Nie ma znaczenia, czy kupisz ubezpieczenie na chwilę przed wylotem czy znacznie wcześniej – ono zawsze spełni swoją funkcję. Pozwoli spokojnie i bezpiecznie odpocząć, a w razie problemów ze zdrowiem nie wrócić do kraju ze słonym rachunkiem za leczenie za granicą.

Polisę można zakupić nawet na lotnisku. Wystarczy wypełnić formularz, porównać oferty, wybrać najbardziej optymalną z nich i opłacić składkę poprzez system DotPay, przelewem lub kartą. Dokument ubezpieczenia zostanie wysłany po chwili na maila – nie trzeba go nawet drukować. Wystarczy zapisać w telefonie i w razie potrzeby użyć.

Co jeśli nie kupimy polisy?

Złamanie nogi w Turcji może kosztować prawie 60 000 zł, a wizyta w amerykańskim szpitalu np. na skutek omdlenia 139 000 zł. Brak ubezpieczenia za granicą będzie jednoznaczny z koniecznością pokrycia kosztów leczenia z własnej kieszeni. Opłatą zostaną objęte wszelkie świadczone nam usługi medyczne m.in. koszty ratownictwa, zakup leków, hospitalizacja, badania, zabiegi czy transport do kraju. Przykładowo, ten ostatni na terenie Europy może kosztować nawet do 10 000 euro.

Poza Europą nie licz na EKUZ

Niewielką część kosztów może pokryć EKUZ, ale trzeba pamiętać, że karta działa tylko w publicznych placówkach na terenie krajów Unii Europejskiej i EFTY, a to oznacza, że w pozostałych państwach świata poszkodowani zostaną obciążeni opłatami związanymi z leczeniem i pomocą medyczną w 100%. Polisa natomiast pokrywa wszystkie te wydatki – czy to na terenie Europy czy pozostałych krajów świata, nie ma też znaczenia, czy leczyliśmy się w ramach publicznej czy prywatnej służby zdrowia.

koszty leczenia na świecie

Do kiedy można kupić polisę turystyczną?

Ubezpieczenie turystyczne można zakupić w dowolnym momencie - zarówno na rok przed planowaną podróżą, jak i już w trakcie jej trwania. To tylko od nas samych zależy, na którą opcję się zdecydujemy. Korzystniejszym rozwiązaniem jest oczywiście zakup polisy przed wyjazdem - do jednego dnia przed podróżą. Wówczas możemy na spokojnie zapoznać się z zakresem ochrony, porównać różne oferty i nie musimy obawiać się karencji.

Czym jest karencja w ubezpieczeniu turystycznym?

Jest to okres od momentu zakupu polisy do rozpoczęcia ochrony. Dotyczy polis kupowanych tuż przed wyjazdem lub już po opuszczeniu Polski. To zabezpieczeniem przed wyłudzeniem odszkodowania. Ubezpieczyciele nie chcą ryzykować, że ktoś zakupi ubezpieczenie już po jakimś zdarzeniu, np. wypadku, kradzieży czy trafieniu do szpitala.

Karencja trwa od kilku godzin do kilku dni -  w zależności od ustaleń danego towarzystwa. Co to oznacza w praktyce? Jeśli zakupimy polisę na lotnisku, już w tracie trwania podróży, to ochrona zacznie działać dopiero po kilku godzinach lub kilku dniach. Oznacza to, że przez jakiś czas, posiadając polisę, nie będziemy mogli z niej skorzystać. 

Ile trwa karencja w ubezpieczeniu turystycznym?

Każdy ubezpieczyciel ma w tym zakresie własne regulacje. Warto je znać, by w razie zakupu polisy na ostatnią chwilę, wybrać ochronę z najkrótszą karencją. W tabeli poniżej prezentujemy, jak to wygląda w towarzystwach, których oferta jest dostępna w naszym kalkulatorze:

Towarzystwo ubezpieczeniowe

Czas trwania karencji

Allianz

3 dni

Axa Assistance

4 godziny

Europa Ubezpieczenia 

2 dni

Ergo Ubezpieczenia

3 dni

Generali

4 godziny

Nationale-Nederlanden

1 dzień 

Proama

4 godziny

Signal Iduna

3 dni

Wiener

1 dzień

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne?

