Porównaj sam oferty interesujących Cię ubezpieczeń. Kup polisę online i zgarnij 50 zł zwrotu! Sprawdź szczegóły
Wolisz porozmawiać?Skontaktuj się z nami.
Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Doradców.
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 21:00
sob.9:30 - 17:30
Zadzwoń22 270 00 00

Czy polisa mieszkaniowa chroni też zabytkowe przedmioty przed kradzieżą?

Tak, polisa mieszkaniowa chroni przedmioty zabytkowe, które występują w OWU pod różnymi pokrewnymi nazwami – jako dzieła sztuki, przedmioty kolekcjonerskie czy przedmioty specjalne. Część ubezpieczycieli w ogóle nie bierze pod uwagę tego typu ruchomości lub umieszcza je na liście wyłączeń odpowiedzialności. 

Ci ubezpieczyciele, którzy oferują ochronę finansową dla zabytków, stosują pewne warunki (również zamieszczone w OWU). 

Przykładowo, za dzieła sztuki mogą być uznane tylko obrazy, gobeliny i fotografie. Dodatkowo, aby otrzymać odszkodowanie za skradzione dzieła sztuki czy zbiory kolekcjonerskie, należy przedstawić określone dokumenty. Chodzi najczęściej o pisemne potwierdzenie faktu nabycia dzieła sztuki/zbiorów kolekcjonerskich w postaci faktury, umowy kupna itp. czy wycenę dzieł sztuki dokonanej przez rzeczoznawców posiadających uprawnienia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ekspertów domów aukcyjnych, historyków sztuki zrzeszonych w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki bądź biegłych sądowych.

Osobnym rodzajem przedmiotów, które najczęściej nie są chronione z polisy mieszkaniowej w razie kradzieży lub zniszczenia, są wyroby z metali lub kamieni szlachetnych, monety złote lub srebrne, metale szlachetne w złomie lub sztabach, niestanowiące wyrobu użytkowego nieoprawione kamienie szlachetne lub syntetyczne, a także broń.

Powiązane pytania i odpowiedzi

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Zaoszczędź dzięki porównaniu ofert w 3 minuty.
Sprawdź ceny

Nie wiesz gdzie szukać odpowiedzi?

Skontaktuj się z nami. Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 9-21 i w soboty od 9:30 - 17:30.

logo innowacyjna gospodarka
UBEZPIECZENIA RANKOMAT Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wolska 88 informuje o realizacji projektu "Integracja systemu informatycznego multiagencji ubezpieczeniowej INSU z serwisami towarzystw „direct” w celu optymalizacji procesów sprzedażowych produktów ubezpieczeniowych" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2007 - 2013
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego