Wielu Polaków wyjechało do pracy za granicę. Według danych CBOS co dziewiąty Polak pracował za granicą w ciągu ostatnich 10 lat. Z danych GUS wynika, że za granicą w Europie czasowo przebywa ok. 2,5 miliona Polaków. Wiele z tych osób posiada samochody i ubezpiecza je za granicą. Jak wygląda sytuacja z ubezpieczeniem pojazdu, gdyby wrócili do Polski?

Historia ubezpieczenia oraz bezszkodowa jazda to najważniejszy czynnik w ocenie ryzyka ubezpieczeniowego przy kalkulacji składki. Nasze dotychczasowe dokonania na drogach publicznych są niejako świadectwem bezpieczeństwa lub wręcz przeciwnie - niebezpieczeństwa, jakie stwarzamy za kółkiem. Nic więc dziwnego, że czysta, dobrze udokumentowana historia ubezpieczenia jest kluczowa przy zakupie ubezpieczenia. 

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 5 minut
 • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Które firmy w Polsce uznają zniżki za bezszkodową jazdę z zagranicy?

Jeżeli po powrocie z zagranicy chcesz zapłacić mniej za OC/AC, musisz udać się do ubezpieczyciela honorującego zagraniczne dokumenty. W Polsce firmami, które uznają zagraniczną historię ubezpieczenia są:

 • Aviva - na podstawie zaświadczenia o przebiegu ubezpieczenia komunikacyjnego,
 • Generali - na podstawie zaświadczenia o przebiegu ubezpieczenia przetłumaczonego przez tłumacza przysięgłego nie starszego niż 30 dni,
 • Proama - jak wyżej.

Większość towarzystw ubezpieczeniowych nie honoruje nabytych w innych krajach zniżek. Towarzystwa ubezpieczeń, które nie uznają zniżek z zagranicy w ogóle, to:

 • Allianz,
 • Beesafe,
 • Benefia,
 • ERGO Hestia,
 • TUZ Ubezpieczenia,
 • Link4,
 • mtu24.pl,
 • Uniqa,
 • Wiener,
 • YouCanDrive.

Szczegółowe informacje na temat tego, czy dane towarzystwo ubezpieczeniowe uznaje zniżki z zagranicy uzyskasz w dziale obsługi klienta każdej z firm. 

Czytaj więcej: Zniżki OC AC - Ile czasu trwa uzyskanie pełnych zniżek OC? 

Skąd wziąć zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia za granicą?

Pierwszym dokumentem, który powinno się przedstawić, to oryginał polisy OC kupionej za granicą. Jeden rok to jedna polisa, więc im więcej tych dokumentów posiadasz, tym lepiej. 

Dodatkowym potwierdzeniem historii ubezpieczenia może być zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia wydane przez dane towarzystwo ubezpieczeniowe. Żadne z nich nie powinno mieć problemu z wydaniem takiego dokumentu. Musisz jedynie złożyć do nich wniosek bądź to za pośrednictwem Internetu, bądź agentów ubezpieczeniowych. 

Jeżeli każdego roku za granicą kupowałeś ubezpieczenie samochodu u innego ubezpieczyciela, będziesz potrzebować zaświadczenia o przebiegu ubezpieczenia od każdego z nich.

Dlaczego historia ubezpieczenia jest taka ważna?

Wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe w Polsce mają obowiązek przesyłać raporty z danymi na temat sprzedanych polis komunikacyjnych. Te dane są weryfikowane, gromadzone i przetwarzane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który jest centralnym organem monitorującym historię ubezpieczenia każdego pojazdu na terenie Polski. 

W przeszłości bardzo często dochodziło do nieprawidłowości w naliczaniu ryzyka ubezpieczeniowego, gdy klienci deklarowali okres posiadania ubezpieczenia OC lub AC niezgodny ze stanem faktycznym, tzw. “na oświadczenie”. UFG weryfikowało faktyczny okres bezszkodowej jazdy i niekiedy okazywało się, że oświadczenie było niezgodne z prawdą. Zgodnie z prawem towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo przeliczenia składki za polisę OC, jeśli wykryje istotne czynniki wpływające na ocenę ryzyka, których nie podano podczas składania wniosku.

mówi Stefania Stuglik, ekspert rankomat.plmówi Stefania Stuglik, ekspert rankomat.pl

Stąd wynika również niechęć niektórych towarzystw ubezpieczeniowych do zagranicznych dokumentów, których UFG w żaden sposób nie może zweryfikować. Znane są przypadki zakupu dokumentów na czarnym rynku, szczególnie matury lub prawa jazdy. Firmy ubezpieczeniowe nie chcą oceniać ryzyka, więc dla pewności odrzucają wszystkie niepolskie dokumenty.

