W Polsce nie brakuje miłośników karawaningu i turystyki samochodowej. Jak wszyscy właściciele pojazdów, także oni muszą pamiętać o ubezpieczeniu OC. Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu kempingowego? Czy właściciele tych pojazdów również mogą skorzystać z dobrowolnych ubezpieczeń komunikacyjnych?

Nie każdy jest zwolennikiem zorganizowanych wycieczek. Osoby, które chcą podróżować po Polsce lub innych krajach Europy na własnych zasadach, mogą zainteresować się karawaningiem. Przed wyruszeniem w trasę konieczne jest jednak odpowiednie przygotowanie kampera i zapewnienie sobie ochrony ubezpieczeniowej.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Czym jest samochód kempingowy?

Kamper (samochód kempingowy) to pojazd wyróżniający się wyposażeniem. Dzięki temu, że posiada on miejsce do przygotowania posiłków, wypoczynku i część sanitarną, daje nieporównywalną swobodę podróżowania. 

To idealna opcja dla osób ciekawych świata, które chcą podróżować według własnych reguł, np. w czasie urlopu zwiedzić wybrane miejsca w różnych krajach. Mimo że w Polsce pojazdy kempingowe nie są tak popularne jak w Europie Zachodniej, to z roku na rok ich wybór jest coraz większy.

Ile kosztuje samochód kempingowy?

Kampery nie są tanie – z reguły na nowy model z podstawową wersją wyposażenia trzeba wyłożyć ok. 190 - 220 tys. zł. Powyżej 300 tys. zł kosztują samochody kempingowe z bogatym wyposażeniem. Osoby, które chcą podróżować w ten sposób po Polsce czy poza granicami kraju, mogą jednak zdecydować się na używany pojazd.

W przypadku kamperów posiadających bogate wyposażenie warto rozważyć zakup dedykowanego ubezpieczenia chroniącego to wyposażenie. Ubezpieczyciele ten typ ofert często określają pod wspólną nazwą – ubezpieczenie wyposażenia.

Jeszcze innym rozwiązaniem wybieranym przez wielu entuzjastów jest samodzielne przerobienie samochodu dostawczego (do 3,5 tony) na kamper. Dostosowanie posiadanego samochodu do celów turystycznych to ciekawy projekt przede wszystkim dla miłośników majsterkowania. W ten sposób można też zaprojektować wnętrze auta zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Z reguły jednak przeróbki wiążą się z koniecznością ich zalegalizowania na posiadającej odpowiednie uprawnienia okręgowej stacji pojazdów.

Samochód kempingowy można także wynająć. Wówczas użytkownik nie musi martwić się o samodzielne ubezpieczenie kampera – po podpisaniu umowy wynajmu otrzymuje pojazd w pełni przygotowany do drogi. W zależności od klasy pojazdu kamper można wypożyczyć już od ok. 500 zł za dobę (wyższe opłaty dotyczą sezonu wakacyjnego). Finansowo ta opcja jest jednak mało korzystna dla osób podróżujących bardzo często. 

Od czego zależy cena obowiązkowego ubezpieczenia kampera?

W przypadku ubezpieczenia OC kampera obowiązują niemal te same zasady, co dla samochodów osobowych. Oznacza to, że firmy ubezpieczeniowe kalkulując wysokość składki, biorą pod uwagę czynniki, które można zakwalifikować do jednej z dwóch grup: kierowca i samochód. Uwzględnienie wszystkich parametrów pozwala ubezpieczycielowi oszacować ryzyko ubezpieczeniowe.

OC dla kampera a doświadczenie i historia ubezpieczenia kierowcy

Wysokość składki ubezpieczeniowej zależy od tego, kto będzie prowadził samochód kempingowy. Firmy ubezpieczeniowe surowiej traktują młodych kierowców, którzy prawo jazdy kategorii B mają od niedawna – to właśnie oni płacą najwięcej za ubezpieczenie OC. Atrakcyjniejsze oferty otrzymują doświadczeni kierowcy z wieloletnią historią ubezpieczenia bez szkód na koncie.

