W rankomat.pl chcemy abyście nie tylko znaleźli dla siebie najtańsze ubezpieczenie samochodowe, ale także nauczyli się odpowiednio inwestować oszczędności. Z tego względu często polecamy Wam dobrze oprocentowane lokaty i konta oszczędnościowe. Niektórzy z Was szukają jednak innych form inwestowania, które mogą stanowić ciekawą alternatywę dla tego produktów finansowych. Taką alternatywną inwestycją może być właśnie crowdfunding.

Najogólniej mówiąc, crowdfunding to forma finansowania społecznego. Dużą rolę odgrywa w niej internet. To właśnie zazwyczaj za jego pomocą informacje o projektach, które można sfinansować, wychodzą na światło dzienne. Osoby zainteresowane danym projektem dokonują wpłat na jego realizację, a w zamian za to otrzymują określone korzyści. Wyróżnić możemy crowdfunding nieudziałowy oraz udziałowy. W przypadku crowdfundingu nieudziałowego w zamian za wsparcie finansowe zyskuje się jakieś gadżety bądź inne upominki. Osoby zainteresowane oszczędzaniem i pomnażaniem zgromadzonego kapitału powinny jednak skupić się crowdfundingu udziałowym. W tym przypadku, niewielki wkład finansowy skutkuje nabyciem części udziałów w danym przedsięwzięciu, a co za tym idzie, również i zysków, które dany projekt będzie generować. Schemat działania crowdfundingu doskonale obrazuje poniższa infografika.

Zysk w czystej postaci

Kiedy zakładasz lokatę, wybierasz tą, która posiada najkorzystniejsze oprocentowanie, a tym samym pozwoli Ci najwięcej zarobić. Podobnie jest w przypadku crowdfundingu. Oczywiście żaden projekt czekający na sfinansowanie nie podaje zysku w procentach. Nie da się więc przewidzieć, ile na nim zarobisz. Może to być kilkadziesiąt złotych, a mogą to być także tysiące. Wszystko zależy od tego, czy projekt, w który zainwestujesz trafia w potrzeby konsumentów i ma szanse utrzymać się dłużej na rynku. Zawsze zatem należy liczyć się z tym, że mimo dobrego początku, wybrane przez Ciebie przedsięwzięcie po jakimś czasie upadnie, a Ty zyskasz na tym albo niewiele albo zupełnie nic. Dlatego też nie warto ograniczać się wyłącznie do jednej inwestycji. Wsparcia można udzielić tylu projektom, na ile pozwalają Ci Twoje możliwości finansowe. Im więcej tym lepiej. Kiedy będziesz potrzebował większej ilości gotówki, znajdziesz bardziej dochodowy projekt lub z jakichś innych powodów nie będziesz już chciał być udziałowcem, możesz po prostu sprzedać swoje udziały w uprzednio sfinansowanym przedsięwzięciu, a cały zysk ze sprzedaży trafi do Twojej kieszeni!

Inwestuj, ale bezpiecznie!

Obecnie w internecie mamy dostęp do kilku polskich stron, które pośredniczą pomiędzy pomysłodawcami projektów a inwestorami. Na takich platformach możemy więc dokładnie zapoznać się z charakterystyką projektu oraz poznać jego twórcę. Od razu widzimy też kwotę potrzebną do realizacji pomysłu i możemy zadeklarować odpowiednią dla nas wpłatę. Warto przejrzeć każdy z niżej wymienionych portali, gdyż tylko to da nam możliwość znalezienia prawdziwej perły wśród projektów wymagających sfinansowania.

Beesfund

Prawdopodobnie pierwszy serwis umożliwiający crowdfunding zarówno udziałowy, jak i nieudziałowy. Dokładnie prześwietla wszystkich pomysłodawców, aby zapewnić Ci maksymalnie bezpieczną inwestycję. Dzięki platformie możesz także komunikować się z autorem interesującego Cię projektu oraz dyskutować o nim z innymi użytkownikami portalu.

Crowdangels

Portal ten umożliwia wyłącznie crowdfunding udziałowy. W wybrany przez Ciebie projekt możesz zainwestować nawet niewielkie sumy – minimalna kwota wpłaty to 50 zł. Na Crowdangels znajdziesz nie tylko aktualnie czekające na sfinansowanie projekty, ale możesz także przejrzeć już zakończone inwestycje i zapoznać się przedsięwzięciami, które dopiero czekają na swoją kolej.

Wspólnicy.pl

Portal prezentuje wyłącznie projekty związane z crowdfundingiem udziałowym. Aby stać się udziałowcem prezentowanych w serwisie projektów, wystarczy zakup nawet jednego udziału lub jednej akcji.

Ideowi

Sadząc po ilości projektów na stronie, portal wciąż jeszcze jest na etapie raczkowania. Niemniej jednak warto śledzić ich poczynania, aby nie stracić okazji na zainwestowanie w ciekawy projekt. Ideowi oferują zarówno crowdfunding udziałowy, jak i nieudziałowy. Kwota udziału nie może być natomiast mniejsza niż 50 zł.

Crowdfunding z punktu widzenia prawa

W chwili obecnej polski rząd nie wprowadził żadnych regulacji prawnych w stosunku do crowdfundingu. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w oficjalnym oświadczeniu podaje, że ten obszar finansowania społecznościowego jest obecnie dopiero w fazie rozwoju i jakiekolwiek regulacje wprowadzone przez rząd mogłyby ten właśnie rozwój ograniczyć. Niemniej jednak rząd zapowiada, że będzie bacznie przyglądał się rozwojowi tej dziedziny finansowania w naszym kraju oraz oceni potencjalne zagrożenia. Dopiero wtedy będzie można myśleć o wprowadzeniu jakichkolwiek regulacji prawnych. Krótko mówiąc – crowfunding jest w pełni legalny, a inwestorzy mają w tej dziedzinie spore szanse na zdobycie ogromnych zysków!

Podsumowując, crowfunding jest bardzo ciekawym sposobem na zainwestowanie naszych oszczędności. Z pewnością przyniesie nam większy zysk niż lokaty czy konta oszczędnościowe. Niemniej jednak jest zarazem nieco bardziej ryzykownym działaniem, do którego niewątpliwie potrzeba odwagi. Ale za to zyski z pewnością rekompensują wszystko!