Przy zakupie telefonu komórkowego, lodówki czy samochodu, sprawdzamy parametry towarów, porównujemy ich ceny i czytamy opinie o poszczególnych modelach. Takim samym kluczem powinniśmy się kierować przy wyborze - dobrego i dopasowanego do naszych potrzeb - konta osobistego.

Dla większości z nas konto osobiste to pierwszy produkt finansowy, z jakim spotykamy się w ramach interakcji z instytucjami finansowymi. W związku tym, że służy nam przy rozliczeniach z uczelniami, pracodawcami, urzędami, niechętnie je w przyszłości zmieniamy, aby zaoszczędzić sobie problemu ze zmianą numeru rachunku. Dlatego warto już od samego początku świadomie wybrać taką ofertę, która będzie dla nas najkorzystniejsza. Oto 5 podstawowych cech dobrego konta osobistego, którymi powinniśmy się kierować przy jego wyborze:

Tanie w utrzymaniu

Koszty utrzymania rachunku są tym, co powinno nas zainteresować w pierwszej kolejności. W związku z tym, że konto osobiste będzie nam służyło przez lata, zależy nam, aby jego prowadzenie było darmowe. W większości przypadków tak właśnie będzie. Sprawdźmy jednak, czy brak opłaty nie wiąże się ze spełnieniem jakiegoś warunku, np. miesięcznych wpłat na konto w określonej wysokości. To samo dotyczy opłat za korzystanie z kart do obsługi konta.

Bez ukrytych opłat

Przy finansach cenimy sobie przede wszystkim transparentność usługi. Zapoznajmy się więc z regulaminem i upewnijmy się, że nie zostanie nam doliczona żadna opłata, na którą nie chcemy się zgodzić. Szczególnie, jeżeli chodzi o wszelkiego rodzaju ubezpieczenia.

Dopasowane do potrzeb klienta

Idealne konto osobiste powinno być dopasowane do naszych potrzeb. Zastanówmy się, czy wolimy wirtualny kontakt z bankiem, czy preferujemy placówki. Czy wykonujemy dużo przelewów, często płacimy kartą, a może zależy nam na łatwym dostępie do bankomatów?
Pamiętajmy, że nie istnieją oferty, w których wszystkie te usługi są darmowe. Możemy jednak wybrać taką, która zaoferuje nam najkorzystniejsze warunki na wybrany pakiet usług.

Łatwy dostęp do konta osobistego

Każdy z nas chce mieć łatwy, szybki i bezpieczny dostęp do własnych pieniędzy. Dobre konto powinno więc posiadać szeroki wachlarz możliwości korzystania z konta przez internet. Liczy się jednak nie tylko zakres usługi, ale także przejrzysty i intuicyjny panel oraz dostęp do niego o każdej porze. Gdy jednak preferujemy osobisty kontakt z placówką instytucji finansowej, gdzie mamy konto osobiste, sprawdźmy, czy jej oddziały znajdują się blisko naszego miejsca zamieszkania.

Bonusy dla aktywnych i usługi powiązane

Przy dobrym koncie osobistym powinniśmy mieć możliwości skorzystania z innych usług finansowych, takich jak pożyczki, kredyty, lokaty – na preferencyjnych i atrakcyjnych warunkach. Dodatkowo – niektóre instytucje finansowe – oferują różnego rodzaju gadżety, bonusy i promocje skierowane do najaktywniejszych klientów. Warto zapisać się do newslettera swojego banku i śledzić aktualną ofertę.
Przede wszystkim jednak nie bójmy się zmiany konta osobistego, gdy nasze obecne przestało nam odpowiadać. Konieczność wypełnienia kilku dodatkowych dokumentów może nam zaoszczędzić nawet kilkudziesięciu złotych opłat miesięcznie.

Artykuł powstał we współpracy z Kasą Stefczyka, której jednym z głównych produktów jest konto osobiste. Szczegóły pod adresem: http://www.kasastefczyka.pl/klienci-indywidualni/konta-i-karty/konto-osobiste-iks-classic-kasastefczyka