Najtańsze ubezpieczenie na terenie Europy można mieć już od 3,2 zł dziennie, poza nią od 7,15 zł. To niewielki koszt, biorąc pod uwagę wysokie opłaty za leczenie. Warto również dodać, że czas zakupu polisy nie ma wpływu na jej cenę – nawet kupując ją na 5 minut przed wyjazdem na wakacje zapłaci się zawsze tyle samo. Koszt ochrony na czas pobytu za granicą jest naprawdę niski, zwłaszcza w porównaniu z całym budżetem wakacyjnym.

Jakie korzyści daje polisa turystyczna?

Polisa zapewnia pełną ochronę na czas wyjazdu, wspiera w razie problemów za granicą. I tak w razie takich nieszczęśliwych zdarzeń ubezpieczenie NNW gwarantuje odszkodowanie finansowe, które częściowo zrekompensuje poniesione straty, OC będzie wsparciem, jeśli w razie spowodowania wypadku, a ochrona bagażu i sprzętu sportowego przyda się w razie kradzieży, zagubienia czy zniszczenia naszych rzeczy osobistych. W ramach ochrony każda polisa gwarantuje assistance, czyli wsparcie medyczne, informacyjne i prawne w razie jakichkolwiek problemów za granicą.

Podróżne ubezpieczenie assistance może zapewniać organizację i pokrycie kosztów pomocy medycznej lub prawnej. Ubezpieczony może także liczyć na pomoc tłumacza czy kontakt z polskimi placówkami dyplomatycznymi. Dzięki temu, w kryzysowych sytuacjach, takich jak kradzież dokumentów czy wypadek, wystarczy kontakt z centrum informacyjnym ubezpieczyciela, w celu otrzymania profesjonalnego wsparcia - mówi Patryk Juchniewicz, dyrektor ds. rozwoju sprzedaży z rankomat.pl.

W ramach assistance można liczyć też na organizację przyjazdu bliskich osób w razie nieszczęśliwego wypadku i związanego z nim pobytu w szpitalu czy też opiekę nad małoletnimi dziećmi. W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia można sprawdzić, co jeszcze gwarantuje ubezpieczyciel w tym elemencie ochrony.

Jak wybrać ubezpieczenie jeszcze przed wyjazdem?

jak wykupić ubezpieczenie podróżne

Wystarczy telefon podłączony do internetu, około 5 minut wolnego czasu i środki na koncie, by wybrać ubezpieczenie turystyczne, które zapewni wsparcie w czasie wakacji poza granicami kraju.

Co warto wiedzieć?

1. Ubezpieczenie turystyczne można zakupić nawet na lotnisku, tuż przed wylotem na wakacje.

2. Do zakupu polisy wystarczy telefon podłączony do internetu i kilka minut poświęconych na wypełnienie formularza, wybór oferty i opłacenie składki.

3. Brak polisy za granicą może skutkować koniecznością płacenia wysokich rachunków za leczenie.

4. Koszt ubezpieczenia turystycznego jest niewielki - polisę można mieć od 3,2 zł dziennie.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy ubezpieczenie można zakupić przed wylotem?

  Tak, można zrobić to w każdej chwili, wystarczy dostęp do internetu i możliwość dokonania płatności online.
 2. Czy ubezpieczenie można zakupić w trakcie lotu?

  To zależy, jaką linią lotniczą się podróżuje. W większości przypadków na pokładzie samolotu, w czasie lotu nie można korzystać z podłączenia do internetu. Niektórzy przewoźnicy oferują jednak połączenie z wi-fi - wówczas można porównać oferty i ubezpieczenia i zakupić polisę online. Będzie jednak trzeba zastosować się do karencji.
 3. Czy można zakupić polisę po przylocie?

  Tak, tylko każdy ubezpieczyciel stosuje karencję - liczbę godzin/dni od momentu zakupu ubezpieczenia za granicą do momentu rozpoczęcia ochrony. Przez jakiś czas polisa będzie nieaktywna.
 4. Czy ktoś może za mnie kupić polisę w kraju, by uniknąć karencji?

  Nie, karencja dotyczy osoby ubezpieczonej, a nie ubezpieczającej. Nie ma więc znaczenia, że kupujący polisę przebywa w Polsce, jeśli beneficjent polisy już wyjechał bądź zaczął podróż.