Przy wyborze ubezpieczenia OC można kierować się wyłącznie wysokością składki – każdy ubezpieczyciel ma obowiązek udzielić ochrony do wysokości sumy gwarancyjnej.
W 2023 r. sumy gwarancyjne OC wynoszą:
 • 5 210 000 euro – w przypadku szkody na osobie,
 • 1 050 000 euro – w przypadku szkód w mieniu.
Obowiązkowe ubezpieczenie kampera działa na tych samych zasadach co ubezpieczenie każdego innego pojazdu – zapewnia kierowcy samochodu kempingowego ochronę przed roszczeniami osób przez niego poszkodowanych.

W przypadku podróży kamperem, kierowców z reguły jest kilku. Aby móc wyliczyć wysokość składki ubezpieczenia OC, firma ubezpieczeniowa musi zostać poinformowana o wszystkich kierowcach – zarówno głównym, jak i dodatkowych. Wskazanie dodatkowych kierowców jest szczególnie istotne, jeżeli są to osoby młode i bez doświadczenia.

Musisz także wziąć pod uwagę fakt, że jeśli dopiszesz młodego kierowcę do ubezpieczenia, składka za OC wzrośnie. Spójrz na poniższą grafikę. Przedstawia ona średnie ceny OC obliczone na podstawie kalkulacji użytkowników naszej porównywarki w III kwartale 2023 roku:

Wiek kierowcy a cena OC w III kw. 2023

Jak widzisz młodzi kierowcy płacą za OC o wiele więcej niż doświadczeni. Weź to pod uwagę, kiedy zastanawiasz się, czy dać dziecku prowadzić. 

OC samochodu kempingowego – liczy się wpis w dowodzie rejestracyjnym

Bazą dla samochodów kempingowych są pojazdy dostawcze, ale to jeszcze nie przesądza o wpisie w dowodzie rejestracyjnym. Aby pojazd został dopuszczony do ruchu, musi przejść proces homologacji, podczas którego sprawdza się, czy spełnia on normy i warunki techniczne. W rezultacie pojazd zostaje zaliczony do jednej z kategorii. Na tej podstawie może zostać zarejestrowany jako pojazd osobowy, ciężarowy lub specjalny.

Aby samochód kempingowy mógł zostać uznany za pojazd specjalnego przeznaczenia (zakwalifikowany do kategorii M z przedziałem mieszkalnym), musi spełniać warunki określone w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/858 w sprawie homologacji i nadzoru rynku pojazdów silnikowych i ich przyczep oraz układów komponentów i oddzielnych zespołów technicznych przeznaczonych do tych pojazdów. W takim pojeździe muszą się znaleźć:

 • siedzenia i stół,
 • miejsce do spania – mogą one powstać z siedzeń,
 • urządzenia kuchenne,
 • szafki.

Wyposażenie pojazdu musi być trwale zamocowane w przedziale mieszkalnym. Wyjątkiem jest stolik, który – zgodnie z przywołanym rozporządzeniem – może być tak zaprojektowany, żeby można było go łatwo zdemontować.

Dla właścicieli kamperów najkorzystniejsze jest, gdy samochód jest sklasyfikowany jako pojazd specjalnego przeznaczenia. Wówczas składka OC z reguły jest niższa. Biorąc pod uwagę pozostałe koszty eksploatacyjne, z którymi trzeba się liczyć w przypadku samochodów kempingowych, oszczędności na zakupie OC są mile widziane.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC kampera?

W porównaniu do liczby samochodów osobowych czy dostawczych, kamperów poruszających się po polskich drogach jest stosunkowo niewiele. Jest to źródłem problemów z porównywaniem ofert ubezpieczycieli. Firmy ubezpieczeniowe nierzadko niechętnie obejmują ochroną ubezpieczeniową ten typ pojazdu i zniechęcają klientów wysokimi cenami OC.

Właściciele kamperów, którym zależy na pakiecie ubezpieczeń, mogą pytać o ubezpieczenie kampera w PZU, Compensie czy Warcie.

Analogicznie jak w przypadku samochodów osobowych, kamper może zostać uznany za pojazd historyczny. Właściciele zabytkowych samochodów kempingowych nie muszą posiadać całorocznego OC – mogą kupić polisę krótkoterminową, czyli na okres, przez jaki kamper będzie uczestniczył w ruchu drogowym.

Ile trzeba zapłacić za OC kampera? W zależności od indywidualnych parametrów składka OC kampera będzie wynosić średnio od ok. 500 do ok. 1500 zł. 

Dla przykładu – kierowca z 7-letnią bezszkodową historią ubezpieczeniową, który chciał ubezpieczyć posiadany pojazd Peugeot 28 LN z 1987 r. (pojemność silnika 2482 cm3) otrzymał propozycję kupna OC w Compensa za 807 zł.

