest właśnie wiek i najczęściej idące za nim doświadczenie kierowcy w prowadzeniu pojazdów. W I kwartale 2019 r. OC dla kierowców z najmłodszej grupy było średnio o 184,7% droższe niż dla kierowców powyżej 55. roku życia. Jednak, to właśnie młodzi kierowcy mogli liczyć na największe obniżki cen OC w porównaniu do zeszłego roku. W ich przypadku cena polisy była o 13,5% niższa niż przed rokiem.

Bardzo istotnym czynnikiem mającym wpływ na cenę obowiązkowego ubezpieczenia jest także miejsce zamieszkania właściciela samochodu. Ubezpieczyciele na bieżąco sprawdzają statystyki wypadków nie tylko pod kątem oceny ich sprawców, ale także miejsc, gdzie dochodzi do nich najczęściej. Równie istotne jest natężenie ruchu, gęstość zaludnienia, a nawet rodzaj czy jakość dróg na danym obszarze.

Do innych istotnych czynników wpływających na cenę OC zaliczana jest np. pojemność silnika ubezpieczonego pojazdu. Z reguły im wyższa pojemność, tym wyższa cena polisy. Na początku br. ze względu na pojemność silnika kierowcy płacili:

  • do 1,0 – 521 zł,
  • 1,1 do 1,5 – 607 zł,
  • 1,6 do 1,9 – 671 zł,
  • 2,0 do 2,5 – 741 zł,
  •  2,6 do 3,0 – 944 zł,
  • powyżej 3,0 – 954 zł.

Dodatkowo, niektóre towarzystwa mogą brać pod uwagę także z pozoru mało istotne informacje, np. stan cywilny, fakt posiadania dzieci, markę pojazdu, a nawet rodzaj tankowanego paliwa. W każdym towarzystwie na korzyść kierowcy mogą więc działać inne dane. Tylko przeanalizowanie ofert różnych ubezpieczyciele może dać gwarancję najniższej ceny OC.