Czy rankomat.pl uznaje zniżki z zagranicy?

Na wstępie musimy zaznaczyć, że rankomat.pl nie jest towarzystwem ubezpieczeniowym, a porównywarką ubezpieczeń. Możesz kupić najtańsze ubezpieczenie w rankomat.pl bez wychodzenia z domu, ale w tej sytuacji rankomat.pl jest bardziej agentem ubezpieczeniowym, niż firmą sprzedającą ubezpieczenia. 

Istotnie w formularzu kalkulatora OC i AC pojawia się pole z zapytaniem o zniżki z tytułu bezszkodowej jazdy i okres posiadania OC i AC. 

pytanie o historię ubezpieczenia w rankomat.pl

Do naszej kalkulacji składki używamy deklaracji użytkownika oraz historii ubezpieczenia na podstawie numeru PESEL. Musisz jednak mieć na uwadze, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe zweryfikuje Twoją historię ubezpieczenia w UFG i do swojej polisy OC możesz otrzymać wezwanie do dopłaty. 

Przykład. Mariusz jest młodym kierowcą i ma udokumentowany tylko rok bezszkodowej jazdy. W formularzu rankomat.pl zaznaczył, że ma OC od co najmniej 4 lat. Dzięki temu zaproponowano mu składkę za OC w wysokości 750 zł. Nie namyślając się długo, zakupił tę polisę. Po pewnym czasie towarzystwo ubezpieczeniowe przyjrzało się jego polisie i wykryło rozbieżność pomiędzy formularzem a stanem w UFG. Składka została przeliczona jeszcze raz i według nowej oceny ryzyka Mariuszowi wyszło 2150 zł. Mariusz musi dopłacić 1400 zł. 

W sytuacji, gdy posiadasz udokumentowane zniżki z zagranicy i możesz przedstawić przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego dokumenty, wystąpimy w Twoim imieniu do danego towarzystwa ubezpieczeniowego i załatwimy Ci jeszcze lepszą ofertę

Ważne! Jeżeli Twój formularz kalkulacji nie budzi żadnych zastrzeżeń, umowę OC na samochód podpiszesz w 100% online!

Co warto wiedzieć?

 • Historia ubezpieczenia danego posiadacza pojazdu zarejestrowana w UFG jest kluczowym czynnikiem wpływającym na ceny ubezpieczeń komunikacyjnych OC/AC w Polsce,
 • W Polsce nie wszystkie firmy uwzględniają zniżki wypracowane za granicą. Do tych, które je uznają należą Aviva, Generali i Proama. Należy jednak przedstawić zaświadczenie o bezszkodowej jeździe, najlepiej przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego,
 • Komisja Europejska podjęła temat ubezpieczeń z zagranicy i w 2017 r. zaproponowała zmiany w kwestii przyznawania zniżek na podstawie zagranicznych dokumentów. Według nich krajowy ubezpieczyciel miałby traktować zniżki zagranicznego ubezpieczyciela na równi z krajowymi. Zmiany jak dotąd nie weszły w życie,
 • W rankomat.pl skontaktujemy się w Twoim imieniu z towarzystwem ubezpieczeniowym, które uznaje zniżki z zagranicy, i załatwimy Ci najtańszą ofertę na OC Twojego samochodu. Wystarczy, że wyślesz nam przetłumaczone dokumenty.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o przeniesienie zniżek na OC z zagranicy

 1. Czy trzeba tłumaczyć zaświadczenie o zniżkach z zagranicy?

  W tej kwestii także każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma indywidualną politykę dotyczącą zagranicznych dokumentów polisowych. Część ubezpieczycieli, jak Benefia lub Aviva honoruje zaświadczenia w języku angielskim. Pozostałe firmy akceptujące zniżki z zagranicy poproszą o przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego umowy ubezpieczenia. 

 2. Jak długo zdobywa się maksymalne zniżki na OC?

  Zwyczajowo przyjmuje się, że po pięciu latach bezszkodowej jazdy kierowca ma komplet zniżek. Należy jednak wziąć pod uwagę, że historia ubezpieczenia to jeden z czynników oceny ryzyka i w rzeczywistości jest ich znacznie więcej. Niektóre firmy badają historię posiadania OC do 10 lat wstecz, inne największą wagę przykładają do ostatnich trzech lat. Jeszcze inne nie biorą pod uwagę szkód z ostatniego roku. 

 3. Jak zapłacić mniej za OC, jeśli w ciągu ostatnich lat przebywałem za granicą?

  W niektórych firmach możesz spróbować przenieść zniżki od małżonki, jeśli pozostała w Polsce i opłacała OC. Ewentualnie możesz wziąć samochód na współwłasność z kimś, kto te zniżki posiada.