Przy wyborze OC dla samochodu kempingowego warto zwrócić uwagę na cenę wydania Zielonej Karty. To potwierdzenie zawarcia umowy OC, obowiązujące za granicą, za które niektóre firmy ubezpieczeniowe pobierają opłaty. Tymczasem posiadanie Zielonej Karty będzie niezbędne przy przekraczaniu granic niektórych krajów europejskich, np. Mołdawii, Macedonii, Albanii czy Ukrainy.

Jak wybrać OC kampera?

Sposobem na wybranie najkorzystniejszej oferty jest porównanie otrzymanych propozycji. Ponieważ umowy ubezpieczenia OC dla samochodu kempingowego nie można zawrzeć przez internet, to w celu poznania ofert ubezpieczycieli niezbędne będzie skontaktowanie się z:

 • agentem ubezpieczeniowym – największe na polskim rynku firmy ubezpieczeniowe posiadają sieć placówek agencyjnych,
 • konsultantem infolinii – informację o cenie ubezpieczenia można otrzymać również w rozmowie telefonicznej.

Podczas wyliczania składki firmy ubezpieczeniowe bazują na informacjach zawartych w katalogach pojazdów. W przypadku mniej popularnych modeli kamperów, które zostały sprowadzane z odległych zakątków świata, może się zdarzyć, że konieczna będzie opinia rzeczoznawcy.

Ile kosztuje ubezpieczenie autocasco dla kampera?

Zakup dodatkowych dobrowolnych ubezpieczeń zawsze jest kwestią indywidualną. To właściciel kampera musi zdecydować czy chce – w razie konieczności – skorzystać z dodatkowej ochrony ubezpieczeniowej. Dla samochodu kempingowego zakupić można AC, assistance i NNW.

Samochody kempingowe są szczególnie narażone na dewastację czy kradzież. Wynika to ze sposobu ich użytkowania. Wielu kierowców korzysta z oferty pól kempingowych, ale są i tacy, którzy parkują na niestrzeżonych parkingach czy przygodnych miejscach. Ubezpieczenie kampera AC opłaca się przede wszystkim właścicielom nowszych kamperów z bogatym wyposażeniem dodatkowym. Z uwagi na koszt zakupu całorocznego AC kampera warto zapytać agenta o AC krótkoterminowe. Niestety, taki produkt nie jest dostępny w ofercie wszystkich ubezpieczycieli.

NNW kampera - określ jak najwyższą sumę ubezpieczenia

Docelowo kamperem nie będziesz jeździć w pojedynkę. Ludzie kupują kampery głównie po to, by całymi rodzinami wygodnie podróżować po kraju lub za granicą.

Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków chroni kierowcę i pasażerów – zapewnia im odszkodowanie w razie wypadku. Maksymalną wysokość odszkodowania z reguły wskazuje klient, określając sumę ubezpieczenia.

Przy wyborze ubezpieczenia NNW warto kierować się dwoma parametrami: zakresem ochrony (w tym terytorialnym) i ceną. Z reguły wysokość składki zależy od tego, na jaką ochronę może liczyć ubezpieczony. 

Ubezpieczenie NNW w polisach ubezpieczenia turystycznego to kwota na jedno zdarzenie i jedną osobę. Oznacza to, że jeśli wraz z całą rodziną będziesz mieć wypadek podczas podróży, każde z Was dostanie odszkodowanie z NNW. A jeśli wypadki będą dwa, odszkodowanie dostaniecie dwa razy. Zwróć jednak uwagę na zakres ubezpieczenia oraz wyłączenia odpowiedzialności. Może się okazać, że suma ubezpieczenia NNW jest redukcyjna, czyli po wypłacie pierwszego odszkodowania, drugie będzie odpowiednio niższe. 

Natalia Tokarczyk-Jarocka, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.Natalia Tokarczyk-Jarocka, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.

NNW dla pasażerów kampera możesz wykupić na kilka sposobów w zależności od tego, czy to będzie ubezpieczenie tymczasowe (np. na wyjazd na wakacje) czy całoroczne (mieszkasz na stałe w kamperze). 

Podstawowym ubezpieczeniem NNW dla osób poruszających się samochodami, jest NNW komunikacyjne. Wykupisz je bez problemu wraz z polisą OC lub autocasco. Polisa działa cały rok na wszystkie osoby podróżujące kamperem. 

Jeśli interesuje Cię ubezpieczenie od wypadków tylko na wyjazd, prawdopodobnie najlepszą opcją będzie zakup ubezpieczenia podróżnego. Spójrz poniżej na ofertę obliczoną w naszym kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych dla czteroosobowej rodziny - mąż z żoną i dwójką dzieci w wieku 5 i 2 lata podróżujących przez Niemcy, Austrię, Francję do Hiszpanii. Cała podróż ma trwać dwa tygodnie.

Kamperem do Hiszpanii
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
ERGO Ubezpieczenia Podróży
Koszty leczenia
86 237 zł
Ratownictwo
-
Bagaż
800 zł
140,00 zł
4 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
129 356 zł
Ratownictwo
21 559 zł
Bagaż
1 294 zł
150,00 zł
4 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 12 936 zł
mtu24.pl
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
180,00 zł
4 os. / 14 dni
Dodatkowo: OC: 50 000 zł
AXA
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
418,60 zł
4 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złRehabilitacja po powrocie do Polski: (+196,00 zł)
Kamperem do Hiszpanii
ERGO Ubezpieczenia Podróży
140,00 zł 4 os. / 14 dni
Koszty leczenia
86 237 zł
Ratownictwo
-
Bagaż
800 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł
Europa Ubezpieczenia
150,00 zł 4 os. / 14 dni
Koszty leczenia
129 356 zł
Ratownictwo
21 559 zł
Bagaż
1 294 zł
Dodatkowo: NNW: 12 936 zł
mtu24.pl
180,00 zł 4 os. / 14 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: OC: 50 000 zł
AXA
418,60 zł 4 os. / 14 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złRehabilitacja po powrocie do Polski: (+196,00 zł)

Najtańszą ofertę ubezpieczenia wraz z NNW na 20 000 zł otrzymają oni w ERGO Ubezpieczenia Podróży. Jest w niej także pokrycie kosztów leczenia i ochrona bagażu. 

Jeśli nieco dołożą, mogą mieć bogate ubezpieczenie turystyczne w Europa Ubezpieczenia, która za 150 zł proponuje 129 356 zł kosztów leczenia oraz 21 559 zł kosztów ratownictwa, 1 294 zł kosztów uszkodzenia lub utraty bagażu i 12 936 zł NNW. 

Za 418,60 zł mogą mieć naprawdę full pakiet, w którym towarzystwo ubezpieczeniowe AXA zagwarantuje im:

 • 600 000 zł kosztów leczenia
 • również 600 000 zł kosztów akcji ratowniczej, 
 • 3 000 zł z ubezpieczenia na bagaż
 • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej na 250 000 zł, 
 • NNW na 50 000 zł na każde zdarzenie.

W tym drugim przypadku, kiedy w kamperze spędzasz dużo czasu w ciągu roku, możesz rozważyć zakup ubezpieczenia NNW wraz z pakietem ubezpieczeń na życie. Tutaj też możliwości jest kilka - może to być indywidualne ubezpieczenie na życie dla każdego członka rodziny z osobna albo ubezpieczenie grupowe, które obejmie całą rodzinę. Szczegóły sprawdzisz u nas na stronie dotyczącej ubezpieczeń na życie. 

Ubezpieczenie assistance kampera - na co zwrócić uwagę?

Kampery w ciągu roku przemierzają dziesiątki tysięcy kilometrów. Właśnie z tego względu zakup ubezpieczenia assistance kampera może się bardzo opłacać – to prosty sposób, aby zapewnić sobie pomoc ubezpieczyciela np. w razie awarii samochodu kempingowego czy kolizji.

Przy wyborze assistance kampera uwagę należy zwrócić przede wszystkim na zakres terytorialny ubezpieczenia. Nie każde assistance będzie gwarantować ochronę ubezpieczeniową za granicą, a w szczególności na terenie Ukrainy, Rosji czy Białorusi.

Jeśli chodzi o rodzaj ubezpieczenia assistance, to masz wybór:

 • całoroczne ubezpieczenie kupowane wraz z OC lub AC, 
 • krótkoterminowe assistance kupowane na wyjazd.

Ubezpieczenie GAP na kampera

Kampery są drogie, dużo droższe niż zwykłe samochody osobowe i równie szybko tracą na wartości. Jeśli decydujesz się np. na zamianę domu na kampera, nie możesz sobie pozwolić na to, by po 3 latach użytkowania w razie szkody odzyskać tylko połowę wartości. Po szkodzie całkowitej musisz kupić nowego kampera, a nie będziesz przecież dokładać. 

Tutaj z pomocą przychodzi ubezpieczenie GAP, czyli Guaranteed Asset Protection. Ten rodzaj ubezpieczenia zabezpiecza Twoje mienie przed utratą wartości w czasie. Są cztery rodzaje GAP:

 • fakturowy - zwraca różnicę pomiędzy kwotą odszkodowania a wartością początkową z faktury zakupu,
 • indeksowy - wyrównuje odszkodowanie z AC do określonego % wartości początkowej auta,
 • casco - polisa GAP wyrównuje kwotę odszkodowania do sumy ubezpieczenia AC,
 • finansowy - wyrównuje kwotę odszkodowania do wartości pozostałej do spłaty w leasingu.

Czytaj więcej: Ubezpieczenie GAP - co to jest?

Gdzie kupić OC kampera i jak znaleźć najtańszą polisę?

Ubezpieczenie kampera jest sprawą znacznie bardziej złożoną niż zakup polisy na przykład na miejski samochód osobowy. Dlatego, co do zasady, towarzystwa ubezpieczeniowe nie udostępniają kalkulatorów internetowych do obliczenia składki i proszą klienta o kontakt osobisty. 

Jeśli posiadasz samochód kempingowy i szukasz najtańszej polisy OC oraz ubezpieczeń dodatkowych, rekomendujemy kontakt z towarzystwem PZU, Warta lub Compensa. Po zapoznaniu się z ich ofertami będziesz mógł wybrać najtańszą i najkorzystniejszą polisę.

Co warto wiedzieć?

 • Koszt ubezpieczenia OC kampera zależy m.in. od doświadczenia i historii ubezpieczeniowej kierowcy oraz wpisu w dowodzie rejestracyjnym.
 • Na niższą składkę OC może liczyć właściciel kampera, który posiada w dowodzie rejestracyjnym wpis o tym, że to pojazd specjalnego przeznaczenia.
 • Składka OC kampera to koszt od ok. 500 do ok. 1500 zł. Aby wybrać korzystną dla siebie propozycję, warto porównać różne oferty.
 • Właściciele kamperów mogą kupić też ubezpieczenia dodatkowe – AC, NNW i assistance. Przy ich wyborze uwagę należy zwrócić na zakres terytorialny.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie kampera

 1. Czy ubezpieczenie na kampera jest drogie?

  Z reguły ubezpieczenie samochodu kempingowego jest droższe niż ubezpieczenie zwykłego auta. Po pierwsze, kampery buduje się na bazie samochodów dostawczych, a na nie OC jest droższe. To silniejsze pojazdy, cięższe, większe, a więc przy kolizji powodują większe zniszczenia. Po drugie, kampery są statystycznie więcej warte niż samochody osobowe. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że w trakcie podróży kamperem kierowca jest narażony na dystraktory, np. rozrabiające dzieci. Ubezpieczyciele biorą to wszystko pod uwagę. 

 2. Czy kamper musi mieć OC?

  Tak. Zgodnie z Ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych kamper musi posiadać ważną, całoroczną polisę OC (tak samo jak mały samochód osobowy) tak długo, jak długo jest zarejestrowany. Warto podkreślić, że jest to normalny pojazd dostawczy, tylko nieco zmodyfikowany. 

 3. Czy posiadanie kampera się opłaca?

  To trudne pytanie. Z jednej strony za 200 - 300 tysięcy złotych można mieć coś na obraz i podobieństwo domu (dom na kółkach). Przy obecnych cenach materiałów budowlanych i nieruchomości jest to na pewno coś, co warto rozważyć. W przypadku kampera, nie potrzebujesz działki, możesz żyć w podróży i nie obchodzi Cię aktualna cena płyt OSB. Z drugiej strony kamper nadal potrzebuje paliwa, żeby się poruszać, a mieszkanie w nim bywa uciążliwe. Ponadto dom postoi spokojnie 100 lat, a kamper ile pojeździ? Dlatego też w kontekście wakacji wiele osób decyduje się raczej na wynajem samochodu kempingowego, a nie na zakup.